Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa uproszczona

230 odpowiedzi na ten temat

#161 Share ogrodnikm

ogrodnikm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 11 październik 2011 - 07:09

Uprawa uproszczona Obornik trzeba jak najszybciej przykryć ze względu na straty azotowe i nikt nikomu nie mówi aby go orać na 30 cm wystarczy płytko przyorać może być talerzówka czy też gruber dobre rozdrobnienie sprzyja rozkładowi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa uproszczona Dzisiaj, 23:50
  •  

#162 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 13 październik 2011 - 14:49

Uprawa uproszczona Ja idę w uprawę mulcz -> siew (a nawet i bez mulczera i bez ala glifosatu by się udało), narazie idę po łomacku, nie wiem czy dobrze idę, ale czuję, że dojdę.

#163 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 14 październik 2011 - 06:47

Uprawa uproszczona U nas w buraczysku tylko podorywka i siew i pięknie to wygląda. Jeden kawałek głęboszowany bo potrzebował tego. Ale i po to by zobaczyć czy jest rżnica

#164 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 14 październik 2011 - 06:51

Uprawa uproszczona i jest różnica po głęboszowaniu??

#165 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 14 październik 2011 - 08:59

Uprawa uproszczona Hehe wczoraj siane :P Ale za sucho na sam głębosz. Za duże bryły przed uprawowo siewnym musiał jeszcze pójść ścierniskowy

#166 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 15 październik 2011 - 11:07

Uprawa uproszczona "zastanawiam się czy np na takiej 5-6 klasie jaką wziąłem w dzierżawę, obecnie leży ugorem, już opryskana ze 2 miesiące temu Kosmikiem, po zaoraniu jej na zimę,
zasianiu mieszanki na wiosnę i po zebraniu plonów, udała by się uprawa jej samym kultywatorem i talerzówką"

Jak będziesz tylko "mieszał" to wg mnie musisz uważać, ew. dawać "dużo" soli (co jest np. w nawozach typu NPK), lub ewentualnie dużo/często "mieszać"
EDIT: Co ma swoja zaletę i wadę. Wg mnie zaleta taka, że powiedzmy "rozkładasz" ściernisko na "czynniki pierwsze", ale "czynniki pierwsze", które już zdołały się nagromadzić w glebie - to je ulatniasz.
Edit: W przypadku tej uprawy i tym podobnych, oszukujemy "Naturę". Pod powierzchnią gleby powinna znajdować się materia nieorganiczna (która powstaje w sposób naturalny, przy udziale dżdżownic, tlenu i innych darmozjadów), ew. organiczna - w formie nasion. ;)

Jak bedziesz tylko mulczował, to o "fermentację" w glebie nie musisz się martwić. Przynajmniej ja, narazie tak zauważyłem.

Dobrze jakby ktoś potwierdził/obalił moją teorię ;)

Edytowany przez zmija2a, 15 październik 2011 - 11:48.

#167 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 październik 2011 - 18:07

Uprawa uproszczona to fakt dałem ciała nie doczytałem do końca, nauczka na przyszłość nie pisać na kacu :mellow:
Na ile też da radę, kuzyn to żywy przykład ;)
w dołku woda potrafi stać, nawet przy głęboszowaniu ale to hardcorowe warunki, jednak ciągnik jak już zacznie się zapadać to umarł w butach

#168 Share Jarecki21

Jarecki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 566 postów

Napisany 16 październik 2011 - 21:10

Uprawa uproszczona Witam!
Jaką strategię proponujecie w uprawie qq po qq? Bez obornika. Pług, talerzówka, kultywator III belkowy? Ziemie mozaikowate z przewagą lekkich.

#169 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 01 grudzień 2011 - 13:14

Uprawa uproszczona Grube po zbiorze i grube przed siedem

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#170 Share rafcio515c

rafcio515c

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 17:16

Uprawa uproszczona @JanekJelonek Jak uprawiac rosliny bezorkowo w takim płodozmianie: rzepak - pszenica - buraki cukrowe - pszenica
Bo moj znajomy sieje pszenice po burakach i rzepaku bezorkowo, rzepak tez, ale chce tez siac buraki bezorkowo i mam do Ciebie pytanie jak to z tym jest???? :)

Edytowany przez rafcio515c, 07 grudzień 2011 - 17:17.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 07 grudzień 2011 - 17:50

Uprawa uproszczona Musisz spulchnić glebę na ok 30 cm, żeby nie była ubita np. po ciężkim kombajnie.

#172 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 18:15

Uprawa uproszczona

siac buraki bezorkowo

po pszenicy jedziesz jak najszybciej z plytka podorywka, najlepiej kompaktowa brona talerzowa ewentualnie gruberem. czekasz na wschody, czyli min. te 10 dni i spulchniasz gleboko i siejesz poplon. termin siewu i wybor poplonu zalezy od lokalnych uwarunkowan. zostawiasz poplon na zime i zgarniasz doplaty. wiosna jedziesz tylko agr upr-siewnym, a jesli poplon nie wyrosl nadto to nawet ludzie sieja z powodzeniem bezposrednio w tak przygotowany mulcz.
wersja bez doplat to po zbiorze przedplonu gruber na 10-15 cm, siew poplonu i jak odpowiednio wyrosnie to glebokie spulchnianie na zime (mozna je wykonac bez uzywania walu, zalezy jak lezy i jak kto woli, na ciezkie ziemie pozytywnie wplywa mrozik gdy zostaja wyskibione), jakby agregat sie zapychal to trzeba najpierw talerzowka przejechac poplon.
jesli twoje warunki klimatyczne na to pozwola to lepiej pod poplon zrobic plytka podorywke, zaczekac na wschody samosiewow, jeszcze raz podorywka i wtedy siew, wtenczas mysle, ze mniej skladnikow pokarmowych wyciagna samosiewy pszenicy, ktore rosna razem z poplonem calkiem solidnie ;) .
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#173 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 18:34

Uprawa uproszczona @brzozak2 Mam pytanie trochę z innej beczki- czy wydaje Ci się, że siew zboża paszowego (np pszenżyto) siewnikiem do poplonów montowanym na gruberze dał by w miarę zadowalające efekty, np po kukurydzy na kiszonkę. Wjazd z gruberem na ściernisko i jednoczesny wysiew pszenżyta. Bo z tego co czytałem, to idealną techniką siewu ze względu na rozproszenie nasion jest siew rzutowy(mniej więcej podobne odległości od poszczególnych ziaren) problemem pozostaje tylko głębokość na jakiej znajdą się ziarna, która jest często dość przypadkowa. Z drugiej strony rośliny wysiewane w ten sposób na poplon przy normalnych warunkach dobrze rosną.

Edytowany przez ppp, 07 grudzień 2011 - 18:38.

#174 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 19:45

Uprawa uproszczona mysle, ze nawet na pasze warto, aby ziarno bylo umieszczone na jednakowej i prawidlowej glebokosci ;) , nie wspominajac juz, ze ziemia powinna byc rowniez uprawiona przedsiewnie na taka gleebokosc.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#175 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 grudzień 2011 - 18:14

Uprawa uproszczona

@JanekJelonek Jak uprawiac rosliny bezorkowo w takim płodozmianie: rzepak - pszenica - buraki cukrowe - pszenica

to zależy od tego jakie masz gleby, maszyny, ukształtowanie tereny. Ja u siebie przy takim płodozmianie zastosowałbym taki sam schemat jak przy obecnym tylko po buraku głębosz później gruber i siew. po pszenicy przed burakiem poplon na masę do gleby. ale to dla Moich warunków!!!

#176 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Zainteresowania:komputery tablety telefony ich naprawa

Napisany 20 luty 2012 - 20:46

Uprawa uproszczona a co powiecie na to.http://www.agro-tom....x.php?dzial=ath do tego siewnik i po ziemniakach zgarniam łęty a jest ich mało bo utrzymuje pole w czystości. lub po ściernisku wcześniej opryskanym glifosatem lub siewu poplonu pod ziemniaka po zbożu. ma ktoś taki agregat to niech powie jak to się sprawuje.

odsprzedam titusa w dobrej cenie.

#177 Share M4t3usz

M4t3usz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów
  • Zainteresowania:Wszelako rozmaite :)

Napisany 26 marzec 2012 - 14:30

Uprawa uproszczona Chlopaki, mam pytanie. Jak uwas jest z wiosennym siewem zboz przy uzyciu agregata uprawowo-siewnego? Czy przed agregat jeszcze ruszacie ziemie? (4 klasa) Bo zastanawiam sie nad dwoma opcjami. Przedplon-talerzowka-ciezkie brony-orka-waly-AGREGAT U-S lub waly-AGREGAT UPRAWOWY-agregat u-s.help

#178 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 26 marzec 2012 - 18:02

Uprawa uproszczona Ładnie ale koszt ogromny

#179 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 28 marzec 2012 - 19:44

Uprawa uproszczona a co powiecie na takie uproszeczenie :
sciernisko podorywka, potem bronowanie
do 30.09 agragat raz i siewnik goprczyca
marzec agragat 2 razy glebej ustawiony i siew jeczemienia jarego
czy to daje szanse na normalne plony?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Zainteresowania:komputery tablety telefony ich naprawa

Napisany 29 marzec 2012 - 12:34

Uprawa uproszczona ja wszystkie zboża jare zasiałem bezpośrednio na pszenicę która wcześniej zmarzła tylko dołki agregatem raz potraktowałem bo było mokro, schło 3 dni i dawaj z agregatem talerzowym z siewnikiem, trochę ciężko miała 914 ale dała radę, siałem 2 zakres II na żółwiu. a jak już naprawde ciężko było to 1 II , zając. zasiane naprawdę super. jeden przejazd i wszystko zrobione, na drugi rok założę podsiewacz do nawozu na przód do ciągnika i cały dzień mogę siać byle by nie brakło zboża i nawozu. nawóz jaki będę siał to yara 20-7-10. w ilości. 250kg.ha. może i więcej pali ciągnik w tym zestawie ale jadę tylko raz i nie mam dodatkowych przejazdów do domu żeby maszynę zmienić a do domu daleko.. powiem tak na 14ha zasiewu 914 spaliła 200l ropy do tego przejazdy w sumie z 40 km.

odsprzedam titusa w dobrej cenie.