Skocz do zawartości

Zdjęcie

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

655 odpowiedzi na ten temat

#301 Share keroms77

keroms77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Zainteresowania:zawodowo rolnictwo: trzoda i burak cukrowy, a hobbystycznie społecznik, wiem sam się czasami z tego śmieję.

Napisany 12 kwiecień 2010 - 09:35

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Efekt będzie taki, że saletra teraz zacznie działać szybciej niż mocznik, a co za tym idzie zboże będzie miało dłuższy dostęp do nawozu. To w teorii, bo w praktyce wszystko zależy od pogody. Wiadomo, że mocznik potrzebuje wyższej temperatury by przejść do form przysfajalnych dla rośliny, przy temp. 5 stopni może to być nawet 30 dni i trochę dłużej( zależy od wilgotności). Saletra działa szybciej. Ja podobną praktykę stosuję nawożąc buraki przedsiewnie. Połowa dawki azotu to saletrzak, a druga połowa to mocznik i wszystko wymieszane z ziemią, z efektów jestem zadowolony, bo przy nawożeniu przedsiewnym zapewniam dłuższy dostęp i bardziej równomierny dla roślin.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dzisiaj, 07:20
  •  

#302 Share Kris5

Kris5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • Zainteresowania:Sport, Rolnictwo

Napisany 12 kwiecień 2010 - 18:33

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? czyli można mieszać bez obawy że podziała szkodliwie na rośliny???

#303 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 12 kwiecień 2010 - 18:47

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? A ten sąsiad to cię za coś nie lubi?

O ile pamiętam z chemii to mieszanie mocznika z saletrą może spowodować niezłe pier**l....cie :P
Chodzi mi o eksplozję.

:)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#304 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 12 kwiecień 2010 - 18:47

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Nawet o tym nie myśl.
NIE WOLNO mieszać mocznika z saletrą.
Jedynie z siarczanem amonowym.

#305 Share Kris5

Kris5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 12 kwiecień 2010 - 18:58

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? nie chodzi mi o to że mi tak polecił że bym tak zrobił tylko mówił że on tak robi i jakoś mu nic nie pier......olło

#306 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 12 kwiecień 2010 - 19:06

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? z tego co i ja pamiętam to tych nawozów nie powinno się mieszać.

#307 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 12 kwiecień 2010 - 21:22

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Jak zmieszasz te nawozy razem w jednym siewniku to na pole nie dojedziesz bo zrobi ci się woda,[nie wybuchną bo do tego jest potrzebny cukier].

Ja zawszę daję na pierwszy raz saletrę a na drugi mocznik i w pszenicy i rzepaku.

Mocznik się dłużej rozkłada,i roślina ma dłużej azot.Nieprawdą jest że rzepak nie dojrzewa ,normalnie dochodzi ale dłużej jest zielony.Kolega na rzepak daję tylko mocznik ale pierwszy raz i całą dawkę.

#308 Share lukas21

lukas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 12 kwiecień 2010 - 21:29

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? siałem właśnie dziś taką mieszanke i nic sie nie dzieje, też slyszałem, że to daje odbre efekty
Trend is your friend

#309 Share keroms77

keroms77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Zainteresowania:zawodowo rolnictwo: trzoda i burak cukrowy, a hobbystycznie społecznik, wiem sam się czasami z tego śmieję.

Napisany 13 kwiecień 2010 - 06:05

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

czyli można mieszać bez obawy że podziała szkodliwie na rośliny???

powiem tak, roślin ani nie przypalisz, ani im nie zaszkodzisz. Osobiście nigdy nie mieszałem saletry z mocznikiem, nawożę dwa razy i drugi raz to mocznik. Opisałem Ci jaki jest tego sens jak mi się wydaje( za jednym przejazdem większa dawka azotu dla roślin, przez dłuższy okres do wykorzystania). Co do teori, że zrobi się woda zanim dojedziesz w pole to trochę sceptycznie do tego podchodzę, aby taka reakcja mogła zajść tak szybko. Może niech wypowie się ktoś kto stosował to w praktyce. Jest już jeden forumowicz, co twierdzi, że nic takiego jak woda w rozsiewaczu nie miało miejsca, może jeszcze ktoś inny ma jakieś doświadczenia w tym temacie.

