Skocz do zawartości

Zdjęcie

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

655 odpowiedzi na ten temat

#21 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 17 styczeń 2008 - 07:35

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? A ja zapytam trochę inaczej. Co lepiej zastosować wiosną pod jare? Saletrę, mocznik czy saletrzak? Na glebach lżejszych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dzisiaj, 13:49
  •  

#22 Share Bamboocha

Bamboocha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów

Napisany 17 styczeń 2008 - 10:11

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? ja bym dał saletrzak.... a dlaczego to dałem uzasadnienie wcześniej w temacie.
http://www.youtube.c...er/michalqaz123 <------ Moje dzieła :)Polecam!!!

#23 Share amnowak43

amnowak43

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 17 styczeń 2008 - 18:55

Powtórzę: jak ktos chce siebie nazywac rolnikiem, to nie powinien pewnych pytań zadawać, tylko troche nad książkami posiedzieć.

Po pierwsze w saletrze amonowej i w saletrzaku jest azot w tej samej formie tj: amonowej nh4no3 w sal. amon. jest 34% azotu a w saletrzaku 28%. Z tym że w saletrzaku jest dodatek (w zależności od producenta) ok 6% Ca i ok. 3% MG.

Ktos zaraz napisze że saletrzak jest lepszy bo ma Ca i Mg. Tylko najpierw sprawdź ile te składniki kosztują w saletrzaku, jakie jest zapotrzebowanie rośl. na te skł. Czy ilość wprowadzana z anwozem coś zmienia.
A teraz sprawdź ile Ca i Mg kosztuje w wapnie węglanowym lub w dolomicie i ile tego wprowadzasz z tym nawozem.

Miłego liczenia <_< .

No ok z ceną czystego składnika w tych nawozach sie zgodze ale ważny jest też szybkość działania nawozu saletra zadziała szybko,odrazu widać efekt ale bardzo krótko a poza tym w przypadku suchej wiosny bardziej zaszkodzi niż pomoże dlatego mieszam ją zsaletrzakiem,który działa wolniej ale dłużej i w razie suszy nie szkodzi zbożu więc można powiedzieć że te nawozy sie uzupełniają a w drugiej dawcemożna dodać mocznik zależy jak wygląda zboże i pogoda

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share michal16

michal16

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 17 styczeń 2008 - 19:01

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? teraz na korzen sypnąć saletry trochę potasu.. agrofoski.. jak zapowiadają suchy rok to lepiej żeby sie dobrze ukorzeniły..tylko jak będzie dość ciepło żeby dobrze sie wchłonęła..

kat
nie dawaj mocznika na lżejsza glebę... na piaskach ma złe skutki lepiej salete i saletrzak <_<

#25 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 17 styczeń 2008 - 20:28

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ostatnio w Top Agrze lub w Tygodniku rolniczym czytałem że na słabe gleby powinni się stosować nawozy o dłuższym działaniu, takie jak mocznik :/

#26 Share michal16

michal16

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 17 styczeń 2008 - 21:02

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? no to w grudniowym tygodniku pisze ze na piaskach nie stosowc mocznika bo ma słabe działanie...heh i dowiedz sie dobrze teraz jak w jednym inaczej jak w drugim

#27 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 18 styczeń 2008 - 11:38

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? @amnowak43

Jak saletrzak może dłużej i wolniej działać jak ma taką samą postać N jak saletra amonowa ?

No ludzie takich pierdól to nie piszcie.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#28 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 18 styczeń 2008 - 17:33

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? a no może wolniej bo ma w swoim składzie węglan wapnia i jak posiejesz to kilka dni jeszcze widać jak się rozkłada ,a jak posiejesz saletrę to nieraz za kilka godzin nie widać nawozu .

#29 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 18 styczeń 2008 - 17:58

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? @maciek
N w sletrzaku rozpuszcza sie tak samo szybko jak w saletrze, a po tych kilku dniach to w tej granulce juz niema N, tylko właśnie węglan wapnia jest jeszcze ( trudno rozpuszczalny w wodzie).
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#30 Share amnowak43

amnowak43

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 18 styczeń 2008 - 19:17

@maciek
N w sletrzaku rozpuszcza sie tak samo szybko jak w saletrze, a po tych kilku dniach to w tej granulce juz niema N, tylko właśnie węglan wapnia jest jeszcze ( trudno rozpuszczalny w wodzie).

A co z grubością granulatu też jest dla ciebie bez różnicy w szybkości działania?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 18 styczeń 2008 - 19:36

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Granulacja nie ma praktycznie żadnego wpływu na szybkość działania, w przypadku formy amonowej N. Toretycznie jest to w granicach kilku %, czyli prawie zaden wpływ na szyblkość działania.

Wpływ na szybkości działania nawozu ma praktycznie tylko jego formulacja.

#32 Share amnowak43

amnowak43

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 18 styczeń 2008 - 20:21

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Porównałem sianie samej saletry i w mieszance z salmagiem i jest bez porównania lepszy efekt siania mieszanki tych nawozów,ale każdy robi jak mu pasuje

#33 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 18 styczeń 2008 - 20:53

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? mocznik działa dłużej ponieważ jest amidem kwasu węglowego i musi zostać utleniony najpierw do azotynów a następnie do azotanów przez bakterie z rodzinuy Nitrobacter, ponieważ rośliny powierają azot w formie azotanów, a że pirwszy s tych procesów trwa dość długo dlatego azot jest uwalniany stopniowo. W przypadku korzystnych warunków pogodowych przede wszystkim duża wilgotność gleby dobrym rozwiązaniem jest stosowanie mocznika na glebach lekkich ponieważ azot będzie dłużej dostępny dla roślin i bedzie uwalniany stopniowo. w przypadku suszy lepszym rozwiązaniem na glebach lekkich będzie saletra ponieważ azot może nie zostac utleniony i występują jego duże straty. w przypadku saletry jony amonowe będę cały czas dostępne dla roślin a powodu niskiej sumy opadów nie będa one wymywane z wieżchnich warstw gleby co ma miejsce w przypadku duzych opadów.

#34 Share riki

riki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 249 postów

Napisany 26 styczeń 2008 - 20:41

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? nie chce zakładać nowego tematu bo sprawa ma sie nawozów azotowych a mianowicie pogoda jakby wiosenna i chciałbym sie dowiedzieć kiedy sypniecie azotowymi po pszenicy zimowej i życie .czy lepiej pózniej czy na przykład już w lutum

#35 Share funkmaster1993

funkmaster1993

Młody Przyszły Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 1278 postów

Napisany 26 styczeń 2008 - 21:38

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ja stosuje saletrę.
FUNKMASTER

Sprzedam

Kosiarkę bijakową Samasz KB 250

#36 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, speedway, dobra fotografia

Napisany 26 styczeń 2008 - 22:00

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Nie wiem kiedy wjadę z nawozami w pole, ale w pobliskim PGR to już w lutym jak lekko przymarznięte... :P

Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

#37 Share riki

riki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 249 postów

Napisany 26 styczeń 2008 - 22:27

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? ja tez myśle w tym roku troche szybciej bo w zeszłym troche spózniłem i suchy kwiecień jakos nie podziałało
jak u was było i kiedy w tym roku planujecie sypnąć

#38 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 30 styczeń 2008 - 15:33

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Kasa wyliczona i dawka ustalona :P 150kg/ha saletry oczywiście i tu pytanie czy zastosować Antywylegacz?Będzie jedna dawka a strzał w źdźbło to dobry termin na nią?

#39 Share JaJacek

JaJacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 30 styczeń 2008 - 16:39

200kg czystego azotu pod zboże to chyba przesadzasz bo nawet w doświadczeniach w uprawie intensywnej się tyle nie stosuje.
Ja bym mocznika nie polecał bo jak się nie trafi z pogodą to sporo azotu zamieni się w amoniak i zamiast w glebę pujdzie w powietrze.

Na wyprodukowanie 1t ziarna wraz ze słomą pszenica potrzebuje ok.25 kg N. Czyli chcąc osiągnąć plon rzędu 10t/ha, własnie takie stosujemy nawożenie. I nie chodzi mi o żadne doswiadczenia tylko praktykę rolniczą.
Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share wojt

wojt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 312 postów

Napisany 30 styczeń 2008 - 16:44

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? ja też troche poźno posiałem w zeszłym roku, w tym planuje wczesniej, myśle ze jakoś w marcu, no a dzisiaj gadali w radiu ze narazie widoków na zimę niema, a w marcu już ma być dosyć ciepło... :D