Skocz do zawartości

Zdjęcie

Słoma nawóz czy szkodnik

398 odpowiedzi na ten temat

#141 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 13 luty 2011 - 17:46

Słoma nawóz czy szkodnik Tak, należałoby opryskać słomę po zbożu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Słoma nawóz czy szkodnik Dzisiaj, 13:47
  •  

#142 Share mwmito

mwmito

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,samochody,motocykle

Napisany 10 maj 2011 - 17:03

Słoma nawóz czy szkodnik ja myśle ze słoma nie gnije ja oram tam słome oram:D pozdro wszyskim

#143 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 17 maj 2011 - 16:06

Słoma nawóz czy szkodnik

@Łukasz4255

Wytłumacz mi prosze w jaki sposób pozostawiona słoma pobiera azot?
I jak przesusza ziemie?

....głupoty piszesz

N pobierają bakterie, a bakterie (dopiero jak mają N) rozkładają słomę. Dlatego może wyszło takie wielkie uproszczenie.

Słoma może być i nawozem i szkodnikiem.

Edytowany przez zmija2a, 17 maj 2011 - 16:30.

#144 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 19 maj 2011 - 11:11

Słoma nawóz czy szkodnik do @west chłpoie ty stosowałes kiedys ug max???????? bo ja stosuje i wez sobie zrób porównanie czy jest czy nie jest ja widze róznice na kawałku 5ha pryskalem 3ha ug maxem a 2 nie na całym kawałku 5ha jest ziemia klasy 3 wiec widze jak sie uprawia tą ziemie i jakie sa wschody jak sie zboze lepiej krzewi

#145 Share cezar903

cezar903

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, maszyny rol., ciągniki

Napisany 20 maj 2011 - 15:46

Słoma nawóz czy szkodnik @darkos Ogólnie jak wiadomo rośliny motylkowe zatrzymuja fosfor i potas w glebie, jednak nikt Ci ,,na oko'' nie powie czy po tym stosować nawóz, czy nie?

Edytowany przez cezar903, 20 maj 2011 - 15:51.

Sprzedam:
-młocarnie MZC-4B i prasę z Kunowa
-ładowacz obornika elektryczny
-agregat 2,3m ExPOM Kutno. Chętni i szczegóły na PW.

#146 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • Zainteresowania:Strzelectwo ( HW 80k , HW 90k kal.--5.5mm ) , wędkarstwo , silniki TDI

Napisany 20 maj 2011 - 19:33

Słoma nawóz czy szkodnik Koło mnie co roku sąsiad pali słome i w tym miejscu co z pola zrobi wałek słomy i spali to ziemia jest bardzo urodzajna , wszystko w tym miejscu pięknie rośnie.Dlaczego? :unsure:

#147 Share cezar903

cezar903

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 20 maj 2011 - 22:03

Słoma nawóz czy szkodnik Ja sądze, żę to popiół w jakiś sposób uzyźnia tą glebe. Tylko nie mogę do końca zrozumieć, bo przecież nie wolno wypalac traw itp. wlasnie ze wzgledu, że niszczymy mikroorganizmy które użyźniaja glebe.?
Sprzedam:

#148 Share wajdek85

wajdek85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 20 maj 2011 - 22:41

Słoma nawóz czy szkodnik To prawda że popiół użyźnia ziemie po tej słomie ale tylko w K, P, Mg, Ca, cały azot idzie do powietrza f formie tlenu. Spalanie powoduje w ułamku sekundy to co bakterie ze słoma robią w rok. Dzięki spalaniu mamy od razu te składniki ale pozbawiamy gleby materii organicznej czyli próchnicy, a to właśnie jej zawartość w glebie powoduje że jest żyźniejsza od piasku budowlanego.
Co do niszczenia mikroorganizmów przez spalanie to to polega na tym samym jak dezynfekcja narzędzi chirurgicznych, niszczymy bakterie i grzyby, zarówno pozytywne jak i chorobotwórcze. Gleba po tym jest martwa.

#149 Share cezar903

cezar903

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 21 maj 2011 - 08:19

Słoma nawóz czy szkodnik No to czyli jeżeli po spaleniu mamy K, P, Mg, Ca to wystarczy dosypać jakiegoś pożądnego nawozu azotowego(np mocznik)?
Sprzedam:

#150 Share wajdek85

wajdek85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 21 maj 2011 - 08:34

Słoma nawóz czy szkodnik Teoretycznie wystarczy, ale czy sie opłaca? w słomie jest około 2% N czyli załóżmy że mamy plon zboża na poziomie 5 t/ha a więc tyle samo mamy tez słomy. Łatwo obliczmy że te 5 t zawiera 100 kg N cena kg czystego składnika to około 3,2-3,7zł. Czyli żeby zrównoważyć ilość azotu z 1ha spalonej słomy musimy zapłacić 320-370zł.
Porównując działanie z "Dobra praktyka rolnicza" czyli przyorując słome opryskana mocznikiem, koszt jest niższy a efekt lepszy bo: zaleca sie stosowanie 8 kg N na tonę słomy czyli w naszym przypadku 40 kg na hektar. 40x 3,5 zł = 140 zł czyli oszczędność około 200 zł. Z tym że po kilku miesiącach (czyli na wiosnę) mamy w glebie nie 100 a 140 kg azotu. Mało tego ten azot jest "związany biologicznie" bo w bakteriach więc od wiosny jest stopniowo uwalniany z martwych bakterii do gleby i pobierany przez rośliny.
stosując 100 kg czystego azotu w nawozach mineralnych na wiosnę, trzeba sie liczyć ze stratami przez jego wymycie na poziomie 20-25%.
To co piszecie że słoma wysusza glebę to prawda ale przez pierwsze 4-6 tygodni, po rozłożeniu kiedy staje sie próchnica jest świetnie zatrzymuje wodę w glebie.

Edytowany przez wajdek85, 21 maj 2011 - 09:01.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1787 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 21 maj 2011 - 08:56

Słoma nawóz czy szkodnik Spalając słomę niszczy się również grzyby powodujące choroby zbóż. W czasie wypalania traw ogień zabija wiele organizmów, owadów, drobnych kręgowców i masę bezkręgowców. Sterylizuję wierzchnią warstwę gleby, uszkadza nasiona i węzły krzewienia traw. Znacznie więcej robi złego niż dobrego.
Gleba aby była żyzna musi żyć. Dlatego same nawozy sztuczne nie decydują o wysokości plonu.
Ostatnio zwróciłem uwagę jak wygląda gleba w moim ogródku warzywnym. Co rok daję tam obornik od moich 10kur, nie stosuje nawozów sztucznych ani żadnych ŚOR. Rośliny z danej grupy nie wracają w to samo miejsce częściej jak 4lata. Gleba wygląda wspaniale, jest pełno owadów, nie zbryla się, dobrze zatrzymuje wodę ale woda od razu wsiąka itp. Na całym polu chciałbym mieć glebą w takiej kulturze ale niestety nie mam więcej obornika. Jestem zmuszony używać ŚOR i nawozy sztuczne. Pomimo tego że przyoruje słomę i sieje polony na przyoranie gleba aż tak nie tętni życiem. "chemia" zabija życie.

Moim zdaniem dyskusja na temat czy słoma to nawóz czy szkodnik nie ma sensu. Równie dobrze możnaby rozmawiać czy słońce jest sprzymierzeńcem rolnika czy wrogiem, podobnie jak deszcz. A na te tematy pewnie dużo mieliby do powiedzenia ludzie u których teraz trwa susza lub zeszłoroczni powodzianie.
Nie można patrzeć na takie rzeczy tylko w 2kolorach. Nie ma tak że jak coś jest czarne to takie zostanie a białe zawsze będzie białe. Jest wiele odcieni szarości

