MarcinC360

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

Polecane posty

MarcinC360    32

Jak w temacie,ja mam dylemat co zastosować w wiosennym nawożeniu azotowym- czy saletrę czy mocznik.Saletra ma 32% azotu w czystym skaładniku na 100kg a mocznik 46%.Co wybrać?Co lepsze będzie dla zbóż??Czy mocznik nie wymaga czasem zmieszania z glebą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Osobiście polecam saletrę amonową, w naszym gospodarstwie daje lepszy efekt niż mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

My też stosujemy saletrę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    32

Ale coś mi się zdaje,że saletry sporo więcej pójdzie niź mocznika.Np walnąc 200kg N w czystym składniku na hektar to trzeba by 600kg saletry co za tym idzie drożej a moczniku 400kg więc taniej.Co powiecie?A tak w ogóle to w tym roku jest mało kasy wiec dam tylko 100kg niech będzie że saletry a w przyszłym jak odłoże kasę 4x tyle w obu przypadkach zboże opryskam antywylegaczem-nie chcę ryzykować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16
Ale coś mi się zdaje,że saletry sporo więcej pójdzie niź mocznika.Np walnąc 200kg N w czystym składniku na hektar to trzeba by 600kg saletry co za tym idzie drożej a moczniku 400kg więc taniej.Co powiecie?A tak w ogóle to w tym roku jest mało kasy wiec dam tylko 100kg niech będzie że saletry a w przyszłym jak odłoże kasę 4x tyle w obu przypadkach zboże opryskam antywylegaczem-nie chcę ryzykować.

przelicz cene kilograma czystego azotu i wyjdzie ci ze cena jest poruwnywalna,jest tylko minimalna roznica miedzy saletra a mocznikiem i saletrzakiem,wszystko kształtuje sie w cenie około 24zła25zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Ale jakby ktoś nie wiedział.

Taniej na wiosnę wychodzi zdecydowanie saletra amonowa. I ją należy stosować wczesną wiosną a nie mocznik.

A nie będę tłumaczył dlaczego. Bo jeśli ktoś chcę się nazywać rolnikiem to w ogóle takich durnych pytań nie powinien zadawć tylko usiąść troche do książek :rolleyes: .

  • Like 1

BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

deer ma rację na wczesną wiosnę tylko saletra bo jest zimno i azot z saletry szybciej działa w takich warunkach niz azot z mocznika, a później jak jest ciepło to można i mocznik.

Co do ceny to łatwo przeliczyć, ale zawsze wychodzi że cena 1 kg czystego N w moczniku jest trochę tańsza od saletry, no i trzeba uważać bo saletra bywa z domieszkami i wtedy jest jej tylko 32% a normalnie 34%.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7
deer ma rację na wczesną wiosnę tylko saletra bo jest zimno i azot z saletry szybciej działa w takich warunkach niz azot z mocznika, a później jak jest ciepło to można i mocznik.

Co do ceny to łatwo przeliczyć, ale zawsze wychodzi że cena 1 kg czystego N w moczniku jest trochę tańsza od saletry, no i trzeba uważać bo saletra bywa z domieszkami i wtedy jest jej tylko 32% a normalnie 34%.

 

No nie wiem czy później można doładować mocznik ? Nie będzie za dużo N ??


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79
Ale coś mi się zdaje,że saletry sporo więcej pójdzie niź mocznika.Np walnąc 200kg N w czystym składniku na hektar to trzeba by 600kg saletry co za tym idzie drożej a moczniku 400kg więc taniej.Co powiecie?A tak w ogóle to w tym roku jest mało kasy wiec dam tylko 100kg niech będzie że saletry a w przyszłym jak odłoże kasę 4x tyle w obu przypadkach zboże opryskam antywylegaczem-nie chcę ryzykować.

200kg czystego azotu pod zboże to chyba przesadzasz bo nawet w doświadczeniach w uprawie intensywnej się tyle nie stosuje.

Ja bym mocznika nie polecał bo jak się nie trafi z pogodą to sporo azotu zamieni się w amoniak i zamiast w glebę pujdzie w powietrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja również stosuje saletrę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Ale dlaczego mieszasz saletrę amonową z saletrzakiem ? Co to daje ?

Wogóle, według mnie jak ktoś umie liczyc pieniądze to saletrzak to jakies nieporozumienie.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bamboocha    7

Ja na wiosne stusuje zawsze saletrzak a niby czemu według ciebie @deer saltrzak to nie porozumienie???saletra to jest dobra jak jest ciepło.....a saletzrak wolno się rozkłada i według mnie lepiej działa gdy wiosna jest chłodna... jak jest ciepło to później mozna dać saletre, mocznik... ja od lat robie tak...


http://www.youtube.com/user/michalqaz123 <------ Moje dzieła :)Polecam!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3
No nie wiem czy później można doładować mocznik ? Nie będzie za dużo N ??

Jak to nie można, ja zawsze daję 2 albo 3 dawki, pierwsza jak tylko można wjechać, następna to zależy od roku ale tak z miesiąc-6 tygotni po pierwszej, i ostatnia na ziarno. Jedynie z mocznikiem trzeba z wysiewem i równomiernością-szerokością pilnować się.

 

Bamboocha ale saletrzak ma najdroższy 1kg czystego N.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bamboocha    7
Bamboocha ale saletrzak ma najdroższy 1kg czystego N.

no ok ale jest jaszcze jedna sprawa taka w jaki sposób działa ten nawóz saletrzak rozkłada sie dużo wolniej od saletry a na wiosne jest rózna pogoda... saletra jest dobra jak jest ciepło spełnia zadanie takiego "dopalacza" a nie o to tu chodzi moim zdaniem... a salatrzak stopniowo działa na rosliny... moim zdaniem saletzrak na zboza wiosna jest lepszy...w drugiej dawce daje mocznik.


http://www.youtube.com/user/michalqaz123 <------ Moje dzieła :)Polecam!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

Ale jak dasz drugą dawkę N za miesiąc to po co ci długie działanie nawozu, no chyba że dajesz później ten mocznik.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    32

Ok,już wszystko wiem,to ile pasowałoby dać tej saletry,żeby nie przesadzić z azotem i uzyskac wysoki plon według was??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bamboocha    7
Ale jak dasz drugą dawkę N za miesiąc to po co ci długie działanie nawozu, no chyba że dajesz później ten mocznik.

no bez pzresady przecież azot to nie fosfór.... uwazam ze w takich warunkach jak wiosna to saletrzak będzie lepszy od saletry...roślina lepiej go wykorzysta


http://www.youtube.com/user/michalqaz123 <------ Moje dzieła :)Polecam!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Powtórzę: jak ktos chce siebie nazywac rolnikiem, to nie powinien pewnych pytań zadawać, tylko troche nad książkami posiedzieć.

 

Po pierwsze w saletrze amonowej i w saletrzaku jest azot w tej samej formie tj: amonowej nh4no3 w sal. amon. jest 34% azotu a w saletrzaku 28%. Z tym że w saletrzaku jest dodatek (w zależności od producenta) ok 6% Ca i ok. 3% MG.

 

Ktos zaraz napisze że saletrzak jest lepszy bo ma Ca i Mg. Tylko najpierw sprawdź ile te składniki kosztują w saletrzaku, jakie jest zapotrzebowanie rośl. na te skł. Czy ilość wprowadzana z anwozem coś zmienia.

A teraz sprawdź ile Ca i Mg kosztuje w wapnie węglanowym lub w dolomicie i ile tego wprowadzasz z tym nawozem.

 

Miłego liczenia :rolleyes: .


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

A ja zapytam trochę inaczej. Co lepiej zastosować wiosną pod jare? Saletrę, mocznik czy saletrzak? Na glebach lżejszych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
amnowak43    1
Powtórzę: jak ktos chce siebie nazywac rolnikiem, to nie powinien pewnych pytań zadawać, tylko troche nad książkami posiedzieć.

 

Po pierwsze w saletrze amonowej i w saletrzaku jest azot w tej samej formie tj: amonowej nh4no3 w sal. amon. jest 34% azotu a w saletrzaku 28%. Z tym że w saletrzaku jest dodatek (w zależności od producenta) ok 6% Ca i ok. 3% MG.

 

Ktos zaraz napisze że saletrzak jest lepszy bo ma Ca i Mg. Tylko najpierw sprawdź ile te składniki kosztują w saletrzaku, jakie jest zapotrzebowanie rośl. na te skł. Czy ilość wprowadzana z anwozem coś zmienia.

A teraz sprawdź ile Ca i Mg kosztuje w wapnie węglanowym lub w dolomicie i ile tego wprowadzasz z tym nawozem.

 

Miłego liczenia <_< .

No ok z ceną czystego składnika w tych nawozach sie zgodze ale ważny jest też szybkość działania nawozu saletra zadziała szybko,odrazu widać efekt ale bardzo krótko a poza tym w przypadku suchej wiosny bardziej zaszkodzi niż pomoże dlatego mieszam ją zsaletrzakiem,który działa wolniej ale dłużej i w razie suszy nie szkodzi zbożu więc można powiedzieć że te nawozy sie uzupełniają a w drugiej dawcemożna dodać mocznik zależy jak wygląda zboże i pogoda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal16    1

teraz na korzen sypnąć saletry trochę potasu.. agrofoski.. jak zapowiadają suchy rok to lepiej żeby sie dobrze ukorzeniły..tylko jak będzie dość ciepło żeby dobrze sie wchłonęła..

 

 

kat

nie dawaj mocznika na lżejsza glebę... na piaskach ma złe skutki lepiej salete i saletrzak <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Ostatnio w Top Agrze lub w Tygodniku rolniczym czytałem że na słabe gleby powinni się stosować nawozy o dłuższym działaniu, takie jak mocznik :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radosllaw
      Witajcie!
      jak w temacie, nabyłem rozsiewacz Sulky DPX 97/GP, poniżej tabliczka znamionowa,
       
      Szukam tabel wysiewu i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
      Chciałbym wiedzieć jak go ustawić do sypania saletry na 15m, wożony będzie U914.
       
      niezmiernie będę wdzięczny za pomoc, bo czas nas goni;(
       
      pozdrawiam,
      radek

    • Przez agrofoto
      Ustawienie rozsiewacza do nawozu
       
      1.    Pierwszą podstawową czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi rozsiewacza do nawozu.
      2.    Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie obejrzeć rozsiewacz. Czy nie ma luźnych śrub, czy wszystkie elementy są spięte prawidłowo, czy nie brakuje zatyczek, gałek. Sprawdzić dokładnie wszystkie elementy.
      3.    Rozsiewacz do nawozu należy zagregować na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika oraz podłączyć do sprawnej instalacji hydraulicznej.
       

       
      4.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz. Ciśnienie powinno być takie same w każdej oponie ciągnika.
      5.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz w płaszczyźnie.
      - Nawożenie małych roślin – rozsiewacz może być w linii poziomej
      - Nawożenie wysokich roślin – trzeba go nachylić pod odpowiednim kątem.
      Z tyłu rozsiewacza, na ramie jest specjalny wskaźnik, który pokazuje nam jak należy ułożyć rozsiewacz, aby był prawidłowo wypoziomowany.
       

       
       
      Ustawienie szerokości rozsiewacza
       
      1.    Podłączamy wał przekaźnika mocy do rozsiewacza.
      2.    Ustalamy podstawowe informacje: jaki nawóz, jaką dawkę chcemy uzyskać oraz jaką szerokość roboczą.
      3.    Należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się na rozsiewaczu lub z instrukcji obsługi.
      4.    Dobieramy nawóz i odpowiednie ułożenie łopatek na tarczach rozsiewacza.
      Każdy nawóz, każda szerokość wymaga od nas ustawienia odpowiedniego kąta łopatek na rozsiewaczu.
       
       

       
      Jak ustawić dawkę nawozu
       
      1.    Korzystamy z tabeli na maszynie lub instrukcji obsługi. Wybieramy nawóz, szerokość roboczą prędkość jazdy i zakładaną dawkę.
      Przykład:
      saletra
      18 metrów
      10km/h
      300 kg/ha
      Zgodnie z tabelą ustawimy pozycję nr 29.
      2.    Ustawimy lewą i prawą komorę na odpowiednią pozycje (w przy kładzie 29)
       

       
      Siew graniczny
      Sposób 1
      Zmieniamy tarczę na tarczę do siewu granicznego i jedziemy zgodnie z ścieżką.
       
      Przykład:
      Jeśli siejemy na 18 m, to siejemy 9 metrów od granicy pola.
      Sposób 2
      Ustawimy chorągiewkę/ osłonę pod kątem 45 stopni i załączmy tylko wysiew na tarczę, dozujemy na prawą stronę. Jedziemy 2 metry od granicy pola.
       

       
      Obejrzyj film

       

       

       
    • Przez RolnikWM
      Witam mam tu kilka mitów o to kilka z nich azot pogarsza jakość plonów,wysoka dawka azotu spowoduje wyleganie zbóż,siarką nie ma potrzeby nawozić,nawożenie mocznikiem jest tańsze niż saletrą amonową,najlepsze są płynne nawozy azotowe piszcie swoje opinie co o tym myślicie
    • Przez Rolnik_hobbystyczny
      Witam, w tym roku planuję nawozić kukurydzę pogłównie za pomocą podsiewacza międzyrzędowego. Co myślicie na o takim rozwiązaniu, jakie nawozy stosować w takiej aplikacji? w jakich fazach stosować nawożenie? Proszę o dzielenie się spostrzeżeniami.


      Siewnika jeszcze nie posiadam ale planuję zakupić coś w podobie pielnika przedstawionego na zdjęciu.

    • Przez Delbeta
      Witam co najlepiej zastosować w jęczmieniu jarym (faza krzewienia)
      Rsm ,saletre amonowa a może mocznik
      A jak już to jakie stężenia i dawki bo jestem skołowany
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj