MarcinC360

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

Polecane posty

jacus    3038

zapytaj wujka google :P ,wpisz saletra i saletrzak i on ci odpowie do kogo to bylo :D :D :D , to normalka ze ludzie pisza o rzeczach o ktorych nie maja pojecia ,jestem tu prawie od poczatku i nic sie nie zmienilo, wiec to bylo nie tylko do ciebie, w szafkach mam pare kilo "makulatury" wiec prawie wszystko moge sprawdzic.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

To te twoje ksiązki chyba jakies przedwojenne :) Sprawdz sobie skład saletry i saltrzaku np z kedzierzyna, porównaj sobie skład do saltry puławskiej czy anwilu. W kazdym z tych nawozów N jest w postaci po 50% azotanowej i amonowej. Co lepsze saltra kiedziezynska ma 32N i nie podaja składu CaO i MgO bo jest go tam poniżej pewnej wartosci która wymagana jest w normie, ale nie da sie ukryc ze saletra z Kędzierzyna także zawiera wypełniacz w postaci wapna dolomitowego to samo jest z saletra z Tarnowa. Więc może @jacus objaśnisz tu wszystkim niedouczonym jakaż to jest różnica miedzy saletra a saletrzakiem :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

zapytaj wujka google :P ,wpisz saletra i saletrzak i on ci odpowie do kogo to bylo :D:D:D , to normalka ze ludzie pisza o rzeczach o ktorych nie maja pojecia ,jestem tu prawie od poczatku i nic sie nie zmienilo, wiec to bylo nie tylko do ciebie, w szafkach mam pare kilo "makulatury" wiec prawie wszystko moge sprawdzic.

 

 

Brawo B). To teraz wyciągaj te klamoty z szafy co ich tam masz pare kilo i sprawdz jaka jest różnica, a potem objaśnij nam to, a nie odsyłasz do wuja google i mówisz że internet trafił pod strzechy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3038

ja jestem z pokolenia slowa pisanego a nie internetu, tak kazda wypowiedz byla podpisana z imienia i nazwiska, stopnia naukowego i instytutu czy uniwersytetu, a wy wierzycie w anonimowe wypowiedzi "fachowcow", ktorym sie wydaje ze cos wiedza, a potem wypisuja rozne bzdury.

bialy jesli piszesz ze saletrzak ma tylko 1 forme N a saletra 2[i to o odmienny dzialaniu] to jak moga byc tym samym-tu nie potrzeba wiedzy, wystarczy logika. z reszta nie jestem nauczycielem -jak sami nie bedziecie sie chcieli nauczyc to nikt wam nie pomoze.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Ty chyba kolego masz problem nie tylko z logika ale i z czytaniem :) Sprawdz sobie jaki skład maja te 2 nawozy które wymieniłeś i przestań upierać sie przy swojej wersji bo nie masz racji! To włąśnie tacy jak Ty pseudo super znawcy próbują wcisnąć innym swoje teorie! Polecam lekture najnowszego numeru top agrar polska jest artykuł o działaniu poszczególnych form azotu :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3038

to go przeczytaj i sprobuj zrozumiec o czym ja pisze, saletra i saletrzak to nie ten sam nawoz- jesli ci to trudno zrozumiec to nic juz nikt nic na to nie poradzi, nie przejmuj sie -wiekszosc polakow tak ma .


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czyli:

saletra = azotan amonu NH4NO3

saletrzak = azotan amonu NH4NO3 + dolomit MgCO3

mocznik = CO(NH2)2

RSM = CO(NH2)2 + NH4NO3 (po połowie jak mniemam)

siarczan amonu = (NH4)2SO4

 

ten artykuł, o którym wspominał bialy2005 znajduje się w styczniowym TA, jeszcze go nie zrozumiałem, ale obala on tezę jakoby mocznik zakwaszał glebę najbardziej; mocznik pod wpływem wody w glebie rozłoży się na amoniak i dwutlenek węgla co wskazuje na konieczność wymieszania go z glebą po aplikacji, czyli w tej formie (amoniak) jest już przyswajalny przez rośliny? jakie znaczenie ma reakcja Ca+CO2+ H2O=CaCO3 + 2H dla gleby? czy to właśnie z niej wynika alkaliczność mocznika? jak ma się w związku z wadami mocznika przyswajalność mocznikowej części RSM?

 

ponadto patryk DF napisał: Forma azotanowa jest lepiej pobierana na glebach o odczynie kwaśnym , a amonowa na glebach obojętnych

w jakim nawozie znajduje się forma amonowa, a w którym azotanowa? bowiem saletra to azotan amonu, czyli jest to forma azotanowa, amonowa czy też obie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Amoniak to NH3 i on nie jest przyswajalny przez rośliny. Przyswajalna jest tylko forma amonowa NH4+ i azotanowa(saletrzana) NO3-. Saletra amonowa podobnie jak saletrzak zawierają obie formy azotu które są łatwo przyswajalne dla roślin.

