MarcinC360

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
losktos    356

głównie na forum ale i w rzeczywistości spotkałem się z kilkoma takimi "farmerami" :)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek5672    53

Co będzie lepsze na pierwszą dawkę i tylko jedną dawkę nawozu saletra czy moncznik ? ;)


"Zetor Team" :)
Pozdrawiam :)
Zapraszam Do galerii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek5672    53

ale słyszałem że saletra działa od razu a moncznik będzie działał przez dłuższy okres wegetacji ?:P


"Zetor Team" :)
Pozdrawiam :)
Zapraszam Do galerii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek5672    53

no ja wiem na razie jest wszystko ok tylko pasuje mi podjąć jakąś decyzje puki ceny mniejsze ;p


"Zetor Team" :)
Pozdrawiam :)
Zapraszam Do galerii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

ale słyszałem że saletra działa od razu a moncznik będzie działał przez dłuższy okres wegetacji ? :P

No tylko ze ten mocznik zacznie Ci działać w maju kiedy o dobrym plonie można zapomnieć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    531

W ubiegłym sezonie za namową sprzedawcy sypnąłem saletrzakiem na jęczmień ozimy na pierwszą i drugą dawkę, niestety efekt nie powala. Teraz planuję tradycyjnie dac saletrę.

Powiedzcie jaką stosujecie Puławską czy Kędzieżyńską i dla czego. Nie wiem czy to prawda, ale ostrzegano mnie aby uważac z Puławską, bo można łatwo popażyc rośliny?

Dodam jeszcze, że od dwóch lat na drugą dawkę na pszenicę daję saletrę z wapniem Yara i jestem zadowolony z efektu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Z racji że jestem z lubeskiego to u nas puławska jest w modzie od lat.Popażyć saletrą to można jeśli ją stosujemy podczas wysokich temeratur i na mokre rośliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toomi30    10

ja stosuje już trzeci rok saletrosan na piewsza dawke może trochę droższy ale efekt jestwidoczn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom31    11

Panowie mam pytanko odnosnie nawozena zyta i przenzyta czy warto dac nawozenie w postaci poczatek marca 150kg saletrzaku to 1 dawka pózniej w 2 dawce 100kg saletry czy lepiej wywalic 250kg saletrzaku w jednej dawce,dodam ze zawsze tak sialem a pozniej bylo tylko uzupelnienie dolistne mocznikiem plus odżywki i dlatego nurtuje mnie ktore nawozenie jest bardziej skuteczne to w 1 dawce czy to 2 dawkowe w 2dawkowym wiecej idzie czystego N na ha niz w 1 dawce w postaci saletrzaku ale jak to ma sie w praktyce.Doradzcie cos,pozdrawiam!

  • 0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W 1 wariancie masz trochę więcej niż N niż w 2. Ale powiem Ci ze jak nawożenie nie przekracza 70-80kg N to nie warto tego rozbijać na 2 dawki.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3020

wbijcie to sobie raz na zawsze do glowy -saletrzak to najgorszy z mozliwych nawozow azotowych i nikt kto umie liczyc i ma troche wiedzy na temat nawozenia nigdy go nie stosuje, zaleznie od temperatury mozna zastosowac saletre gdy jest zimno lub mocznik gdy jest juz cieplej.

kazde nawozenie azotowe warto rozbic na dwie a nawet trzy dawki.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid381010    1

panowie to nie polecacię dawać mocznika wraz z ruszaniem wegetacji , ?a powiedzcie mi co jest lepsze raz sypnąć saletrę 250 kg/ha czy 200 kg/ha mocznika? pytam bo nachodzi mnie na mocznik bo jest po 1520 zł a Saletra 1400 przy czym mocznik 12% mocniejszy tak że cena mocznika porównującz saletrą nie wypada najgorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

a można mieszać saletre i mocznik?

Teoretycznie może z tego wyjść papka :) a praktycznie saletra poleci trochę dalej aniżeli mocznik, z powodu większej gęstości i możesz mieć niedosiane miejsca mocznikiem.

Edytowano przez Tomazi3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Papka nie wyjdzie chyba ze postoi ale zachodzą jakieś reakcje miedzy tymi nawozami ze zaczynaja się topić dlatego jak załadujesz siewnik od razu wysiewaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    140

sasiad jak namieszał w rozsiewaczu to papka sie zrobiła ze tylko szpadel pomogł w czyszczeniu;D

 

a teraz zapytam o saletre...kiedy jest widoczny efekt po zastosowaniu 1 dawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Liczner91    0

Ja daje zawsze 250na ha saletry potem 150 saletrzaka no i wzaleznosci jaka jest pogoda to jeszcze 100kg saletry na klos w oziminach no i odzywki i antywylegacze. Saletra lest dobra na pierwsza dawke bo dziala juz od 5-6 stopni a mocznik od 10. Wiec mocznik jest zalecany na druga dawke niz na pierwsza.A w zbożach jarych to 250 saletrzaku i wieloskladnikowe w ziemie.A i sprawa oczywista obornik co roku jest dawany na jesieni pod oziminy.A co 3 lata badanie pola a co 4 wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubi12    0

witam panowie a co myślicie o zastosowaniu RSM na pierwszą dawkę na oziminy i w jakiej ilości dać jeżeli jest sens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kars3    0

witam

co jest lepiej zastosować na pierwszą dawkę pszenicy ozimej na wiosnę mocznik czy saletrzak?

zastanawiam sie co da lepszy efekt w pierwszej dawce na wiosnę.

Słyszałem że saletrak jak jest sucho może nie dokońca podziałać a mocznik czy nie za długo będzie sie rozkładał na pierwszą wiosenną dawkę

Edytowano przez kars3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

witam panowie a co myślicie o zastosowaniu RSM na pierwszą dawkę na oziminy i w jakiej ilości dać jeżeli jest sens

Możesz zastosować jak najbardziej.Proponuję dawkę 50-60kg N/ha co odpowiada ok.160 l RSM 28%,oczywiście odpowiednie dysze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie się rozpuścił i pozostała otoczka dolomitowa. Ale pamiętaj na łąki nie siej saletrzaku, zupełnie się do tego nie nadaje.

to mnie zaciekawiło. dlaczego się nie nadaje?


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Najdroższy azot, wolne rozpuszczanie. Saletrzak nadaje się tylko przed siewem zbóż jarych.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radosllaw
      Witajcie!
      jak w temacie, nabyłem rozsiewacz Sulky DPX 97/GP, poniżej tabliczka znamionowa,
       
      Szukam tabel wysiewu i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
      Chciałbym wiedzieć jak go ustawić do sypania saletry na 15m, wożony będzie U914.
       
      niezmiernie będę wdzięczny za pomoc, bo czas nas goni;(
       
      pozdrawiam,
      radek

    • Przez agrofoto
      Ustawienie rozsiewacza do nawozu
       
      1.    Pierwszą podstawową czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi rozsiewacza do nawozu.
      2.    Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie obejrzeć rozsiewacz. Czy nie ma luźnych śrub, czy wszystkie elementy są spięte prawidłowo, czy nie brakuje zatyczek, gałek. Sprawdzić dokładnie wszystkie elementy.
      3.    Rozsiewacz do nawozu należy zagregować na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika oraz podłączyć do sprawnej instalacji hydraulicznej.
       

       
      4.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz. Ciśnienie powinno być takie same w każdej oponie ciągnika.
      5.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz w płaszczyźnie.
      - Nawożenie małych roślin – rozsiewacz może być w linii poziomej
      - Nawożenie wysokich roślin – trzeba go nachylić pod odpowiednim kątem.
      Z tyłu rozsiewacza, na ramie jest specjalny wskaźnik, który pokazuje nam jak należy ułożyć rozsiewacz, aby był prawidłowo wypoziomowany.
       

       
       
      Ustawienie szerokości rozsiewacza
       
      1.    Podłączamy wał przekaźnika mocy do rozsiewacza.
      2.    Ustalamy podstawowe informacje: jaki nawóz, jaką dawkę chcemy uzyskać oraz jaką szerokość roboczą.
      3.    Należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się na rozsiewaczu lub z instrukcji obsługi.
      4.    Dobieramy nawóz i odpowiednie ułożenie łopatek na tarczach rozsiewacza.
      Każdy nawóz, każda szerokość wymaga od nas ustawienia odpowiedniego kąta łopatek na rozsiewaczu.
       
       

       
      Jak ustawić dawkę nawozu
       
      1.    Korzystamy z tabeli na maszynie lub instrukcji obsługi. Wybieramy nawóz, szerokość roboczą prędkość jazdy i zakładaną dawkę.
      Przykład:
      saletra
      18 metrów
      10km/h
      300 kg/ha
      Zgodnie z tabelą ustawimy pozycję nr 29.
      2.    Ustawimy lewą i prawą komorę na odpowiednią pozycje (w przy kładzie 29)
       

       
      Siew graniczny
      Sposób 1
      Zmieniamy tarczę na tarczę do siewu granicznego i jedziemy zgodnie z ścieżką.
       
      Przykład:
      Jeśli siejemy na 18 m, to siejemy 9 metrów od granicy pola.
      Sposób 2
      Ustawimy chorągiewkę/ osłonę pod kątem 45 stopni i załączmy tylko wysiew na tarczę, dozujemy na prawą stronę. Jedziemy 2 metry od granicy pola.
       

       
      Obejrzyj film

       

       

       
    • Przez RolnikWM
      Witam mam tu kilka mitów o to kilka z nich azot pogarsza jakość plonów,wysoka dawka azotu spowoduje wyleganie zbóż,siarką nie ma potrzeby nawozić,nawożenie mocznikiem jest tańsze niż saletrą amonową,najlepsze są płynne nawozy azotowe piszcie swoje opinie co o tym myślicie
    • Przez Rolnik_hobbystyczny
      Witam, w tym roku planuję nawozić kukurydzę pogłównie za pomocą podsiewacza międzyrzędowego. Co myślicie na o takim rozwiązaniu, jakie nawozy stosować w takiej aplikacji? w jakich fazach stosować nawożenie? Proszę o dzielenie się spostrzeżeniami.


      Siewnika jeszcze nie posiadam ale planuję zakupić coś w podobie pielnika przedstawionego na zdjęciu.

    • Przez Delbeta
      Witam co najlepiej zastosować w jęczmieniu jarym (faza krzewienia)
      Rsm ,saletre amonowa a może mocznik
      A jak już to jakie stężenia i dawki bo jestem skołowany
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj