Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa uproszczona

230 odpowiedzi na ten temat

#81 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 09 kwiecień 2011 - 17:44

Uprawa uproszczona Gwozd:

Bez profesjonalnego sprzętu (a maszyny do c-360 nie można tak nazwać) nie ma najmniejszego sensu bawić się w bezorkową. Potrzebna jest zarówno ciężka talerzówa jak i traktor, który w razie okresu posuchy poradzi sobie z trudną sytuacją na polu.

Talerzowy siewnik to 100% gwarancja udanych wschodów a stary, poczciwy poznaniak w ostateczności mógłby zostać. Warunek - patrz wyżej.

Kultywator wiosną to zły pomysł. Ten do 360 nawywala niepotrzebnych grud, poza tym nadmiernie wysuszy glebę. Lepszy będzie przejazd talerzówką, potem agregacik (do c-360 ten z cienkimi cynkami) i siew.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa uproszczona Dzisiaj, 15:14
  •  

#82 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 09 kwiecień 2011 - 21:15

Uprawa uproszczona aha. No to nie ma co kombonować

#83 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 kwiecień 2011 - 23:19

Uprawa uproszczona Gwozd przecież ci napisałem w poście powyżej co i jak więc czemu piszesz ponownie to samo :blink:
Ja swoje próby z bezorkową metodą zaczynałem od zdezelowanego siewnika na redlicach stopkowych i talerzówki znaleziono w CCCP oraz UG Kos ;) Mi wyszło po ciężkich bojach także tobie też powinno się udać :)

#84 Share losiek13

losiek13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 10 kwiecień 2011 - 17:49

Uprawa uproszczona JanekJelonek @ kolego to jakie ty masz plony
pszenica 3 t/ha
rzepak 1t/ha
to faktycznie nie odstajesz od sąsiadów :lol: jeśli ty masz ziemie na piaskach to też bym nie orał ale ja mam ciężkie ziemie i bez orki to nie przejdzie.

#85 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 kwiecień 2011 - 18:01

Uprawa uproszczona ten "piasek" nazywa się czarnoziem :)
im ziemia cięższa tym lepszy efekt ale komu ja to mówię :lol:

Edytowany przez Profil usunięty, 10 kwiecień 2011 - 19:02.

#86 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 10 kwiecień 2011 - 18:12

Uprawa uproszczona

osobiście nie jestem zwolennikiem siania zbóż w podorywkę bez orki w Polsce nie widziałem jeszcze nikogo kto by siał zboża w mulcz. Moim zdaniem zboża mają obniżony plon chyba że ktoś na prawdę ładuje w te zboża chemii. Po to nasi dziadkowie wymyślili pług żeby orać.

Potrafisz to sensownie uzasadnić, czy po prostu troll chce zabłysnąć? ;[
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#87 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 kwiecień 2011 - 18:41

Uprawa uproszczona T-rex on nie odpowie na to pytanie bo nie wie :lol:

#88 Share losiek13

losiek13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 13:55

Uprawa uproszczona weźmy rzepak, rzepak ma korzeń palowy i jeśli ty zrobisz podorywkę max 10 cm to korzeń nie będzie miał gdzie rosnąć dwa rzepak ma słabe kiełki i jest mu trudno wyjść jeśli jest gruda do tego jest dużo słomy trzy i przez to że ma słaby korzeń gorzeń przyswaja minerały .Pszenice już jestem w stanie posiać w podorywkę ponieważ pszenica nie potrzebuje głębokiej orki i dobrze uprawionego pola.Ogólnie każda roślina w tedy ma słabszy system korzeniowy.

Edytowany przez losiek13, 11 kwiecień 2011 - 13:56.

#89 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 kwiecień 2011 - 14:22

Uprawa uproszczona Mówiłem, nie ma pojęcia :D
Po pierwsze agregat podorywkowy może pracować na głębokości do 30cm czyli głębiej jak 95% osób na forum orze
Po drugie Mój odnośnik tak wygląda pole po pszenicy przed siewem rzepaku wykonane jedynie talerzówką dobry kombajn porządna sieczkarnia i rozrzutnik plew ( w tym miejscu akurat jeszcze słoma była zebrana) ale na pozostałych polach już nie. Widzisz duże grudy na tym zdjęciu? tak są tyle że jeszcze poszedł gruber i agregat uprawowy równiutko i czyściutko jak na zaoranym polu.
Poczytaj o tym jak to w glebie uprawianej bezorkowo wytwarzają się kapilary wodne oraz zwiększa się mineralizacja resztek pożniwnych ;) A jeśli chcesz wiedzieć rzepak jak rośnie to niszczy podeszwę płużną swoim korzeniem więc przy uprawie na 10cm poradzi sobie lepiej bo gleba będzie mniej zwięzła niż przy orce :D

#90 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 14:24

Uprawa uproszczona a kto mowi, zeby spulchniac tylko plytko?

jest mnostwo osob w polsce, ktorym rodzi lepiej bez orki...
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1037 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 14:25

Uprawa uproszczona Może nie jestem za bardzo w temacie ale chciałem zauważyć jedną jedyną rzecz. Mianowicie dużo mówi się o uprawie bezorkowej ale nikt nie mówi o sprzetach do tej uprawy! Agregaty do uprawy bezorkowej wyposażone są w elementy, które pracują na głębokościach 25-40cm. To głębiej niż część z nas wykonuje orkę. :) Jeden przejazd takiego agregatu i pole wygląda lepiej niż po orce. (piszę z obserwacji - sprzęt mojego sąsiada).

