Skocz do zawartości

Zdjęcie

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

655 odpowiedzi na ten temat

#601 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 13 marzec 2014 - 23:12

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Własnie na podstawie tego co przytoczył @milanreal1 pisałem swój post kiedys to gdzies znalazłem w jakimś artykule. Także nie masz racji ze mocznik to od razu zakwasza mocniej niz saletra.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dzisiaj, 11:03
  •  

#602 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 marzec 2014 - 06:49

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Top agrar, styczeń 2013, str 88. NIe jest to fachowa literatura rolnicza, ale można częściowo na tych informacjach się opierać.
pozdrawiam

#603 Share milinkovic

milinkovic

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 08:16

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? panowie 8 marca posiałem salmag na pszenice ozimą bamberkę 250 kg/h za dwa tygodnie druga dawka pójdzie 200kg saletry póxniej juz tylko opryski ,ale mam pytanie odnośnie rozsianego tego salmagu przez ten tydzień nie padalo w ogóle czy on coś będzie działał nie ulotnił się w powietrze ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#604 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 16:56

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Chyba mozna smialo mieszac saletre z saletrzakiem?? Troche za duzo kupilem saletry i chce ja zuzyc, czy taka mieszanina nie zaszkodzi roslinom, chodzi tu glownie o maliny?

#605 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 19:36

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? saletra(forma amonowa i azotanowa) ma troche szybsze działanie na roślinę niż saletrzak(forma azotanowa) ale o tej porze juz nie powinno być jakichkolwiek problemów

#606 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 19:46

Aby zneutralizować zakwaszające właściwości 100kg nawozu azotowego potrzeba [kg CaCO3]:
-56kg dla saletrzaku
-65kg dla saletry
-98kg dla mocznika
-125kg dla siarczanu amonu
Saletrosan sądzę że zakwasza na porównywalnym poziomie do mocznika.
Czyli mocznik jest średnio zakwaszającym nawozem. Ale dodać należy że mocznik ma najwięcej N. W 100 kg mocznika jest 46 kg N, trzeba dać 135 kg saletry lub 170kg saletrzaku aby uzyskać 46 kg N. Teraz w przeliczeniu na zakwaszenie wychodzi praktycznie na to samo. Jeżeli damy 100 kg mocznika trzeba 98kg CaCO3, 135 kg saletry 88kg CaCO3, 170 kg saletrzaku to 95 kg CaCO3. Czyli wychodzi na to że najmniej zakwaszającym azotem jest saletra ;)
I na co stosować saletrzak? ;)

Jesli chodzi o te 100 kg nawozu azotowego to jest według mnie 100 kg w czystym składniku. Wtedy to by miało rece i nogi. W tym temacie troche pisali tutaj o tym sam zreszta też pisałeś. Jeden z użytkowników pisał właśnie o czystym składniku a nie tak jak podałeś 100 kg nazowu azotowego. Ale nie wiem gdzie tutaj racja.
Podaje temat:
http://www.agrofoto....kwaszaja-glebe/

#607 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 20:48

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Czyli mieszanka saletry i saletrzaku nic nie zaszkodzi roslinkom?

#608 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 14 marzec 2014 - 21:01

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? przecież saltrzak i saltra to te same formy azotu z ta róznica że w saltrzaku wypełniaczem jest maczka dolomitowa a w saletrze jej nie ma.

#609 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 21:55

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Zastosowanie przedsiewnie saletry amonowej pod zboza jare to chyba zly pomysl?? Mysle, ze zanim zboze zacznie korzystac z tego azotu to juz go malo co zostanie??

#610 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 14 marzec 2014 - 22:06

Jesli chodzi o te 100 kg nawozu azotowego to jest według mnie 100 kg w czystym składniku. Wtedy to by miało rece i nogi. W tym temacie troche pisali tutaj o tym sam zreszta też pisałeś. Jeden z użytkowników pisał właśnie o czystym składniku a nie tak jak podałeś 100 kg nazowu azotowego. Ale nie wiem gdzie tutaj racja.
Podaje temat:
http://www.agrofoto....kwaszaja-glebe/

Z tego co pamiętam chodziło o 100kg nawozu. Musiałbym poszukać tej książki.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#611 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 21:15

Zastosowanie przedsiewnie saletry amonowej pod zboza jare to chyba zly pomysl?? Mysle, ze zanim zboze zacznie korzystac z tego azotu to juz go malo co zostanie??

