MarcinC360

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

Polecane posty

dawid35123    1

Co najlepiej przedsiewnie dac po jare? Od zawsze dawana byla saletra ale teraz sie zastanawiam zanim zboze skorzysta z tego azotu to juz go niewiele zostanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Przedsiewnie saletra ! ? ja daje mocznik. Posiej saletrę przed ulewnymi deszczami [pogłównie] a zobaczysz jle ci azotu zostanie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

w sobotę na jednym kawałku rozsiałem mocznik na pszenicę na druga dawkę. teraz zapowiadają tydzień słonecznej pogody. i pytanie - czy mocznik rozpuści się od rosy czy potrzeba deszczu, aby wnikł do gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

mocznik od rosy nie ma szans, mocznik potrzebuje sporej ilosci wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

w sobotę na jednym kawałku rozsiałem mocznik na pszenicę na druga dawkę. teraz zapowiadają tydzień słonecznej pogody. i pytanie - czy mocznik rozpuści się od rosy czy potrzeba deszczu, aby wnikł do gleby?

Mocznik lepiej się rozpuszcza od saletrzaku ale sporo słabiej od saletry. Jak gleba wilgotna i dobre rosy to wystarczy. A jak nie to zrobiłeś trochę błąd, trzeba było mocznik wysiać po tych opadach deszczu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

@milanreal1 sporo mądrych rzeczy tu piszesz ale wytłumacz mi jedno - zawsze twierdzisz że polidap czy inne nawozy zawierające fosfor siane wiosną na oziminy to strata pieniędzy bo fosfor się nie przemieszcza itp itd. Dziś przypadkiem przeczytałem na worku że zalecają siać polidap na łąki i pastwiska - przecież nie wymieszasz go z glebą na łące

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

to przynajmniej mam naukę na przyszłość, ale gleba była wilgotna a rosy też sporo więc mam nadzieję że dużo nie uleci do nieba ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Papkin    27

Wie ktos może jakie są bezpieczne dawki N na wiosnę żeby zboże nie wyległo? Pewnie zależy to też od innych rzeczy jak gestosć siewu,jaka ziemia,pogoda , ale moze ktos ma jakies doświadczenia i mógłby sie podzielić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

ja też nie wiedziałem co siać ale miałem złe nawożenie i chce je zmienić. W tym roku posiałem w pierwszej dawce saletr z kedzierzyna a w drugiej saletra z kedzierzyna + mocznik na wszystko tak samo. Trochę błąd. za rok będę najpierw patrzał co jak rośnie i żeby dokrzewić będę siać saletre amonowa z puław na 1 dawkę. na mocno rozkrzewione saletra z kędzierzyna. Z tego co wyczytałem saletra amonowa szybko działa wiec dobrze żeby był szybko działający. Ta z kędzierzyna ma troszkę ma troszkę wapna i magnezu o ile się nie mylę. na drugą dawkę kedzierzyńska + mocznik. W rzepaku w tym roku poszedł saletrosan na pierwszą a na drugą kędzierzyńska + mocznik. za rok w pierwszej dawce jednak dam saletre amonową i saletrosan w drugiej też jakaś saletra + mocznik. Zawsze siałem saletrzak na pola myśląc że on później działa ale nie myślałem o stratach jakie on ma.Może do niego wrócę w siewie pogłównym jak mnie ktoś do niego przekona :) Mocznik zakwasza ziemie i chyba żeby go stosować w większych ilościach to trzeba się troszkę już znać żeby zboże się nie pokładło albo żeby dojrzewało jak wszyscy mają już pokoszone :D mam nadzieje że dojdę za rok czy dwa do odpowiedniego nawożenia ale trzeba czasu. Trzeba czytać, pytać, zapisywać i obserwować pole :) Mam też nadzieje że kuku będę miał ładniejsze w tym roku bo też będę obficiej nawozić niż rok temu ale co z tego wyjdzie będę widział może już pod koniec sierpnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@milanreal1 sporo mądrych rzeczy tu piszesz ale wytłumacz mi jedno - zawsze twierdzisz że polidap czy inne nawozy zawierające fosfor siane wiosną na oziminy to strata pieniędzy bo fosfor się nie przemieszcza itp itd. Dziś przypadkiem przeczytałem na worku że zalecają siać polidap na łąki i pastwiska - przecież nie wymieszasz go z glebą na łące

Z łąkami jest zupełnie inna sytuacja. Większość traw 90% korzeni ma w warstwie 0-8cm. Wiec ten fosfor nawet jak jest zatrzymany na powierzchni gleby to trawy mają szanse go pobrać i powiem więcej, trawy znacznie więcej tego fosforu wykorzystują niż np zboża.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

1 dawka coś co szybko działa np polifoski. 2 dawka mocznik. Z każdym zabiegiem dodaje siarczanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

W tym roku niestety będę siał tylko jedna dawkę azotu pod oziminy, później ewentualnie jakieś dokarmianie dolistne. Doradźcie co lepiej, saletrę czy mocznik. Około 70-80 czystego N na ha. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

A napisz jak wygląda plantacja. Dobrze rozkrzewiona? Jak tak to ja bym to rozbił jednak na dwie dawki. A jeżeli jedna to przed pierwszym kolankiem ale napisz najpierw o stanie łanu no i rodzaj zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Żyto ( z centrali) i pszenżyto jest w miarę dobrze rozkrzewione. Wygląda ładnie. Natomiast pszenica (z centrali) wygląda mizernie, słabo rozkrzewiona i na dodatek zaczyna robić się fioletowa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

80 N to bardzo skromnie jeśli możesz to zwiększ to chociaż do 100 N. Takim nawożeniem za bardzo nic nie osiągniesz ale jeśli juz masz wysiać te 80 N to pod żyto wysiałbym jednorazowo pod koniec krzewienia jeśli obsada wydaje się ok. A pod pszenice podziel na dwie dawki. 50 N na zamarzniętą ziemie a 30 N na pierwsze kolanko. Ale od razu mówie że będzie to paszowa pszenica plon również będzie słaby. Obornik był? Jeśli bedzie naprawde żadka możesz ją dokrzewić antywylegaczem płynnym w pełni krzewienia. Ale też nie może byc za gesta bo jest za mało N na drugą dawke żeby ją wykarmić.


 

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Kolego a czy jeśli żyto i pszenżyto są dobrze rozkrzewione i ogólnie wyglądają dobrze to czy na pierwszą i drugą dawkę może być mocznik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Ja na średnio rozkrzewione pszenżyto dam teraz 200kg saletry i od razu 200kg mocznika. Saletra zadziała od razu, a mocznik gdzieś za miesiąc wiec powinno być ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Kolego a czy jeśli żyto i pszenżyto są dobrze rozkrzewione i ogólnie wyglądają dobrze to czy na pierwszą i drugą dawkę może być mocznik?

troche bez sensu jak już chcesz siać 2 dawki to na pierwszą daj saletre żeby zboże nie głodowało i nie odrzucało bocznych pędów a na druga może byc mocznik

 

Ja na średnio rozkrzewione pszenżyto dam teraz 200kg saletry i od razu 200kg mocznika. Saletra zadziała od razu, a mocznik gdzieś za miesiąc wiec powinno być ok.

 

Mocznik Ci zacznie za szybko działać przed 1 kolankiem i może sie pszenzyto nadmiernie pokrzewić w wyniku czego potem będziesz miał małe kłoski to raz, dwa mała mtz, trzy większe nasilenie chorób, cztery może Ci wyłożyć. A wiec nie ryzykuj. Mocznik mozesz dać z dwa tygodnie przed 1 kolankiem

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapec22    37

hi, na pierwsza dawkę sypłem około 65N 200kg saletry ale doczytałem że siarka jest ważna i na drugą myślałem nad pomieszaniem 100kg mocznika z 100kg saletrosanu żeby dać dodatkowo siarkę? Czy może zamiast saletrosanu lepiej polifoskę 21 bo jeszcze ma Mg? A jak to jest z tym mieszaniem mocznika bo ktoś pisał że się topi jak się miesza z innymi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

hi, na pierwsza dawkę sypłem około 65N 200kg saletry ale doczytałem że siarka jest ważna i na drugą myślałem nad pomieszaniem 100kg mocznika z 100kg saletrosanu żeby dać dodatkowo siarkę? Czy może zamiast saletrosanu lepiej polifoskę 21 bo jeszcze ma Mg? A jak to jest z tym mieszaniem mocznika bo ktoś pisał że się topi jak się miesza z innymi ?

Saletrosan całkiem ciekawe rozwiązanie ponieważ posiada 1/4 N w formie saletrzanej, polifoska 21 to głównie mocznik z siarką. Na rynku masz jeszcze Sulfan 1/2 formy saletrzane - chyba nie ma wyższej jakości. Także jeden z najstarszych czyli siarczan amonu - 0%saletrzanej. Jeśli chcesz dostarczyć tylko siarkę i przy okazji magnez to polecam kizeryt - tyle że zalecany termin aplikacji -przed ruszeniem wegetacji.

Mieszaniny czyli blendingi są opcją tyle że zawsze jest spore ryzyko nierónomierności wysiewu - zostaje kwestia ceny i czy to ryzyko się kalkuluje - ostatnio raczej nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radosllaw
      Witajcie!
      jak w temacie, nabyłem rozsiewacz Sulky DPX 97/GP, poniżej tabliczka znamionowa,
       
      Szukam tabel wysiewu i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
      Chciałbym wiedzieć jak go ustawić do sypania saletry na 15m, wożony będzie U914.
       
      niezmiernie będę wdzięczny za pomoc, bo czas nas goni;(
       
      pozdrawiam,
      radek

    • Przez agrofoto
      Ustawienie rozsiewacza do nawozu
       
      1.    Pierwszą podstawową czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi rozsiewacza do nawozu.
      2.    Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie obejrzeć rozsiewacz. Czy nie ma luźnych śrub, czy wszystkie elementy są spięte prawidłowo, czy nie brakuje zatyczek, gałek. Sprawdzić dokładnie wszystkie elementy.
      3.    Rozsiewacz do nawozu należy zagregować na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika oraz podłączyć do sprawnej instalacji hydraulicznej.
       

       
      4.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz. Ciśnienie powinno być takie same w każdej oponie ciągnika.
      5.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz w płaszczyźnie.
      - Nawożenie małych roślin – rozsiewacz może być w linii poziomej
      - Nawożenie wysokich roślin – trzeba go nachylić pod odpowiednim kątem.
      Z tyłu rozsiewacza, na ramie jest specjalny wskaźnik, który pokazuje nam jak należy ułożyć rozsiewacz, aby był prawidłowo wypoziomowany.
       

       
       
      Ustawienie szerokości rozsiewacza
       
      1.    Podłączamy wał przekaźnika mocy do rozsiewacza.
      2.    Ustalamy podstawowe informacje: jaki nawóz, jaką dawkę chcemy uzyskać oraz jaką szerokość roboczą.
      3.    Należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się na rozsiewaczu lub z instrukcji obsługi.
      4.    Dobieramy nawóz i odpowiednie ułożenie łopatek na tarczach rozsiewacza.
      Każdy nawóz, każda szerokość wymaga od nas ustawienia odpowiedniego kąta łopatek na rozsiewaczu.
       
       

       
      Jak ustawić dawkę nawozu
       
      1.    Korzystamy z tabeli na maszynie lub instrukcji obsługi. Wybieramy nawóz, szerokość roboczą prędkość jazdy i zakładaną dawkę.
      Przykład:
      saletra
      18 metrów
      10km/h
      300 kg/ha
      Zgodnie z tabelą ustawimy pozycję nr 29.
      2.    Ustawimy lewą i prawą komorę na odpowiednią pozycje (w przy kładzie 29)
       

       
      Siew graniczny
      Sposób 1
      Zmieniamy tarczę na tarczę do siewu granicznego i jedziemy zgodnie z ścieżką.
       
      Przykład:
      Jeśli siejemy na 18 m, to siejemy 9 metrów od granicy pola.
      Sposób 2
      Ustawimy chorągiewkę/ osłonę pod kątem 45 stopni i załączmy tylko wysiew na tarczę, dozujemy na prawą stronę. Jedziemy 2 metry od granicy pola.
       

       
      Obejrzyj film

       

       

       
    • Przez RolnikWM
      Witam mam tu kilka mitów o to kilka z nich azot pogarsza jakość plonów,wysoka dawka azotu spowoduje wyleganie zbóż,siarką nie ma potrzeby nawozić,nawożenie mocznikiem jest tańsze niż saletrą amonową,najlepsze są płynne nawozy azotowe piszcie swoje opinie co o tym myślicie
    • Przez Rolnik_hobbystyczny
      Witam, w tym roku planuję nawozić kukurydzę pogłównie za pomocą podsiewacza międzyrzędowego. Co myślicie na o takim rozwiązaniu, jakie nawozy stosować w takiej aplikacji? w jakich fazach stosować nawożenie? Proszę o dzielenie się spostrzeżeniami.


      Siewnika jeszcze nie posiadam ale planuję zakupić coś w podobie pielnika przedstawionego na zdjęciu.

    • Przez Delbeta
      Witam co najlepiej zastosować w jęczmieniu jarym (faza krzewienia)
      Rsm ,saletre amonowa a może mocznik
      A jak już to jakie stężenia i dawki bo jestem skołowany
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj