Skocz do zawartości

Zdjęcie

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

655 odpowiedzi na ten temat

#621 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 14:41

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? To zależy jak wygląda w tym roku 170kg/ha saletry rozsiałem bo dość gęste jest rośnie na 3 klasie. Może miałeś przy gęsto posiane to zborze dlatego wyległo.
Tylko spokój może nas uratować....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dzisiaj, 07:30
  •  

#622 Share Uziu92

Uziu92

Uziu92

• Members
  • PipPipPip
  • 1310 postów
  • Zainteresowania:Żona, rolnictwo, motoryzacja - piękne, szybkie auta i te wolniejsze też :) , mechanikowanie i loty w kosmos :D

Napisany 18 marzec 2014 - 15:44

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Sieje dosyc gesto po przygodach z wymarznieta i wydziobana przez rozne ptaki (jak przyleci stado wron to pol ha pola czarne) pszenica , ktora potem byla okropnie przezedzona.

Mocy, wrażeń i emocji dostarczają: Ursus  C-360, Massey Ferguson 6475, Claas Dominator 96

#623 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 769 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 18 marzec 2014 - 19:48

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? jak przy gęsto to posiej saletrzak

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#624 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 10:07

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ja na gęstą pszenicę (rządy starszego pokolenia wysiana ponad 300kg/ha) właśnie w tym roku co były takie wymarznięcia (chyba 2 lata temu) dałem 100kg mocznika i pszenica ustała a przedplonem był w tedy łubin. Teraz nie sieje tak gęsto w tym roku 180kg/ha wiosną 200kg saletry dostała i nie jest źle. Rzadsze zboże zawsze łatwiej do krzewić niż gęste przerzedzić.
Tylko spokój może nas uratować....

#625 Share pelagia123ga

pelagia123ga

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 26 marzec 2014 - 08:35

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? kiedy siać drugą dawkę mocznika pod żyto i pszenżyto? i ile na hektar

#626 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 26 marzec 2014 - 14:05

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? juz mozesz siać

#627 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1220 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 17:13

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Czytam tak o tym nawożeniu i dalej nie bardzo wiem czy lepiej siać mocznik na drugą dawkę czy saletrę?

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#628 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 21:55

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Co najlepiej przedsiewnie dac po jare? Od zawsze dawana byla saletra ale teraz sie zastanawiam zanim zboze skorzysta z tego azotu to juz go niewiele zostanie.

#629 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 22:10

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Przedsiewnie saletra ! ? ja daje mocznik. Posiej saletrę przed ulewnymi deszczami [pogłównie] a zobaczysz jle ci azotu zostanie :(

#630 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 13:19

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? w sobotę na jednym kawałku rozsiałem mocznik na pszenicę na druga dawkę. teraz zapowiadają tydzień słonecznej pogody. i pytanie - czy mocznik rozpuści się od rosy czy potrzeba deszczu, aby wnikł do gleby?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#631 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 14:17

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? mocznik od rosy nie ma szans, mocznik potrzebuje sporej ilosci wody.

#632 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 31 marzec 2014 - 14:55

w sobotę na jednym kawałku rozsiałem mocznik na pszenicę na druga dawkę. teraz zapowiadają tydzień słonecznej pogody. i pytanie - czy mocznik rozpuści się od rosy czy potrzeba deszczu, aby wnikł do gleby?

