oFsik

Słoma nawóz czy szkodnik

Polecane posty

alibaba2014    0

Witam wszystkich Rolników i nie tylko. Proszę doradźcie mi gdzie mogę sie pozbyć sznurka zanieczyszczonego siatką polipropylenową po produkcji słomy. Mam tego kilka ładnych ton. Pozdrawiam i czekam na wasze propozycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Mam pytanko czy na zsiekaną słomę po jęczmieniu ozimym mogę rozrzucić obornik kurzy i zasiać na to poplon np. gorczyce czy to za wcześnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

zasiej co kolwiek , pomiot ma dużo azotu, trzeba go jakoś zagospodarować aby przez zimę nie przepadł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

A mam jeszcze taki pomysł, może bym zasiał facelie potem pod koniec sierpnia na to miejsce bym zasiał dopiero gorczyce ponieważ optymalnym terminem dla gorczycy na poplon jest 15- 20 sierpnia co wy na to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jak ktos np obornika nie stosuje a slome jakby ciac co roku i sa jakies preparaty zeby ta slome przeksztalcac na obornik ? i czy te preparaty dzilaja na prawde czy lepszy mocznikiem pryskac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalwwe42    1
Napisano (edytowany)

warchest. na ściętą słomę nawieź wapna i wymieszaj. nie ma nic lepszego jak dla mnie. Nawet jeżeli ph jest dobre to i tak 2t wapna (CaCO3) na ha ponieważ podczas mineralizacji występuje miejscowe obniżenie ph a mikroorganizmy które odwalają całą robote nie lubią jak jest kwaśno. Mocznikiem to można opryskać jak nie ma azotu. wszystko zależy od tego jak nawoziłeś

Edytowano przez rafalwwe42

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

tez tak slyszalem zeby wapno dawac to sie szybciej rozklada tylko jakei wapno najlepiej dawac dolomitowe dlugo sie rozklada ale zawiera magnez a gleby w to nie zabogate , weglanowe szybciej sie rozklada ale hyba nie zawiera magnezu , a tlenkowe szybko dziala to najlepeij jakei dawac na srednie gleby ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Na średniej klasy gleby najlepiej dawać wapno węglanowe lub magnezowe. Wapno tlenkowe podnosi bardzo pH jednak jest ono przeznaczone w głownej mierze na gleby cięzki z dużą ilością próchnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalwwe42    1

jak gleby lekkie to tlenkowe odpada. Ja mieszam węglanowe z magnezowym lub daje jednego roku jedno a zaraz na drugi rok poprawiam drugim bo magnez też potrzebny samym siarczanem magnezu nie pokrujesz potrzeb. Ale jeżeli chodzi o słomę to węglanowe ok 50% CaCO3 i szybciej działa niż dolomit więc będzie lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

A co możecie powiedzieć na temat pryskania mocznikiem słomy rzepakowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

nie ma takiej potrzeby


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

lepiej rozsypać mocznik na ściernisko czy opryskać?

Forma nie ma znaczenia, wybierz tak, aby wyszło najtaniej, po rozsypaniu wymieszaj. Mam pytanie, z racji tego, że będą stosował wapno to jak wygląda sprawa z nawożeniem mocznikiem, tak aby nie weszło w reakcję uniknąc strat. Gleby są mało zasobne i azot jest tu raczej konieczny. Czy może zastosować azot w postaci mocznika na jakieś 2tyg przed siewem celem uzupełnienia azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

By zachować równowagę między immobilizacją i mineralizacją azotu, zawartość azotu w resztach roślinnych powinna wynosić 1,2-1,8%. W słomie może być różnie, ale zazwyczaj przyjmuje się 0,5% i tą różnicę należy uzupełnić 1,2-0,5=0,7% czyli 7 kg N/ tonę słomy.

Następnie szacuje się plon słomy . Często przyjmuje się, że plon słomy= plonowi ziarna, ale to też różnie bywa, z rozsądkiem należy podchodzić.

Załóżmy że mamy 6 t słomy

7 kgN/t x 6 t = 42kg N

czyli mamy

Mocznika 42/0,46=91[kg]

lub

saletra 42/0,34=123,5 [kg]

lub inne jakie kto lubi lub jakie najtaniej wychodzą, bez różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek1711    0

Witam wszystkich. Dużo jest tu opisane o wspomaganiu mocznikiem , troszkę o UG maxie, natomiast jak w tym wszystkim objawia się używanie EM Farmy? stosuje ktoś ten preparat i jakie są jego spostrzeżenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

JA stosuję EM własnej roboty i jestem bardzo zadowolony, zwłaszcza że ziemia nprzestała się zbrylać i bardzo lekko się uprawia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Do zbiornika 1000 l leje 800 l gnojowicy od krów, 25 kg cukru i z 10 l EM wszystko mieszam raz dziennie przez 2 tygodnie może dłuzej, potem 40l tego i 160 wody na 1 ha.

Nie można więcej wlewać niż 800 l do małzera- zbiornika 1000l bo po 2-3 dniach może wykipieć przy mieszaniu. Mocno śmierdzi, z 100 metrów od domu czuć po tygodniu.

Teraz si dowiedziałem że są do kupienia EM 1 do rozmnażania, bo te EM do pola do nie zbyt dobrze się podobno rozmnażają.

Po słomie na drugi rok nie ma śladu i skończył mi się problem z uprawą ziemi, rozsypuję się ładnie, przestała się zbrylać.

Efekty są widoczne przynajmniej w drugim roku stosowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Serdeczne dzięki za informację.Problemem u mnie będzie gnojowica bo nie nie mam zwierząt ale może coś wykombinuję.

Rozumiem że przygotowujesz to na krótko przed żniwami i później w formie oprysku na ściernisko..

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ja kupowałem od znajomego gnojowicę.Z 2 tygodnie przed żniwami robię, a nawet w zeszłym tygodniu kończyłem pryskać.

Po tygodniu zaczyna mocno śmierdzieć i zmienia kolor na czekoladowy., Mieszam wiertarką z mieszadłem do farb, ale zastanawiam się nad zastosowaniem pompki z akwarium, bo to chodzi o dostarczanie tlenu, napowietrzenie tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj