Skocz do zawartości

Zdjęcie

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

655 odpowiedzi na ten temat

#121 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów
  • Zainteresowania:Kazda porażka jest nawozem sukcesu!

Napisany 22 grudzień 2008 - 18:59

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? @jerzy mówiac jeczmien masz na mysli Jeczmien jary ;) ja w zeszłym roku stosowałem 200kg saletrzaku przedsiewnie(moim zdaniem lepszy nawóz niz mocznik w tej koncepcji) a pózniej pogłównie 100kg saletry amonowej. Jeśli przebieg pogody jest korzystny zwłaszcza dobrze rozłozone opady bedzie oki ale jesli trafi sie susza jest do bani ta stówka saletry niewykorzystana. w tym roku dam przesiewnie 300kg saletrzaku + 100-150 soli potasowej 60% pod korzen i tyle. Gospodaruje na glebach o silnej mozajce z przewagą gleb lekkich ciezko wyciagnac ponad 4t/ha jarego jak jest 3,5 jest git
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)
szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dzisiaj, 21:57
  •  

#122 Share KAROL0905

KAROL0905

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 418 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo oraz nowe technologie uprawy i hodowli

Napisany 22 grudzień 2008 - 19:18

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? No więc tak
Gleby w moim regionie to przeważnie piaski (czesc w miare wilgotnych) , niektórych miejscach troszke glinki
Zboża jakie sieje to żyto, pszenżyto, pszenica, jęczmień, owies oraz 1 ha ziemniaków i troche kuku dla bydła ;)( ale najbardziej interesowało by mnie nawożenie mineralne pod pszenice i pszenżyto)
nawożenie organiczne jest bardzo obfite co roku około 1/3 mojego gospodarstwa jest przegnojone.
każdego roku pod wszystkie zboża dawałem po 100kg soli potasowej i fosforanu amonu oraz azotowe. Ale tegoroczne ceny nawozów mnie szokują i postanowiłem nie siać fosfory i potasu i właśnie dlatego nie wiem z jakim rodzajem nawozu azotowego wystartować na pola wiosną. Zawsze jeszcze na śnieg siałem fosfor i potas wiosną na oziminy bo ziemie u mnie są w miarę wypłukiwane, a w późniejszym terminie azot. Plon jakie osiągnąłem tego roku sięgły ok 5t pszenżyta z ha , 4 t jęczmienia, a żyto kawałkami sypało mi po 4 t z ha(pszenica w tym roku nie miałem ale jak siałem to jednego roku udało mi się osiągnąć wynik 10 t z ha,była zasiana po pyrczysku i dostała azot w 3 dawkach ) . Nie jest to jakaś rewelacja ale u nas przesuszyło i to mocno.

Tak jak pisałem wyżej nie wiem z jakim nawozem azotowym ruszyć wiosną po oziminach? Głównie po 5 ha pszenicy ( Pod wszystkie oziminy tego roku dałem gnój gęsi )

#123 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 22 grudzień 2008 - 21:21

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Jeżeli chcesz posłuchać mojej opinii uważam że powinienieś zaniechać uprawy jęczmienia jarego i pszenicy ozimej. Na glebach piaskowych przy powtarzających suszach uprawa jęczmienia jest niecelowa. Jęczmień jest rośliną wymagającą dobrych gleb o dużej pojemności wodnej. Ja bym zwrócił uwagę na żyto hybrydowe, widziałem na kolekcjach i w praktyce żyta sypiące do 8 t/ha. Także pszenżyto doradzam znosi trudne warunki glebowe i nieźle plonuje, i prztym nawożeniu z tego co opisujesz powinieneś wyciągnąc niezłe plony, a te 10 t/ha to trochę bajerujesz u mnie ziemia II i III klasy i w rekordowym 2005 r. wyciągnąlęm 9 t ;) . Myślałem nad twoim pytaniem o nawożeniu wiosennym dałbym dawkę 200 kg saletrzaku ( nie jestem miłośnkiem saletrzaku) aby wschodzące zboże mogło skorzystać z azotu a potem uzupełnić przed wykłoszeniem ok 30-4- saletry amonowej ( wypadku suszy jęczmień skorzysta azotu, a może się potórzyć).

