Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

saletra saletrzak

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
364 odpowiedzi na ten temat

#61 luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów
  • 7511084
  • Zainteresowania:Kazda porażka jest nawozem sukcesu!

Napisany 08 marzec 2009 - 20:49

wszystko zalezy od przebiegu pogody i fazy rozwojowej rosliny zasilanej
  • 0
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)
szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

#62 edzio

edzio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • 12934922
  • Zainteresowania:Rolnicstwo,Motoryzacja

Napisany 08 marzec 2009 - 21:10

1. Czy ktoś wie jak to jest w końcu z wczesnym stosowaniem saletry na "start" na pszenzyto bo słyszalem ze jak sie zastosuje azot i pojdą mrozy po -8 kilka dni to może byc nieciekawie . szczegolnie ciezko jest z tym na podlasiu gdzie w kwietniu zdarzją sie spore przymrozki
2. do tej pory stosowałem saletrzak pod miesznke owsa jeczmienia i pszenicy , zastanawiam sie nad zmianą na mocznik pod brone . jak myslicie co lepsze ?
Proszę was o porade

1 ja w tamtym roku siałem na początku marca nawozy a w kwietniu były jeszcze przymrozki przez 2 tyg i nic się nie stało nawet pomogło bo jak przyszła susza to kłos był już wykształcony najlepiej dawać nawóz od 1 do 2 kolanka wtedy strzela w źdźbło
i jak w tym czasie ma dobre warunki to je na pewno wykorzysta na każdym przymrozku przyhamuje ale jak tylko puści to idzie do przodu i nie czeka na nawóz
2, ja stosuję mocznik odkąd pamiętam daje 200kg na ha przedsiewnie czyli około 90kg w czystym skł. i to zdaje egzamin ,przynajmniej u mnie .przez długi czas roślina ma dostęp do azotu stopniowo uwalnianego , jeszcze dokarmiam dolistnie z fungicydem . i zawsze jest ta pewność że ci nie wyparuje ci co posiali po wschodach tylko płakali później
  • 0
moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
http://pl.youtube.co...h?v=rD01sQvTx3Q
miłego oglądania

#63 lulak

lulak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 22:29

90 kg azotu na raz, czy to oby nie za dużo, nie wylega ci zboże ?
nie lepiej w 2 dawkach ?
  • 0

#64 luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów
  • 7511084
  • Zainteresowania:Kazda porażka jest nawozem sukcesu!

Napisany 09 marzec 2009 - 08:56

moim zdaniem pod jare 90kgN to dobra dawka. teoretycznie powinno pójsc 60% dawki przedsiewnie i 40% pogłównie ale jak ktos zastosuje całosc pod korzen w formie mocznika nie powinno byc problemów i napewno wyjdzie na tym lepiej niz stosujac pózneij pogłównie jak przyjdzie susza
  • 0
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)
szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

#65 lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 09 marzec 2009 - 12:38

tutaj muszę zgodzić się luk2782 to jest prawda, że w czasie suszy lepiej jak cała dawka N jest zastosowana przed siewem
  • 0
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#66 edzio

edzio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • 12934922
  • Zainteresowania:Rolnicstwo,Motoryzacja

Napisany 09 marzec 2009 - 23:12

dużo tez zależy od odmiany np pszenica jara tybald dała plon 3.2tony a inna odmiana obok na tym samym polu połowę tego a nawożenie było takie same i maiłem miejsce gdzie było mniejsza dawka mocznika dla testu i późniejsze podanie dawki azotu nic nie dało przez suszę jedynie dolistne dokarmianie wczesnym rankiem daje efekty a jakie dawki dajecie na ha mocznika w kg ja około 10 do 15 kg razem z mikro i fungicydem
  • 0
moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
http://pl.youtube.co...h?v=rD01sQvTx3Q
miłego oglądania

#67 miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 09 marzec 2009 - 23:29

w pużniejszych fazach rozwojowych pszenicy trzeba ostrożnie z azotem , można więcęj zrobić złego niż dobrego,stosując mocznik przed deszczem i w odpowiednim momencie (chodzi mi o białko i gluten) zgoda, a natomiast gdy się trafi na susze to dochodzi do pogorszenia jakości i utraty części plonu z powodu nie wykształcenia ziarna,ja mocznika nie stosuje do listnie, mikro + fungicyd+ jakiś peretroid może regulator wzrostu, stosując mocznik dolistnie zwiększa się podatnośc na choroby
  • 0

#68 gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 27 marzec 2009 - 12:44

