Skocz do zawartości

Zdjęcie

Słoma nawóz czy szkodnik

398 odpowiedzi na ten temat

#321 Share BOGDAN

BOGDAN

Użytkownik

• FIRMA
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 18 sierpień 2015 - 21:22

Słoma nawóz czy szkodnik

Z przyczyn od nas nie zależnych wystąpiły trudności z dostępem do treści artykułu dotyczącego badań dr hab. inż. Karola Kotwicy prof. nadzw. UTP w Bydgoszczy dotyczących zagospodarowania słomy.

Bardzo przepraszamy uczestników Forum za zaistniałą sytuację.

Wszystkich zainteresowanych tematem ponownie zapraszamy do zapoznaawania się tym ciekawym materiałem.

Firma „ Bogdan”

http://www.ugmax.pl/...y_korzysci.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Słoma nawóz czy szkodnik Dzisiaj, 00:15
  •  

#322 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 821 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 18 sierpień 2015 - 22:02

Słoma nawóz czy szkodnik

Podobnie do użytkownika KlimekPL moje ściernisko leży już długo i pogoda jest ciepła, więc czy warto i czy można spryskać je mocznikiem i zmieszać z glebą za pomocą kultywatora ? Jeśli tak, to jak długo trzeba czekać od oprysku do uprawy gruberem ? 

Warto o ile popada i od razu można je przeklamrować .Kultywatorem to raczej słabo wychodzi .Wiem ,bo sam tak robię .Pewnie gruberem będzie lepiej .

I love salsa

#323 Share Patryczek96

Patryczek96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 176 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, budownictwo i architektura.

Napisany 19 sierpień 2015 - 06:53

Słoma nawóz czy szkodnik

Pryskając ściernisko roztworem mocznika, zmniejszacie dawkę startową azotu i siewie zbóż ozimych? 

#324 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 sierpień 2015 - 11:15

Słoma nawóz czy szkodnik

Nie zmniejszaj. Znając żarłoczność mikroorganizmów wciągną każde źródło azotu. W przyszłym roku ten azot będzie wracał, nie od razu.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#325 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 19 sierpień 2015 - 20:25

Słoma nawóz czy szkodnik

Jak zapowiadają brak zimy to dawkę startową nawet by i zwiększać trzeba, a nóż mrozów nie będzie to zboża w lutym ładnie wybujałe będziesz miał i 3 rok z rzędu rekordowe plony ozimych. :P

A ten BOGDAN to chyba dobry sponsorek AF skoro tak jawnie i bezczelnie sieje obłudę myśli że głupich chłopów okroi z kasy.

#326 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 25 sierpień 2015 - 20:36

Słoma nawóz czy szkodnik

Dziś w w końcu polało, próbowałem zrobić pole kultywatorem i d*pa, słoma ciąga się za zębami i zapycha na ramie zamiast mieszać się z glebą, nieważne czy ustawie płytko czy głęboko... Czy ja coś robie źle, czy do tego potrzeba lepszego sprzętu? A może to słoma kiepsko pociapana po bizonie z sieczkarnią?

#327 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 821 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 25 sierpień 2015 - 21:39

Słoma nawóz czy szkodnik

Kultywator ma do siebie te uroki ,że się zapycha .Trzeba trochę przerobić i jest gut :)

I love salsa

#328 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 26 sierpień 2015 - 03:19

Słoma nawóz czy szkodnik

Przerobić to znaczy?

#329 Share alvaroalvaro78

alvaroalvaro78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 26 sierpień 2015 - 06:35

Słoma nawóz czy szkodnik Ile dawaliscie RSMu w tym roku na ścieranie ?

#330 Share Przemek2203

Przemek2203

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, F1,Rolnictwo i wiele innych...

Napisany 26 sierpień 2015 - 07:09

Słoma nawóz czy szkodnik

Zwykły kultywator jest za niski i za gęsto ma łapy przez co się zapycha słomą. Można odjąć parę łap ale prześwitu między ramą a ziemią nie zmienisz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 26 sierpień 2015 - 07:56

Słoma nawóz czy szkodnik

Z przyczyn od nas nie zależnych wystąpiły trudności z dostępem do treści artykułu dotyczącego badań dr hab. inż. Karola Kotwicy prof. nadzw. UTP w Bydgoszczy dotyczących zagospodarowania słomy.

Bardzo przepraszamy uczestników Forum za zaistniałą sytuację.

Wszystkich zainteresowanych tematem ponownie zapraszamy do zapoznaawania się tym ciekawym materiałem.

Firma „ Bogdan”

http://www.ugmax.pl/...y_korzysci.html

Takie tabelki to mogę w paincie zrobić. Przyjedz do mnie popryskamy na kompost pod kukurydzę i zobaczymy jak wyjdzie doświadczenie. Jest na całym polu taka sama więc można działać.

#332 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3381 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 26 sierpień 2015 - 09:54

Słoma nawóz czy szkodnik

Dziś w w końcu polało, próbowałem zrobić pole kultywatorem i d*pa, słoma ciąga się za zębami i zapycha na ramie zamiast mieszać się z glebą, nieważne czy ustawie płytko czy głęboko... Czy ja coś robie źle, czy do tego potrzeba lepszego sprzętu? A może to słoma kiepsko pociapana po bizonie z sieczka

sieczka po bizonie kiepska a jak miałeś tęgie zboże to całkiem

spróbuj wyciągnąć środkowy rząd łapek i powinno pójść

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#333 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 821 postów

Napisany 26 sierpień 2015 - 17:00

Słoma nawóz czy szkodnik

Ja dokładam czwartą belkę zamiast wałka ,łapy przekręcam 19 sztuk i jadę .Mało kiedy się zapycha .

I love salsa

#334 Share MasseyXXXX

MasseyXXXX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 26 sierpień 2015 - 19:11

Słoma nawóz czy szkodnik

Wspoczuje tym, ktorzy postanowili zostawic slome na polu i ja przeorac. Bardzo dobra decyzja! :D

Sloma wyciagnie reszte wilgoci jaka jest w ziemii, ja tak mialem w zeszlym roku. Mialem kawalek okolo 2.5ha owsu, calosc lezala i postanowilismy zostawic slome, no i w tym roku to sie odbilo... zasialismy pszenzyto i bylo tylko nieco ponad 10 ton (Czyli starsznie malo), slomy z tego pszenzyta tez nie wiele bylo, ale okolo 550-600 malyh kostek (waga 1 okolo 8-9kg/2.30zł kostka).

Radze nie przeorywac slomy, bo w tym roku jeszcze gorzej niz w zeszlym bedzie i dlatego pozbieralem ze wszystkiego, czego sie dalo (zostala tylko rzepakowa, bo musi :))

#335 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3920 postów

Napisany 26 sierpień 2015 - 19:26

Słoma nawóz czy szkodnik

Jak pisałem w temacie o rzepaku, słoma z pszenżyta przyorana pod rzepak i po 4 dniach część rzepaku już na wierzchu. Ale o azocie pewnie zapomniałeś aby ta słoma się "przerobiła".

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#336 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 26 sierpień 2015 - 20:54

Słoma nawóz czy szkodnik

Jak dla mnie to ci co sprzedaja słomę  to robią  największy błąd  w polu.  Tyle sprzedają makro że  musieli by słomę sprzedać minimum po 400 zl  za tonę żeby się to miej więcej wyrównało, i  to jeszcze  zubożamy  ziemię w coś co jest dla niej najważniejsze, w próchnicę i życie organiczne i dżownice.

RSM wapno lub EM i  na drugi rok nie  wiemy co to słoma a pruchnica do gory co roku, a to jest najważniejsza rzecz.

Więc Masseyxxxx  bez urazy ale trochę się poducz, poczytaj  jak należy dobrze gospodarować słomą w polu i co wywozisz z pola.

Dowiedz się o PRP na czym te nawóz polega jakie ma  właściwości i za  zadanie w  połączeniu z słomą

#337 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3920 postów

Napisany 26 sierpień 2015 - 21:18

Słoma nawóz czy szkodnik

Ale duża część myśli o dziś (kasa za słomę) a nie o tym co sprzedali z swojego gospodarstwa za marne pieniądze.

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#338 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 26 sierpień 2015 - 21:24

Słoma nawóz czy szkodnik

Nie wiem czy coś da odkręcenie środkowych łap, skoro słoma ciągnie się już za pierwszym rzędem, w ogóle się nie miesza tylko się gromadzi pod ramą... Zęby normalnie ryją ziemię, ale słoma zamiast pod ziemię to zbiera ją kultywator... dodam, że po sieczkarni z NH TC5060 również jest identyczny problem, a ten kombajn pociął bardzo drobno i równomiernie.

W takim wypadku powiedzcie, czy warto w takiej sytuacji po prostu zaorać słomę czy wtedy jeszcze gorzej zrobię? Dałem już około 100kg mocznika i teraz trzeba jakoś ten bałagan uprawić.

#339 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 26 sierpień 2015 - 22:31

Słoma nawóz czy szkodnik

Tak bez urazy dla innych ale skoro on słomę w małe kostki robi to ja sobie wyobrażam co to za gospodarz, taki co zatrzymał się w latach 80'' boi się słomy przyorać. Tylko ciekawe czy stosuje tyle samo obornika co w latach 80''

Ale nie ma co się martwić, czym więcej takich to za 5 lat ziemia sporo tańsza będzie, gdy już dojdą do wniosku że na polu marnie się rodzi a kasa ze sprzedaży ziarna i słomy nie starcza na pokrycie kosztów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3920 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 07:39

Słoma nawóz czy szkodnik

Kolego ja robię w małe kostki, i niejeden tu pewnie chciałby mieć takie wyniki jakie mamy, a słomę przyorujemy systematycznie już od "91 roku  gdy kupiliśmy kombajn i sieczkarnię a wcześniej ta pracę wykonywał Orkan 2 (z małą przerwą na 2-3 lata i zobaczyliśmy że to był zły krok) .

"Cogito ergo sum"

GG 8872878