Mocznik lepiej się rozpuszcza od saletrzaku ale sporo słabiej od saletry. Jak gleba wilgotna i dobre rosy to wystarczy. A jak nie to zrobiłeś trochę błąd, trzeba było mocznik wysiać po tych opadach deszczu.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#633 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2729 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 15:31

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? @milanreal1 sporo mądrych rzeczy tu piszesz ale wytłumacz mi jedno - zawsze twierdzisz że polidap czy inne nawozy zawierające fosfor siane wiosną na oziminy to strata pieniędzy bo fosfor się nie przemieszcza itp itd. Dziś przypadkiem przeczytałem na worku że zalecają siać polidap na łąki i pastwiska - przecież nie wymieszasz go z glebą na łące

#634 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 16:19

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? to przynajmniej mam naukę na przyszłość, ale gleba była wilgotna a rosy też sporo więc mam nadzieję że dużo nie uleci do nieba ;)

#635 Share Papkin

Papkin

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 16:28

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Wie ktos może jakie są bezpieczne dawki N na wiosnę żeby zboże nie wyległo? Pewnie zależy to też od innych rzeczy jak gestosć siewu,jaka ziemia,pogoda , ale moze ktos ma jakies doświadczenia i mógłby sie podzielić

#636 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 18:40

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Nie daj nic -nie wylegnie ,<> sam sobie odpowiedziałeś !

#637 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 20:17

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? ja też nie wiedziałem co siać ale miałem złe nawożenie i chce je zmienić. W tym roku posiałem w pierwszej dawce saletr z kedzierzyna a w drugiej saletra z kedzierzyna + mocznik na wszystko tak samo. Trochę błąd. za rok będę najpierw patrzał co jak rośnie i żeby dokrzewić będę siać saletre amonowa z puław na 1 dawkę. na mocno rozkrzewione saletra z kędzierzyna. Z tego co wyczytałem saletra amonowa szybko działa wiec dobrze żeby był szybko działający. Ta z kędzierzyna ma troszkę ma troszkę wapna i magnezu o ile się nie mylę. na drugą dawkę kedzierzyńska + mocznik. W rzepaku w tym roku poszedł saletrosan na pierwszą a na drugą kędzierzyńska + mocznik. za rok w pierwszej dawce jednak dam saletre amonową i saletrosan w drugiej też jakaś saletra + mocznik. Zawsze siałem saletrzak na pola myśląc że on później działa ale nie myślałem o stratach jakie on ma.Może do niego wrócę w siewie pogłównym jak mnie ktoś do niego przekona :) Mocznik zakwasza ziemie i chyba żeby go stosować w większych ilościach to trzeba się troszkę już znać żeby zboże się nie pokładło albo żeby dojrzewało jak wszyscy mają już pokoszone :D mam nadzieje że dojdę za rok czy dwa do odpowiedniego nawożenia ale trzeba czasu. Trzeba czytać, pytać, zapisywać i obserwować pole :) Mam też nadzieje że kuku będę miał ładniejsze w tym roku bo też będę obficiej nawozić niż rok temu ale co z tego wyjdzie będę widział może już pod koniec sierpnia.

#638 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 31 marzec 2014 - 21:03

@milanreal1 sporo mądrych rzeczy tu piszesz ale wytłumacz mi jedno - zawsze twierdzisz że polidap czy inne nawozy zawierające fosfor siane wiosną na oziminy to strata pieniędzy bo fosfor się nie przemieszcza itp itd. Dziś przypadkiem przeczytałem na worku że zalecają siać polidap na łąki i pastwiska - przecież nie wymieszasz go z glebą na łące

Z łąkami jest zupełnie inna sytuacja. Większość traw 90% korzeni ma w warstwie 0-8cm. Wiec ten fosfor nawet jak jest zatrzymany na powierzchni gleby to trawy mają szanse go pobrać i powiem więcej, trawy znacznie więcej tego fosforu wykorzystują niż np zboża.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#639 Share Ziel

Ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 994 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 21:31

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? 1 dawka coś co szybko działa np polifoski. 2 dawka mocznik. Z każdym zabiegiem dodaje siarczanu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#640 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 25 luty 2015 - 15:24

W tym roku niestety będę siał tylko jedna dawkę azotu pod oziminy, później ewentualnie jakieś dokarmianie dolistne. Doradźcie co lepiej, saletrę czy mocznik. Około 70-80 czystego N na ha.