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów

Napisany 22 grudzień 2008 - 22:22

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ja stosuje od100 do 130kg azotu na ha zboza. Dawke dopasowuje do przedplonu. Azot jaki stosuje to saletra i canwil. Na kazde zboze stosuje siarczan magnezu,basfoliar. Co do antywylegaczy to zwykłe CC skracaja system korzeniowy co ujemnie wpływa przy suszy dlatego staram sie stosowac lepsze antywylegacze np.modus. Czasem stosuje dodatkowo NPK w płynie lub proszku. Co do plonu to roznie bywa od 5 do 10 ton pszenicy. Sredni plon to minimum 6 ton a najwiekszy 9 ton,wszystko zalezy od roku.

#125 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 22 grudzień 2008 - 23:01

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? a ja w tym roku całośc naowżenia N oparłem na salmagu i muszę przyznac że byłem miło zaskoczony,tzn.pierwaszą dawkę dałem 26.02. pod rzepak 350 kg. salmagu a pod pszenicę ok. 260kg. po tym było dużo opadów i niskie temp.bałem się ze azot sie wymyje,ale nic takiego sie nie stało a przy saletrze niejednokrotnie tak było.druga dawka pod rzepak 300 kg, i 200kg. pod pszenicę tez salmag.tylko trzeba trochę szybciej niż saletrę go siac

#126 Share KAROL0905

KAROL0905

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 418 postów

Napisany 23 grudzień 2008 - 07:55

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? @jerzy
Dzięki za info. Ale z tą pszenicą to naprawdę tak wyszło żę jednego roku dała mi 10 t z ha Była zasiana na mojej najlepszej ziemi po ziemniakach, ziarno świeże z centrali, dostała dawkę jak się na należy, azot szedł w 3 dawkach, ojcu było szkoda jeździć ciągnikiem po pszenicy to na źdźbło azot posiał ręcznie.

A co do rezygnacji z jęczmienia to nie mogę ponieważ na wiosnę muszę zostawić jakieś pola pod gnój bo mi miejsca brakuje, pszenice może masz racje że ziemie za słabe no ale w tym roku ojciec się porwał i zasiał 5 ha pszenicy zobaczymy co wyjdzie. Żyta hybrydowe sieje również ale w małym stopniu tylko na niektórych kawałkach które są trochę zasłabłe pod pszenżyta. A w tym roku robie eksperyment Jaka będzie różnica w plonie pomiędzy niskim(60cm) a wysokim( 110cm) pszenżytem. wysokie będę skracać aby sie nie wyłożyły.

#127 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 23 grudzień 2008 - 09:26

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Z pszenicą , wierzę ci na słowo mogł się trafić korzystny rok na dane warunki glebowe (najważniejszy jest rozklad opadów) jeżeli upierasz się przy jęczmieniu powiedz ojcu żeby siać jak najwcześniej no i odmianę zalecaną na gleby lżejsze ( Frontier,Toccada, Stratus, Justina- trzeba mocno skracać przed wykłoszeniem) nie pchaj się w browarne mają gorszą wartość paszową (z tego co piszesz macie hodowlę) a jeszcze jedno postarał bym się wywieźć obornik na zimę i go przyorać ( wiosenne orki potęgują efekt suszy), napisz na wiosnę jak twoje uprawy będą się miały, jak byś miał pytania pisz na priv e-maila. pozdrawiam
ps. co do pszenżyt krótkosłomych nie załuj nawożenia NPK i koniecznie skrócić 2 razy I na krzewienie, II na pogrubienie źdbła, idę do roboty szykuję materiał siewny cześć

#128 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 23 grudzień 2008 - 09:57

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? @KAROL0905 przy takiej hodowli i czestotliwosc nawozenia pól obornikiem ja na twoim miejscu ograniczyłbym fosfor do minimum i potas tez bym obciał. Dajesz bydlecy obornik bogaty w mikroelementy. moim zdaniem zrób próby glebowe jesli fosfor bedzie na pozomie wysokim i b.wysokim na twoim miejscu nawoził bym tylko ta rosline ktora idzie w 3 roku po oborniku i to do wartosci netto poboru. Potas tez mozna uciąc tylko ze jest on bardziej ruchliwym pierwiastkiem nie rezygnował bym z nawozenia co rok. tez gospodaruje na podobnych glebach tylko u mnie nie na wszystkie ziemie idzie obornik bo nie mam go tyle ale rocznieok 17ha nawozimy ale świński jego wartosc jest troszke inna.
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