#152 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 21 maj 2011 - 09:05

Słoma nawóz czy szkodnik

Teoretycznie wystarczy, ale czy sie opłaca

to wyjaśnij mi kolego dlaczego w Ameryce Południowej wypalają wszystko co się da i zakładają tam pola?
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#153 Share wajdek85

wajdek85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 21 maj 2011 - 09:11

Słoma nawóz czy szkodnik Ale co wypalają co się da? Bo jeżeli chodzi ci o lasy to ja się im nie dziwie bo zaorać takie kilku setne drzewa to może ciężko być :D
Z tego co pamiętam to nazywało sie gospodarka żarową. Była bardzo powszechna metodą tyle że bodajże 10 tyś lat temu. Wypalano jakiś teren, uprawiano rośliny dopóki składniki z popiołu sie nie skończyły a potem wypalano kolejny teren.
Sam sie nad tym systemem zastanawiam bo mam do przejęcia 45 ha 20 letniego odłogu z metrową trawa i licznymi krzakami. I chyba bardziej opłaca mi sie to w nocy podpalić niż kosić i męczyć sie z orką.

Edytowany przez wajdek85, 21 maj 2011 - 09:14.

#154 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 21 maj 2011 - 09:28

Słoma nawóz czy szkodnik lasy to najpierw wycinają, a palą nieużytki rolne i zakrzewione tereny oraz pozostałość po lasach
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#155 Share wajdek85

wajdek85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 21 maj 2011 - 09:37

Słoma nawóz czy szkodnik No i sam sobie odpowiedziałeś czemu to palą. Chyba szybciej jest wypalić nieużytek niz w inny sposób doprowadzić teren po lesie do użytku.
Nie zauważyłeś jednego. Temat jest o słomie a nie o nieużytkach i lasach, więc twoja wycieczka do Ameryki jest nie na miejscu.

#156 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 21 maj 2011 - 09:45

Słoma nawóz czy szkodnik Zobacz co zacytowałem powyżej ;) a las był jako porównanie. Raz na jakiś czas spalenie słomy nie zaszkodzi no chyba że ARiMR ktoś wezwie.
Dlatego u nas jest dużo chętnych którzy "oddają" słomę z pól na którym rosło "zboże po zbożu" a pierwszy plon zbóż to N i słoma wraca do gleby.
Dodatkowo to ten stosunek ziarno do słomy tyczny się nie słomy zebranej tylko całości rośliny, z korzeniem plewami kłosem i resztą.

#157 Share wajdek85

wajdek85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 21 maj 2011 - 10:00

Słoma nawóz czy szkodnik Zgadzam się z tobą. Moja kalkulacja była bardzo uproszczona i dotyczyła samego N bo o to pytał cezar903. Wiadomo że brać trzeba pod uwagę płodozmian w gospodarstwie i zdrowotność roślin. A stosunek ziarna do słomy 1:1 a nawet już 1:0,8 dla zbóż krótkosłomych nie dotyczy korzeni. Brana pod uwagę jest słoma ścięta 10 cm nad glebą, a słoma to suche źdźbło, plewy i kłos. reszta ro resztki pożniwne, których w glebie (i ścierń nad nią) jest tyle ile ziarna i słomy razem.

#158 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 21 maj 2011 - 10:12

Słoma nawóz czy szkodnik Jakoś przy zbiorze słomy nie zauważyłem aby plon słomy był na poziomie plonu ziarna, ale cóż mogę się mylić :P

#159 Share pasiu66

pasiu66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1124 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Komputery, Internet

Napisany 08 czerwiec 2011 - 11:56

Słoma nawóz czy szkodnik Witam, mam trochę słomy w stodole która mi nie potrzebna. Część wyrzuciłem na płytę ale nie bardzo to chce gnić. Może macie jakieś sposoby na to aby szybciej zgniła...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share wajdek85

wajdek85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 08 czerwiec 2011 - 15:33

Słoma nawóz czy szkodnik opryskaj ją mocznikiem, lub polej gnojówką tu obowiązuje ta sama zasada co w polu, żeby sie szybciej rozłożyła musisz bakteriom dostarczyć azot,