#310 Share tktomek74

tktomek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 13 kwiecień 2010 - 07:06

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Żaden bełt się nie zrobi i nic się nie dzieje ,ja tak mieszam w 2 dawce azotu od kilku lat. Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#311 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 13 kwiecień 2010 - 07:34

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ja miałem tak parę lat temu jak wsypałem do 3 tonowego rozsiewacza na przód mocznik a na tył saletrę,po 500kg, to na środku jak się łączyły to się wytworzyła woda.Spróbuję dzisiaj jeszcze raz z ciekawości.Może miałem z jakiejś innej firmy nawóz.

#312 Share Kris5

Kris5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 13 kwiecień 2010 - 21:18

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? a co myślicie o mieszaniu saletrzaku z saletra jakie to daje efekty w nawożeniu??

#313 Share keroms77

keroms77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 13 kwiecień 2010 - 21:56

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? możesz mi powiedzieć cos Ty się tak tego mieszania uparł? Saletra jest do pogłównego nawożenia, a saletrzak do przedsiewnego. Nie za bardzo wiem po co mieszać i dlaczego pytasz o takie podstawy?

#314 Share Cypiz5

Cypiz5

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 18 kwiecień 2010 - 21:48

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? a można mieszać mocznik z polifoską

#315 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 kwiecień 2010 - 21:57

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? A po co chcesz mieszać nawóz azotowy z NPK? Do czego chcesz to zrobić?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#316 Share piotrek8111

piotrek8111

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja ,sport

Napisany 23 luty 2011 - 17:36

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Co myślicieo wysiewie nawozu po mrozie, czy jak leży przez pewien czas na polu to on traci na wartości co o tym myślicie z góry dzieki za wasze opinie :)

#317 Share crystalzts

crystalzts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa Zetor Team

Napisany 24 luty 2011 - 09:19

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Wysiewanie nawozu po mrozie jest trochę kłopotliwe bo trzeba wyczuć ten moment żeby nie dać za wcześnie , mam na myśli nawozy azotowe na oziminy.Nawożenie takie stosuje się tam gdzie wiosną jest utrudniony wjazd na pole i praktycznie to tego systemu nawożenia nadaje sie tylko mocznik w dawce 200 kg na ha na zboża i odpowiedni większej na rzepak. Wiadomo że będą jakieś straty nawozu , ale lepiej dać na mróz niż czekać do kwietnia aż da się wjechac na pole .

#318 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 24 luty 2011 - 12:20

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Czemu mocznik? Jak dla mnie sypanie mocznika o tej porze to bezsens, przecież on potrzebuje do rozkładu ok 10stopni ciepła i zaczyna działać po ok 2-3 tyg(zależnie od warunków). A na słońcu szybko się ulatnia, więc po co go teraz siać?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#319 Share crystalzts

crystalzts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa Zetor Team

Napisany 24 luty 2011 - 17:43

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Saletra zastosowana w ten sposób przeleci przez ziemię jak gówno przez jelita gęsi i zanim ruszy wegetacja to nawóz będzie wypłukany , natomiast mocznik przeleż w ziemi dłużej i przy większej temperatórze rośliny go pobiorą . A co do ulatniania to owszem ale nie przy -5 tylko przy +20 w pełnym słońcu.

Edytowany przez crystalzts, 24 luty 2011 - 17:47.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#320 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 24 luty 2011 - 19:09

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Mocznik na pierwszą dawkę to jest nieporozumienie! Tak jak kolega 2 posty wyżej napisał ,że mocznik rozkłada się dopiero w wyższej temp. a jak wiemy rzepak potrzebuje szybko N na start. Pzrytocze pzrykład: Ja wysiewam zawsze na rzepak saltere albo saletrosan jak w tym roku w ostatniej dekadzie lutego lub poczatek marca zależy od warunków ,bo bez mrozu w pole nie wjadę i efekty są przyzwoite. Natomaist mój dalszy krewny wysiał mocznik na 1 dawkę i w tym czasie gdy nasz już jest w pełni wegetacji, jego nawet się jeszcze nie bujnął dobrze.