Skocz do zawartości

Zdjęcie

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

655 odpowiedzi na ten temat

#161 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 07 marzec 2009 - 20:44

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Takiej sytuacji nie było jak żyje... Żadnej kałuży na polu, nic, tylko slady po zastoiskach wodnych po rozstopach, ziemia juz w niektorych miejscach popękana, o czym to swiadczy? chłonie wszystko jak gabka... Ale wiechac nie mozna, po co chwila popaduje, popierniczy i sie robi niepewnie, za ciepła jest ta wiosna, przymrozek załatwiłby w zupełnosci sprawe nawozów, saletra czeka,kizeryt czeka, ale nie bede robił kolein... A wegetacja rusza... Heh, już sie boje co to bedzie...
Marcin, wiem po zeszłym roku że 3 tygodniowa zima ze sniegiem nie jest w stanie zaszkodzic jeczmieniowi, w zeszłym roku był siany dokładnie 8 marca, przyszedł snieg, troche mrozu, ludzie sie w głowe pukali i smiali zupełnie jak @gigi... a ja ich wysmiałem w duchu jak moj jeczmien zdązył sie wykłosic i był zielony, a ich jak przyszło do kłoszenia powoli "dojrzewał" - usychał... Tak że też jak tylko bede mógł to wiezdzamy i siejemy...Dodany obrazek

@gigi widzisz róznicę? bo ja tak... pierwszy od lewej to jeczmien siany 8 marca, ostatni sasiada co sie ze wszystkim nie spieszy...
DEZERTER

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dzisiaj, 22:49
  •  

#162 Share edzio

edzio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Zainteresowania:Rolnicstwo,Motoryzacja

Napisany 07 marzec 2009 - 21:41

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? ja też w tamtym roku siałem ma początku marca nawóz i efekt był super mimo przymrozków i suszy 6,2 tony na lekkiej ziemi 4b i dziś już posiałem K i P a po niedzieli posieje saletrę jak nie będzie padać
racja w tym roku szybko schnie już obornik porozwoziłem na polu na którym w tamtym roku wjechałem pod koniec kwietnia
moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
http://pl.youtube.co...h?v=rD01sQvTx3Q
miłego oglądania

#163 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 07 marzec 2009 - 22:45

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? u mnie jeszcze śnieg na polu i zima na całego o sianiu nawozu nawet nie ma mowy a co tu mówić do granicy białoruskiej mam 35 km nawóz posieje najwcześniej za 3-4 tygodnie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 07 marzec 2009 - 22:57

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? U mnie to samo

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#165 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 07 marzec 2009 - 23:13

moze ktos mi powie w jakiej minimalnej tepmeraturze działa saletra amonowa i mocznik nie moge tego nigdzie znalesc wiem ze wegatacja zbóz zaczyna sie od sredniej dobowej temperatury 5 C no i wtedy rosliny moga pobierac skłądniki pokarmowe a co stanie sie z nawozem wysianym jesli srednia temperatura dobowa wynosi 0- 4 C?? W moich stronach duzo ludzi wyniało juz nawozy poczatkiem marca wtedy było ciepło no ale od 2 tygodni jest zimno i srednia temperatura dobowa wynosi własnie 0-4 C

http://www.agrofoto....tra-t12344.html

każdy nawóz działa (znaczy że roślina go pobiera) po ruszeniu wegetacji pod warunkiem że się rozpuści po wysianiu
forma NO3 praktycznie odrazu
NH4 I NH2 jak przekształci się w NO3 o czym pisałem gdzieś w podanym temacie - wszystko zależy od temperatury

nawóz jeśli się rozpuści to jest w glebie i wtedy to że się ulotni do atmosfery jest mało prawdopodobne, wypłukać może się tylko forma NO3 ale skoro mamy mało opadów no to niby w jaki sposób, a forma NH4 się nie wypłucze,
z wodą może nawóz "uciec" gdy wysiejemy go na gruby śnieg, po ulewnym deszczu -kilkadziesiąt milimetrów lub przy spływach powierzchniowych gdy gleba nie nadąża wpijać wody

#166 Share lulak

lulak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 20:13

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? jak długo działa saletra amonowa,
przez jaki czas od momentu posiania bedzie działać ?

#167 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów
  • Zainteresowania:Kazda porażka jest nawozem sukcesu!

Napisany 08 marzec 2009 - 20:49

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? wszystko zalezy od przebiegu pogody i fazy rozwojowej rosliny zasilanej
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)
szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

#168 Share edzio

edzio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 21:10

1. Czy ktoś wie jak to jest w końcu z wczesnym stosowaniem saletry na "start" na pszenzyto bo słyszalem ze jak sie zastosuje azot i pojdą mrozy po -8 kilka dni to może byc nieciekawie . szczegolnie ciezko jest z tym na podlasiu gdzie w kwietniu zdarzją sie spore przymrozki
2. do tej pory stosowałem saletrzak pod miesznke owsa jeczmienia i pszenicy , zastanawiam sie nad zmianą na mocznik pod brone . jak myslicie co lepsze ?
Proszę was o porade

1 ja w tamtym roku siałem na początku marca nawozy a w kwietniu były jeszcze przymrozki przez 2 tyg i nic się nie stało nawet pomogło bo jak przyszła susza to kłos był już wykształcony najlepiej dawać nawóz od 1 do 2 kolanka wtedy strzela w źdźbło
i jak w tym czasie ma dobre warunki to je na pewno wykorzysta na każdym przymrozku przyhamuje ale jak tylko puści to idzie do przodu i nie czeka na nawóz
2, ja stosuję mocznik odkąd pamiętam daje 200kg na ha przedsiewnie czyli około 90kg w czystym skł. i to zdaje egzamin ,przynajmniej u mnie .przez długi czas roślina ma dostęp do azotu stopniowo uwalnianego , jeszcze dokarmiam dolistnie z fungicydem . i zawsze jest ta pewność że ci nie wyparuje ci co posiali po wschodach tylko płakali później
moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
miłego oglądania

#169 Share lulak

lulak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 22:29

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? 90 kg azotu na raz, czy to oby nie za dużo, nie wylega ci zboże ?
nie lepiej w 2 dawkach ?

#170 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów
  • Zainteresowania:Kazda porażka jest nawozem sukcesu!

Napisany 09 marzec 2009 - 08:56

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? moim zdaniem pod jare 90kgN to dobra dawka. teoretycznie powinno pójsc 60% dawki przedsiewnie i 40% pogłównie ale jak ktos zastosuje całosc pod korzen w formie mocznika nie powinno byc problemów i napewno wyjdzie na tym lepiej niz stosujac pózneij pogłównie jak przyjdzie susza
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)
szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 09 marzec 2009 - 12:38

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? tutaj muszę zgodzić się luk2782 to jest prawda, że w czasie suszy lepiej jak cała dawka N jest zastosowana przed siewem
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#172 Share edzio

edzio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 09 marzec 2009 - 23:12

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? dużo tez zależy od odmiany np pszenica jara tybald dała plon 3.2tony a inna odmiana obok na tym samym polu połowę tego a nawożenie było takie same i maiłem miejsce gdzie było mniejsza dawka mocznika dla testu i późniejsze podanie dawki azotu nic nie dało przez suszę jedynie dolistne dokarmianie wczesnym rankiem daje efekty a jakie dawki dajecie na ha mocznika w kg ja około 10 do 15 kg razem z mikro i fungicydem
moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
miłego oglądania

#173 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 09 marzec 2009 - 23:29

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? w pużniejszych fazach rozwojowych pszenicy trzeba ostrożnie z azotem , można więcęj zrobić złego niż dobrego,stosując mocznik przed deszczem i w odpowiednim momencie (chodzi mi o białko i gluten) zgoda, a natomiast gdy się trafi na susze to dochodzi do pogorszenia jakości i utraty części plonu z powodu nie wykształcenia ziarna,ja mocznika nie stosuje do listnie, mikro + fungicyd+ jakiś peretroid może regulator wzrostu, stosując mocznik dolistnie zwiększa się podatnośc na choroby

#174 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 23 marzec 2009 - 15:21

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? 6 marca rozsiałem saletre na pszenicę i pszenżyto. Wegetacja dopiero zaczyna ruszać. Wiem że rozsiałem je zawcześnie. I teraz mam pytanie czy choć część azotu będzie wykożystana przez rośliny.Z góry dzieks za odpowiedż

#175 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 23 marzec 2009 - 17:17

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Pragnę cię uspokoić że nie wysiałeś za wcześnie, saletra rozsiana na początku wegetacji bardzo pomaga roślinie, wzmacnia ja po zimie, roślina rozbudowuje korzenie , liście, rozwija boczne pędy i bardzo potrzebuje zasilenia azotem amonowym, zapewnia cie że prawie cały nawóz został spożytkowany przez rośliny, pierwsza dawka decyduje o obsadzie pędów kłosonośnych na plantacji. Nic za wcześnie , w dużych gospodarstwach rozsiewana jest saletra po zmrożonej glebie aby w momecie ruszenia wegetacji zapwnić rośliny dobry start, takze wszystko dobrze zrobileś, pójdziesz na pole za 4 dni zobaczysz jak pszenica będzie rosła w oczach. pozdrawiam

#176 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 23 marzec 2009 - 17:32

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dzieki

#177 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 23 marzec 2009 - 17:42

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Jeżeli ci pomogłem tylko się cieszę, forum jest po to by sobie pomagać, jak masz pytania to zapraszam na gg. pozdrawiam jerzy

#178 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 24 marzec 2009 - 10:24

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? A jeśli po rozsianiu saletry temperatura powietrza spadła i przez kilka dni był zastój w wegetacji?
Czy jeśli przyjdą cieplejsze dni wegetacja ruszy i zboże w pełni wykorzysta wcześniej posiany nawóz?
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#179 Share Maciula

Maciula

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 24 marzec 2009 - 10:27

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? No przecież ten nawóz nie wyparował tylko dostał sie do gleby a roslina co bedzie mogła to przyswoji
Wszystko dobrze

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 24 marzec 2009 - 20:22

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Pewnie dużo z nas rozsiało już nawozy azotowe na oziminy i rzepak. Teraz dość często pada i pewnie duża część nawozów pójdzie wgłąb ziemi czyli po prostu deszcz je wymyje. Niby deszcz potrzebny, bo go ciągle mało. Jak sądzicie?