Skocz do zawartości

Zdjęcie

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

655 odpowiedzi na ten temat

#181 Share Pietras892

Pietras892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 489 postów
  • Zainteresowania:kopanie w ziemi

Napisany 24 marzec 2009 - 20:25

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? napewno nie jest to dobre bo wymywa te nawozy... ja miałem siać ale jakoś się wstrzymałem i się ciesze bo już drugi dzień pada

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dzisiaj, 15:03
  •  

#182 Share coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2869 postów
  • Zainteresowania:Motocykle- choppery,
    radiokomunikacja cb i kf,
    broń palna

Napisany 25 marzec 2009 - 18:41

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Też mam pytanko odnośnie nawożenia- co jest lepsze i jak będzie potem:
1. Wczesny wysiew nawozu-> wzrost rośliny-> załamanie pogody i kilkudniowe przymroski poniżej 0-> jaki efekt potem???
2. Późniejsze rozsianie nawozu i przeczekanie niekorzystnych warunków pogodowych (mam na myśli przymrozków)-> jaki efekt potem???

#183 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 26 marzec 2009 - 07:12

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Piszę rano bo teraz mam czasu chwilę. Ujme to tak to zależy jaki kto ma areał do zasilenia nawozem jeżeli ma kilkadziesiąt hektarów do zasilenia do się nie cyka tylko rozsiewa, żeby zdążyć z innymi uprawami. Co do załamania pogody i rozsianych nawozów, przyroda jest mądrzejsza niż myślimy, rośliny przyhamowują rozwój i czekają na ciepło, ale jak wraca pogoda muszą mieć pokarm w postaci azotu, pszenica po jesieni ma rozwinięty system korzeniowy i wytworzone małe pędy boczne z liściami i bardzo szybko rośnie dlatego trzeba szybko po zimie jak tylko da się wjechać na pole trzeba zasilić azotem, opóźnianie zasilania i czekanie na lepszą pogodę odbija się niekorzystnie na roslinach, wyhamowują wzrost, redukują liczbę bocznych pędów, które tworzą właściwą gęstość łanu co rzutuje na plon a skupjają się na przeżyciu wzmacniając tylko jeden pęd. Pszenica znosi przymrozki do -10 i ma na to systemy obronne bez szkody dla siebie, pszenica od początku wegetacji do końca krzewienia potrzebuje najwięcej azotu bo wtedy kształtuje się plon i wtedy właśnie należy ją intensywnie odżywiać azotem magnezem i odżywkami, potem to już tylko już się sypie na jakość ziarna, ponieważ plon w fazie strzelania w źdbło do kłoszenia plon jest praktycznie ustalony. Także koledzy siać azot i nie zastanawiać się łączna dawka od ruszenia wegetacji do końca krzewienia musi wynieść w okolicach 120 kg azotu na ha aby myśleć o przyzwoitych plonach, najlepiej w formie amonowej. pozdrawiam jerzy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#184 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1396 postów

Napisany 26 marzec 2009 - 08:23

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? a u mnie sie nie da siać :) mam tylko rzepak i 7 ha. pszenicy zasilone

#185 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 26 marzec 2009 - 16:50

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ja chcem w przyszłym sezonie zmienić całkowicie mój system nawożenia. Chcem dać na Pszenicę i Pszenżyto:
1. Przed siewem 50kg mocznika
2. Przed ruszeniem wegetacji wiosennej 125kg mocznika
2. Na początku szczelania w żdżbło, lub na samym końcu krzewienia 75kg saletry
4. W połowie strzelania 5l nawóz nitromag
Czy może byc taki system???

#186 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 26 marzec 2009 - 19:40

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Odpowiem Ci tak z grubsza może być ale rekordów plonowania bić nie będziesz

#187 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 26 marzec 2009 - 23:14

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ursus najpierw daj saletrę, mocznik musi mieć ciepło, a o to ciężko wczesną wiosną.
Pszenica zje około 30kg N na tonę plonu ze słomą.

#188 Share black08

black08

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 26 marzec 2009 - 23:29

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? zależy od pszenicy i od jej stanu na wiosne gdy pszenica gęsta i pełnia krzewienia wystarczy dać ok 50-60 kg N na ha, jeśli mizerna i poźno siana dwka ok 70 kg N na ha , dodatkowo mozna podać conieco przez liście wiadomo im mniejsza tym stęzenie cieczy moze być wyższe, w obecnej chwili nie przesadzał bym z N relacja ceny do uzyskanej zwyżki plonu, ogolnie w prowadzeniu łanu pod jakość 3 dawki N ( zalezy od pogody długo by o tym pisać) jeśli na pasze to można dać 2 dawki, co do nawozu strategie są różne,
o ile rzepak chwyci N nawet wczesnie wysiany to zoboża już nie koniecznie, ale nie mozna też czekać w nieskończoność, chwilowe spadki temp, nie są tragedią. to tak w bardzo ale to bardzo durzym skrócie.
kujawy to jes to!!!!!

#189 Share gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 27 marzec 2009 - 12:44

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? W wątku już kilka razy przewineło sie stwierdzenie, że saletrzak działa dłużej niż saletra amonowa (jak sądzę) i tak sie zastanawiam z czego to stwierdzenie wynika. Z mojej, byc może zbyt małej, wiedzy wynika że saletrzak to to samo co saletra amonowa tylko posiada dodatki MG i CO. Azot w tych nawozach jest w formie NO3 czyli szybko dostępnej i łątwo wypłukiwanej i NH4 czyli w formie trudno wypłukiwanej i dłużej dostępnej ponieważ najpierw musi przejść do formy NO3. Natomiast najdłużej dostępny, ale później działający będzie azot w formie mocznika czyli NH4. Z tego względu pogłównie na wiosne i na rośliny osłabione najlepiej chyba dać szybki zastrzyk azotu w formie saletry amonowej lub jej modyfikacjiczyli saletra ........ lub saletrzak. Oczywiście biorąc pod uwage wypłukiwalnośc formy NO3.

#190 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 27 marzec 2009 - 15:17

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? gigix
czytaj forum od początku na temat różnicy saletrzaku i saletry już się wypowiadałem
http://www.agrofoto....869#entry224869

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 27 marzec 2009 - 15:26

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Mam taki pomysł aby na pszenżyto zimowe dać jako dawkę startowa 60kg saletry na ha , potem z opryskiem ok 20 kg mocznika na ha a następnie 40 kg saletry na ha
I tu pytanie czy zborze nie wylegnie i czy to ma sens??

#192 Share gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 27 marzec 2009 - 19:49

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? vvojtas1 to mowisz, że obecnośc wypełniacza dolomitowego wpływa na fizyczne spowolnienie rozpuszczania granul a co za tym idzie uwalniania azotu do gleby? Nie to , że ja sie sprzeczam czy coś, poprostu jestem ciekaw w którym kościele dzwonią. Myślałem, że związki wapńa mają zniwelować zakwaszanie gleby przez nawóz. Musze z ciekawości zrobić test czasu rozpuszczania saletry i saletrzaku w wodzie.Wyniki będa na tyle różne żeby mowić o dłuższym uwalnianiu azotu w saletrzaku?

#193 Share Pitekk

Pitekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, sprzęt rolniczy, wszystko po troszku:)

Napisany 27 marzec 2009 - 20:54

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? W jakim okresie najlepiej wysiewać mocznik tzn. wiem, że musi być ciepło ale chciałbym sie dokladniej czegos dowiedziec...słyszałem że istnieje ryzyko przypalenia roslin w przydapku tego nawozy czy to prawda?
"Każdy istniejący porządek ma to do siebie, że trzeba go bez przerwy robić."

@Pitekk All right reserved.

#194 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 27 marzec 2009 - 22:35

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Kolego Gigix mowiąc w skrócie nie wyważaj drzwi już otwartych, Vwojtas 1 w swoim poście opisał mechanizmy uwalniania azotu z poszczególnych rodzajów nawozów azotowych, opisał to klarownie i przystępnie i powinieneś przyswoić tą wiedzę a nie wypisywać koszłaki na forum, wiedza Vwojtasa jest tym kościołem w ktorym dzownią.
Związki wapnia zaware w saletrzaku mają za zadanie stopniowe uwalnianie azotu do gleby a nie jej odkwaszanie ponieważ wapń zawarty w saletrzaku jest w zbyt małej ilości aby odkwaszać glebe. Roztwór glebowy zawiera wsobie różne związki i pierwiastki i jego reakcji z saletrzakiem nie można porównać do jego reakcji z wodą, zostało to dawno przebadane i tak jak opisał Vojtas tak saletrzak działa w glebie. Ameryka została dawno odkryta

Do Micasa
Ma to sens rekordu plonowania w pszenżycie nie pobijesz, żeby pszenżyto plonowało powinno dostać 100-120 kg N w czystym składniku od ruszenia wegetacji do końca krzewienia, wtedy mozna mysleć o przyzwoitym plonie to co proponujesz jest wersja bardzo oszędnościowa i na pewno nie wylegnie bo nie będzie poczym. pozdrawiam jerzy

#195 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 28 marzec 2009 - 07:25

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Pragnę Cie uspokoić rozsiany nawóz nie zostanie wypłukany, deszcz przyśpieszy działanie nawozu co korzystnie wpłynie na rozwój roślin. pozdrawiam jerzy

#196 Share gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 28 marzec 2009 - 10:30

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Nie neguję wolniejszego działania saletrzaka tylko po prostu jestem ciekaw bo w wiekszości opisów jakie znalazłem w internecie jest mowa, że związki wapńa mają za zadanie niwelować zakwaszające działanie azotu a nigdzie nie ma słowa o wolniejszym działaniu. Wolniej działa mocznik i o tym wszedzie trąbią. I nie wyważam drzwi tylko jestem ciekaw w jaki sposób z naukowego punktu widzenia związki wapńa mają spowolnić działanie azotu z saletrzaka. Jedyne co mi przychodzi do głowy to mechaniczne spowolnienie uwalniania azotu do gleby z granul czyli wolniejsze rozpuszczanie nawozu. Ja broń Boże sie nie sprzeczam tylko pytam o proste wyjaśnienie dlaczego a nie odpowiedzi tak bo tak. A to, że roztwor glebowy ma inne właściwości jako rozpuszczalnik niż woda to ja w sumie sie domyślam.

#197 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 28 marzec 2009 - 12:13

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? związki Ca w saletrzaku jest to efekt uboczny sposobu produkcji dzięki któremu saletrzak jest po prostu tańszy
odkwaszające działanie jest chwytem marketingowym bo tego Ca jest niewiele a w dodatku w kiepskiej formulacji, a jak się ładnie opisze to i rolnicy chętniej kupią
związki Ca nie maja spowalniać działania N z saletrzaka tylko to jest efekt uboczny i znowu chwytem marketingowym o gorszych właściwościach się nie pisze.
Tak jak pisałem granulka saletrzaka ze względu na swój skład jest słabiej rozpuszczalna dlatego też N z niej wolniej dostaje się do gleby i tym samym później zaczyna działać. Moim zdaniem na większości gleb w Polsce N z saletrzaka wysiany wiosną nie jest w stanie zadziałać tak samo skutecznie jak N z saletry.

#198 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 28 marzec 2009 - 16:44

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? @vvojtas1 od czego jest saletrzak tańszy ?
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#199 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 28 marzec 2009 - 19:20

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Jest dobrze, w sumie deszczu jak u mnie nic za dużo. Co byłoby Pietras892 gdy teraz nadejdzie sucha pogoda wraz z dużym ociepleniem a Twój nawóz leży na suchym polu ? Więcej taka aura trwa przez 2-3 tygodnie, i już następuje redukcja pędów bocznych. Szansa na lepsze plony została zaprzepaszczona.
Więc dobrze że pada i nawozy są w glebie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share rataj

rataj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisany 31 marzec 2009 - 08:28

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? prawda. jesli liscie rosliny sa mokre to nawoz moze sie przykleic do nich i porazic. inaczej mowiac wypala dziury w lisciach. dlatego mocznik sieje sie na suche rosliny i jak jest cieplo. bo dziala w temperaturze ok 9-10 stopni;) pozdrawiam.
Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330

AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]