#129 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 23 grudzień 2008 - 16:57

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? @luk2782 - jakie Twoim zdaniem jest to minimum. Mam gleby w przeważającej części lekkie, na każde pole minimum raz na trzy lata dawany jest obornik. Ostatnie badania zasobności gleby robiłem w 2007 roku, wyszło że fosfor i potas jest wysoki i b. wysoki. Są miejsca gdzie był średni. W tym roku na oziminy dałem tylko symbolicznie trochę Grantaru (jedynie pod pszenicę więcej - około 250kg/ha). Jakie ilości fosforu, potasu (minimalnie) powinienem dawac w nawozach sztucznych, Twoim zdaniem? Nie dośc, że gleby są lekkie, to podłoże również (w przeważającej części) jest przepuszczalne, pH gleby kształtuje się od 5.2 do 6.9.
Zastanawiam się czy wogóle nie zrezygnowac z nawożenia PK, ceny tych nawozów, to jakieś nieporozumienie.
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#130 Share KAROL0905

KAROL0905

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 418 postów

Napisany 23 grudzień 2008 - 19:15

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? @luk2782
Ja mam gnój od świń to nim tak normalnie co roku jestem w stanie ok 10 ha po gnoić . W tym roku miałem nadwyżkę słomy to dałem na kurnik pod gęsi do znajomego to w tym roku wszędzie pod oziminy mam dany gnój.
Co do siewów wiosennych to staram się je robić jak najwcześniej ale niekiedy sie nie da z powodu zbyt dużej wilgotności. Wiosną muszę wozić gnój bo mi miejsca na płycie braknie do żniw.Co mogę to orze na jesień ostatni gnój woziłem 15 grudnia pod jare, ale te 3 ha muszę zostawić na wiosnę pod gnój Na dodatek moje wiosenne zasiewy to tylko jakieś 25% gospodarstwa, a wiec nie jest źle

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 23 grudzień 2008 - 19:51

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? fosforem nawoził bym do wartosci netto poboru trosliny w 3 roku potas co rok połowa zapotrzebowania. Co to pobór netto ? niezbedna ilosc danego pierwiastka do wyprodukowania danego plonu im wyzszy tym wyzsze zapotrzebowanie. ktos by pomyslał dlaczego co 3 lata? bo tyle mniej wiecej trwa pełny rozkład obornika w glebie tzn ze dostepnosc pierwiastków NPK z obornika rozkłada sie w 3 lat w piewrwszych dwóch latach po oborniku mamy tyle fosforu ze przy B.wys i wysokiej zawartosci nawozenie jest zbedne dopiero w 3 moze byc niedobór. podobnie z potasem i azotem troche innaczej wyglada sprawa z gnojowica poniewaz w oborniku makroelementy wystepuja WYŁĄCZNIE w formie organicznej nie przysfajalnej dla roślin a w gnojowicy jest to 50/50 mineralna/organiczna. przesjscie pierwiastków z formy organicznej do mineralnieij wymaga czasu i energi. duza role pełni to własciwy odczyn gleby zbyt niskei ph powoduje przechodzenie fosforu w forme trudno dostepna z tego co napisałes o PH sugeruje ze powinienes dowapanowac odbrobine pola.

#132 Share RSM32

RSM32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 23 grudzień 2008 - 20:53

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Jest jeszcze jeden nawóz azotowy RSM.
J tak: RSM 32%N zawiera 45,7 % saletry amonowej, 43,3 % mocznika i 20 % wody.
Czyli: 8 % azotu azotanowego, 8 % azotu amonowego i 16 % azotu amidowego.
Odpowiedno dawkując mamy to wszystko o czym piszecie wcześniej.
I przez liście też działa.
Azot stosujemy jako ostatni z nawozów jak nie zachowamy równowagi /z uwzględnieniem zasobów glebowych/ i nie trafimy w ilość opadów to po plonach.
Ale to jest rolnictwo.

#133 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 24 grudzień 2008 - 09:45

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? @Rsm32 widze ze masz duze doswiadczenie z płynny azotem:) powiedz mi jaka powinna byc twoim zdaniem aparatura do tego nawozu pomijajac dysze bo to wiadomo ale rozdzielacze przewody na co zwrócic uwage w opryskiwaczu. Zastanawiam sie nad tym czy mój opryskiwacz temu podoła. wydaje mnie sie ze RSM jest najlepszym nawozem azotowym poniewaz jest juz w formie płynnej jego działanie jest szybkie i jednoczesnie długotrwałe i nie powoduje u roslin takej suszy fizjologicznej jak pozostałe azotowe. jak z przechowywaniem bo ja myslałem o karnistrach 1000l

#134 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 06 styczeń 2009 - 21:21

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? a mam pytanko czy po dawce 270kg N w czystym skladniku nie zdeklasowało by pszenicy z konsumpcyjnej na paszową? :P

#135 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 16:34

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Postaram się odpowidzieć na to pytanie tak: generalnie nie ale istnieje tak możliwość
Dlaczego, pszenica może przerobić na plon ok 170-200 kg azotu w czystym składniku i to nie w jednej dawce tylko w trzech lub czterech dawkach, pszenica w jednej dawce maks może przerobić 60 kg N. Wysypanie takiej dawki na hektar to popierwsze marnotrastwo przy dzisiejszej opłacalności produkcji, po drugie jest to nie zgodne dobrą praktyką rolniczą, przepisy mówią o 170 N na hektar,.Może być z tak nawożonej pszenicy też i paszówka będzie, 3 dniowy deszcz po temacie, pojawia się porost ( początek kiełkowania) i paszówka, kiedyś tak miałem, żal d*pę ścisnął i kilka tysięcy poszło z deszczem.

#136 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 18:01

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? @jerzy - przepisy mówią o 170 kg/h N ale z nawozów organicznych :P. Znajdź mi i pokaż gdzie pisze że nie więcej niż 170 kg/h N z nawozów sztucznych :D.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#137 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 779 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 18:02

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? sory za OT, ale zbyt wielu ludzi źle interpretuje max dawkę N
jerzy przepisy wyraźnie mówią że nie można sypać więcej niż 170 kg N w formie nawozów naturalnych. nie ma maksymalnej dawki N nawozów sztucznych.

#138 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 19:36

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Być może się myliłem ale ja to tak rozumialem, tak że łącznie zarówno mineralne czy organiczne nawożenie nie może przekraczć 170 N/ha, dzięki za wyjaśnienie Vojtasowi i deerowi

#139 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 22:25

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Nie zarówno, ale tylko nawożenie naturalne nie może przekraczać 170 kg/ha tzn. 34 tony obornika na ha na przykład. O ile mi wiadomo to o nawożeniu nawozami sztucznymi nie było mowy... Bo jak tu sie odnieść w takim razie do zaleceń które mowią ze dawka pod burak pastewny to średnio 180 kg na ha? oczywiście przy odpowiednim poziomie plonu zakładanego...
DEZERTER

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 08 styczeń 2009 - 09:57

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

a mam pytanko czy po dawce 270kg N w czystym skladniku nie zdeklasowało by pszenicy z konsumpcyjnej na paszową? :P

teoretycznie nie a nawet mozan by powiedziec ze moze byc na odwrót z paszówki która ma wysoko parametry i brakuje jej białka do jakosciowej moze załapac parametry. ale 270 w czystym hmm. 40 jesienia 90 przed ruszeniem wiosna 90 strzelanie w żdzbło i w fazie liscia flagowego 50. nie wiem która domiana wytrzyma takie nawozenie! oczywiscie jeszcze bilans z PK i mikorelementami i oczywiescie z WODy musi byc pod dostatkiem. to jest czysta teoria bo w praktyce w naszych krajowych warunkach taka dawka N pod pszenice jest nie uzasadniona ekonomicznie i biologicznie z punktu widzenia rosliny.