Skocz do zawartości

Zdjęcie

Słoma nawóz czy szkodnik

398 odpowiedzi na ten temat

#301 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 10:05

Słoma nawóz czy szkodnik

mi agrodoradca powiedzial ze te cale dodatki co piszesz o nich to sa zle bo wtedy naturalne pozyteczne bakterie w glebie i grzyby beda rywalizowaly ze soba z tymi nowo wpuszczonymi i zle mzona zrobic tym tak mi mowil doradca pewien co sam ma 140 ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Słoma nawóz czy szkodnik Dzisiaj, 13:13
  •  

#302 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 27 lipiec 2015 - 10:29

Słoma nawóz czy szkodnik Ja stosowalem 3 lata i troszkę rośliny ładniejsze glownie pszenica

#303 Share blawatek98

blawatek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,motoryzacja, Zetor Team

Napisany 27 lipiec 2015 - 11:02

Słoma nawóz czy szkodnik Ja w tym roku chce zastosować pierwszy raz mocznik w oprysku na ściernie przed podorywką ;) Na naszych polach nigdy nikt nie stosował azotu na rozkład, czego efekty widać podczas orki, słoma zalega czasem i dwa lata w glebie zamiast rozłożyć się ;)
KPZ "Zetor Team"-Prezes
http://www.agrofoto....adaczy-zetorow/ Posiadacze zetorów zapisywać się :)

#304 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 11:59

Słoma nawóz czy szkodnik

tak mi się wydaje że pociętą słomę to najlepiej potraktować jest talerzówką lub agregatem ścierniskowym żeby nie była za głęboko. oczywiście oprysk mocznikiem jak najbardziej wspomoże rozkładanie :)

#305 Share AdamHans

AdamHans

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 14:49

Słoma nawóz czy szkodnik

A co myślicie o humus active? jak go zastosować? czy jest skuteczny? kobitka mi go poleciła w sklepie na słomę... jak go najskuteczniej zastosować?

#306 Share MasseyXXXX

MasseyXXXX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 16:52

Słoma nawóz czy szkodnik

My na rzysku po scieciu slomy dajemy rsm. Potem talerzówka i orka ;) Calkiem fajne widac potem efekty :)

#307 Share 8Seba8

8Seba8

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 17:52

Słoma nawóz czy szkodnik

ja w tym roku mam zamiar sciac slome z jeczmienia i potraktowac ja azotem a pozniej podorywka  bo niestety nie mam talezowki ani agregatu scierniskowego tylko zastanawiem sie ile odczekac od oprysku do podorywki 

#308 Share Przemek2203

Przemek2203

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, F1,Rolnictwo i wiele innych...

Napisany 27 lipiec 2015 - 18:13

Słoma nawóz czy szkodnik

Ja jak pryskam mocznikiem to nawet w ten sam dzień oram albo na drugi

#309 Share blawatek98

blawatek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,motoryzacja, Zetor Team

Napisany 27 lipiec 2015 - 18:14

Słoma nawóz czy szkodnik Nie mam jeszcze talerzówki ani grubera ;) Słoma drugi rok będzie zbierana, bo po prostu za dużo jej już było, gdyby się rozkładała a nie zalegała to bym w życiu jej nie zbierał :lol: A tak trzeba zebrać i na ściernie popryskać, da to jakiś efekt ?
KPZ "Zetor Team"-Prezes
http://www.agrofoto....adaczy-zetorow/ Posiadacze zetorów zapisywać się :)

#310 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:spec. Ochrona Roślin i Nasiennictwo
    spec. Diagnostyka w Ochronie Roślin
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 27 lipiec 2015 - 21:55

Słoma nawóz czy szkodnik

Spalenie jest naturalnym zabiegiem agrotechnicznym praktykowanym od wieków a przyroda zawsze w dwójnasób daje z tym radę

Ale mamy XXI wiek a nie 4000-10000 tysięcy lat przed naszą erą i nie mówimy o karczowaniu puszcz (lasów) pod rodzące się rolnictwo. 
Oczywiście przyroda daje sobie rade ale wypalanie powoduje wyjałowienie gleby na ok 10 lat ze wszystkich organizmów żywych w warstwie do nawet 10 cm, w tym bakterii beztlenowych które odpowiadają za większość procesów wpływających na wzrost roślin.

Jeśli wypalanie jest takie ok to proponuje zrób to na swoim polu na swoją odpowiedzialność i sprawdź czy plon będzie na takim samym poziomie jak zawsze. 

Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#311 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2864 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 22:14

Słoma nawóz czy szkodnik

Myślę że troszeczkę za daleko się rozpędziłeś z tymi dziesiątkami. Po pierwsze na 10 cm nie ma możliwości aby gleba zmieniła minimalnie swą temperaturę od zwykłego wypalania rżyska, po drugie wyjałowienie gleby z org. żywych jakieś tam występuje ale także na pewno nie na 10lat. A ku ścisłości, jak by kto pytał jestem absolutnym przeciwnikiem wypalania rżysk. Jest wiele czynników temu towarzyszących, które po zsumowaniu dają bardzo duży efekt ujemny.

#312 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:spec. Ochrona Roślin i Nasiennictwo
    spec. Diagnostyka w Ochronie Roślin
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 27 lipiec 2015 - 22:23

Słoma nawóz czy szkodnik

Wszystko zależy co się wypala i jak długo utrzymuje się ogień. Jeśli wziąć pod uwagę całe życie biologiczne w glebie to długo ono wraca do pierwotnego kształtu

Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

#313 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2864 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 23:14

Słoma nawóz czy szkodnik

Dlatego też mówię < od zwykłego wypalania rżyska >

#314 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1077 postów

Napisany 28 lipiec 2015 - 06:57

Słoma nawóz czy szkodnik

Człowiek inteligentny wyraża własne opinie i szanuje opinie innych a nie ucieka się do krytyki,ataku,kąsania jak to jest w większości wypowiedzi na tym forum.Swiadczy to o poziomie intelektualnym  większości wypowiadających się na tym forum.A me wypowiedzi to tylko forma sondażu o poziomie tego forum.

Edytowany przez icek1, 28 lipiec 2015 - 09:32.

#315 Share BOGDAN

BOGDAN

Użytkownik

• FIRMA
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 12:22

Słoma nawóz czy szkodnik

Wśród rolników od dawna pojawiają się pytania. Co z tą słomą?

Czy sama się rozłoży w glebie? 

Czy dodać azot lub inny preparat wspomagający? 

Jaki z tego będzie efekt dla gleby i dla roślin?  

Środowiska naukowe wielokrotnie dostarczały nam cennych informacji, również dotyczących sposobów zagospodarowania słomy.

Spośród tych, które ukazały się w ostatnim czasie za godne szczególnej uwagi polecamy badania prowadzone w Katedrze Podstaw Produkcji Roślinnej i

Doświadczalnictwa Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy.

http://www.ugmax.pl/...y_korzysci.html

Z wyrazami szacunku i uznania – firma BOGDAN

#316 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 01 sierpień 2015 - 13:56

Słoma nawóz czy szkodnik

Stosuję emy a preparat z firmy Bogdan będzie podobny .Piszę to z dobrego serca dla kolegów ,żeby sobie biedy nie napytali ,bo słomę w prawdzie mikroorganizmy przerobią na próchnice ,ale zwierzęta leśne będą wam plantacje niszczyły ,jak mi .To jest ogromny minus .

I love salsa

#317 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 08 sierpień 2015 - 10:49

Słoma nawóz czy szkodnik

Czy warto dziś posypać pociętą słomę mocznikiem i wymieszać kultywatorem? Pole jest już dwa tygodnie po żniwach jeszcze nie ruszone, bo nie miałem czasu, wolne mam tylko weekendy. Teraz jest upał 32-36 stopni który trwa już dobry tydzień i jeszcze co najmniej tydzień ma trwać. Lepiej poczekać na deszcz czy można robić uprawkę już teraz? Dodam, że zaraz po tym chciałbym zasiać gorczycy na poplon i zaorać na zimę.

#318 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 08 sierpień 2015 - 21:59

Słoma nawóz czy szkodnik

Mocznik to jest bodaj najtańszy sposób na utylizację słomy .Wielu twierdzi ,że po zastosowaniu tego nawozu mało ,co z niej pozostaje NPK.. i tylko słoma szybciej się rozkłada .Jak już to warto ją opryskać mocznikiem tak słyszałem.

I love salsa

#319 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 09 sierpień 2015 - 11:50

Słoma nawóz czy szkodnik

A ile tego mocznika powinno się stosować na hektar i w ilu litrach wody?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#320 Share BestZetor

BestZetor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 18 sierpień 2015 - 11:33

Słoma nawóz czy szkodnik

Podobnie do użytkownika KlimekPL moje ściernisko leży już długo i pogoda jest ciepła, więc czy warto i czy można spryskać je mocznikiem i zmieszać z glebą za pomocą kultywatora ? Jeśli tak, to jak długo trzeba czekać od oprysku do uprawy gruberem ?