Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa uproszczona

230 odpowiedzi na ten temat

#41 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 07 wrzesień 2008 - 08:56

Uprawa uproszczona dokładnie

czytałem kiedys jakaś publikację własnie na temat uprawy uproszczonej to zalecali tam taki system aby raz na 3-4 lata wykonywać orkę przedzimoa por rosliny jare i niby miało to zniwelować niekorzystne skutki
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa uproszczona Dzisiaj, 23:31
  •  

#42 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 07 wrzesień 2008 - 10:27

Uprawa uproszczona hmm no ja orałbym pod buraki co 4 lata na danym kawałku.... a faktem jest ze jest bardzo utrudniona walka z samosiewami i gryzoniami...
DEZERTER

#43 Share krzysiek3120

krzysiek3120

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 20 luty 2009 - 19:40

Uprawa uproszczona W tamtym roku 2008 posialem na probe pare ha zyta pszenzyta i pszenicy . po rzepaku talerzowka przed siewem nawozy znowu talerzowka i siew siewnikiem pszenicy i pszenzyta.a po kukurydzy talerzowka nawoz .duzo slomy bylo wiec zyto wysialem rozsiewaczem i potem potalerzowalem .Jak wschody byly ladne i chwastow tez niebylo ,niezamiezam rezygnowac z pluga taka metoda to raz na jakis czas zeby zaduzo prochnicy niebylo plytko.

#44 Share Daniel215

Daniel215

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 05 czerwiec 2009 - 21:37

Uprawa uproszczona Witam, dawno tu nikt nie pisał więc odświeżam temat...
Czy ktoś na forum stosuje taką metode uprawy???
Troche interesujący i nowoczesny sposób, dlatego chciałbym się dowiedzieć czegoś bezpośrednio od kogoś ;)

#45 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 02 lipiec 2009 - 06:50

Uprawa uproszczona No nie wiem Daniel czy to nowoczesny sposób uprawy, przecież stosując taką technikę, to po paru latach plony na pewno drastycznie by spadły, nawet przy większym nawożeniu a do tego szereg innych uniedogodnień związanych z takim "prowadzeniem" pola, tj silne zachwaszczenie, mała przepuszczalność gleby, rozwój wszelakich szkodników itd. Koniec końców przyniosło by to duże straty a nie zyski, takie jest moje zdanie.

#46 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 02 lipiec 2009 - 20:56

Uprawa uproszczona Ja pozwalam sobie tylko na siew pszenicy po rzepaku bez orki 1 talerzówka póżniej agregat ścierniskowy na 15- 20 cm i siew agregatem czynnym z siewnikiem talerzowym. W tamtym roku zrobiłem próbę zasiałem rzepak po jęczmieniu ozimym połowe pola zaorałem drugą część tylko talerzówka i agregat ścierniskowy efekt na zaoranej połowie lepsze wschody większy korzeń i lepszy stan przezimowania plon ocenię dopiero jak skoszę ale na oko widać że po orce będzie lepiej. Wniosek rzepak lubi orkę.

#47 Share Grzenio

Grzenio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 03 wrzesień 2009 - 22:15

Uprawa uproszczona Witam wszystkich.
W tym roku mam zamiar zasiać 5 ha pszenicy na próbe bez orki.
Chce przejechać 2 razy gruberem i potem siać broną wirnikową z nadbudowanym siewnikiem na talerzach.
Na słomę planuje posiać po 50kg/ha saletry. I zrobić to na ciężkiej ziemi (z tego powodu właśnie żeby obniżyć koszty, po zaoraniu musiałbym po 3 razy przejechać agregatem - kombii z grudziądza - a potem brona i siewnik) a tak mam nadzieje że po gruberze odrazu wjade z wirnikową + siewnik.
Co o tym śądzicie? Chwastów nie ma na ścierni a po siewie zazwyczaj pryskam na chwast ewentualnie gdzie trzeba wiosną poprawiam.

Czy uda się to? Rady mile widziane :) Czytałem wszystko wcześniej ale nikt nie pisze o ciężkich ziemiach :)

Pozdrawiam Wszystkich.
Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

#48 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 14 październik 2009 - 00:48

Uprawa uproszczona Ważne jaka roślina byłą przedplonem i jakie ph czy ziemia jest zwięzła czy piach i ogólnie podczas uprawy trzeba sie wczuć w pogodę zaorać i posiac to nawet byle dyrektor banku potrafi (jak to u mnie w okolicy bywa;))

#49 Share Bizonlove

Bizonlove

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 11 listopad 2009 - 21:49

Uprawa uproszczona Ja zrobiłem tak po ściernisku gruber ,posiałem 100kg polifoski na 1 ha,przed samym siewem gruberem tyle że głębiej,i posiałem agregatem uprawowo siewnym -brona wirnikowa i siewnik na ledlicach stopkowych siałem pszenicę wyszło miarę dobrze ,wschody pszenicy dobre zobaczymy jak przezimuje zimę.

#50 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 31 grudzień 2009 - 12:41

Uprawa uproszczona A co daje ta "Uprawa uproszczona", bo pierwsze słysze o czymś takim.? Ja nie mieszkam na wsi, w mieście, ale rolnictwo to od 2 lat hobby stopniowo jest. Interesuje mnie podniesienie urodzajności pól, plonów itp. ale nie mam doświadczenia prawie żadnego w tym, jedynie wujek i dziadek, ale napewno by chcieli posluchac jakiś nowych metod upraw pola...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 31 grudzień 2009 - 13:19

Uprawa uproszczona Czy talerzówką da się zastapic orkę? - Agrofoto.pl Forum ten temat sobie poczytaj.