W wątku już kilka razy przewineło sie stwierdzenie, że saletrzak działa dłużej niż saletra amonowa (jak sądzę) i tak sie zastanawiam z czego to stwierdzenie wynika. Z mojej, byc może zbyt małej, wiedzy wynika że saletrzak to to samo co saletra amonowa tylko posiada dodatki MG i CO. Azot w tych nawozach jest w formie NO3 czyli szybko dostępnej i łątwo wypłukiwanej i NH4 czyli w formie trudno wypłukiwanej i dłużej dostępnej ponieważ najpierw musi przejść do formy NO3. Natomiast najdłużej dostępny, ale później działający będzie azot w formie mocznika czyli NH4. Z tego względu pogłównie na wiosne i na rośliny osłabione najlepiej chyba dać szybki zastrzyk azotu w formie saletry amonowej lub jej modyfikacjiczyli saletra ........ lub saletrzak. Oczywiście biorąc pod uwage wypłukiwalnośc formy NO3.
  • 0

#69 vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 538 postów

Napisany 27 marzec 2009 - 15:17

gigix
czytaj forum od początku na temat różnicy saletrzaku i saletry już się wypowiadałem
http://www.agrofoto....869#entry224869
  • 0

#70 mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1965 postów
  • 49574812
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 27 marzec 2009 - 15:26

Mam taki pomysł aby na pszenżyto zimowe dać jako dawkę startowa 60kg saletry na ha , potem z opryskiem ok 20 kg mocznika na ha a następnie 40 kg saletry na ha
I tu pytanie czy zborze nie wylegnie i czy to ma sens??
  • 0

#71 gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 27 marzec 2009 - 19:49

vvojtas1 to mowisz, że obecnośc wypełniacza dolomitowego wpływa na fizyczne spowolnienie rozpuszczania granul a co za tym idzie uwalniania azotu do gleby? Nie to , że ja sie sprzeczam czy coś, poprostu jestem ciekaw w którym kościele dzwonią. Myślałem, że związki wapńa mają zniwelować zakwaszanie gleby przez nawóz. Musze z ciekawości zrobić test czasu rozpuszczania saletry i saletrzaku w wodzie.Wyniki będa na tyle różne żeby mowić o dłuższym uwalnianiu azotu w saletrzaku?
  • 0

#72 jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • 26120943

Napisany 27 marzec 2009 - 22:35

Kolego Gigix mowiąc w skrócie nie wyważaj drzwi już otwartych, Vwojtas 1 w swoim poście opisał mechanizmy uwalniania azotu z poszczególnych rodzajów nawozów azotowych, opisał to klarownie i przystępnie i powinieneś przyswoić tą wiedzę a nie wypisywać koszłaki na forum, wiedza Vwojtasa jest tym kościołem w ktorym dzownią.
Związki wapnia zaware w saletrzaku mają za zadanie stopniowe uwalnianie azotu do gleby a nie jej odkwaszanie ponieważ wapń zawarty w saletrzaku jest w zbyt małej ilości aby odkwaszać glebe. Roztwór glebowy zawiera wsobie różne związki i pierwiastki i jego reakcji z saletrzakiem nie można porównać do jego reakcji z wodą, zostało to dawno przebadane i tak jak opisał Vojtas tak saletrzak działa w glebie. Ameryka została dawno odkryta

Do Micasa
Ma to sens rekordu plonowania w pszenżycie nie pobijesz, żeby pszenżyto plonowało powinno dostać 100-120 kg N w czystym składniku od ruszenia wegetacji do końca krzewienia, wtedy mozna mysleć o przyzwoitym plonie to co proponujesz jest wersja bardzo oszędnościowa i na pewno nie wylegnie bo nie będzie poczym. pozdrawiam jerzy
  • 0

#73 gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 28 marzec 2009 - 10:30

Nie neguję wolniejszego działania saletrzaka tylko po prostu jestem ciekaw bo w wiekszości opisów jakie znalazłem w internecie jest mowa, że związki wapńa mają za zadanie niwelować zakwaszające działanie azotu a nigdzie nie ma słowa o wolniejszym działaniu. Wolniej działa mocznik i o tym wszedzie trąbią. I nie wyważam drzwi tylko jestem ciekaw w jaki sposób z naukowego punktu widzenia związki wapńa mają spowolnić działanie azotu z saletrzaka. Jedyne co mi przychodzi do głowy to mechaniczne spowolnienie uwalniania azotu do gleby z granul czyli wolniejsze rozpuszczanie nawozu. Ja broń Boże sie nie sprzeczam tylko pytam o proste wyjaśnienie dlaczego a nie odpowiedzi tak bo tak. A to, że roztwor glebowy ma inne właściwości jako rozpuszczalnik niż woda to ja w sumie sie domyślam.
  • 0

#74 vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 538 postów

Napisany 28 marzec 2009 - 12:13

związki Ca w saletrzaku jest to efekt uboczny sposobu produkcji dzięki któremu saletrzak jest po prostu tańszy
odkwaszające działanie jest chwytem marketingowym bo tego Ca jest niewiele a w dodatku w kiepskiej formulacji, a jak się ładnie opisze to i rolnicy chętniej kupią
związki Ca nie maja spowalniać działania N z saletrzaka tylko to jest efekt uboczny i znowu chwytem marketingowym o gorszych właściwościach się nie pisze.
Tak jak pisałem granulka saletrzaka ze względu na swój skład jest słabiej rozpuszczalna dlatego też N z niej wolniej dostaje się do gleby i tym samym później zaczyna działać. Moim zdaniem na większości gleb w Polsce N z saletrzaka wysiany wiosną nie jest w stanie zadziałać tak samo skutecznie jak N z saletry.
  • 0

