Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa uproszczona

230 odpowiedzi na ten temat

#181 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 maj 2012 - 05:42

Uprawa uproszczona http://claydondrills.com/system

Ciekawy system strip till pod rożnego rodzaju zboże, rzepak i inne rośliny o nie punktowym wysiewie.

Zastanawia mnie we tej technologi kilka kwestii:

- w jakim momencie stosować nawozy?
osobiście uważam, że redlice spulchniające powinny mieć rurki nawozowe, a z przodu ciągnika frontal nawozowy;

- co z pH gleby i jak stosować wapno?
skoro nie uprawiamy całego profilu gleby, to nie ma możliwości mieszania wapna z glebą; w takiej sytuacji należałoby wprowadzać wapno w szczeliny, jednak skoro nawozimy pod korzeń, to nie ma możliwości nawożenia wapnem.

Gdyby połączyć system claydona z systemem striger albo duro, to można wszystkie uprawy prowadzić w technologii pasowej. Robiąc redliny pod rośliny typu burak, kukurydza, można wprowadzać do gleby Ca poprzez spulchniacz, a nawozy NPK dozować przez podsiew w siewniku. Koncepcja trzymania chwastów i resztek bardzo korzystna, bo chroni glebę i a dodatkowo nie robimy w glebie magazynu materiału siewnego chwastów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa uproszczona Dzisiaj, 16:11
  •  

#182 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 16 maj 2012 - 07:02

Uprawa uproszczona No to powiem Wam że niedaleko mnie gość ma kombajn do siewu rzepaku można powiedzieć. Rozsiewa go co 37,5cm z tym że przy spulchniaczu jedna rurka daje głębiej fosforan bądź superfosfat, druga płycej sól a z tyłu jest siany rzepak w rowki siewnikiem jakby do buraków. Kto powiedział że pod wszystkie uprawy dawać striptill. A pod pszenice dać wapno i normalnie jakimś 3-rzędowym podorywkowym czy tego typu maszyną.

No to powiem Wam że niedaleko mnie gość ma kombajn do siewu rzepaku można powiedzieć. Rozsiewa go co 37,5cm z tym że przy spulchniaczu jedna rurka daje głębiej fosforan bądź superfosfat, druga płycej sól a z tyłu jest siany rzepak w rowki siewnikiem jakby do buraków. Kto powiedział że pod wszystkie uprawy dawać striptill. A pod pszenice dać wapno i normalnie jakimś 3-rzędowym podorywkowym czy tego typu maszyną.

#183 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 maj 2012 - 14:32

Uprawa uproszczona Ideą Claydona jest utrzymywanie mulczu i chwastów na wierzchu, w pasach nie uprawianych gleba ma być nie ruszana. Przy przejeździe kultywatorem, wymieszasz mulcz, oraz chwasty, a także przerwiesz strukturę niespulchnianej gleby. Po prostu chodzi mi o kompleksową metodę, w której wykorzystujemy wyłącznie strip-till, a pozostałe działania podporządkowujemy wcześniej obranej metodzie.

#184 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 16 maj 2012 - 14:43

Uprawa uproszczona No to trzeba chyba kupować wapno granulowane i wysiewać je siewnikiem zaraz po żniwach gęsto na odpowiednia głębokość. Ale wapń chyba łatwo rzemieszcza sie w glebie? Jeśli tak to po żniwach dawać małe dawki pod uprawy jare.

#185 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 maj 2012 - 15:39

Uprawa uproszczona Jeżeli by lekko zmodyfikować technologię i po zabiegu po zbiorze wykonanym chwastownikiem, zrobić płytki przejazd broną talerzową, to stosowanie wapna nie było by tak kłopotliwe. Przecież wsiewając poplon i tak trzeba czymś uprawić, w takiej sytuacji przed siewem poplonu zastosować wapno, a potem wykonać talerzowanie z jednoczesnym siewem rośliny okrywowej. Wiosną lub jesienią zrobić redliny z siewem połowy dawki PK, a w podsiewacz przy siewie kolejna dawka PK oraz N, uzupełniony o nawożenie pogłówne pozostałej dawki N. Przecież taki Claydon nie poradzi sobie ze ściernią i słomą z kukurydzy, zwłaszcza przy korzystaniu z siewnika o 12", a nie 24" rozstawie zębów.

