Skocz do zawartości

Zdjęcie

Słoma nawóz czy szkodnik

398 odpowiedzi na ten temat

#361 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 28 sierpień 2015 - 22:37

Słoma nawóz czy szkodnik

@KlimekPL - jasne, głębiej spuść pług tak co orka zakryje słomę i masz jakiś % nawozów już w ziemi. Noo ja talerzówką też słomy nie zakrywam ziemią jedynie wymiesza ją dobrze z ziemą, a potem nawóz i orka i czyste pole.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Słoma nawóz czy szkodnik Dzisiaj, 04:12
  •  

#362 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 30 sierpień 2015 - 20:55

Słoma nawóz czy szkodnik

a u nas w tym roku mielismy problem ze sloma pocieta sloma byla po pszenicy i pole nie talerzowane ni nic nie bylo i pod rzepak jak zaoralismy sloam sie nie poprzykrywala a plug mamy kvernelanda ab100 i on ma skibe od skiby 1 m odleglosci wiec powinno przykryc a nei rpzykrylo a po kukurydz w tamtym roku sie pozakrywalo w czym moglbyc problem czy trzeba talerzowac albo nizej kombajnem ciac by sloam sie przykrywala czy co robic ?a jak po pszenzycie tegim stalerzowalismy i bronami pozniej to i tak w niektorych miejscach sloam sie nie zakrywala i w czym problem jest ze sie nei zakrywa .?

#363 Share Patryczek96

Patryczek96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 176 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, budownictwo i architektura.

Napisany 30 sierpień 2015 - 21:50

Słoma nawóz czy szkodnik

Źle ustawiony pług, za wolno orałeś, dłuższe odkładnice. Tak mi się wydaje.

#364 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 31 sierpień 2015 - 02:19

Słoma nawóz czy szkodnik

no bo kverlandy maja to że zle prykrywaja słomę

#365 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 31 sierpień 2015 - 15:42

Słoma nawóz czy szkodnik

ale po kukurydzy w tamtym roku ladnie sie zakrylo a po sasiedzku obrotowka kvernelandem oral i ladnie sie zakrylo

#366 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 13:47

Słoma nawóz czy szkodnik

Jeżeli na całym polu było by tak jak na zdjęciu to było by źle: http://www.agrofoto....-wyorana-słoma/

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#367 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 14:34

Słoma nawóz czy szkodnik

nie nie o to chodzi chodzi ze sloma sie nie zakrywala do konca i siewnikiem tegoroczna slome sie wyorywalo czyli tak jak u nas co jaksi czas powinno sie slome sprzedac? bo my na zboza to dajemy 400 kg saletry w 2 dawkach  to za malo by po zniwach slome rozkladalo trzeba by jeszcze na pocieta slome dawac ile azotu i w jakiej formie i czy co roku trzeba by bylo dawac to i wtedy po tym azocie t osloma lepiej by sie orala bo u nas w tym roku gdzieniegdzie tez sie wyoralo takie cos jak na zdjeciu ale to tylko w kilku miejscach

#368 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 25 grudzień 2015 - 12:01

Słoma nawóz czy szkodnik

mam kilka pytań mam nadzieje że mi ktoś odpowie możliwe że banalne no ale kto pyta nie błądzi :)

1.Czy jak np jęczmień zimowy był chory i taką słomę się przeora to w ziemi będą te grzyby? czy źle rozumuje? i dla nastepnej rośliny nie będzie to dodatkowym problemem? (zakładając monokulturę)

2.jeśli dawno nie była słoma cięta na tym polu to mocznik i tak dobrze posypać??

3. czy na pociętą słomę można sypnąć wapno węglanowo magnezowe? ono chyba też wspomaga rozkładanie? i wtedy już nie sypać mocznika?

#369 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 25 grudzień 2015 - 12:48

Słoma nawóz czy szkodnik

Nie sypac mocznika tylko rozpuscic jakies 25-30kg na hektar w opryskiwaczu ja stosuje to zawsze z siaczanem magnezu i opryskac slome, wapno można też stosowac ale jednak z oprysku azotem bym nie rezygnował, chodzi tu o grzyba, im słoma szybciej zmurszeje tym lepiej, staram sie ciąc słome na kawałku co przez rok,
Bobrze wyszac resztki i zasiac poplon ja stosuje 50kg peluszki +8kg gorczycy + 3kg faceli i orze to na zielone na zime wprowadzając znowu mase pruchnicy, poplon zmniejsza parowanie parowanie wody z gleby wprowadzając azot i inne ważne związki do gleby i przyszpieszając rozklad slomy.
Takie jest moje zdanie.

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#370 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 25 grudzień 2015 - 13:01

Słoma nawóz czy szkodnik

Bardzo madra wypowiedz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#371 Share alvaroalvaro78

alvaroalvaro78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 554 postów

Napisany 26 grudzień 2015 - 10:29

Słoma nawóz czy szkodnik Kobra poplon zmniejsza parowanie a rosnąc to sobie sam produkuje wodę czy bierze ją z powietrza? Szkoda że nie zrobiłem zdjęć wschodów pszenicy po przymusowych poplonach to byś zobaczył jak poplon wodę z pola wyciąga...