Daj lepiej saletrzak a najlepiej mocznik.

#612 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 23:03

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? :P :P :P :P :P :P -ciekawa teoria,przeczy wszystkim dotychczasowym badaniom naukowym, masz przed soba wielka kariere nagroda n[j]obla gwarantowana.
http://nawozy.eu/dor...nia-azotem.html

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#613 Share rafal12

rafal12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja ,Rolnictwo

Napisany 17 marzec 2014 - 17:47

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? czy saletrzak z Ca i Mg można stosować dolistnie ,głównie chodzi mi o to czy nie przypala roślin .?

#614 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 18:00

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? a czy warto ryzykowac przy obecnych cenach dobrze zbilansowanych nawozow dolistnych? sam sobie odpowiedz

#615 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 21:57

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? a czy gdziekolwiek czytales o stosowaniu saletrzaku dolistnie. nastepny.........
nawozenie dolistne jest sensowne tylko w wypadku naprawiania bledow nawozowych[czytaj brakow] albo po ustapieniu sytuacji stresowych[np. susza] nic nie zastapi dobrze zbilansowanego nawozenia klasycznego pod korzen-reszta to pr firm produkcyjnych.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#616 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 22:19

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Od pobierania składników są korzenie a nie liście.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#617 Share RolniczkazZawad

RolniczkazZawad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów
  • Zainteresowania:wszystko, co wiąże się z pracą w gospodarstwie, a w wolnej chwili muzyka i majsterkowanie

Napisany 18 marzec 2014 - 08:13

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? owszem, korzenie, ale są sytuacje, kiedy uzasadnione jest stosowanie nawozów dolistnych. mam ziemie przepuszczalne i suche, oczywiście wiosną jest uzasadnione nawożenie pod korzeń i to jest oczywiste, to tyle pogłówne dokarmianie zbóż czy łąk często mija się z celem, bo jest za sucho.
Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

#618 Share Uziu92

Uziu92

Uziu92

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • Zainteresowania:Żona, rolnictwo, motoryzacja - piękne, szybkie auta i te wolniejsze też :) , mechanikowanie i loty w kosmos :D

Napisany 18 marzec 2014 - 14:08

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? a ja mam troche inne pytanko.
Mianowicie w piatek 14 marca rozsialem saletrzak na pszenzyto ozime , w sobote popadal deszcz, a z soboty na niedziele i z niedzieli na poniedzialek spadlo troche sniegu , w poniedzialek dosc mocno sie zabielilo, czy to bedzie mialo jakis wplyw na wczesniej wykonany zabieg nawozenia ?

Mocy, wrażeń i emocji dostarczają: Ursus  C-360, Massey Ferguson 6475, Claas Dominator 96

#619 Share jajonasz

jajonasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 14:23

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Oczywiście że będzie miało, ale tylko pozytywny :D Saletrzak pewnie ładnie się rozpuścił.

Otrzymane zadanie jest świętym, wykonujesz je do końca za wszelką cenę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#620 Share Uziu92

Uziu92

Uziu92

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • Zainteresowania:Żona, rolnictwo, motoryzacja - piękne, szybkie auta i te wolniejsze też :) , mechanikowanie i loty w kosmos :D

Napisany 18 marzec 2014 - 14:29

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? wlasnie z tego co wiem to on sie dlugo rozklada i opady sniegu i deszczu powinny pomoc mu sie rozpuscic.
A jeszcze tak zapytam jaka dawke stosujecie nawozu pod pszenzyta ozime ? Klasa gleby od 3 do 5. W tamtym roku poszlo okolo 200 kg/ha saletrzaku i miejscami sporo zboza wyleglo ;/

Mocy, wrażeń i emocji dostarczają: Ursus  C-360, Massey Ferguson 6475, Claas Dominator 96