Skocz do zawartości

Zdjęcie

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

655 odpowiedzi na ten temat

#561 Share tom31

tom31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 19 luty 2014 - 09:47

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Panowie mam pytanko odnosnie nawozena zyta i przenzyta czy warto dac nawozenie w postaci poczatek marca 150kg saletrzaku to 1 dawka pózniej w 2 dawce 100kg saletry czy lepiej wywalic 250kg saletrzaku w jednej dawce,dodam ze zawsze tak sialem a pozniej bylo tylko uzupelnienie dolistne mocznikiem plus odżywki i dlatego nurtuje mnie ktore nawozenie jest bardziej skuteczne to w 1 dawce czy to 2 dawkowe w 2dawkowym wiecej idzie czystego N na ha niz w 1 dawce w postaci saletrzaku ale jak to ma sie w praktyce.Doradzcie cos,pozdrawiam!
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dzisiaj, 06:03
  •  

#562 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 luty 2014 - 23:24

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? W 1 wariancie masz trochę więcej niż N niż w 2. Ale powiem Ci ze jak nawożenie nie przekracza 70-80kg N to nie warto tego rozbijać na 2 dawki.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#563 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 20 luty 2014 - 23:54

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? wbijcie to sobie raz na zawsze do glowy -saletrzak to najgorszy z mozliwych nawozow azotowych i nikt kto umie liczyc i ma troche wiedzy na temat nawozenia nigdy go nie stosuje, zaleznie od temperatury mozna zastosowac saletre gdy jest zimno lub mocznik gdy jest juz cieplej.
kazde nawozenie azotowe warto rozbic na dwie a nawet trzy dawki.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#564 Share Dawid381010

Dawid381010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja :))

Napisany 04 marzec 2014 - 21:37

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? panowie to nie polecacię dawać mocznika wraz z ruszaniem wegetacji , ?a powiedzcie mi co jest lepsze raz sypnąć saletrę 250 kg/ha czy 200 kg/ha mocznika? pytam bo nachodzi mnie na mocznik bo jest po 1520 zł a Saletra 1400 przy czym mocznik 12% mocniejszy tak że cena mocznika porównującz saletrą nie wypada najgorzej

#565 Share LUKASZ82mtz

LUKASZ82mtz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 08 marzec 2014 - 18:34

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? a można mieszać saletre i mocznik?

#566 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 08 marzec 2014 - 19:24

a można mieszać saletre i mocznik?

Teoretycznie może z tego wyjść papka :) a praktycznie saletra poleci trochę dalej aniżeli mocznik, z powodu większej gęstości i możesz mieć niedosiane miejsca mocznikiem.

Edytowany przez Tomazi3p, 08 marzec 2014 - 19:30.

#567 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 08 marzec 2014 - 20:24

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Papka nie wyjdzie chyba ze postoi ale zachodzą jakieś reakcje miedzy tymi nawozami ze zaczynaja się topić dlatego jak załadujesz siewnik od razu wysiewaj

#568 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 08 marzec 2014 - 22:28

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? sasiad jak namieszał w rozsiewaczu to papka sie zrobiła ze tylko szpadel pomogł w czyszczeniu;D

a teraz zapytam o saletre...kiedy jest widoczny efekt po zastosowaniu 1 dawki?

#569 Share Liczner91

Liczner91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,szachy

Napisany 09 marzec 2014 - 12:01

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ja daje zawsze 250na ha saletry potem 150 saletrzaka no i wzaleznosci jaka jest pogoda to jeszcze 100kg saletry na klos w oziminach no i odzywki i antywylegacze. Saletra lest dobra na pierwsza dawke bo dziala juz od 5-6 stopni a mocznik od 10. Wiec mocznik jest zalecany na druga dawke niz na pierwsza.A w zbożach jarych to 250 saletrzaku i wieloskladnikowe w ziemie.A i sprawa oczywista obornik co roku jest dawany na jesieni pod oziminy.A co 3 lata badanie pola a co 4 wapno

#570 Share kubi12

kubi12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 09 marzec 2014 - 13:33

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? witam panowie a co myślicie o zastosowaniu RSM na pierwszą dawkę na oziminy i w jakiej ilości dać jeżeli jest sens

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#571 Share kars3

kars3

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 09 marzec 2014 - 17:36

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? witam
co jest lepiej zastosować na pierwszą dawkę pszenicy ozimej na wiosnę mocznik czy saletrzak?
zastanawiam sie co da lepszy efekt w pierwszej dawce na wiosnę.
Słyszałem że saletrak jak jest sucho może nie dokońca podziałać a mocznik czy nie za długo będzie sie rozkładał na pierwszą wiosenną dawkę

Edytowany przez kars3, 09 marzec 2014 - 17:38.

#572 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 09 marzec 2014 - 18:17

witam panowie a co myślicie o zastosowaniu RSM na pierwszą dawkę na oziminy i w jakiej ilości dać jeżeli jest sens

Możesz zastosować jak najbardziej.Proponuję dawkę 50-60kg N/ha co odpowiada ok.160 l RSM 28%,oczywiście odpowiednie dysze.

#573 Share kubi12

kubi12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 10 marzec 2014 - 09:19

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? dzieki bardzo

#574 Share RolniczkazZawad

RolniczkazZawad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów
  • Zainteresowania:wszystko, co wiąże się z pracą w gospodarstwie, a w wolnej chwili muzyka i majsterkowanie

Napisany 10 marzec 2014 - 14:38

Pewnie się rozpuścił i pozostała otoczka dolomitowa. Ale pamiętaj na łąki nie siej saletrzaku, zupełnie się do tego nie nadaje.

to mnie zaciekawiło. dlaczego się nie nadaje?
Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

#575 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 marzec 2014 - 22:43

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Najdroższy azot, wolne rozpuszczanie. Saletrzak nadaje się tylko przed siewem zbóż jarych.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#576 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2720 postów

Napisany 10 marzec 2014 - 22:56

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ja dziś posiałem pierwszy raz w życiu na oziminy saletrzak 200kg na ha zobaczymy co z tego wyjdzie.... W okolicy 80% rolników go sypie wiosną

#577 Share RolniczkazZawad

RolniczkazZawad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów
  • Zainteresowania:wszystko, co wiąże się z pracą w gospodarstwie, a w wolnej chwili muzyka i majsterkowanie

Napisany 11 marzec 2014 - 08:13

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? wolniejsze rozpuszczanie niż saletra, ale nie wolne, bez przesady. na oziminach siałam wczoraj saletrę, bo saletrzak teraz by tylko leżał i wietrzał, a została mi go cała paleta, więc musze wysiać na wilgotniejsze łąki. saletrzak poszedł pod jare zmieszany z ziemią i na oziminy w zeszłym tygodniu był sens jeszcze go siać. w saletrzaku kg N kosztował mnie 4 zł, a w saletrze 3,59 zł. w saletrzaku jest jeszcze niby wypełniacz 2 % CaO i 4% MgO, chociaż te skłądniki to chyba psu na budę. w następnym roku raczej zamówię więcej saletry, a mniej saletrzaku.
a może ktoś mi wyjasnić, bo u nas panuje powszechna opinia, że saletrzak dłużej działa niż saletra, saletra szybko pedzi, ale krótko, a saletrzak niby wolniej, czym jest to spowodowane, skoro oba nawozy zawierają równo po pół azotu w postaci amonowej i azotanowej?
Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

#578 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 09:48

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Skoro mają podobny skład to jak jedno może działać dłużej od drugiego :D Jak dziadek widzi że coś z saletrzaku po kilku dniach leży to jest święcie przekonany że będzie on dłużej działał ;) Ja nie stosuję saletrzaku od kilku lat ;) Szkoda że RSM-u u mnie nie można kupić bo bym pewnie głównie na nim bazował a nie mogę się dogadać z rolnikami żeby zam`owić cały zestaw bo po co kupować końcówki do opryskiwacza, od razu wydawać tyle pieniędzy itp :/

#579 Share Zombi330

Zombi330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 12:15

skoro się wolniej rozpuszcza to i dłużej działała to chyba logiczne- zresztą saletrzak to raczej do wymieszania z ziemią czyli co najmniej pod bronę na oziminy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#580 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 marzec 2014 - 14:58

wolniejsze rozpuszczanie niż saletra, ale nie wolne, bez przesady. na oziminach siałam wczoraj saletrę, bo saletrzak teraz by tylko leżał i wietrzał, a została mi go cała paleta, więc musze wysiać na wilgotniejsze łąki. saletrzak poszedł pod jare zmieszany z ziemią i na oziminy w zeszłym tygodniu był sens jeszcze go siać. w saletrzaku kg N kosztował mnie 4 zł, a w saletrze 3,59 zł. w saletrzaku jest jeszcze niby wypełniacz 2 % CaO i 4% MgO, chociaż te skłądniki to chyba psu na budę. w następnym roku raczej zamówię więcej saletry, a mniej saletrzaku.
a może ktoś mi wyjasnić, bo u nas panuje powszechna opinia, że saletrzak dłużej działa niż saletra, saletra szybko pedzi, ale krótko, a saletrzak niby wolniej, czym jest to spowodowane, skoro oba nawozy zawierają równo po pół azotu w postaci amonowej i azotanowej?

Już wyjaśniam: saletrzak podobnie jak saletrosan mają w swoim składzie mączkę dolomitową. Saletrzak ma ją w granuli a saletrosan jest tylko nią obsypany(zapobiega zbryleniu). Mączka dolomitowa jest drobnomieloną mieszaniną węglanów wapnia i magnezu, zawartość CaO nim 29%, MgO min 18,5%. Nie jest jej dużo ale taki nawóz potrzebuje większych ilości wody. Rozmiar granuli też ma znaczenie jeżeli chodzi o szybkość jej rozpuszczalności.