#372 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 26 grudzień 2015 - 10:48

Słoma nawóz czy szkodnik

Nie sieje przymusowych poplonów od tego roku, a jakos do tej pory gdy maiłem plany RŚ i te "poplony wiosenna orka nie obniżała mi plonów.

Zależy jakie masz ziemie u mnie 4-5 klasa, i ciesze się że chociaż tym łamie płodozmian, wode wiadomo skąd sie bierze z ziemi,

Nie robisz podorywek odrazu po żniwach???

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#373 Share alvaroalvaro78

alvaroalvaro78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 554 postów

Napisany 26 grudzień 2015 - 20:46

Słoma nawóz czy szkodnik Pewnie że robię, poplon z rozsiewacza i talerzowka kompaktowa. Może przy jarych zasiewach to się sprawdza ale u mnie za dobre ziemie żeby przez zimę leżała odlogiem. My przy RŚ nie oramy wiosną.

#374 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 28 grudzień 2015 - 20:07

Słoma nawóz czy szkodnik

Kobra poplon zmniejsza parowanie a rosnąc to sobie sam produkuje wodę czy bierze ją z powietrza? Szkoda że nie zrobiłem zdjęć wschodów pszenicy po przymusowych poplonach to byś zobaczył jak poplon wodę z pola wyciąga...

To zależy jeszcze jaki poplon .Bo gorczyca bardzo mocno wysuszy ziemię .Natomiast miałem zasiany łubin i ziemia była wilgotna i łatwo się orało .Łubin był zasiany ok 20 sierpnia w susz i zaorany w listopadzie .

I love salsa

#375 Share adamos012

adamos012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 17 luty 2016 - 20:35

Słoma nawóz czy szkodnik Witam mam pytanie ile ton słomy jest z 1H zebrałem 6ton pszenicy

#376 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 18 marzec 2016 - 11:29

Słoma nawóz czy szkodnik

sis ton

#377 Share adamos012

adamos012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 10:29

Słoma nawóz czy szkodnik mam do koleżanek i kolegów pytanie. Praktycznie od kilku lat nie zbieram słomy po zbozach typu jęczmień pszenica pszenżyto tylko ją przyoruję. Możecie mi doradzić jakie dawać optymalne nawozy pod kolejne zboża bo słyszałem że słoma zawiera jakieś pierwiastki. Z góry dziękuję za porady

#378 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 17:10

Słoma nawóz czy szkodnik

Poszukaj w necie pod hasłem wartość nawozowa słomy

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#379 Share Mmmarzenia

Mmmarzenia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 21 lipiec 2016 - 15:18

Słoma nawóz czy szkodnik

mam do koleżanek i kolegów pytanie. Praktycznie od kilku lat nie zbieram słomy po zbozach typu jęczmień pszenica pszenżyto tylko ją przyoruję. Możecie mi doradzić jakie dawać optymalne nawozy pod kolejne zboża bo słyszałem że słoma zawiera jakieś pierwiastki. Z góry dziękuję za porady

Kolego zobacz sobie filmik - powinien pomóc

efekty produkcyjne nawożenia gleby słomą

https://www.youtube.com/watch?v=dS0t-_UdNMk

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#380 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 21 lipiec 2016 - 16:55

Słoma nawóz czy szkodnik

Mmmarzenia i niby w czym ma koledze pomóc to wideo na którym pracownik jednej z katedr na bydgoskiej uczelni, daje jakiś tam wykład na temat rozkładu słomy w glebie, przy czym kilkukrotnie zaznacza że wpływ na rozkład owej słomy ma azot oraz użyźniacz glebowy, a jak już przechodzi do sedna sprawy, podaje tylko ile i kiedy zużyto użyźniacza konkretnej firmy, a o azocie nic nie wspomina?

Przecież z daleka to śmierdzi ustawką, więc o obiektywizmie możemy zapomnieć.

Tobie tego nie muszę tłumaczyć, bo widać po profilu że jesteś mało aktywnym użytkownikiem, czyli najprawdopodobniej konto utworzone kiedyś tam w celach komercyjnych i mamy do czynienia np. z Panią sekretarką z firmy BOGDAN. 

ale inni którzy to obejrzą niech dobrze analizują wszystkie słowa Pana Karola, gdyż moim zdaniem wykład jest zupełnie nie spójny. Najpierw jest podkreślana rola azotu przy rozkładzie słomy, a w tabelkach które ponoć przedstawiają wyniki doświadczeń azotu w niektórych z nich nie uwzględniono, przy czym bardzo wyraźnie akcentuje się nazwę użyźniacza jednej z firm.

Marzenko po za tym pytanie w poście który cytowałaś brzmiało: ,,Możecie mi doradzić jakie dawać optymalne nawozy pod kolejne zboża bo słyszałem że słoma zawiera jakieś pierwiastki.,,

czyli kolega chce konkretnie jakie nawozy ma stosować, a to przecież oprócz kolegi adamos i jak widać marzeni, wszyscy do okola wiedzą że nigdzie indziej nie znajdzie odpowiedzi jak w stacji chemizacji rolnictwa która mu zbada próbki gleby i poda jej zasobność na podstawie której ustala się dawki nawozowe.