I jeszcze źle napisałeś o saletrzaku. To azotan amonu NH4NO3 + dolomit CaCo3+MgCO3

I mocznik niestety zakwasza glebę, bardziej niż saletra czy saletrzak ale słabiej niż siarczan amonu. Forma amonowa NH4 zakwasza glebę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

racja dolomit to CaMg[CO3]2 ,

 

ale skąd bierze się przyswajalna forma azotu po aplikacji mocznika? ten wodór po reakcji z wapniem Ca+CO2+ H2O=CaCO3 + 2H przyłącza się do amoniaku NH3 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ja pamiętam taka reakcję: CO(NH2)2 + 2H2O=(NH4)2CO3

Ale może się mylę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

widze ze zapoczatkowalem fajna dyskusje. Narazie wnioskuje z niej ze saletra jest bardziej oplacalna i lepsza ale saletrzak zawiera jakies domieszki dolomitu.

Z innych zrodel dowiedzialem sie ze saletra jest dobra gdy juz ruszyla wegetacja bo szybko dziala a saletrzak troche lepszy gdy wegetacja dopiero zaczyna ruszac. Co wy o tym sadzicie?

Edytowano przez qba333

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zawsze jest tak że to nawóz powinien czekać na roślinę a nie odwrotnie. Więc jak rusza wegetacja to już N powinien zostać podany.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Ja na pierwsza dawkę na pszenice planuje dać saletrę a na drugą moczniki po jakim okresie dać drugą dawkę?, trzeciej nie bedzie tylko coś dolistnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Właśnie przeczytałem dokładnie 9 stron waszych wypowiedzi. Również wtrącę swoje 3 grosze które wiem oraz prosiłbym o rozwianie moich pytań. Opierając się na prospektach z Yary zrozumiałem że najlepszą formą azotu którą przyswajają rośliny to forma azotanowa, następnie amonowa. Tylko nikt nie napisał tutaj, że jeżeli mocznik ma formę amidową to musi zajść reakcja dzięki której forma amidowa zmieni się na formę dostępną dla roślin. A teraz moje pytanie jest takie, Jeśli ktoś posiada ziemie w bardzo zróżnicowanej strukturze (od piachu po ił) i do tego gleba zakwaszona, to jakie powinien stosować nawozy? Opierając się na własnym doświadczeniu na takich glebach przy roślinach ozimych najlepiej wypada Extra CAN 27 z Yary który własnie zawiera fromę azotanową i amonową + do tego CA i Mg i saletra kędźierzyńska bo również ma w tej samej formie azot zawarty oraz uszlachetniony dolomit. Czy ktoś uważa tak samo jak ja? W takim razie nawożenie mocznikiem na ziemiach zakwaszonych mija się z celem


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

każda saletra, saletrzak i w połowie RSM zawiera te same formy azotu, saletrzaki owszem są najlepsze, ale jednocześnie najdroższe, mocznik i RSM będą najtańsze, gleby nie odkwaszą, ale również nie zakwaszą (co uczyni siarczan amonu), stąd najelpiej będzie podnieść pH aplikując (nawet pogłównie) z 0,5t dobrego wapna węglanowego a azot zaaplikować w formie RSM i efekt będzie lepszy od saletrzaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mocznik także zakwasza glebę i to dość silnie. Potrzeba ok 86 kg CaO na każde 100kg mocznika, 110 kg CaO na 100 kg siarczanu amonu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

witam, planuje siac jeczmien jary, pisalem jakis czas temu, zrobilem badanie gleby.

Ph 5-8do 6,3 na 4 cwiartkach ( lekko kwasne wszedzie)

Fosfor 12-32 ( czyli na jednej cwiartce srednia, na 2 bardzo wysoka)

POtas 17-28-2 cwiartki sednia 2 wysoka)

Magnez 10,2-12,4 - 3 cwiarki bardzo wysoka, jedna wysoka

Planuje dac przedsiewnie 100 kg polifoski i teraz sie zastanawiam jak dac azot. Dac cala dawke przedsiewnie czy lepiej 50% przed a drugie 50% poglownie. Gdzies widzialem ze poglownie ktos sial azot recznie, robi sie tak?bo mam zadne doswiadczenie

i w jakiej formie dac nawoz, saletrzak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Zasobność w składniki nawet niezła wyszła.

Przy jednej dawce azotu pod jęczmień to najlepszy chyba będzie zastosować mocznik przed siewem (170-200 kg/ha).

Przy 2 dawkach dał bym saletrzak (200kg/ha) przed siewem i pogłównie 100-150kg saletrzaku lub saletry.

Ja jednak wybrał bym pierwszą opcje + może coś dolistnie później podać. Ręcznie to można się pobawić jak masz kilka arów do zasilenia i nie chcesz rozsiewacza brudzić, wtedy te kilka wiaderek można rozsypać po polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

dolistnie pozniej to masz na mysli mocznik?

