Skocz do zawartości

Zdjęcie

Słoma nawóz czy szkodnik

398 odpowiedzi na ten temat

#341 Share MasseyXXXX

MasseyXXXX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 10:49

Słoma nawóz czy szkodnik

Ubawilem sie czytajac wasze komentarze na moj temat :)

Na slome dalem RSM 28%. Jezeli ktos nie wie, to prosze sie nie wypowiadac na ten temat... Za slome biore 1/3 wiecej co wydaje na nawozy, ktore znajduja sie w tej slomie. Raczej z 8ha, 3000 malych kostek to chyba nie tak zle? wychodzi mi to prawie 7000zł, a gdzie jeszcze reszta :) Wiec za to moge kupic nawoz i krede granulowana pod rzepak...

A co do malych kostek, to u nas od razu biora, powiem ze od reki, nawet swoj transport podstawiaja, aby tylko mniec male kostki (na kurniki) , bo mowia ze im lepiej sie scieli kostkami niz tymi waszymi balotami...

Obornika nie daje praktycznie wcale, co pare lat tylko, bo kurniki sa oddalone od nas jakies 10km i naszym zdaniem jest to nieoplacalne zaplacic za ten kurzy obornik, do tego przywiezc, zwalic, zaladowac z powrotem na rozrzutnik i rozwiezc. Szkoda czasu, paliwa, opon (jazda po asfalcie) i pieniedzy wydanych na ten obornik... Wolimy juz kupic tak jak pisalem, nawoz za to i jeszcze nawet troche doplacic :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Słoma nawóz czy szkodnik Dzisiaj, 10:47
  •  

#342 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 27 sierpień 2015 - 12:23

Słoma nawóz czy szkodnik

Na moje to każdy robi ,jak jemu pasuje .Ja słomę zbieram i w zamian stosuję obornik .Czasami słomę tnę i zaraz zasiałem łubin na poplon .Susza niestety ogranicza wzrost łubinu ,ale do zimy ma czas :) .Będzie piękny przedplon pod kuku ;)

I love salsa

#343 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 17:09

Słoma nawóz czy szkodnik

To ubawjaj się dalej. Raz piszesz że słomę pozbierałeś gdzie się dało, teraz piszesz że na słomę jednak dałeś RSM 28.

Raz że za słomę bierzesz 1/3 kasy więcej niż na nawozy wydajesz, później piszesz że wolisz sprzedać słomę i kupić nawóz mimo że będziesz musiał dołożyć trochę kasy do pieniędzy ze słomy.

Twoja wypowiedź nie trzyma się kupy i to my mamy z ciebie ubaw. Na szczęście wakacje się już kończą i nie będziesz miał tyle energii to pisania bzdur w normalnym temacie.

Tak na marginesie nawozem mineralnym nie zrobisz próchnicy, ale co ja ci tu będę tłumaczył jak widać że jeszcze masz mleko pod nosem. 

#344 Share MasseyXXXX

MasseyXXXX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 18:07

Słoma nawóz czy szkodnik

Najpierw przeczytaj wczesniejsze posty jakie pisalem, a potem oceniaj...

Czytanie ze zrozumieniem tez na prawde nie boli. Pisalem, ze wolimy kupic wiecej nawozu, niz kupic, przywiezc i rozwiezc obornik...

#345 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 20:17

Słoma nawóz czy szkodnik

Nawozem to ty sobie możesz, jak nie bedziesz miał pruchnicy to  i po ziemi. Poczytaj jaka prychnica była na początku lat 90 w ziemi a  jaka jest teraz, spadła o 70 %, wszystko przez brak obornika i sprzedaż słomy,  więc piszesz głupoty nie znając sie na  nawożeniu, twierdząc że nie będziesz stosował obornika bo ci się nie chcę.

#346 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3928 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 20:38

Słoma nawóz czy szkodnik

Ostatnim czasy widzę taki trend że gospodarstwa mające tylko produkcję roślinną zaczynają stosować obornik.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#347 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 20:38

Słoma nawóz czy szkodnik

Ciekaw jestem co to za kurniki które ścielą kostkami do tego płacą tyle za słomę. W przeliczeniu na belę to musieli by mi dać z 45zł + prasowanie żebym tyle kasy dostał za słomę. Widziałem fermy drobiu i tam akurat ścielili mechanicznie słomą z belek, kostkami nikt sobie gitary nie zawracał.

A skoro piszesz że słoma wysuszyła Ci glebę to świadczy tylko o tym że źle z nią postępowałeś, albo po prostu masz mało próchnicy w glebie dlatego miałeś takie pszenżyto. Bo przecież próchnica w glebie ma zdolność magazynowania wody. 

Ale nie mój cyrk nie moje małpy robisz jak chcesz tylko nie wprowadzaj innych w błąd pisząc takie bajki.

Tylko spokój może nas uratować....

#348 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 sierpień 2015 - 21:19

Słoma nawóz czy szkodnik

co innego stosowac tylko nawozy sztuczne na 2 klasie ziemii a co innego na 5,

na 5 klasie za daleko nie zajedziesz bez obornika i próchnicy

#349 Share Patryczek96

Patryczek96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 176 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, budownictwo i architektura.

Napisany 28 sierpień 2015 - 01:45

Słoma nawóz czy szkodnik

oprócz obornika co dobrze reaktywuje próchnicę na glebach lasy 4-6?

#350 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 28 sierpień 2015 - 05:24

Słoma nawóz czy szkodnik Poplony....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#351 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 28 sierpień 2015 - 06:48

Słoma nawóz czy szkodnik No wlasnie poplon na 5 i 6 klasie to tragedia.Na jednym kawałku slonecznik ma 8 cm a siany na początku lipca.Nawet na 3 klasie wysechł.

#352 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 28 sierpień 2015 - 07:39

Słoma nawóz czy szkodnik tylko nawozem próchnicy nie zastąpi się. ja od 16 lat siekam słomę .

#353 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 28 sierpień 2015 - 09:02

Słoma nawóz czy szkodnik

Kolego Iron coś dodajesz do tej słomy przed zaoraniem ? badałeś  zasobność próchnicy ?

I love salsa

#354 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 28 sierpień 2015 - 11:23

Słoma nawóz czy szkodnik

My słomę siekamy praktycznie wszystko chyba, że jakoś wyjdzie, że wysoka to na słomę, a tak rozdrobniona mocznik UG i talerzówka, potem nawóz i orka. Obornika nie dajemy już wcale, bo nie mamy. Czytałem jakiś artykuł o słomie i jej zawartości to duży % nawozów jest właśnie w słomie (nie mam doświadczenia w rolnictwie początkujący :) ) część idzie do ziarna, a reszta w słomie.

#355 Share MasseyXXXX

MasseyXXXX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 28 sierpień 2015 - 11:59

Słoma nawóz czy szkodnik

Akurat próchnica jakas tam jest, bo co 2-3 lata (to zalezy od roku czy jest sucho, czy wilgotniej :D) mamy posiany rzepak...i ewentualnie owies jak nam sie wylozy :D

#356 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 28 sierpień 2015 - 19:07

Słoma nawóz czy szkodnik

Osobiście od 6  lat nie wywożę z pola nic oprócz plonu głównego. Jesli jest odpowiednia ilość wilgoci sieje również polplony. Po 3-4 latach widać poprawę aktywności biologicznej gleby, wzrost pojemności wodnej zmianę struktury. Ktoś pisał o wzroście zawartości próchnicy - to jest niemal niemożliwe bo próchnica tworzyła się do poziomu ok 2% przez tysiące lat. Rosły drzewa, trawy które obumierając wprowadzały substancię organiczna do gleby. Głowna bitwa idzie o to by sie z próchnicy nie okradać i nie degradować gleby. Najlepiej poszukać w necie haseł "bilans próchnicy w glebie" i "wartość nawozowa słomy". bo wszystkie publikacje jasno pokazują że pozbywanie sie plonu ubocznego to strzał w kolano.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#357 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 822 postów

Napisany 28 sierpień 2015 - 20:17

Słoma nawóz czy szkodnik

Kolego z tymi 2 % próchnicy dzielonymi na kilka tysięcy lat to lekka przesada .Ja robiłem próby węglowe i jest od 0,98 do 0,40 na piachu 6 rz .Teraz trzeba by było to przeliczyć na próchnicę .

I love salsa

#358 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 28 sierpień 2015 - 20:59

Słoma nawóz czy szkodnik nie nie robiłem badań na zawartość próchnicy azot na słomę raz dam raz nie powinno być zawsze ale czasami tak bywa.ale jak zaczynałem swoją przygodę z rolnictwem to pola po rodzicach to masakra była na glinach słoma jak została to kilka lat leżała często byla palona a dżdźownic prawie nie było teraz plony na tych polach są dwa razy większe dżdżownice na każdym kroku i o niebo łatwiejsza uprawa.

#359 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 28 sierpień 2015 - 21:31

Słoma nawóz czy szkodnik

Posiekaną słomę można zaorać, czy to zły pomysł? Nie posiadam niestety sprzętu umożliwiającego dobre wymieszanie słomy z glebą, zostaje tylko pług i ciężkie brony. Bo kultywator się tylko zapycha i nic więcej nie robi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#360 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 28 sierpień 2015 - 21:41

Słoma nawóz czy szkodnik

@Rafakdziela masz rację nie tysiące a dłuuuugoooo dłużej.Wzrost,,obumieranie,humifikacja, mineralizacja i tak w koło Macieju. 

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu