Skocz do zawartości

Zdjęcie

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

655 odpowiedzi na ten temat

#1 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 14 styczeń 2008 - 19:31

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Jak w temacie,ja mam dylemat co zastosować w wiosennym nawożeniu azotowym- czy saletrę czy mocznik.Saletra ma 32% azotu w czystym skaładniku na 100kg a mocznik 46%.Co wybrać?Co lepsze będzie dla zbóż??Czy mocznik nie wymaga czasem zmieszania z glebą?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dzisiaj, 01:03
  •  

#2 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 14 styczeń 2008 - 19:35

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Osobiście polecam saletrę amonową, w naszym gospodarstwie daje lepszy efekt niż mocznik.

#3 Share Dominator88

Dominator88

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja

Napisany 14 styczeń 2008 - 19:36

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? my stosujemy zawsze na wiosne saletre z magnezem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 styczeń 2008 - 19:40

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? My też stosujemy saletrę.

#5 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 14 styczeń 2008 - 19:55

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ale coś mi się zdaje,że saletry sporo więcej pójdzie niź mocznika.Np walnąc 200kg N w czystym składniku na hektar to trzeba by 600kg saletry co za tym idzie drożej a moczniku 400kg więc taniej.Co powiecie?A tak w ogóle to w tym roku jest mało kasy wiec dam tylko 100kg niech będzie że saletry a w przyszłym jak odłoże kasę 4x tyle w obu przypadkach zboże opryskam antywylegaczem-nie chcę ryzykować.

#6 Share benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów

Napisany 16 styczeń 2008 - 13:04

Ale coś mi się zdaje,że saletry sporo więcej pójdzie niź mocznika.Np walnąc 200kg N w czystym składniku na hektar to trzeba by 600kg saletry co za tym idzie drożej a moczniku 400kg więc taniej.Co powiecie?A tak w ogóle to w tym roku jest mało kasy wiec dam tylko 100kg niech będzie że saletry a w przyszłym jak odłoże kasę 4x tyle w obu przypadkach zboże opryskam antywylegaczem-nie chcę ryzykować.

przelicz cene kilograma czystego azotu i wyjdzie ci ze cena jest poruwnywalna,jest tylko minimalna roznica miedzy saletra a mocznikiem i saletrzakiem,wszystko kształtuje sie w cenie około 24zła25zł.

#7 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 16 styczeń 2008 - 16:53

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ale jakby ktoś nie wiedział.
Taniej na wiosnę wychodzi zdecydowanie saletra amonowa. I ją należy stosować wczesną wiosną a nie mocznik.
A nie będę tłumaczył dlaczego. Bo jeśli ktoś chcę się nazywać rolnikiem to w ogóle takich durnych pytań nie powinien zadawć tylko usiąść troche do książek :rolleyes: .
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#8 Share cosmos

cosmos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 16 styczeń 2008 - 17:34

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? deer ma rację na wczesną wiosnę tylko saletra bo jest zimno i azot z saletry szybciej działa w takich warunkach niz azot z mocznika, a później jak jest ciepło to można i mocznik.
Co do ceny to łatwo przeliczyć, ale zawsze wychodzi że cena 1 kg czystego N w moczniku jest trochę tańsza od saletry, no i trzeba uważać bo saletra bywa z domieszkami i wtedy jest jej tylko 32% a normalnie 34%.
a

#9 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 16 styczeń 2008 - 17:58

deer ma rację na wczesną wiosnę tylko saletra bo jest zimno i azot z saletry szybciej działa w takich warunkach niz azot z mocznika, a później jak jest ciepło to można i mocznik.
Co do ceny to łatwo przeliczyć, ale zawsze wychodzi że cena 1 kg czystego N w moczniku jest trochę tańsza od saletry, no i trzeba uważać bo saletra bywa z domieszkami i wtedy jest jej tylko 32% a normalnie 34%.

No nie wiem czy później można doładować mocznik ? Nie będzie za dużo N ??
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#10 Share piotrkrk25

piotrkrk25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 16 styczeń 2008 - 18:00

Ale coś mi się zdaje,że saletry sporo więcej pójdzie niź mocznika.Np walnąc 200kg N w czystym składniku na hektar to trzeba by 600kg saletry co za tym idzie drożej a moczniku 400kg więc taniej.Co powiecie?A tak w ogóle to w tym roku jest mało kasy wiec dam tylko 100kg niech będzie że saletry a w przyszłym jak odłoże kasę 4x tyle w obu przypadkach zboże opryskam antywylegaczem-nie chcę ryzykować.