A nie za malo azotu bedzie jak dam polifoske 6 przed siewem i mocznik 200 kg przed siewem i na tym bedzie konec z azotem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Jednej dawki to niema co juz lepiej sobie to podziel 150kg pod korzeń i 50kg pogłównie jeśli chcesz te 200kg/ha mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

pod pszenice na jesieni zero nawozu tylko obornik zresztą obornik jest dawany co roku gleba 4 klasa 200 kg polifoski 6 będzie ok na start chyba ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Azot na start musi być w formie saletry, saletrzaku lub saletrosanu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Siema. Tak jak w temacie czy mogę dać saletrzak na drugą dawkę na żyto hybrydowe i pszenżyto?. Z góry dzięki za odp:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radosllaw
      Witajcie!
      jak w temacie, nabyłem rozsiewacz Sulky DPX 97/GP, poniżej tabliczka znamionowa,
       
      Szukam tabel wysiewu i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
      Chciałbym wiedzieć jak go ustawić do sypania saletry na 15m, wożony będzie U914.
       
      niezmiernie będę wdzięczny za pomoc, bo czas nas goni;(
       
      pozdrawiam,
      radek

    • Przez agrofoto
      Ustawienie rozsiewacza do nawozu
       
      1.    Pierwszą podstawową czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi rozsiewacza do nawozu.
      2.    Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie obejrzeć rozsiewacz. Czy nie ma luźnych śrub, czy wszystkie elementy są spięte prawidłowo, czy nie brakuje zatyczek, gałek. Sprawdzić dokładnie wszystkie elementy.
      3.    Rozsiewacz do nawozu należy zagregować na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika oraz podłączyć do sprawnej instalacji hydraulicznej.
       

       
      4.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz. Ciśnienie powinno być takie same w każdej oponie ciągnika.
      5.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz w płaszczyźnie.
      - Nawożenie małych roślin – rozsiewacz może być w linii poziomej
      - Nawożenie wysokich roślin – trzeba go nachylić pod odpowiednim kątem.
      Z tyłu rozsiewacza, na ramie jest specjalny wskaźnik, który pokazuje nam jak należy ułożyć rozsiewacz, aby był prawidłowo wypoziomowany.
       

       
       
      Ustawienie szerokości rozsiewacza
       
      1.    Podłączamy wał przekaźnika mocy do rozsiewacza.
      2.    Ustalamy podstawowe informacje: jaki nawóz, jaką dawkę chcemy uzyskać oraz jaką szerokość roboczą.
      3.    Należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się na rozsiewaczu lub z instrukcji obsługi.
      4.    Dobieramy nawóz i odpowiednie ułożenie łopatek na tarczach rozsiewacza.
      Każdy nawóz, każda szerokość wymaga od nas ustawienia odpowiedniego kąta łopatek na rozsiewaczu.
       
       

       
      Jak ustawić dawkę nawozu
       
      1.    Korzystamy z tabeli na maszynie lub instrukcji obsługi. Wybieramy nawóz, szerokość roboczą prędkość jazdy i zakładaną dawkę.
      Przykład:
      saletra
      18 metrów
      10km/h
      300 kg/ha
      Zgodnie z tabelą ustawimy pozycję nr 29.
      2.    Ustawimy lewą i prawą komorę na odpowiednią pozycje (w przy kładzie 29)
       

       
      Siew graniczny
      Sposób 1
      Zmieniamy tarczę na tarczę do siewu granicznego i jedziemy zgodnie z ścieżką.
       
      Przykład:
      Jeśli siejemy na 18 m, to siejemy 9 metrów od granicy pola.
      Sposób 2
      Ustawimy chorągiewkę/ osłonę pod kątem 45 stopni i załączmy tylko wysiew na tarczę, dozujemy na prawą stronę. Jedziemy 2 metry od granicy pola.
       

       
      Obejrzyj film

       

       

       
    • Przez RolnikWM
      Witam mam tu kilka mitów o to kilka z nich azot pogarsza jakość plonów,wysoka dawka azotu spowoduje wyleganie zbóż,siarką nie ma potrzeby nawozić,nawożenie mocznikiem jest tańsze niż saletrą amonową,najlepsze są płynne nawozy azotowe piszcie swoje opinie co o tym myślicie
    • Przez Rolnik_hobbystyczny
      Witam, w tym roku planuję nawozić kukurydzę pogłównie za pomocą podsiewacza międzyrzędowego. Co myślicie na o takim rozwiązaniu, jakie nawozy stosować w takiej aplikacji? w jakich fazach stosować nawożenie? Proszę o dzielenie się spostrzeżeniami.


      Siewnika jeszcze nie posiadam ale planuję zakupić coś w podobie pielnika przedstawionego na zdjęciu.

    • Przez Delbeta
      Witam co najlepiej zastosować w jęczmieniu jarym (faza krzewienia)
      Rsm ,saletre amonowa a może mocznik
      A jak już to jakie stężenia i dawki bo jestem skołowany
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj