Skocz do zawartości

Zdjęcie

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

655 odpowiedzi na ten temat

#521 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 01 maj 2013 - 21:25

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Zależy w jakiej roślinie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dzisiaj, 01:41
  •  

#522 Share drobny

drobny

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:Wszystkiego w życiu liznąć pragnę xD

Napisany 08 maj 2013 - 23:00

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dołącze się do pytania qba333 a mianowicie ktróry nawóz będzie lepszy na II dawke pszenzyta,pszenicy(mocznik ,saletra) dodam że I dawka poszła ok 2,5 tyg temu w ilosci 200 kg saletry. zapowiadaja na dniach deszcz więc licze na szybka pomoc

#523 Share milinkovic

milinkovic

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 09 maj 2013 - 11:21

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? witam! dlaczego tak chętnie wszyscy sieją saletre ? ja tylko zawsze saletrzak czy ktoś może mi wytłumaczyć ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#524 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 09 maj 2013 - 13:49

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? widać to gołym okiem na polach w obszarze o ograniczonych opadach, saletra rozpuści się od rosy, a dzisiaj rozmawiałem z rolnikiem, któremu jeszcze pierwsza dawka saletrzaku się nie rozpuściła w oziminach

#525 Share milinkovic

milinkovic

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 09 maj 2013 - 14:19

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? no u nas akurat na deszcz nie można narzekać pada dosyć często woda na polach stoi :)

#526 Share Bercik92

Bercik92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 09 maj 2013 - 20:48

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? 2-3 dni temu posialem troche łąk i zboza saletrzakem i dzisiaj zauwazyłem że ziarenka stały sie kruche i po ich nacisnieciu sie "sypią" i chciałbym sie spytać czy nie "uciekł" z nich azot?

#527 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 10 maj 2013 - 00:35

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Pewnie się rozpuścił i pozostała otoczka dolomitowa. Ale pamiętaj na łąki nie siej saletrzaku, zupełnie się do tego nie nadaje.
Zapraszam na swój profil

#528 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 10 wrzesień 2013 - 20:47

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? odświeżam temat ze względu na sytuację cenową na rynku azotu, jak wiadomo mocznik generuje niższe koszty produkcji niż saletra, ale ujawnia się to dopiero teraz, gdy już prawie zrównały się ceny tych dwóch nawozów, stąd moje pytanie: w jakim stopniu można zastąpić nawożenie formą azotanową i amonową - formą amidową, rozumiem że na pierwszą dawkę wiosenną mocznik się nie nadaje, ale już na drugą można go spokojnie aplikować (odpowiednio wcześnie), nadaje się również przedsiewnie pod kukurydzę, ziemniaki i inne rośliny wysiewane wiosną, ale w jakim stopniu można zastąpić nim saletrę w nawożeniu pogłównym?

#529 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 10 wrzesień 2013 - 23:53

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Jak będą dobre warunki do wysiewu to pogłównie można mocznikiem całkowicie zastąpić. Ale mocznik znacznie bardziej się ulatnia i niekiedy straty mogą być duże, nawet saletra w podobnej dawce może być skuteczniejsza. Jak Cię tak przeraża cena nawozów granulowanych to pomyśl o RSM.
Zapraszam na swój profil

#530 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 11 wrzesień 2013 - 09:11

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Rsm32 musiałby teraz kosztować 820zł netto, aby był konkurencyjny do mocznika, pomijając jego koszty magazynowania (sporo wyższe niż mocznika)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#531 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 11 wrzesień 2013 - 09:25

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? @kissmy ale ty mówisz o moczniku importowanym z wschodu, a z nim są małe problemy. Micznik mósisz rzucać praktycznie zaraz po pierwszej dawce bo działa z opóźnieniem że tak powiem. Słyszałem jeszcze że mocznik idzie więcej w słome niż saletra.