200kg czystego azotu pod zboże to chyba przesadzasz bo nawet w doświadczeniach w uprawie intensywnej się tyle nie stosuje.
Ja bym mocznika nie polecał bo jak się nie trafi z pogodą to sporo azotu zamieni się w amoniak i zamiast w glebę pujdzie w powietrze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 styczeń 2008 - 18:02

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ja również stosuje saletrę.

#12 Share amnowak43

amnowak43

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 16 styczeń 2008 - 18:15

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? A nikt nie stosuje wiosną mieszanki saletry z saletrzakiem?

#13 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 16 styczeń 2008 - 18:53

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ale dlaczego mieszasz saletrę amonową z saletrzakiem ? Co to daje ?
Wogóle, według mnie jak ktoś umie liczyc pieniądze to saletrzak to jakies nieporozumienie.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#14 Share Bamboocha

Bamboocha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów

Napisany 16 styczeń 2008 - 18:59

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ja na wiosne stusuje zawsze saletrzak a niby czemu według ciebie @deer saltrzak to nie porozumienie???saletra to jest dobra jak jest ciepło.....a saletzrak wolno się rozkłada i według mnie lepiej działa gdy wiosna jest chłodna... jak jest ciepło to później mozna dać saletre, mocznik... ja od lat robie tak...
http://www.youtube.c...er/michalqaz123 <------ Moje dzieła :)Polecam!!!

#15 Share cosmos

cosmos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 16 styczeń 2008 - 19:19

No nie wiem czy później można doładować mocznik ? Nie będzie za dużo N ??

Jak to nie można, ja zawsze daję 2 albo 3 dawki, pierwsza jak tylko można wjechać, następna to zależy od roku ale tak z miesiąc-6 tygotni po pierwszej, i ostatnia na ziarno. Jedynie z mocznikiem trzeba z wysiewem i równomiernością-szerokością pilnować się.

Bamboocha ale saletrzak ma najdroższy 1kg czystego N.
a

#16 Share Bamboocha

Bamboocha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów

Napisany 16 styczeń 2008 - 19:30

Bamboocha ale saletrzak ma najdroższy 1kg czystego N.

no ok ale jest jaszcze jedna sprawa taka w jaki sposób działa ten nawóz saletrzak rozkłada sie dużo wolniej od saletry a na wiosne jest rózna pogoda... saletra jest dobra jak jest ciepło spełnia zadanie takiego "dopalacza" a nie o to tu chodzi moim zdaniem... a salatrzak stopniowo działa na rosliny... moim zdaniem saletzrak na zboza wiosna jest lepszy...w drugiej dawce daje mocznik.

#17 Share cosmos

cosmos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 16 styczeń 2008 - 19:39

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ale jak dasz drugą dawkę N za miesiąc to po co ci długie działanie nawozu, no chyba że dajesz później ten mocznik.
a

#18 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 16 styczeń 2008 - 19:49

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ok,już wszystko wiem,to ile pasowałoby dać tej saletry,żeby nie przesadzić z azotem i uzyskac wysoki plon według was??

#19 Share Bamboocha

Bamboocha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów

Napisany 16 styczeń 2008 - 19:52

Ale jak dasz drugą dawkę N za miesiąc to po co ci długie działanie nawozu, no chyba że dajesz później ten mocznik.

no bez pzresady przecież azot to nie fosfór.... uwazam ze w takich warunkach jak wiosna to saletrzak będzie lepszy od saletry...roślina lepiej go wykorzysta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 16 styczeń 2008 - 19:53

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Powtórzę: jak ktos chce siebie nazywac rolnikiem, to nie powinien pewnych pytań zadawać, tylko troche nad książkami posiedzieć.

Po pierwsze w saletrze amonowej i w saletrzaku jest azot w tej samej formie tj: amonowej nh4no3 w sal. amon. jest 34% azotu a w saletrzaku 28%. Z tym że w saletrzaku jest dodatek (w zależności od producenta) ok 6% Ca i ok. 3% MG.

Ktos zaraz napisze że saletrzak jest lepszy bo ma Ca i Mg. Tylko najpierw sprawdź ile te składniki kosztują w saletrzaku, jakie jest zapotrzebowanie rośl. na te skł. Czy ilość wprowadzana z anwozem coś zmienia.
A teraz sprawdź ile Ca i Mg kosztuje w wapnie węglanowym lub w dolomicie i ile tego wprowadzasz z tym nawozem.

Miłego liczenia :rolleyes: .