Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa uproszczona

230 odpowiedzi na ten temat

#61 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 01 październik 2010 - 10:45

Uprawa uproszczona A co w przypadku gdy w gospodarstwie jest monokultura, lub gdy chcę zasiać pszenżyto po pszenicy bezorkowo?? Wyjściem jest Roundup??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa uproszczona Dzisiaj, 05:29
  •  

#62 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 01 październik 2010 - 12:50

Uprawa uproszczona

Uprawa uproszczona to temat rzeka.Nie jestem agronomem ale jestem stanowczo takiej uprawie przeciwny.Kilka lat temu w ramach reklamy siewnika do siewu bezorkowego JD 750A siałem rolnikom i na wystawach różne zboża w ściernisko i na łąkach.To był totalny niewypał,co z tego że zaoszczędzisz na orce jak po takim siewie trzeba stosować duża ilość oprysków.Rolnicy po takim siewie zastanawiali się czy opłaca się wjechać kombajnem.Czytam Wasze komentarze i dziwie się troche,bo nie zastosuj orki 2-3 lata to ten areał co orałeś przykładowo pługiem czteroskibowym,będziesz miał ciężko orać trzema korpusami.Taką uprawą uproszczoną zajmują się rolnicy wielohektarowi,którzy maja kłopot z terminami zbioru,siewu i ta metoda przyszła z Niemiec.Ja jestem za tradycyją orka.

Siewnik to nie wszystko, do uprawy uproszczonej przede wszystkim jest potrzebny odpowiedni agregat, który z powodzeniem zastępuje pług, uprawia nawet do 45cm. Są to agregaty co najmniej 3 belkowe plus ewentualnie sekcja talerzowa i wał, można także stosować specjalne głębosze zastępujące pług. Co do oprysków to czy po pługu czy nie to na chwasty zawsze trzeba pryskać. Plony w bezorkowej są na podobnym poziomie jak wcześniej, oszczędność jest głównie na czasie oraz paliwie. Jak ktoś ma 10 ha to może sobie orać pługiem ale jak ktoś ma więcej ziemi to terminy gonią, zwłaszcza w takim roku jak ten. Osobiście do orki nie mam zamiaru wracać, wolę raz na 5 lat pojechać głęboszem.
Ci co nie mieli poco wjeżdżać kombajnem to pewnie opryskiwacza i rozsiewacz nawozu nie widzieli, o stosowaniu nie wspomnę.

#63 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 01 październik 2010 - 12:51

Uprawa uproszczona @Skrzypek niczyja wina, ze posiali bez jakiejkolwiek wiedzy na ten temat i wlasnych doswiadczen.

to tak jak bys ty teraz chcial ulepic garnek, wystawic go na aukcje i dziwic sie, ze w ogole nikt nie chce wadium nawet wplacic.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#64 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 01 październik 2010 - 16:44

Uprawa uproszczona

Jak to wytłumaczyć?
W pierwszym roku następuje spadek plonu a później wzrasta do poprzedniej wielkości? Chyba utrzymuje się na tym samym, niższym poziomie.

Nierównomierne rozmieszczenie składników pokarmowych oraz pogorszenie właściwości fizycznych gleby.
Nie zapominając o silniejszym zachwaszczeniu. Niekiedy trudnym do zwalczenia.

Negatywną reakcję na uproszczenia wykazują kukurydza oraz buraki. Obniżka w granicach do 20%. Następnie zboża i motylkowe. Około 10-15%.