#52 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 19 maj 2010 - 21:03

Uprawa uproszczona Zeby dobrze wypadały takie uprawy to najlepiej jest stosować odmiany przystosowane do siewu bez orki!,Ja ma w tym roku pierwszy raz taką uprawę ,pod grubera siałem rzepak ozimy ,odmiana Catalina,co do zachwaszczenia i kiełkowania jesiennego to było idealnie(po Butisanie),przedplonem był jęczmień ozimy na którego resztki rozlałem RSM,słoma ładnie się pokruszyła i kultywator zrobił swoje.Jak na razie zapowiada się OK ,ale co do plonu to będzie wiadomo jak kombajn wjedzie na pole.

#53 Share bizonbs

bizonbs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów

Napisany 17 lipiec 2010 - 19:38

Uprawa uproszczona Ja jednak uprawiam starymi metodami pole. Ja ściernisko podoruję, gdyż na moje oko warto. Następnie robię w poprzek ciężką włóką i pole mi wygląda elegancko. Później na jesieni robię orkę i pole spokojnie stoi sobie do zimy. Inaczej jest tylko, jeśli jest to ziemia po roślinach okopowych, które zbiera się jesienią, ale to też albo najpierw jadę kultywatorem, a następnie orka, lub jeżeli widzę, że pole się nadaje do orki to sama orka. Talerzówki używam jedynie do ogórków lub czasem też do ścierniska. Zależy od ziemi.

SIECI, SERWERY, MONITORING, SPRZĘT IT I AUTOMATYKA :)

#54 Share rmaslysz

rmaslysz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 30 wrzesień 2010 - 12:51

Uprawa uproszczona Zdania są bardzo podzielone co do uprawy uproszczonej. My testujemy ten system ale jedynie na polach gdzie przedplonem jest rzepak. Sąsiedzi wchodzą w ten system z większym rozmachem, my natomiast jeszcze się wahamy. Prawda jest taka, że ma to swoje plusy i minusy, a żeby przestawić się z systemu płóżnego, trzeba się zaopatrzyć w inne narzędzie które będzie mogło pracować na głębokości 10-30 cm w zależności od gleby. Jednak gleba musi być lekko splulchniona i napowietrzona oraz resztki muszą być dobrze wymieszane z glebą. Daje to korzyści czasowe, zmniejsza zmęczenie gleby i jej erozję, ale powoduje wzrost porażeń fingicydowych i szkodników. Suma sumaru, jest szybciej, ale koszty są zbliżone, bo to paliwo co się zaoszczędzi na orce, to trzeba wykorzystać na zabiegi ochrony roślin. Jeżeli chodzi o plony, tutaj nie ma reguły, wszystko zależy od kondycji gleby i w jaki plon celujemy. Idea jest bardzo fajna, ale to wymaga jeszcze testów jak dla mnie. Pozdrawiam:)

#55 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 30 wrzesień 2010 - 16:24

Uprawa uproszczona praktycznie ta sama ochrone trzeba dla pluga zrobic, zmniejsza sie ugniatanie gleby, na lekkiej ziemi zaoszczedzic mozna wode, na ciezkiej wiecej paliwa, ktore nie bedzie tanialo.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#56 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 30 wrzesień 2010 - 17:38

Uprawa uproszczona Obniżka plonu może nastąpić w pierwszym roku stosowania tej metody.
W latach kolejnych wydajność niczym nie ustępująca metodzie tradycyjnej (orka).

#57 Share rikisam

rikisam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 30 wrzesień 2010 - 20:27

Uprawa uproszczona

Obniżka plonu może nastąpić w pierwszym roku stosowania tej metody.
W latach kolejnych wydajność niczym nie ustępująca metodzie tradycyjnej (orka).

Jak to wytłumaczyć?
W pierwszym roku następuje spadek plonu a później wzrasta do poprzedniej wielkości? Chyba utrzymuje się na tym samym, niższym poziomie.

#58 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 30 wrzesień 2010 - 22:03

Uprawa uproszczona w kazdym przypadku jest inaczej, niektorzy mowia o znizce, niektorzy o zwyzce, ale na pewno nie ma takiej reguly jak kolega wyzej podsunal :mellow:

jesli na glebie lekkiej z niewielkim dostepem do wody, zostanie poprzez uprawe bezorkowa powiekszona pojemnosc wodna to ciezko oczekiwac znizki plonow, a przypomne ze w europie od tego sie zaczelo.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#59 Share Skrzypek

Skrzypek

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 01 październik 2010 - 03:25

Uprawa uproszczona Uprawa uproszczona to temat rzeka.Nie jestem agronomem ale jestem stanowczo takiej uprawie przeciwny.Kilka lat temu w ramach reklamy siewnika do siewu bezorkowego JD 750A siałem rolnikom i na wystawach różne zboża w ściernisko i na łąkach.To był totalny niewypał,co z tego że zaoszczędzisz na orce jak po takim siewie trzeba stosować duża ilość oprysków.Rolnicy po takim siewie zastanawiali się czy opłaca się wjechać kombajnem.Czytam Wasze komentarze i dziwie się troche,bo nie zastosuj orki 2-3 lata to ten areał co orałeś przykładowo pługiem czteroskibowym,będziesz miał ciężko orać trzema korpusami.Taką uprawą uproszczoną zajmują się rolnicy wielohektarowi,którzy maja kłopot z terminami zbioru,siewu i ta metoda przyszła z Niemiec.Ja jestem za tradycyją orka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Bogdanek

Bogdanek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:Jak każdy lubię nowinki techniczne, interesuje mnie wszystko co z tym jest związane.
    Żona, dziecko, pies:), teściowa... - w takiej kolejności to ustawię. :D

Napisany 01 październik 2010 - 08:15

Uprawa uproszczona Ja nie stosuję tego typu upraw, ale chętnie czytam to co piszecie.