Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa uproszczona

230 odpowiedzi na ten temat

#141 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 czerwiec 2011 - 20:38

Uprawa uproszczona

Tym bardziej na rzepaczaną. Nie dużo max 30kg/N/ha.
I mieszać w glebie jeszcze raz mieszać.

Co do azotu to nie wiem, ale u nas nikt na rzepaczankę nie daje N. Ja w celu rozkładu resztek daje 8l EM lub "Ekosłomy" i pochodnych
Co do mieszania to kompletnie się nie zgadzam ja zaraz po zejściu kombajnu (czyli najczęściej następnego dnia rano) uprawiam talerzówką i sieję poplon, wschodzą samosiewy rzepaku i poplon który jest kasowany jesienią i siany jest ponownie polon rolnośrodowiskowy, na wiosnę kasowanie poplony i w qq nie ma samosiewów rzepaku. Kiedyś robiłem doświadczenie i przejechałem talerzem po kombajnie jak miał ok 10cm to kolejny raz i tak do jesieni, z tego co zauważyłem to tylko podniosłem koszt uprawy bo więcej jak trzy razy nie ma sensu go niszczyć :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa uproszczona Dzisiaj, 12:58
  •  

#142 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 31 sierpień 2011 - 19:58

Uprawa uproszczona janek jelonek a ty wierzysz w ogole w te EM??? i ich działanie??? przecież to jest jedna wielka bujda...

#143 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, motoryzacja

Napisany 31 sierpień 2011 - 20:38

Uprawa uproszczona chomik111 jak czytam Twoje niektóre, nie wszystkie, ale niektóre wypowiedzi to odnoszę wrażenie, że właśnie one są bujdą...

#144 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 wrzesień 2011 - 13:02

Uprawa uproszczona

janek jelonek a ty wierzysz w ogole w te EM??? i ich działanie??? przecież to jest jedna wielka bujda...

zależy w co, ale patrząc na twoja wypowiedź to kompletnie nic na ich temat nie wiesz. Są 3 tematy na forum tam poczytaj. Poza reklama jest i trochę wiedzy.
Jeśli chodzi o szybszy rozkład MO w glebie, lepszą przyswajalność składników przez rośliny to tak w to wierzę bo to potwierdziliśmy badaniami.
Jeśli chodzi o to, że zastępują fungicydy, nawozy to nie w to nie wierzę.

#145 Share lukas15

lukas15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 176 postów

Napisany 26 wrzesień 2011 - 14:23

Uprawa uproszczona mam do zasiania 4 ha pszenicy, stanowisko po rzepaku 2x talerzowane nie ma samosiewów, jest sucho. Waszym zdaniem lepiej to orać czy siać w mulcz?
Moja brygada: Ursus C-360-3P, John Deere 5090R, Bizon ZO56 Super

#146 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 wrzesień 2011 - 17:10

Uprawa uproszczona orać, jakbyś miał pewność że bez orki dasz radę to byś ludzi na forum nie pytał ;)

#147 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 07 październik 2011 - 09:13

Uprawa uproszczona Ostatnio byłem u profesorka od technologii zrównoważonej po wpis i powiedział tak. Uproszczenia uprawowe takie jak uprawa bezorkowa są korzystne ale głównie gdy pole jest w kulturze i dobrze odchwaszczone. Bo inaczej nie ma sensu. Więc jeśli kupuje byle jakie pole to najpierw i tak trzeba je doprowadzić do ładu przez dokładne uprawki. Co Wy na to? Ja sie zgadzam.

#148 Share kapi123

kapi123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 07 październik 2011 - 10:24

Uprawa uproszczona Oglądałem raz reportaż o dzierżawiących ziemie w Rosji i tam na ugorze prze bodajże trzy lata była orka żeby te pole doprowadzać do ładu. Więc chyba profesor ma rację

#149 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 07 październik 2011 - 11:54

Uprawa uproszczona chyba profesor nie ma wiekszego pojecia o technologiach bezorkowych. na pewno nie stopien zachwaszczenia jest czynnikiem decydujacym o przydatnosci ziemi do wyrzucenia pluga.

owszem przy pozbyciu sie pluga nie mozna uprawiac chwastow, ale spokojnie w jeden sezon mozna przywrocic ziemi do porzadku (oczywiscie od strony chwastow, bo reszta juz nie jest taka latwa, ale tez nie ma znaczenie czy pole jest orane czy nie).
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#150 Share kapi123

kapi123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 07 październik 2011 - 16:23

Uprawa uproszczona A jak wygląda to kiedy chcemy przykryć obornik czy brona talerzowa pokryje go jak puk?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 07 październik 2011 - 17:22

Uprawa uproszczona Ważne żeby go dokładnie wymieszała to wtedy dobrze się rozłoży.

#152 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 08 październik 2011 - 07:25

Uprawa uproszczona Tzn on jest od technologii zrównoważonej więc niezbyt uznaje oprysków. A przynajmniej stara się jak najbardziej je ograniczyć.

#153 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 październik 2011 - 18:04

Uprawa uproszczona

Oglądałem raz reportaż o dzierżawiących ziemie w Rosji i tam na ugorze prze bodajże trzy lata była orka żeby te pole doprowadzać do ładu. Więc chyba profesor ma rację

popieram doktorka całą swoją widzą, już znajomy na Ukrainie po roku uprawy ugoru przeszedł na bezorkową i masz ci los musiał kupić ponownie pług bo go za szybko sprzedał :lol:

chyba profesor nie ma wiekszego pojecia o technologiach bezorkowych. na pewno nie stopien zachwaszczenia jest czynnikiem decydujacym o przydatnosci ziemi do wyrzucenia pluga.

nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz ;)
A jak wygląda to kiedy chcemy przykryć obornik czy brona talerzowa pokryje go jak puk?
jak puk to niewiem ale jak pług to nawet lepiej :) obornika nie należy przykrywać całkowicie, niech się napowietrzxa, niech powstaje kompost to szybciej się rozłoży, to szybciej dostarczy składników, to zwiększy ilość oddanego azotu.

Ważne żeby go dokładnie wymieszała to wtedy dobrze się rozłoży.

100% się nie zgadzam :o jak lubisz by ci gniło na poli to ok, Ja wolę by się rozkładało i służyło "słusznej sprawie"

Tzn on jest od technologii zrównoważonej więc niezbyt uznaje oprysków.

już go lubię, poproszę dzień, godzinę i nr sali to może sam się wybiorę na wykład jako wolny słuchacz. :) aha i czy na felinie czy nie, oraz ile masz panienek w grupie :D

#154 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 09 październik 2011 - 18:38

Uprawa uproszczona

nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz ;)

zatem slucham ;) .
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#155 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 październik 2011 - 18:51

Uprawa uproszczona uprawę bezorkową wprowadzisz na każdym rodzaju gleby i na każdej klasie gleby oraz podglebia. kwestia technologii. w przypadku uprawy bez płużnej zachwaszczenie i zwięzłość gleby to jedne z najważniejszych czynników. Jeden wizjoner od siedmiu boleści na tym forum który sprzedawał cudowny eliksir za 7600 zł na kociołek do produkcji szczycił się, że na polu gdzie perz praktycznie uniemożliwia siew pietruszki zastosuję uprawę bezorkową ;) nic bardziej mylnego. przy braku orki nasiona nagromadzone w górnej warstwie gleby kiełkują w znaczącej ilości, także zaoranie ugoru i posianie np żyta po czym przejście na bez płużną generują horrendalne koszty:
-ziemia przystosowana do swobodnego, nie zakłóconego obcą siłą przetwarzania własnej materii oraz wykorzystywania własnego potencjału jest iście gwałcona przez człowieka co powoduje przerwanie dziesiątek jak nie setek procesów glebowych.
- w przypadku uprawy ugoru zabijamy setki istnień umożliwiających napowietrzenie i uprawę gleby
- wprowadzamy patogeny grzybowe do gleby
- uniemożliwiamy swobodny rozwój gleby
-prowadzimy politykę kolonizacyjną ( wyrywamy co się da, wnosząc bardzo mało)
-wschody nasion chwastów o czym już mówiłem
- w górnej warstwie gleby nagromadzenie składników odżywczych, p[rzy zbyt głębokiej orce, a niestety w RP im głębiej tym lepiej, powoduje że obrócona gleba jest w większej części jałowa
- o czym większość nie myśli wybicie całych rodzin bakterii tlenowych i beztlenowych
więcej wkrótce

#156 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 09 październik 2011 - 18:59

Uprawa uproszczona nie wiem czy tak super wprowadza sie technologie bezorkowe na glebach polifrakcyjnych.

to, ze ty czy ja mamy szczescie, ze gospodarujemy na takich glebach, a nie innych to nie znaczy, ze wszystkim jest tak latwo.
wyobraz sobie glebe, ktora zageszcza sie sama, gdzie pyly i ily wchodza pomiedzy wolne przestwory miedzy piaskiem a zwirem, ktorej oprocz pluga niczym w sumie nie jestes w stanie spulchnic, gdzie wszystkie pory kapilarne i niekapilarne potrafia sie pozamykac od samego dzeszczu czy drgan.
czarnoziemy maja naturalna porowatosc w zakresie 39-42% i chocbys syto zakrapiana impereze zrobil na polu to nie ma opcji, zeby ja zagescic, sam przeciez o tym wiesz najlepiej.
nie musisz w ogole spulchniac i nigdy nie bedzie ci woda stala na polu, ani rosliny nie beda wysychac, bo zawsze bedzie idealny podsiak.

poza tym drogi janku ja pisalem tylko i wylacznie o zachwaszczeniu, wyraznie informujac, ze reszta czynnikow, ktorymi charakteryzuje sie gleba o wysokiej kulturze jest duzo trudniejsza do uzyskania, takze czytamy dokladnie ;) .

#157 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, motoryzacja

Napisany 09 październik 2011 - 19:55

Uprawa uproszczona czasami wpadam na "genialne" pomysły i zastanawiam się czy np na takiej 5-6 klasie jaką wziąłem w dzierżawę, obecnie leży ugorem, już opryskana ze 2 miesiące temu Kosmikiem, po zaoraniu jej na zimę, zasianiu mieszanki na wiosnę i po zebraniu plonów, udała by się uprawa jej samym kultywatorem i talerzówką, gdy do dyspozycji jest 45 konny ciągnik? zaraz za budynkami mam kawałek II klasy, tak się złożyło, że kupiłem sobie kultywator na wąskich zębach i chciałem go przetestowac, ząb co 10,5 cm, to po jednokrotnym przejeździe, na znaczną głębokośc, czyli kółka na prawie max w górę, nie wiele było widac rżyska. zastanawiam się czy dało by się uprawiac tak 5-6 klasę. co Wy na to?

#158 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 09 październik 2011 - 21:27

Uprawa uproszczona @brzozak pytanie mam, co studiujesz lub studiowałeś, szkoła średnia to? Trochę nie na temat... ale myślę że % nie dostanę ;)

#159 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 09 październik 2011 - 21:59

Uprawa uproszczona "to szybciej dostarczy składników, to zwiększy ilość oddanego azotu. "

No to pojechałeś, czysto zwykło i populistycznie. Ale never "Minge".

Są dwa procesy: tlen i beztlen. My się zalicamy do procesu tlen, ale używamy i tak
cos z "beztlenu".

A co do beztlen, to mogę powiedzieć, że ma efekt Roundupu.

A odnośnie tych bakteri. Czy one są naprawdę bezpłciowe?

Edytowany przez zmija2a, 09 październik 2011 - 22:32.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 10 październik 2011 - 17:39

Uprawa uproszczona Ja jednak wolałbym obornik przykryć. Choć wg mnie dobra talerzówka czy podorywkowy jest w stanie to zrobić. Zresztą sam tak robię i jestem zadowolony. Na akademickiej. Ale musiałbym zajść do niego zapytać kiedy ma zajęcia bo nigdzie go na planie nie widzę. To jest bardzo dobre na uczelni że jak sie do kogoś idzie o porade to chętnie pomagają. I całkiem inaczej sie z nimi rozmawia niż na zajęciach. A tym bardziej na agrobiznesie bo może na agronomi jest inaczej. W mojej grupie jest tylko 2 chłopaków :P A reszta dziewczyny :)