#75 deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • 1279 postów

Napisany 28 marzec 2009 - 16:44

@vvojtas1 od czego jest saletrzak tańszy ?
  • 0
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#76 gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 01 kwiecień 2009 - 09:33

Własnie miałem o to samo zapytać ale deer mnie ubiegł. U mnie porównując mocznik saletre i saletrzak to pomijając dodatki które według vvojtasa1 są odpadem produkcyjnym ceny azotu wynoszą odpowiednio 3.1, 3.5, 4 zł za kg. Z tym wolniejszym działąniem saletrzaka to wiedza akademicka, nabyta, czy ojcowa? Ponawiam pytanie czy ktoś robił test czasu rozpuszczania saletry i saletrzaku, najlepiej w roztworze glebowym? Sam bym zrobił ale aktualnie nie posiadam saletrzaku. Oczekuje znaczącej różnicy czasu rozpuszczania
  • 0

#77 bimladentoja

bimladentoja
  • Guests

Napisany 03 kwiecień 2009 - 22:38

U mnie saletra pogłównie w jednej dawce -ziemia ciężka ,podglebie gliniaste,nieprzepuszczalne,dobrze się spisuje.W tym roku mocznik pszenica 300kg,pozostałe zboża 250kg zastosowany ze względu na cenę zakupu-1200 zł\t już działa i to widać jak,Dlaczego w jednej dawce?Ponieważ w naszym rejonie przy niedostatku opadów każda póżniejsza dawka azotu pogłównie lub dolistnie powoduje susze fizjologiczną(sól zawarta w nawozach)powodująca zasychanie roślin lub słabe wykształcenie ziaren w kłosie,nie wiem jak u innych ale u nas się taka technologia sprawdza od lat.A jak pogoda dopisze-znaczy deszczyk i roślinki zaszaleją to na grzybki oprysk i regulator modus ;)
  • 0

#78 vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 538 postów

Napisany 05 kwiecień 2009 - 10:26

deer
w przeliczeniu na N zawsze rsm wychodził najtaniej później mocznik, saletra - saletrzak (kiedyś cena była podobna teraz saletra jest tańsza) i azotowe typu CAN
niestety patrząc na to co kupują Polscy rolnicy jak inaczej wytłumaczyć taki duży udział saletrzaku. tona nawozu jest tańsza więc ją biorę a niestety bo nie liczy się nawet po cenie kg czystego składnika tak jak to zrobił gigix

gigix
ja i jerzy napisaliśmy coś w podobnym tonie. Zrób sobie sam doświadczenia najlepiej polowe - zobaczysz - uwierzysz - przekonasz się sam na własne oczy.
  • 0

#79 sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 05 kwiecień 2009 - 11:21

To i ja się wtrącę, kiedyś ktoś napisał w temacie, że nawożenie dolistne jest tylko uzupełnieniem doglebowego. i tu się nie zgodzę znam kilka przypadków i to dotyczy dużych gospodarstw osiągających bardzo dobre wyniki produkcyjne , które całkowicie zrezygnowały z nawożenia doglebowego. Oczywiście zostały tam takie zabiegi jak wapnowanie i w niektórych przypadkach obornik, ale poza tym to azot i npk jest tam podawany roślinom tylko w formie roztworów wodnych. Właściciele tych gospodarstw mówią iż jest to dużo bardziej oszczędna forma nawożenia a patrząc na wyniki dużo lepsza.
A co do saletrzaku to jest on tańszy od saletry przynajmniej u mnie.
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#80 specjalista

specjalista
  • Guests

Napisany 10 kwiecień 2009 - 18:28

Drodzy Koledzy
posiadam pewne doświadczenie w uprawach polowych i muszę Was zapewnić, że na pierwszą dawkę startową na pszenicę ozimą, najlepsza jest saletra amonowa 34% i to w dawce ok 200 kg na hektar, nawet jak macie po rzepaku czy na oborniku na drugą dawkę może być saletrzak ale musi być wysiany przed spodziewanymi opadami deszczu bo jak będzie sucho to nici z działania, lepiej zastosować saletrę która rozpuści się przy większej rosie a dawka ok 150 kg na hektar a trzecia dawka to saletra w dawce ok 150 kg, a jeśli chodzi o mocznik to może być wysiany po saletrze jako druga dawka w ilości ok 180-200 k na hektar mocznik nie ulega szybkiemu wymywaniu z gleby a cechuje się powolnym ale skutecznym działaniem i wtedy pomijamy trzecią dawkę azotu
w moim gospodarstwie stosuje sprawdzone techniki nawożenia, ale wprowadzam coraz to nowsze i analizuje wyniki
w razie jakichkolwiek pytań piszcie
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s