Większości wydaję się, że bezorkowo to znaczy polecieć c360 z kultywatorem po rżysku i poznaniakiem zasiać w to pszenice. To nie tak wygląda. Właśnie o to chodzi aby mieć tak wyspecjalizowane sprzęty aby pomijając długotrwałą orkę jednoczesnie uzyskiwać ten sam efekt na polu.

Rolnicy po prostu mylą pojęcie uprawy bezorkowej ze zwykłym "zapuszczaniem" gleby. :)

#92 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 kwiecień 2011 - 14:32

Uprawa uproszczona Jaki agregat robi na 40cm :blink: chyba głębosz albo wszystko-uprawiający za jednym zamachem agregat z wysp

Właśnie o to chodzi aby mieć tak wyspecjalizowane sprzęty aby pomijając długotrwałą orkę jednoczesnie uzyskiwać ten sam efekt na polu.

Moje graty:
agregat talerzowy ze szrotu
gruber pospawany z dwóch żeby więcej rzędów miał
kret
siewnik do qq i buraka
poznaniak
uprawowy pożyczam
i jakoś 6 lat bez pługa :) więc po co specjalistyczne :blink:

#93 Share losiek13

losiek13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 15:16

Uprawa uproszczona JanekJelonek@ A jakie masz plony kolego przy systemie bez orkowym ??

#94 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 kwiecień 2011 - 15:32

Uprawa uproszczona takie jak pod zdjęciem w galerii

#95 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 944 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 20:20

Uprawa uproszczona Kilka lat eksperymentuje z uprawa bez orki. Najważniejszy jest płodozmian. Głębokość uprawy zależy od ilości resztek. Buraki w ubiegłym roku plon lepszy jak u sąsiadów, korzenie proste i długie. Dłuższe niż głębokość uprawy.

Edytowany przez ansu, 11 kwiecień 2011 - 20:21.

#96 Share losiek13

losiek13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 12 kwiecień 2011 - 09:24

Uprawa uproszczona JanekJelonek@ moje plony to twoich się tak odnoszą
Kukurydza: 12 do nawet 15t przy wilgotności 30% a u mnie tak samo
Pszenica Ozima 9-12 ton moja średnia roczna to 9,2t/ha
Rzepak 4,3-4,8t u mnie tak samo
tylko ż ja nie mam czarnoziemów tylko pola 2-3 klasa i kawałem 1

#97 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 kwiecień 2011 - 10:32

Uprawa uproszczona wiesz co to jest klasa ziemi? ;) bo u mnie czarnoziem jest też na II klasie a u znajomego brunatna jest na I także klasa ziemi mówi tyle co nic.
Skoro plonowanie jest na podobnym poziomie to dlaczego wypisujesz brednie, że przy bezorkowej plony są mizerne? :blink:
A tak z czystej ciekawości jak w zeszłym roku wydusiłeś średnio ponad 9t/ha :blink: pochwal się bo jestem mocno ciekawy mi średnia wyszła tonę mniej
Edit:
rzepak 4,3-4-8t ta ciekawe klasa II i III ciekawe
Mój odnośnik
tutaj rzepak 3,8t i klasa III i IV :lol:

Edytowany przez Profil usunięty, 12 kwiecień 2011 - 10:46.

#98 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 kwiecień 2011 - 14:21

Uprawa uproszczona Ale z kim Ty Jasiu się kłócisz ??

@Losie13 przedstaw agrotechnikę uprawy poszczególnych roślin wraz z uprawą pożniwną,przedsiewna, nawożeniem oraz ŚOR. Wtedy Twoje posty będą wiarygodniejsze (uwzględnij pełne nazwy ŚOR)

#99 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 12 kwiecień 2011 - 15:28

Uprawa uproszczona U nas jest osoba która sieje bezorkowo, wszystko robi sześćdziesiątką na głębokość ok 7cm max do 10, i sieje tylko na zmianę Ostropesz i Pszenicę, ale plony na polu mieszanym(ok 10ha IV,V,VIklasa) osiąga 7t/ha, a na III klasie ciężkiej 8-8,5t/ha. Uprawia to zwykłą talerzówką z wałkiem, kultywatorem z podwójnym wałkiem no i jeszcze ta brona łopatkowa i to wszystko

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 kwiecień 2011 - 16:22

Uprawa uproszczona Hubert ale ja się nie kłócę, cały czas mu udowadniam że jest przyczepiony na stałe do pługa i nie wie nic jak się bez niego obejść ;)
Co to jest Ostropesz? jakiś wielki perz? :D :huh: bo nie ma zielonego pojęcia, jak na taką płytką uprawę to musi mieć gorczycę na rozluźnienie, C-360 jest lekkie więc ziemi nie ugniecie więc jak długo tak uprawia to plon może mieć na wysokim poziomie