Skocz do zawartości

Zdjęcie

Słoma nawóz czy szkodnik

398 odpowiedzi na ten temat

#161 Share pasiu66

pasiu66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1124 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Komputery, Internet

Napisany 08 czerwiec 2011 - 20:59

Słoma nawóz czy szkodnik Myślałem właśnie o moczniku tylko wtedy pasowało by ją czymś chyba przykryć żeby trzymała wilgoć...? Gnojówki nie posiadam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Słoma nawóz czy szkodnik Dzisiaj, 00:21
  •  

#162 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 21:17

Słoma nawóz czy szkodnik

Witam, mam trochę słomy w stodole która mi nie potrzebna. Część wyrzuciłem na płytę ale nie bardzo to chce gnić. Może macie jakieś sposoby na to aby szybciej zgniła...

A może lepiej na rżysko po żniwach wywież razem z obornikiem i dopiero deko azotu (20-25 kg/ha).

#163 Share BOGDAN01

BOGDAN01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 18 czerwiec 2011 - 12:11

Słoma nawóz czy szkodnik Słoma nie może gnić!
Dla lepszego zrozumienia ogromu szkód dla gleby i uprawianych roślin z procesu gnicia masy organicznej, to proszę uzmysłowić sobie jakie mogły by być konsekwencje procesów gnicia żywności na zdrowie ludzi, gdybyśmy tylko do tego dopuścili!
Dlatego tam, gdzie zalega słoma lub też procesy przemiany masy organicznej nie powodują poprawy żyzności gleby bądź jej utrzymywania na satysfakcjonującym nas poziomie (bo je ..... osłabiliśmy lub też ograniczyliśmy), to należy je wspomagać.

pasiu66 - po żniwach wywieź tą słomę razem z obornikiem i rozrzuć na pole. Azotu obornik ma w sobie pod dostatkiem, więc podaj tylko któryś z dobrych biologicznych preparatów wspomagających przetwarzanie masy organicznej w materię organiczną i płytko wymieszaj z glebą.

Edytowany przez BOGDAN01, 18 czerwiec 2011 - 14:51.

#164 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 18 czerwiec 2011 - 12:17

Słoma nawóz czy szkodnik

Myślałem właśnie o moczniku tylko wtedy pasowało by ją czymś chyba przykryć żeby trzymała wilgoć...? Gnojówki nie posiadam.

można zastosować preparaty które wspomagają przetwarzanie słomy w materię np. EKOKSŁOMA ja w tym roku spróbuje go zastosować bo na niektórych polach słoma po przyoraniu nie przetwarza się tylko leży w ziemi, czy ekosłoma lub inne preparaty pomogą na to????
red power

#165 Share BOGDAN01

BOGDAN01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 18 czerwiec 2011 - 15:24

Słoma nawóz czy szkodnik Niektóre z nich są do tego celu stworzone, ażeby wspomagać przetworzenie, szczególnie słomy w materię organiczną.
A w jakim stopniu i który z nich to sprawdź wyniki badań potwierdzających ich skuteczność działania, koszt oraz czy konieczny jest dodatek azotu a także czy są jakieś utrudnienia w stosowaniu itp.

#166 Share mariusz0221

mariusz0221

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 21:46

Słoma nawóz czy szkodnik witam, mam kawałek mieszanki, na którym na jesień będę siał pszenicę,w związku z tym mam pytanie: czy rozsianie mocznika na pociętą słomę ( rżysko)przyspieszy rozkład słomy?po sianiu będzie podorywka, chodzi o to by przy jesiennej orce pod pszenicę nie wyorywała się słoma, tak jak przeważnie mi się to dzieje...proszę o zrozumienie, jestem początkującym rolnikiem :D

#167 Share patryk141

patryk141

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 22:03

Słoma nawóz czy szkodnik Planuję w tym roku sciąć słomę po pszenicy i zlać ją gnojówką. Chcę posiać po tym rzepak i zastanawiam się czy będzie dobrze jeśli bezpośrednio zrobię orkę pod tą roślinę na głębokość 25cm. Wiem że lepiej by było gdybym wymieszał jakimś agregatem lub talerzówką ale przypuszczam że nie będzie na to czasu. Może w jakiś inny sposób można rozplanować uprawę?

#168 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 24 lipiec 2011 - 22:35

Słoma nawóz czy szkodnik @maroiusz0221 przeczytaj temat a się dowiesz.

@patryk141 a gleba jest ciężka? Jeżeli tak to będą panowały tam warunki beztlenowe i nadal słoma się nie rozłoży. Jak jest to orka na ciężkiej glebie zrób płytsza orkę aby było więcej tlenu. Jeżeli to gleba dość przepuszczalna to nie ma problemu.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#169 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • Zainteresowania:Strzelectwo ( HW 80k , HW 90k kal.--5.5mm ) , wędkarstwo , silniki TDI

Napisany 25 lipiec 2011 - 07:53

Słoma nawóz czy szkodnik Ja osobiście zawsze ściętą słomę pryskam mocznikiem rozcieńczonym w opryskiwaczu , 50 kg mocznika na 400 litrów wody taką dawkę daję na hektar.W tym roku myślę nad tym UG-Maxem.

#170 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 25 lipiec 2011 - 12:50

Słoma nawóz czy szkodnik A jak najlepiej rozcieńczyć te 50 kg mocznika w wodzie? Bo z tego co zauważyłem nie jest to takie łatwe i szybkie...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share golab

golab

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 02 sierpień 2011 - 22:06

Słoma nawóz czy szkodnik A co ze słomą rzepaczna, stosujecie na nia azot a jezeli tak to w jakich ilosciach. Wlasnie zostal skoszony rzepak i nie wiem czy dawac ten azot czy nie.

#172 Share Kubusek

Kubusek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów
  • Zainteresowania:oczywiście wszystko co związane z rolnictwem, sport, wędkarstwo

Napisany 01 marzec 2012 - 14:17

Słoma nawóz czy szkodnik A ja z takim pytaniem. Da się rozpuścić 100kg moczniku w 200 litrach wody?

#173 Share es8

es8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 01 marzec 2012 - 17:00

Słoma nawóz czy szkodnik Rozpuszczalność mocznika w 20 stopniach wynosi teoretycznie 108g/100 ml wody. Więc rozpuszczenie 100 kg w 200 litrach jest możliwe również teoretycznie.

#174 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 769 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 01 marzec 2012 - 17:11

Słoma nawóz czy szkodnik tak ale jeśli będzie opowiednia wilgotność gleby co nie zawsze jest optynalny

#175 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 01 marzec 2012 - 20:45

Słoma nawóz czy szkodnik Ja na słomę(rżysko) stosuję efektywne mikroorganizmy(EM-y). Oprysku dokonuję późnym wieczorem. Następnie z rana należy wymieszać slomę z glebą. dotychczas stosowałem płytkąpodorywkę pługiem, lecz w tym roku przetestuje talerzówkę. A i nie należy robić takiego czegoś, że się słome jesienią przeoruje "na raz" głęboko pługiem. W tedy ona trafia w głębsze warstwy gleby i następnej jesieni z powrotem ją wyorywujemy.
Polecam siać poplony ścierniskowe, a w szczególności łubiny.

#176 Share BOGDAN

BOGDAN

Użytkownik

• FIRMA
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 08 sierpień 2012 - 10:44

Słoma nawóz czy szkodnik Od lat zastanawiamy się CO zastosować do rozkładu słomy, aby szybko się rozłożyła i nie szkodziła, a rośliny następcze mogły skorzystać z zawartych w niej składników?

Zespół badawczy z UTP w Bydgoszczy pod kierownictwem profesora Karola Kotwicy przeprowadził czteroletnie doświadczenia porównawcze.
Wynika z nich, że plonowanie pszenicy ozimej pod wpływem użyźniacza glebowego UGmax zastosowanego na ściernisko bez słomy wzrosło w stosunku do stanowiska bez użyźniania o 5,9 %.
Zastosowanie azotu do rozkładu słomy spowodowało wzrost plonu o 10,3 %. Najlepsze rezultaty uzyskano w wariancie z zastosowaniem UGmax bezpośrednio na słomę, plon pszenicy wzrósł o 13,6 %, nie licząc korzyści wynikających z przyrostu materii organicznej w glebie, poprawy struktury, pojemności wodnej itp. Więcej informacji na:
http://www.up.poznan...011 Kotwica.pdf
oraz http://www.ugmax.pl//

#177 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 08 sierpień 2012 - 12:07

Słoma nawóz czy szkodnik W tym roku zastosowałem UG max na słomę, za kilka lat będę mógł podzielić się doświadczeniami. a co do słomy i jej właściwości, to ze wszystkich opracowań jakie czytałem można wywnioskować:
1 - słoma jest źródłem materii organicznej gleby, zawiera wszystkie składniki pokarmowe, które po mineralizacji użyźniają glebę.
2 - słoma przenosi choroby zbóż, więc należy jak najszybciej po żniwach przemieszać ją z ziemią, gdyż w wysokich temperaturach następuje szybszy jej rozkład.

#178 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 09 sierpień 2012 - 15:27

Słoma nawóz czy szkodnik z jakim kosztem wiąże się zastosowanie UGmax na ha ścierniska ze słomą? przy założeniu wartości plonu z 1 ha równej 5tys. zł, wzrost plonu o 3,3% przynosi wzrost przychodu o 165zł, natomiast 5,9% na samo ściernisko generuje już wzrost przychodu o 295zł,

najciekawsze jest to do czego te wyniki zostały odniesione, bo można odnieść wrażenie, że samo zebranie słomy (bez stosowania cudotwórczych środków) oznacza spadek plonów o 10%

#179 Share BOGDAN

BOGDAN

Użytkownik

• FIRMA
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 09 sierpień 2012 - 17:20

Słoma nawóz czy szkodnik Można by tak było pomyśleć, gdyby nie fakt, że słoma jest również surowcem do tworzenia materii organicznej w glebie, a jej jest to coraz mniej i coraz to droższe są konsekwencje jej niedoboru.

Zalecana dawka UGmax na 1ha 0,9 l kosztuje 106,2 zł brutto przy obecnej promocji. W kolejnych latach stosowania (w miarę poprawy warunków w glebie) można stopniowo zmniejszać dawkę preparatu nawet do połowy i zmniejsza się również koszt jego stosowania.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 09 sierpień 2012 - 17:42

Słoma nawóz czy szkodnik to na jakich stanowiskach testuje się ulepszacz, nie ulega wątpliwości, że jego właściwości będą widoczne na zaniedbanych stanowiskach, ale na przykład przy moim rozbudowanym płodozmianie (ze strączkowymi i dużym udziałem nawozów zielonych)oraz słomą (wraz z pozostałymi produktami ubocznymi produkcji roślinnej - liście przy burakach itd) przyorywaną od kilkunastu lat założę się, że efekt zastosowania jakiegokolwiek środka będzie niezauważalny, robiłem kiedyś doświadczenie z route i amalgerolem, dzięki czemu mój budżet doznał takiej biostymulacji, że doszedłem do wniosków, iż cuda rangi ambergold występują wyłącznie w "symulacjach" dystrybutorów