Skocz do zawartości

Zdjęcie

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

655 odpowiedzi na ten temat

#541 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 18 grudzień 2013 - 18:39

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Saletra zawiera azot w 2 formach, amonowej i saletrzanej.
Forma amonowa wchodzi w skład komplesku sorpcyjnego i z tąd jest pobierana przez rośliny, foma saletrzana ulega sorpcji biologicznej czyli jest wchłaniana bezpośrednio przez korzenie roslin bądź przez mikroorganizmy glebowe (po obumarciu ich, azot ten będzie dostepny dla roślin po procesie mineralizacji). W obu formach wystepują straty:
- forma amonowa gdy nie jest wymieszana z gleba w suchych warunkach utlenia się i ulatnia (oczywiście nie całość lecz jej część) Saletra jednak jest nawozem szybko rozpuszczalnym więc nie ma tu duzo strat z tej formy. Forma ta działa wolniej
- forma saletrzana jako że nie jest sorbowana przez KS gleby to jest wymywana przy większych opadach, ale działa szybciej od formy amonowej.

Więc tu już masz odpowiedź na to dlaczego trzeba dzielić na dawki, gdyby zastosować całość nawożenia na raz to rośliny nie będą w stanie pobrać tyle składnika i zostanie on wymyty w głebsze warstwy, lub przy suszy ulotni się.

250 kg/ha czystego azotu? To zdecydowanie za dużo, myślę że 170 kg to już wystarczająco. Fazy owszem 3:
1 - w momencie ruszenia wegetacji, 2 - strzelanie w źdźbło, 3 - kłoszenie, jednak w suchych latach można stosować 2 dawki: 1 tak jak wcześniej, druga pomiędzy 2 i 3 z pierwszego wariantu.
Co do saletrzaku to działa tak samo jak saletra z tym że troszkę wolniej, potrzebuje wiecej wody do rozpuszczenia granul.
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dzisiaj, 20:57
  •  

#542 Share stepek

stepek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 18 grudzień 2013 - 18:49

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Wielkie dzięki za cenne informacje i wskazówki nawożenia.

#543 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 22 grudzień 2013 - 14:39

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Duże jednorazowe dawki saletry to wiadomo marnotrawstwo i strach o rośliny, tak jak pszecie saletra rozpuszcza się i działa szybko. Skoro już o azocie i dawkach, to np dawka 250kg mocznika na raz pod korzeń np na jęczmień jary, myśle, że nie jest głupim rozwiązaniem. Mocznik potrzebuje temperatury bodajrze powyżej 5* (moge się mylić), żeby zaczął działać no i działa on dłużej od saletry , bo zanim przejdzie w odpowiednią formę (amonową) do pobrania przez rośliny. Wg mojej praktyki taka niby duża jednorazowa dawka sprawdza się dobrze plon ponad 6t. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisany 22 grudzień 2013 - 15:59

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Mocznik działa w ten sposób że najpierw musi przejść proces hydrolizy do formy amonowej nastepnie przechodzi do formy saletrzanej. Sam proces hydrolizy w temperaturze ok 5 C trwa nawet ponad 21 dni i dopiero wtedy azot z nawozu może być pobrany przez rosliny. Tak więc przedsiewnie moze być a pogłównie to stosować raczej gdy są wyższe temperatury czyli na ruszenie wegetacji odpada
Tak więc duza jednorazowa dawka też może sie nie sprawdzić bo straty azotu tutaj również występują. Lepiej było by tą dawkę podzielić

Edytowany przez losktos, 22 grudzień 2013 - 16:02.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#545 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 grudzień 2013 - 22:46

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Największa role w przemianie formy amidowej w amonową odgrywają mikroorganizmy które są aktywne od ok 8stopni. Zanim gleba nagrzeje Ci się do tej temp to masz już maj, ten jęczmień w początkowej fazie rozwojowej, czyli tej najważniejszej gdzie kształtują Ci się wszystkie elementy struktury plonu (poza MTZ) nie ma azotu.
Dorzuciłbym przynajmniej 100kg saletry przedsiewnie, i zmniejszyć dawkę mocznika.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#546 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 10:07

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Otóż to fachowe odpowiedzi, jak ja to lubie :) NIe ukrywam, dobrze wyszedłem na tej dużej dawce mocznika, ale można popróbować wg waszych porad. Następną wiosną popróbuje z innymi dawkami. Np 1 dawka pod korzeń saletra 34%- 200-230kg,2 dawka po 1-2 kolanko 200kg. Zastanowiłbym się nad saletrzakiem podd korzeń ale tu znów azot najdroższy choć znów troche ma przedłużóne działanie, no ale narazie zostańmy przy saletrze :D

Co do dawkowania saletry w zbożach ozimych to na pszenżyto i pszenice pójdzie po 400kg/ha w 2 równych dawkach. Zastanawiam się nad dawką 500kg saletry ale rozdzielić to np na 3 dawki (na kłos nie będzie dawki) powiedzmy 1-200kg po ruszeniu wegetacji, 2-150kg na 1 kolanko, 3-150kg za dwa tyg po 2 dawce. Ewentualnie 2x250kg, Zastanawiam się nad sensem ekonomicznym zastosownaia tych 170kg N na pszenżyto, czy jest ono w stanie wykorzystać efektywnie tyle azotu. Z pszenżytem mam nikłe doświadczenie.

@ Milan miałbym pare pytań do Ciebie, PW czy w odpowiednich tematach na forum?

#547 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 19:16

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? A to już jak wolisz, możesz pytać na forum, lub na PW, zazwyczaj przeglądam większość tematów związanych z produkcją roślinną.

Nie ma sensu takiego podziału dawek. Saletra ma dłuższe działanie niż 2 tyg. A sens ekonomiczny może być tylko wtedy gdy nawożenie innymi składnikami jest zbilansowane. Nie da się gonić plonu na samym azocie. Oczywiście na forum jest pełno takich którzy sypią 100kgN do tego ze 100kg polifoski6 i sypie im po 8 ton czy 12t kukurydzy. Ale takie posty to trzeba brać tak z przymrużeniem oka.
Zapraszam na swój profil

#548 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 14:53

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Znam takie przypadki że i na 200 kg saletry i bez ochrony grzybowej 6-7 ton wyczarowują :)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#549 Share qawsedr

qawsedr

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 15:34

Witam mam pytanie czy można siać siarczan amonu na wiosne??

Witam. Siej jak tylko będziesz mógł wjechać na pole

Edytowany przez qawsedr, 26 grudzień 2013 - 15:35.

#550 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 00:34

Znam takie przypadki że i na 200 kg saletry i bez ochrony grzybowej 6-7 ton wyczarowują :)

Przeczytane na forum czy może z praktyki?
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 10:21

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? głównie na forum ale i w rzeczywistości spotkałem się z kilkoma takimi "farmerami" :)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#552 Share grzesiek5672

grzesiek5672

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 16:03

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Co będzie lepsze na pierwszą dawkę i tylko jedną dawkę nawozu saletra czy moncznik ? ;)
"Zetor Team" :)
Pozdrawiam :)
Zapraszam Do galerii :)

#553 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 23:59

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Tylko i wyłącznie saletra.
Zapraszam na swój profil

#554 Share grzesiek5672

grzesiek5672

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 10:34

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? ale słyszałem że saletra działa od razu a moncznik będzie działał przez dłuższy okres wegetacji ?:P

#555 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 10:39

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? kolego to w dużej mierze zależy od stanu przezimowania zboża jaki nawóz wybrać

#556 Share grzesiek5672

grzesiek5672

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 21:11

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? no ja wiem na razie jest wszystko ok tylko pasuje mi podjąć jakąś decyzje puki ceny mniejsze ;p

#557 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 00:27

ale słyszałem że saletra działa od razu a moncznik będzie działał przez dłuższy okres wegetacji ? :P

No tylko ze ten mocznik zacznie Ci działać w maju kiedy o dobrym plonie można zapomnieć.
Zapraszam na swój profil

#558 Share margoo78

margoo78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 31 grudzień 2013 - 22:46

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? W ubiegłym sezonie za namową sprzedawcy sypnąłem saletrzakiem na jęczmień ozimy na pierwszą i drugą dawkę, niestety efekt nie powala. Teraz planuję tradycyjnie dac saletrę.
Powiedzcie jaką stosujecie Puławską czy Kędzieżyńską i dla czego. Nie wiem czy to prawda, ale ostrzegano mnie aby uważac z Puławską, bo można łatwo popażyc rośliny?
Dodam jeszcze, że od dwóch lat na drugą dawkę na pszenicę daję saletrę z wapniem Yara i jestem zadowolony z efektu.

#559 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 01 styczeń 2014 - 10:36

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Z racji że jestem z lubeskiego to u nas puławska jest w modzie od lat.Popażyć saletrą to można jeśli ją stosujemy podczas wysokich temeratur i na mokre rośliny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share toomi30

toomi30

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo, maszyny drogowe budowlane

Napisany 30 styczeń 2014 - 19:03

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? ja stosuje już trzeci rok saletrosan na piewsza dawke może trochę droższy ale efekt jestwidoczn