#65 Share lukaszbor

lukaszbor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 01 październik 2010 - 17:00

Uprawa uproszczona Ja powiem wam tak pola pod rzepak i buraki zawsze są orane i to nie podlega dyskusji rzepak i buraki muszą mieć dość dużo luźnej ziemi ponieważ korzenie tych roślin tego potrzebują natomiast po rzepaku po skoszeniu talerzówka później 2raz talerzówka a jeśli ktoś ma grubera to można zastąpić talerzówkę bo on głębiej pójdzie a przed siewem agregat uprawowy i siew i zboże ładnie wschodzi a jak szpilkuje to maraton z dodatkiem glinu i jest ok

#66 Share rikisam

rikisam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 01 październik 2010 - 17:57

Uprawa uproszczona

Nierównomierne rozmieszczenie składników pokarmowych oraz pogorszenie właściwości fizycznych gleby.
Nie zapominając o silniejszym zachwaszczeniu. Niekiedy trudnym do zwalczenia.

Negatywną reakcję na uproszczenia wykazują kukurydza oraz buraki. Obniżka w granicach do 20%. Następnie zboża i motylkowe. Około 10-15%.

Ja gospodaruję na ciężkich glebach - żuławy wiślane. Na tych glebach każda uprawa musi mieć dostęp powietrza do korzeni. Jeśli jest rok z większą ilością opadów to korzenie obumierają z nadmiaru wody. Uprawa bezorkowa nie dostarcza korzeniom dostatecznej ilości powietrza.

#67 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 01 październik 2010 - 19:27

Uprawa uproszczona Po próbach z lat wcześniejszych w tym roku ostatecznie pozbyłem się pługa. Przeszedłem na trójpolówkę:
1) pszenica ozima po zbiorze głębosz, następnie rozsiane azot oraz poplon i głęboka talerzówka tak zostaje do wiosny słoma super się rozkłada, wiosną gruber i siew łubinu
2) łubin po zbiorze gruber jak skiełkuje to bezpośrednio przed siewem jeszcze raz gruber i siew rzepaku
3) rzepak po zbiorze talerzówka jak skiełkują samosiewy glifosat i bezpośrednio przed siewem pszenicy gruber
I w ten sposób znaczne oszczędności na paliwie, spadku plonu nie zauważyłem a nawet śmiem twierdzić że mam znacznie większe niż sąsiedzi którzy męczą się z orką. terminy mnie nie goniły spokojnie się wyrobiłem.
Warunek podstawowy dobre maszyny głębosz, kultywator ścierniskowy, i ciężka talerzówka nie jakieś skrzybanie spodeczkami od kawy

#68 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 01 październik 2010 - 19:54

Uprawa uproszczona Gleby zwięzłe, ciężkie, gliniaste wymagają odpowiedniego przygotowania przed wprowadzeniem metody uproszczonej.
Najkorzystniej wykonać analizę składników w glebie (PK, Ph). Dostarczyć składniki (wapno, nawozy) a zarazem dokładnie je wymieszać (głębosz potem gruber).

"Mokry rok", że tak go nazwę, jakby nie patrzeć ten na chwilę obecną, stwarza idealną wręcz sytuację na stosowanie tej metody.
Nie tracisz czasu na orkę, osiadanie gleby po orce i uprawę przedsiewną (na ciężkich glebach daje w kość). O ugniataniu gleby poprzez przejazdy traktorem nie wspomnę.

Wersja bez pługa zmniejsza ryzyko wystąpienia erozji wietrznej.

#69 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 02 październik 2010 - 07:13

Uprawa uproszczona A co w przypadku gdy w gospodarstwie jest monokultura, lub gdy chcę zasiać pszenżyto po pszenicy bezorkowo?? Wyjściem jest Roundup?? Lub jak postępować w takim przypadku??

#70 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 02 październik 2010 - 18:30

Uprawa uproszczona Niestety w monokulturze jest znacznie trudniej i ja jak przechodziłem na bezorkową uprawę to starałem się przynajmniej na najbardziej wartościową uprawę przeorywać więc orka poprzedzała pszenicę ozimą lub jęczmień ozimy browarny później w kolejnych mniej wartościowych roślinach bezorkowa uprawa domieszki jak się trafiły z samosiewów nie stanowiły problemu (np. pszenica w pszenżycie, czy pszenżyto w jęczmieniu paszowym) Wszystko więc zależy od struktóry zasiewów sprzętu i warunków pogodowych ostatecznością jest glifosad którym i tak warto raz na 2-3lata potraktować ściernisko szczególnie w takim roku jak ten gdzie chwasty mają idealne warunki do kiełkowania.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 03 październik 2010 - 19:47

Uprawa uproszczona

Uprawa uproszczona to temat rzeka.Nie jestem agronomem ale jestem stanowczo takiej uprawie przeciwny.Kilka lat temu w ramach reklamy siewnika do siewu bezorkowego JD 750A siałem rolnikom i na wystawach różne zboża w ściernisko i na łąkach.To był totalny niewypał,co z tego że zaoszczędzisz na orce jak po takim siewie trzeba stosować duża ilość oprysków.Rolnicy po takim siewie zastanawiali się czy opłaca się wjechać kombajnem.Czytam Wasze komentarze i dziwie się troche,bo nie zastosuj orki 2-3 lata to ten areał co orałeś przykładowo pługiem czteroskibowym,będziesz miał ciężko orać trzema korpusami.Taką uprawą uproszczoną zajmują się rolnicy wielohektarowi,którzy maja kłopot z terminami zbioru,siewu i ta metoda przyszła z Niemiec.Ja jestem za tradycyją orka.

Jak zapewne doskonale się orientujesz uprawa uproszczona to nie jest to samo co siew bezpośredni. A z tego co wiem to JD 750A to złożony siewnik to siewu właśnie bezpośredniego.
Właśnie z tym poglądem mogę się zgodzić siew bezpośredni nie jest dobrą metodą "uprawy".
Natomiast ewentualny sukces (polegający na uzyskaniu plonów tego samego rzędu co przy uprawie tradycyjnej) w uprawie uproszczonej zależy od bardzo wielu czynników.
Moim zdaniem uprawa uproszczona to "wyjscie awaryjne" w sezonach gdzie orka jest szczegolnie trudna i może niesc ze sobą negatywne skutki dla wschodów i początków wegetacji rośliny plonu głównego.
DEZERTER

#72 Share Jarecki21

Jarecki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 566 postów

Napisany 21 luty 2011 - 00:13

Uprawa uproszczona Moje uproszczenia to po qq ciężka talerzówka bez wału i siew agregatem z broną witnikową. Generalnie nieźle. W ubiegłym roku lepsze wyniki niż na polu, gdzie po zbożu było zboże i główne przygotowanie też było talerzówką. W takiej uprawie po qq pole było dość czyste.

#73 Share ogrodnikPPL

ogrodnikPPL

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 21 luty 2011 - 23:20

Uprawa uproszczona Wydaje mi się że na dobrych ziemiach o wysokiej kulturze uprawa uproszczona ma sens ale naprawdę do tego musi być odpowiedni sprzęt a przede wszystkim siewnik. I to dotyczy tylko niektórych gatunków.
Szeroki temat, aczkolwiek zgodził bym się z którymś przedmówcą że to na dłuższą metę musi spowodować spadek plonów, oczywiście nie w pierwszym roku ale niektórych rzeczy nie da się oszukać.

#74 Share losiek13

losiek13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 17:31

Uprawa uproszczona osobiście nie jestem zwolennikiem siania zbóż w podorywkę bez orki w Polsce nie widziałem jeszcze nikogo kto by siał zboża w mulcz. Moim zdaniem zboża mają obniżony plon chyba że ktoś na prawdę ładuje w te zboża chemii. Po to nasi dziadkowie wymyślili pług żeby orać.

#75 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 17:54

Uprawa uproszczona skad mozesz wiedziec co sie dzieje jak nigdy nie probowales?? :blink: :blink:

przyspawaj sobie plug do ciagnika i oraj do konca swiata i nawet dluzej, tylko pogadamy za 10 lat jak sie na to zapatrujesz.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#76 Share ollo82

ollo82

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,gry komputerowe,

Napisany 06 kwiecień 2011 - 19:03

Uprawa uproszczona mam za sasiada byly PGR i oni oraja tylko pod ziemiaki i lucerne a pozostale pola sieja bezorkowo i jakos spadku plonu nie stwierdzili a jada tak juz kilka lat.

#77 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 06 kwiecień 2011 - 19:20

Uprawa uproszczona Chciałbym spróbować w przyszłum roku łubinu bezorkowo. Myślę żeby jęczmiennisko z pociętą słomą zrobić talerzówką poźniej jesienią zamiast orki znowu talerzówka. Wiosną zawsze robimy kultywatorem i nie wiem czy słoma nie będzię się zapychać no i czy siewnik "poznaniak" poradzi sobie z resztkami słomy.
Proszę o rady

#78 Share losiek13

losiek13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 07 kwiecień 2011 - 20:01

Uprawa uproszczona no to posiejcie jeden rok bez orki wszystko i zobaczycie co jest lepsze orka czy podorywka.

#79 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 kwiecień 2011 - 20:17

Uprawa uproszczona 6 lat bez pługa i moje plony nie odstają od " sąsiadowych", ba czasami nawet je przewyższają, choć fakt zdarza się że są i niższe, jednak jeszcze się nie trafiło, że spadek plonu nie był rekompensowany zaoszczędzonym paliwem oraz czasem pracy. O pozytywnych skutkach braku orki pisać mi się nie chce bo jest tego tyle że ja pierdziu. Z ciekawszych: Mój kombajn dobre 20T i szedł przy miedzy bez problemu a "sąsiadowy" o masie 15T szedł w dół że ja pierdziu :D
Ale dzięki takim ludziom jak ty wiem że cena płodów rolnych nie spadnie :D a jak spadnie to bedzie dużo ziemi do zakupu po sensownych cenach :) B)

Chciałbym spróbować w przyszłum roku łubinu bezorkowo. Myślę żeby jęczmiennisko z pociętą słomą zrobić talerzówką poźniej jesienią zamiast orki znowu talerzówka. Wiosną zawsze robimy kultywatorem i nie wiem czy słoma nie będzię się zapychać no i czy siewnik "poznaniak" poradzi sobie z resztkami słomy.
Proszę o rady

Po żniwach talerzówka ok, tyle że Ja posiałbym gorczycę aby głęboko wniknęła w glebę i ją rozluźniła, po czym talerzówka do niszczenia poplonów co zwiększy masę organiczną dostarczoną do gleby, wtedy na wiosnę ponownie talerzówka i siew poznaniakiem, nawet na redlicach stopkowych nie będzie problemu ;) wiem z doświadczenia, a jak się boisz to daj na gorczycę EM z 5-6l ekosłomę lub inne bakterie aby szybko rozłożyły poplon i resztki pożniwne. Jeśli masz dostęp do jakiegoś agregatu ścierniskowego co zrobi na te 20cm i ma łapy częściej niż co 30cm to możesz zamiast gorczycy ziemię na jesień wymieszać agregatem. W przypadku dwu belkowych agregatów proponuję gorczycę bo wychodzi bardziej opłacalnie gdyż agregatem należy zrobić dwa razy bo rak to za rzadko będzie bruzda w ziemi zrobiona

Moim zdaniem zboża mają obniżony plon chyba że ktoś na prawdę ładuje w te zboża chemii.

Nie widziałeś a durnoty piszesz :blink:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 08 kwiecień 2011 - 22:32

Uprawa uproszczona Chciałem posiać łubin bezorkowo bo ma mocne i długie korzenie, korzen palowy. Zresztą ciągle na nim eksperymentuje a on to cierpliwie znosi dając dobry plon. Najbardziej zastanawiam się czy takie zwykłe redlice na siewniku z 84roku dadzą radę z resztkami słomy. Nie mam agregatu ścierniskowego ani talerzówki. Mogę tylko porzyczyć talerzówką taką do C-360, nie pracuje ona zbyt głęboko