sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

silva    19

No to trzeba chyba kupować wapno granulowane i wysiewać je siewnikiem zaraz po żniwach gęsto na odpowiednia głębokość. Ale wapń chyba łatwo rzemieszcza sie w glebie? Jeśli tak to po żniwach dawać małe dawki pod uprawy jare.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeżeli by lekko zmodyfikować technologię i po zabiegu po zbiorze wykonanym chwastownikiem, zrobić płytki przejazd broną talerzową, to stosowanie wapna nie było by tak kłopotliwe. Przecież wsiewając poplon i tak trzeba czymś uprawić, w takiej sytuacji przed siewem poplonu zastosować wapno, a potem wykonać talerzowanie z jednoczesnym siewem rośliny okrywowej. Wiosną lub jesienią zrobić redliny z siewem połowy dawki PK, a w podsiewacz przy siewie kolejna dawka PK oraz N, uzupełniony o nawożenie pogłówne pozostałej dawki N. Przecież taki Claydon nie poradzi sobie ze ściernią i słomą z kukurydzy, zwłaszcza przy korzystaniu z siewnika o 12", a nie 24" rozstawie zębów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

do strip tilla dobra nawigacja to podstawa, duzo bardziej mozna rozszerzyc wtedy zakres dzialania.

 

wiadomo, ze ten co wprowadza nowe technologie, to zawsze bedzie myslal by cos ulepszyc i nawet nie zdajemy sobie sprawy na poczatku w jaki sposob mozna wykorzystac takie prowadzenie :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

spokojnie 5 cm styknie. sygnal rtk nie jest platny, wykupujesz tylko raz kod odblokowujacy i stawiasz stacje, albo korzystasz z karty SIM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Może źle zrozumiałem ale chcecie dawać w burakach wapno co te 45cm? Nie za rzadko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319
Napisano (edytowany)

Co do nawigacji- oczywiście tak jest najłatwiej, ale można alternatywnie- taniej. Widziałem na YT film z Francji, koleś siał buraki cukrowe zestawem strip till+siewnik. Z przodu miał zaczepioną rurę o szerokości siewnika (prostopadle do kierunku jazdy) na końcach rury wisiały łańcuchy. Rura była takiej długości, że przy nawrocie po pierwszym przejeździe łańcuchem trzeba wycelować w skrajny, uprawiony już pas. Wiadomo, dokładność nie taka jak przy gps, ale prawda jest taka, że strip till uprawia PAS ziemi a nie linię (w pojęciu matematycznym) i tan pas jest jakiejś tam szerokości (dużo zależy od producenta maszyny)w każdym razie te 10- 15cm szerokości ma. Przynajmniej na filmie, szło to sprawnie, myślę, że jak na początek wystarczy, jak ktoś ma sporo kasy i bardzo duże areały, to wiadomo, gps lepszy.

 

to nie ten film o którym pisałem, ale ten sam patent:http://www.youtube.com/watch?v=LPgWI6vO5T4

 

znalazłem:

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brytan    2

a czy jak niezorałem na zime to może lepiej nieorać na wiosne tylko kultywator około dwa razy agregat i siać pole pryskałem pszed zimą randapem proszę o odpowieć dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Z ciekawości to gdzie można kupić nasiona np. feceli, i jakie poplon jest dobry.

Z tego co wiem to jeden pracownik z Dalgety pisał pracę dyplomową na temat UG max, EM i coś podobnego, robił też doświadczenia z poplonami, i z jego doświadczeń wychodziło że najlepiej wychodzą poplony niż jakieś cud preparaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Minimum 3 belkowy, więc pierwszy.

Po oglądnięciu filmu to też szału nie robi. Cross ma 12 łap przy 3 metrach.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszC5    23

Chodzi ci o Crossa z Uni?

Znalazłem o nim ciekawy artykuł,piszą że doskonale nadaje się do pobudzenia nasion chwastów i resztek zbóż do kiełkowania oraz głębokiego spulchnienia.Czyli dołożyć siewnik poplonów i mam dokładnie to czego potrzebuje ale jakoś nie wierzę za bardzo w to co piszą.

 

http://www.uniagroup.com/ug/vfs//downloads/press/rpt_bezorkowa.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja mam 3 metrowego. Z tego co nie jestem zadowolony to że nie robi "ładnie" po prostu po przejeździe zostają nierówności, ale podorywka tak ma wyglądać, a pod siew powinno się doprawiać, ale niekiedy tylko jadę Focusem T Driwe zwłaszcza na lżejszych ziemiach.

Ładnie po nim wszystko wschodzi i szybko.

Ładnie miesza resztki, robiłem nim do 35cm nawet. Ciężko nie idzie, ciągnikiem 150 km daję rady do 12km przy 15 cm. Ale to bardziej zależy od ziemi

Dwa tygodnie temu robiłem podorywki nim, z podcinaczami, a wczoraj trochę wjechałem pod siew, bez podcinaczy, i byłem trochę zdziwiony że tak ładnie wymieszał bo myślałem że nie da rady przy tej słomie. A tu prawie nic nie zostaje.

W tamtym roku redlice starczyły mi na jakieś 100 ha, a w tym na może 50 ha, ale w tym roku jest bardzo sucho.

A nawet miałem przypadek , u sąsiada że wcale mi nie wszedł. Przód podniosłem, tylny wał oponowy też,że koła nie kręciły się w czasie jazdy a on ślizgał się na 4 tylnych redlicach, z podcinaczami, tylko talerzówka weszła z 10 cm.

Kolega chce takiego sprzedać za jakieś 30 tyś netto.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolbaska    0

A czy czterobelkowy gruber na lekkie ziemie to dobre rozwiązanie czy może właśnie trzy belkowy lepszy? Mowa oczywiście o używanych.

Edytowano przez rolbaska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal122    8

A jak w USA robią to że udaje im się siać zboże,kukurydze bezpośrednio w ściernisko i wszystko ładnie rośnie?

Jak ja bym tak zrobił to miałbym na tym polu łąkę kwietną.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jak byś nie pryskał to pewnie tak.

Kolega był teraz w gospodarstwie Barych pod Lesznem, kiedyś było o tym gospodarstwie na forum pisane. i pokazywał mi zdjecia rzpaku sianego strip tillem 21 sierpnia. Szyjka korzeniowa 15mm długość korzenia około metra.

Koło mnie też tak teraz sije znajomy, ale nie zbyt podoba mi się to, pługa nie używa ponad 8 lat. Plony ładne osiąga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszC5    23

A co myślicie o tym artykule?

 

http://www.agrarada....donBrochure.pdf

 

Ciekawi mnie pokazana tam brona do pobudzania chwastów i samosiewów do kiełkowania,Expom ma w swojej ofercie podobny sprzęt:

 

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/381503-zetor-proxima-90-i-expom-krosniewice-aktywator/

 

Ciekawe jakby się sprawdził przy pobudzaniu nasion na ściernisku do kiełkowania.

Edytowano przez LukaszC5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal122    8

Gdyby do zniszczenia pobudzonych chwastów użyć siewnika typu Vaderstad,Horsch Pronto albo Junkkari Maestro jednocześnie siejąc poplon to miałoby to sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

JD 3050 90km,myślę że z 3-4 zębami przy uprawie na 25-30 cm dałby sobie radę.Tylko zastanawiam się czy przy uprawie bez orkowej naprawdę zwiększa się plon,bo w oszczędność na paliwie nie ma szans jak i tak trzeba ziemie głęboko spulchnić.

Edytowano przez Rolnik1111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

głęboszujesz raz na kilka lat na głębokość powiedzmy 40 cm,

na wzrost plonów nie masz co liczy

a tym ciągniczkiem to najwyżej 2 żeby na 35-40 cm głębokość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

https://www.google.pl/search?q=agrisem+cultiplow&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=N92cUtm7LYjb7Aarn4HoAw&ved=0CCoQsAQ&biw=1024&bih=641#facrc=_&imgdii=_&imgrc=YyU1C0_5huyeOM%3A%3Bb-yM6vJ08NzgrM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.farmtech.com.au%252FPortals%252F0%252F_Products%252FTillageSowingSystems%252FCULTIPLOW-15-DEEP%252520ETCHED.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.farmtech.com.au%252FProducts%252Ftabid%252F117%252FProductID%252F322%252FDefault.aspx%3B600%3B600

Miałem teraz takiego pożyczonego z Agrohandlu Legnica Agrisem Cultiplow 4 zębnego. ciągałem go ciągnikienm 150, na 35 cm i powiem że byłem bardzo zdziwiony bo dawał rady do 9 km spokojnie nim jechałem. Ale myślę że 90 km to z 3 zęmbami, miałby trochę problem.

Podcinał na ponad 3 metry, ziemia unosiła się do góry z 15cm. Przedstawiciel sam był zdziwiony że daje rady, bo z Stromem 3, lub 3,5m ciągnik 250 na pokazach miał problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

A w rzeczywistości jakie zalety ma uprawa bez orkowa?

Książkowo jest to większy plon,większa wydajność i oszczędność paliwa ale z tego co piszą ludzie stosujący tą uprawę jedyna zaleta to większa wydajność i u niektórych lepszy plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj