Skocz do zawartości

Zdjęcie

Słoma nawóz czy szkodnik

398 odpowiedzi na ten temat

#101 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 31 styczeń 2010 - 13:35

Słoma nawóz czy szkodnik deer
1. prawidłowy termin siewu i płodozmian
2. skuteczne zwalczanie chwastów jesienią
3. prawidłowe nawożenie
4. właściwy dobór oprysków na słodyszka wiosną (działanie środka, termin wykonania i dobór odmiany po części też przyczynia sie do ochrony, poczytaj dokałdnie to co wcześniej pisałem, a zrozumiesz dlaczego pryskałem jak rzepak zaczynał kwitnąć, a nie wcześniej.)
5. optymalny termin zbioru dokładnie sprawdzonym sprzętem.
Większość z tych elementów opisałem dokładnie wcześniej wiec poczytaj.

U mnie ci lepsi gospodarze osiagają bez problemu średnią 4t/ha z tym jak mówiłem są pewne rezerwy które pozwalaja na osiaganie maxymalnych plonów 5t

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Słoma nawóz czy szkodnik Dzisiaj, 13:32
  •  

#102 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 31 styczeń 2010 - 14:32

Słoma nawóz czy szkodnik Panowie Polska to kraj wielkich rolniczych indywidualności,jednak wszyscy gramy w jednej drużynie.Każdy ma jakaś tam wiedzę na temat tego co robi, uprawia jeden większa drugi mniejszą ale nikt nie osiągnął doskonałości i nie osiągnie. Odstępstwo od tematu jest znaczne, większość nie napisała nic interesującego i nie napisze, jest tylko udowadnianie która prawda jest "prawdziejsza" a wszystkim chodzi o to samo. Apeluje aby w wypowiedziach oddzielić ziarno od plew. Co do tematu czyli: słoma- napisze jedno ja wole na sianie.

#103 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 31 styczeń 2010 - 19:51

Słoma nawóz czy szkodnik toczy sie tutaj dyskusja kto zbiera wiecej a kto mniej. Moim zdaniem ten kto zyje z uprawy roślin ( rzepak,zboze,itd.) to nie dazy do uzyskania jak najwyzszych plonow tylko jak najwiekszego zysku z hektara. co z tego ze osiagniecie rekordy plonowania wycisniecie ze swoich pol maksimum ale jakie bede tego koszty ? czy nie przewyzsza przychodow i zyski beda zerowe mimo chwalenia sie ze ja nakosiłem najwiecej. podzielcie sie moze swoimi wydatkami jakie musicie wydac na te plony i co wam z tego zostaje jesli to nie tajemnica. porownajcie koszty na hektar i plony co da nam obraz ile kogo kosztuje wyprodukowanie tony np. rzepaku jak juz o nim mowa. :D

#104 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 31 styczeń 2010 - 20:37

Słoma nawóz czy szkodnik Nigdy tak dokładnie tego nie liczyłem (amortyzacja, prąd, woda, naprawy, oleje itp) ale licząc nawozy, paliwo, nasiona, opryski, podatek, spółki wodne.
Ile dokładnie kosztował oprysk Nurelle i ile średnio idzie paliwa? (ja policzyłem paliwo orka-18l, 3xnaworzenie po 2l, 3x oprysk po 2l, kombajnowanie 15l, agregat uprawowo siewny 12l, agregat ścierniskowy 8l, w zaokrągleniu jakieś 70l na ha, więcej chyba nie wyjdzie.)
Jak powiecie ile kosztował ten oprysk bo niema zapisane i czy 70l paliwa może być na ha to dokładnie wylicze koszty.

Podatek - 100zł
spółki wodne -25zł
nasiona rzepaku - 140zł
paliwo minus zwrot 3złx70l - 210zł
nawozy
- sól potasowa 180zł x 170kg = 306zł
- fosforan amonu 150zł x 150kg = 225zł
- mocznik 92zł x 200kg = 184zł
- saletra 72zł x 250kg = 180zł
Razem 1370zł Plus Nurelle + Bi58, coś pominełem?
Sądze ze mozna policzyć coś ok 1600zł

Zysk to dopłaty JPO+UPO+ONW+RŚ = 1400zł
cenna rzepaku z vat wyszła srednio po 1100zł/t x średnio 4t = 4400zł
4400zł+1400zł-1600zł = 4200zł No powiedzmy te 4000zł na czysto.

#105 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 31 styczeń 2010 - 22:01

Słoma nawóz czy szkodnik :) normalnie cud D.Tuska.

Edytowany przez SOKOL, 31 styczeń 2010 - 22:22.

#106 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 31 styczeń 2010 - 22:04

Słoma nawóz czy szkodnik A amortyzacja, eksploatacja sprzętu (oleje filtry itd)

#107 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 31 styczeń 2010 - 22:11

Słoma nawóz czy szkodnik hmm a coś na chwast? coś tanio liczysz te nawozy (cena z tego roku a nie z 2008r)

#108 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:sport

Napisany 31 styczeń 2010 - 22:22

Słoma nawóz czy szkodnik ja mam koszty jeszcze większe tylok że liczyć trzeba to że pszenice sieje bez PK i tu jest zysk ale pod jęczmień daje tyle co pod rzepak więc jak mam trzypolówke to liczyć powinienem 3 lata.

#109 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 31 styczeń 2010 - 22:30

Słoma nawóz czy szkodnik

Nigdy tak dokładnie tego nie liczyłem (amortyzacja, prąd, woda, naprawy, oleje itp) ale licząc nawozy, paliwo, nasiona, opryski, podatek, spółki wodne.
Ile dokładnie kosztował oprysk Nurelle i ile średnio idzie paliwa? (ja policzyłem paliwo orka-18l, 3xnaworzenie po 2l, 3x oprysk po 2l, kombajnowanie 15l, agregat uprawowo siewny 12l, agregat ścierniskowy 8l, w zaokrągleniu jakieś 70l na ha, więcej chyba nie wyjdzie.)
Jak powiecie ile kosztował ten oprysk bo niema zapisane i czy 70l paliwa może być na ha to dokładnie wylicze koszty.

Podatek - 100zł
spółki wodne -25zł
nasiona rzepaku - 140zł
paliwo minus zwrot 3złx70l - 210zł
nawozy
- sól potasowa 180zł x 170kg = 306zł
- fosforan amonu 150zł x 150kg = 225zł
- mocznik 92zł x 200kg = 184zł
- saletra 72zł x 250kg = 180zł
Razem 1370zł Plus Nurelle + Bi58, coś pominełem?
Sądze ze mozna policzyć coś ok 1600zł

Zysk to dopłaty JPO+UPO+ONW+RŚ = 1400zł
cenna rzepaku z vat wyszła srednio po 1100zł/t x średnio 4t = 4400zł
4400zł+1400zł-1600zł = 4200zł No powiedzmy te 4000zł na czysto.

daj spokój, to jest temat o słomie, dobrze napisałeś że bawisz się w uprawe rzepaku, skąd u ciebie takie dopłaty? takie ceny? 4t bez fungicydów? desykacja, a inne szkodniki? a chwasty? :)

#110 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 31 styczeń 2010 - 22:41

Słoma nawóz czy szkodnik @marekgizio naprawdę masz duże pojęcie u uprawie rzepaku :) .Chciałbym kiedyś dojść do takiej dochodowości uprawy rzepaku.

A powiedz mi jakim cudem masz dopłaty rolno środowiskowe do rzepaku, czyżbyś takie plony osiągał z rzepaku jarego ????? :) :)
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 31 styczeń 2010 - 22:57

Słoma nawóz czy szkodnik Miszka31 zapytałem się co pominełem więc dopisz sobie cenny Nerelle + Bi53+Butisan+Command do 1370 i ci wyjdzie.
deer --> chyba wiesz po ile są dopłaty? Bo chyba udajesz że niemasz o tym bladego pojęcia.
JPO 506,88zł + UPO 356,47zł + ONW 179zł + rolnictwo zrównowarzone 360zł = 1402zł do ha + raz na 5lat 400zł za poplony

#112 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 31 styczeń 2010 - 23:07

Słoma nawóz czy szkodnik przy rolnictwie zrównoważonym masz ograniczenia co do stosowania azotu ,150 kg N/ha, a to jest dawka na 3t :)

#113 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 31 styczeń 2010 - 23:13

Słoma nawóz czy szkodnik A czy ktoś z tobą na ciągniku jeździ i patrzy ile podsiałeś?

#114 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 02 luty 2010 - 15:42

Słoma nawóz czy szkodnik Student w sumie całkiem nie bredzi tylko brakuje mu trochę pokory a to jak wiemy panowie praca w polu i pogoda najlepiej wyrabiają..
Co do słomy to co roku 30% przyoruje a resztę zbieram..

#115 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 02 luty 2010 - 18:41

Słoma nawóz czy szkodnik

Stosowanie N jesienią jest niepożądane bo Rzepak nie pobiera jesienią tego składnika to raz, dwa że nadmierne jego zastosowanie powoduje nadmierne wybujanie rzepaku i grozi złym przezimowaniem.
Jesienią rzepak wymaga pełnego nawożenia P i K
Ja jesienią stosuję Sól potasową w ilosśi 170kg na ha i 150kg Fosforanu amonu 46% w którym jest 18% N, a na glebach mniej zasobnych w siarkę stosuję 180kg Fosoranu zawierającego 34% P, 14%N i 18% siarki.

Nawożenie N na wiosne
1. Saletra 250-300kg
2. Mocznik 150-200kg
3. ewentualnie trzeci raz jak jest potrzeba to podsypie ok 100kg saletrzaku. ale najważniejsze są dwa pierwsze nawożenia.

Tak na oko sieje ok 200kg czystego składnika (N) na ha

"Wielu wie dużo, nikt wszystkiego"
Azot jesienią zazwyczaj po przedplonie zbożowym. W granicach do 30-40kg N/ha. Na ściętą słomę zwiększyć do 50 N/ha. Dobrym przedplonem jest zrywana kończyna bądź lucerna, wtedy obejdzie się bez N.

Jesienią również zasilić plantacje Borem.

Zwykle pomijany a moim zdaniem bardzo ważny składnik - siarka. Zazwyczaj przed wegetacją z 200-250 siarczanu amonowego bądź saletrzaku z siarką.

Trzecia dawka w formie saletrzaku wydaje się być chybiona. Skuteczniej saletra.

Sam azot sypany nawet w dawce 250, bez boru i siarki to nieuzasadnione posunięcie.
Poza tym zbyt niska dawka K na ponad 4t/ha.

#116 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 luty 2010 - 20:42

Słoma nawóz czy szkodnik Dobrze panowie ale temat rozmowy chyba słabo sie tyczy tematu. Do uprawy rzepaku jest inny temat.
Wszedłem na ten temat zobaczyć czy dobrze mnie uczą na studiach, a tu na 6 stron tematu może 1-2 są na temat..
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#117 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 03 luty 2010 - 23:32

Słoma nawóz czy szkodnik Nom może udało by sie wykładowców poduczyć no nie?
podziel sie wiedzą z sggw

#118 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 luty 2010 - 21:00

Słoma nawóz czy szkodnik @marekgizo jesteś dość konfliktową osobą i wielu userów już to zauważyło. Radzę trochę przystopować.
Wracając do tematu. @Marekgizo napisał, że nie stosuje N na słomę jesienią i rozkłada mu się ona tak, że na wiosnę nie ma po niej śladu, badyle kukurydzy przyorane jesienią także znikają wiosną z pola. Może masz ziemie bardzo mocno zasobne w N i dlatego słoma rozkłada się tak szybko, w co i tak wątpię.
Podam przykład z życia wzięty. Co roku nawozimy jesienią ściernisko kukurydziane gnojowicą, gnojowica u nas zawiera ok. 5 kg/t N ( napisze tylko ten pierwiastek bo o niego głownie się rozchodzi) na hektar lejemy 17m3 wiec z prostego wyliczenia 85 N/ha w formie mineralnej. Gnojowicą nawoziliśmy również pola na których został zasiany rzepak. Całkowicie zrezygnowaliśmy z nawozów jesiennych w uprawie rzepaku zastępując je gnojowica. Wracając do kukurydzy - resztki pożniwne nie zawsze się rozkładają. Wiosną kultywując pole często natykam się na nierozłożoną słomę pożniwna dlatego dziwi mnie strasznie, że Ty nie stosujesz azotu i masz perfekcyjnie rozłożoną słomę.

Moje zdanie o słomie jest następujące, Słoma zawiera około 90% suchej masy

* 0,5—0,7% N,
* 0,20% P2O5
* 1,5% K2O

Ponieważ słoma zawiera stosunkowo mało azotu, należy przyorywać ją razem z dodatkiem azotu (na 100 kg słomy stosuje się 1,5 kg N - czysto książkowe wyliczenie), w postaci nawozów mineralnych, gnojówki lub gnojowicy, bądź nawozów sztucznych co przyspiesza jej rozkład w glebie. Przyorywanie słomy bez dodatku azotu może okresowo pogorszyć wzrost i rozwój uprawianej rośliny na skutek niedoboru azotu w glebie. Można oczywiście uzupełnić go wiosną, lecz moja praktyka i teoria mówi, że stosowanie N jesienią nie pogarsza plonu.

#119 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 12 luty 2010 - 19:50

Słoma nawóz czy szkodnik Przed planowanym dostarczeniem słomy do gleby należy dobrze znać jej ph. Na zakwaszonej może dojść do silnego rozwoju grzybów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 13 luty 2010 - 07:50

Słoma nawóz czy szkodnik kolega marekgizio ma wybujałą fantazję :P koszt 1haplantacji rzepaku to ok. 2000zł.a wracając do tematu jeszcze nie widziałem żeby wciągu zimy słoma po kuku się całkowicie rozłożyła