#532 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 11 wrzesień 2013 - 23:04

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? W takim wypadku duże znaczenie ma odczyn gleby. Należy pamiętać że w kwaśnym lepiej pobierana jest forma saletrzana, w zbliżonym do obojętnego amonowa. Jeżeli np gleba będzie przewapnowana to rośliny będą akumulować znaczne ilości formy amonowej która najszybciej powstaje po przemianie formy amidowej (z mocznika). Może być tak jak mówisz, ale nie zawsze.
Zapraszam na swój profil

#533 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 24 listopad 2013 - 19:33

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Co myślicie o myślicie o mieszaniu Saletrosanu 26 i Saletrzaku?
W tym roku tak zrobiłem na lepszej ziemi i przy nieco ponad 200 kg/ha takiej mieszanki pszenżyto dało ponad 5 ton z hektara!
A czy dobre by to było na słabszej ziemi????

#534 Share Jurass

Jurass

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 29 listopad 2013 - 00:04

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Witam mam pytanie czy można siać siarczan amonu na wiosne?? Bo na jesieni pod pszenice siałem wapno luboplon 350kg/ha i przed siwem lubofoske 4:10:18 250kg/ha. I nie ktore stanowiska mam po fasoli.A na wiosne planuję 1. Saletra 200kg/ha 2.Saletrzak 200kg/ha 3.Saletra 100kg/ha + Odżywki.I Myśle czy jeszcze niedobawić siarczanem amonu 100kg/ha tydzień po 1 dawce saletry

#535 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 29 listopad 2013 - 10:11

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? jezeli siarczan to tylko na zamarzniętą glebę, ale moim zdaniem nie ma sensu. Jeżeli obawiasz się o niedobór siarki to lepiej saletrę w 1 dawce zamienić na nawóz z dodatkiem siarki, a w odżywkach podaj 2 razy siarczan magnezu
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#536 Share leszko27

leszko27

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 17:38

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? a co byscie radzili na zboża ozime: saletre kędzierzyńska 32% czy z Yary EXTRAN 27%??
podobno z kędzierzyńskiej są straty azotu (się ulatnia) a extran (CAN) nie ma rzadnych strat, wsszystko idzie w glebe i roślinki??

#537 Share Darekpol

Darekpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 432 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 20:20

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Chyba przedstaiwcielowi zalezy na sprzedaży Yara, że Cię przekonywał do takiej teorii, że kędzierzyńska się ulatnia a Yara nie.

#538 Share maromaro

maromaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 20:44

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

a co byscie radzili na zboża ozime: saletre kędzierzyńska 32% czy z Yary EXTRAN 27%??
podobno z kędzierzyńskiej są straty azotu (się ulatnia) a extran (CAN) nie ma rzadnych strat, wsszystko idzie w glebe i roślinki??

tu chyba panuje przekonanie że wszystko co nie polskie to lepsze. bo innego uzasadnienia nie znam. hahaha

#539 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 20:58

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Też odnoszę takie wrażenie dużo osób najeżdża na polskie produkty a wychwala zagraniczne. A tu cudów nie ma Czy z Kędzierzyna czy z Yary straty w azocie będą.
Tylko spokój może nas uratować....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#540 Share stepek

stepek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 18 grudzień 2013 - 17:22

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Witam,

Jestem jeszcze początkującym, niezbyt doświadczonym rolnikiem. Chciałbym zasięgnąć waszej rady jako osób, które w tym temacie wiedzą znacznie więcej.
Otóż mam pytanie dotyczące nawożenia saletrą amonową 34 %. Z tego co wiem, aby nawożenie tym rodzajem nawozu było skuteczne trzeba je przeprowadzić w kilku fazach. Czytałem, że najbardziej optymalne są 3 fazy, ewentualnie dwie. Łącznie we wszystkich fazach ok. 250 kg na hektar w zależności od zasobów gleby w składniki mineralne.

A co się stanie, gdy tę dawkę 250 kg. rozsieje się w jednej fazie? Część azotu gleba odrzuci? Zostanie zmarnowany? Czy może taką praktykę się stosuje?

I drugie pytanie. Czy prawdą jest że w jednej fazie można rozsiewać inny nawóz - SALETRZAK, który ze względu na swoją budowę bardziej stopniowo rozkłada się w glebie, dostarczając roślinie stopniowo azotu potrzebnego do wzrostu? Jeżeli tak, to czy ilość ok. 250 kg na hektar jest optymalna?

Jeżeli ktoś ma przydatne porady na ten temat, z chęcią wysłucham.

Pozdrawiam