Skocz do zawartości

Zdjęcie

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

655 odpowiedzi na ten temat

#501 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 14:39

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? dlaczego niby to mit? ja tez nie bardzo rozumiem. tylko nie chce odpowiedzi "bo saletra szybciej dziala a saletrzak wolniej". Jakie jest tego bardziej naukowe wyjasnienie? przeciez ze wzgledu na roznice w higroskopijnosci saletra rozpusci sie moment po wysianiu a saletrzak troche dluzej wiec troche prawdy w tym jest ze saletra zostanie wchlonieta i wtedy zacznie byc wchlaniany saletrzak.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dzisiaj, 13:31
  •  

#502 Share Kuba1212

Kuba1212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Zainteresowania:Mechanika, Motoryzacja, Informatyka, Rolnictwo

Napisany 12 kwiecień 2013 - 21:58

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Jutro chyba sprawdzę to w dwóch doniczkach, będę obserwował przez parę tygodni, który prędzej zostanie wchłonięty w glebę.
Ale z obserwacji wiem, że saletrzak się dłużej rozkłada, przez co dawka jest jakby przesunięta w czasie.
Nowy nabytek: Renault 75.14 RS- Zdjęcia w Galerii.
Sprzedam silnik elektryczny o mocy 10 kW. Więcej informacji na PW lub Kubalessini@gmail.com . :D

Zapraszam do mojego kanału na youtube: www.youtube.com/user/Kubalessini

#503 Share LUKASZ82mtz

LUKASZ82mtz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 13 kwiecień 2013 - 07:34

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? no wlasnie mysle podobnie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#504 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 kwiecień 2013 - 16:12

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Panowie mozna mieszczac mocznik z polifoska 6 w rozsiewaczu czy zrobi sie galaretka ? , bo slyszalem ze mocznik bardzo wilgotny jest , nigdy mocznika nie stosowalem ,zawsze saletrzak

#505 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 16 kwiecień 2013 - 16:14

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Spokojnie można mieszać, tylko granulacja jest inna.

Jutro chyba sprawdzę to w dwóch doniczkach, będę obserwował przez parę tygodni, który prędzej zostanie wchłonięty w glebę.
Ale z obserwacji wiem, że saletrzak się dłużej rozkłada, przez co dawka jest jakby przesunięta w czasie.

I te kilka dni robi różnice? Wg mnie żadną. To miałoby sens gdyby ten saletrzak zaczął działać po kilkunastu dniach. Poza tym ze saletrzak dłużej leży i są większe straty w wyniku ulatniania.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#506 Share rotez1127

rotez1127

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 17 kwiecień 2013 - 07:27

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Witam
koledzy pomóżcie mi bo niewiem jakie nawozy siać, ojciec mi zmarł a ja nigdy niezwracałem na nawóz uwagi oraz dawki :
a więc tak mam 10ha żyta ozimego na glebach 6-4 przenżyto (po kartoflisku) na glebach 4-6 i pszenica ( 2-5)oraz owies - 6, kukurydza na ziarno (jeszcze niezasiana) 4-2 i ziemniaki na 4 klasie proszę o odpowiedź zależy mi na terminie dodaM JESZCZE ŻE JESIENIĄ NIEBYŁO NIC SIANE POD KORZEŃ
Zetor Team !!!
Zetor is power !!!

#507 Share Andr3w

Andr3w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 17 kwiecień 2013 - 20:21

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Panowie. Można mieszac Saletrzak 150 kg z 75 kg mocznika? W rozsiewaczu- bezposrednio przed siewem.

#508 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 18 kwiecień 2013 - 06:01

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? w ostateczności można ale musisz to od razu wysiać, czasem tak mieszaliśmy w KOSie saletrę/saletrzak z mocznikiem ale to było sypane i mieszane na polu i od razu wysiewane.

#509 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 18 kwiecień 2013 - 07:18

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

Witam
koledzy pomóżcie mi bo niewiem jakie nawozy siać, ojciec mi zmarł a ja nigdy niezwracałem na nawóz uwagi oraz dawki :
a więc tak mam 10ha żyta ozimego na glebach 6-4 przenżyto (po kartoflisku) na glebach 4-6 i pszenica ( 2-5)oraz owies - 6, kukurydza na ziarno (jeszcze niezasiana) 4-2 i ziemniaki na 4 klasie proszę o odpowiedź zależy mi na terminie dodaM JESZCZE ŻE JESIENIĄ NIEBYŁO NIC SIANE POD KORZEŃ

Współczuje kolego. Troche trudno tak na podstawie suchych danych określić dawkę. Musisz najlepiej zapytać o radę jakiegoś doświadczonego sąsiada, znajomego który ma gospodarstwo i uprawy na podobnym poziomie jak Ty. Bo co z tego jak Ci tu doradze 200 kg saletry na ha jak nie wiem jaka jest zasobność pozostałych składników, a doświadczony sąsiad który widzi Twoje pole na co dzień może coś o wiele trafniej doradzić. A czas nagli i nawozy o ile idzie wjechać u Ciebie w pole czas najwyższy siać. W ciemno to moge Ci doradzić 150 kg saletry amonowej na wszystko i następnie obserwacja jak zboża będą reagować. Nie sugeruj się postami rolników którzy sieją np 250 kg w 1 dawce, bo oni mają duże doświadczenie i wiedzą co zrobić żeby takie zboże utrzymać w pionie do zniw, choć i tak nie zawsze się uda bo nie znamy przebiegu pogody. Pod kukurydze przedsiewnie mocznik 250, 300 kg i w podsiewacz PK np polifoske 6 200, 300 kg. Ale to takie rady jak wróżenie bo za mało danych. Także pomyśl czy ktoś na miejscu może Ci pomóc w tej trudnej sytuacji która Cię spotkała.Powodzenia i głowa do góry.

#510 Share rotez1127

rotez1127

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 20 kwiecień 2013 - 21:57

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dziękuje że ktoś się zainteresował moim problemem, a więc popytałem znajomych rolników zgodnie z sugestią
PawelWlkp i doradzili mi aby na przenżyto i żyto posiać po 100 kg superfoski , 100 kg saletry i 150 kg saletrzaku teraz i przed strzeleniem w źdźbło 4 litry odżywki ekolist i 50 kg mocznika na hektar, w przypadku przenicy po 50 kg na hektar wiecej a dolistnie tak samo Co wy myślicie o tym
Zetor Team !!!
Zetor is power !!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#511 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 kwiecień 2013 - 22:18

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? jakie są dzienne straty azotu z mocznika, który nie został wymieszany z glebą? kolega rozrzucił mocznik pod kukurydze i zastanawiamy się czy poświęcić się i uprawić to w niedzielę

#512 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 20 kwiecień 2013 - 22:23

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Lepiej wymieszajcie. Dokładnie CI nie powiem bo chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć, w każdym razie mocznik bardzo łatwo się ulatnia.
Zapraszam na swój profil

#513 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 07:42

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? duza jest roznica w ulatnianiu pomiedzy wysypaniem na pole saletrzaku a saletry?

#514 Share margoo78

margoo78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 20:58

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Mam nadwyżkę saletrzaku i planuję go rzucic na 2 dawkę na zboża i rzepak. Powiedzcie co o tym myślicie?

#515 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 21:29

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Moze być jeżeli przewidujesz opady deszczu lub masz jeszcze błoto w polu.

duza jest roznica w ulatnianiu pomiedzy wysypaniem na pole saletrzaku a saletry?

Ta sama tyle że saletrzak znacznie wolniej się rozpuszcza więc ulotni się więcej.
Zapraszam na swój profil

#516 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 22:13

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Panowie powiedzcie mi czemu tak bierzecie saletrzak zamiast saletry, chodzi oczywiście o rzut pogłównie?? Liczyliście cene czystego składnika??

@rotez1127 Lepiej już odpuść sobie w tym roku suprofoskę bo fosforu i tak roślina nie pobierze wez wymieszania z glebą, zamiast bawić się tym saletrzakiem daj 200kg saletry i na 2 rzut 100-150kg też saletry. Z mocznikiem jest problem bo działa po 2-3 tygodniach jeżeli jest odpowiednio dużo wilgoci. Dolistnie co innego tylko musisz pilnować steżenia i dorzucić do tego siarczan magnezu jednowodny 7.5kg/ha albo siedmiowodny 15kg/ha.

#517 Share mateusz123x

mateusz123x

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 19:31

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? kiedy zasaiac druga dawke saletry pierwsza zasialem tydzien temu doradzcie

#518 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 19:37

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? można pod kukurydze zamiast mocznika dac saletrzak ??????

#519 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 20:52

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Moim zdaniem nie warto. Rozłoży sie szybko, zbyt szybko by roślina mogła go efektywnie pobrac.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#520 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 01 maj 2013 - 18:23

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? a na II dawke lepsza saletra czy mocznik w pszenicy i pszenzycie ??

Edytowany przez qba333, 02 maj 2013 - 09:43.