#186 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 16 maj 2012 - 20:56

Uprawa uproszczona do strip tilla dobra nawigacja to podstawa, duzo bardziej mozna rozszerzyc wtedy zakres dzialania.

wiadomo, ze ten co wprowadza nowe technologie, to zawsze bedzie myslal by cos ulepszyc i nawet nie zdajemy sobie sprawy na poczatku w jaki sposob mozna wykorzystac takie prowadzenie :) .
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#187 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 16 maj 2012 - 21:15

Uprawa uproszczona spokojnie 5 cm styknie. sygnal rtk nie jest platny, wykupujesz tylko raz kod odblokowujacy i stawiasz stacje, albo korzystasz z karty SIM.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#188 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 17 maj 2012 - 07:32

Uprawa uproszczona Może źle zrozumiałem ale chcecie dawać w burakach wapno co te 45cm? Nie za rzadko?

#189 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 17 maj 2012 - 16:14

Uprawa uproszczona Co do nawigacji- oczywiście tak jest najłatwiej, ale można alternatywnie- taniej. Widziałem na YT film z Francji, koleś siał buraki cukrowe zestawem strip till+siewnik. Z przodu miał zaczepioną rurę o szerokości siewnika (prostopadle do kierunku jazdy) na końcach rury wisiały łańcuchy. Rura była takiej długości, że przy nawrocie po pierwszym przejeździe łańcuchem trzeba wycelować w skrajny, uprawiony już pas. Wiadomo, dokładność nie taka jak przy gps, ale prawda jest taka, że strip till uprawia PAS ziemi a nie linię (w pojęciu matematycznym) i tan pas jest jakiejś tam szerokości (dużo zależy od producenta maszyny)w każdym razie te 10- 15cm szerokości ma. Przynajmniej na filmie, szło to sprawnie, myślę, że jak na początek wystarczy, jak ktoś ma sporo kasy i bardzo duże areały, to wiadomo, gps lepszy.

to nie ten film o którym pisałem, ale ten sam patent:

znalazłem:

Edytowany przez ppp, 17 maj 2012 - 16:23.

#190 Share Brytan

Brytan

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Kulturystyka

Napisany 21 marzec 2013 - 09:26

Uprawa uproszczona a czy jak niezorałem na zime to może lepiej nieorać na wiosne tylko kultywator około dwa razy agregat i siać pole pryskałem pszed zimą randapem proszę o odpowieć dzięki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 20 lipiec 2013 - 20:46

Uprawa uproszczona Witam
czy w uprawie bez orkowej należy zrezygnować z siewu poplonów?

#192 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7796 postów

Napisany 04 sierpień 2013 - 11:23

Uprawa uproszczona Z ciekawości to gdzie można kupić nasiona np. feceli, i jakie poplon jest dobry.
Z tego co wiem to jeden pracownik z Dalgety pisał pracę dyplomową na temat UG max, EM i coś podobnego, robił też doświadczenia z poplonami, i z jego doświadczeń wychodziło że najlepiej wychodzą poplony niż jakieś cud preparaty.

#193 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 08 sierpień 2013 - 08:47

Uprawa uproszczona Ciekaw artykuł o uprawie bez orkowej.

http://www.rolnictwo...-sp-zoo&lang=PL

#194 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 13:04

Uprawa uproszczona Który z tych agregatów lepiej sprawdzi się przy uprawie bez orkowej jako zastępca pługa?

http://www.strom-bed...x.php?idx=12132

http://www.strom-bed...x.php?idx=12210

Pierwszy ma dużą zaletę że można go używać róznież jako zwykły agregat.

Edytowany przez LukaszC5, 12 wrzesień 2013 - 13:05.

#195 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7796 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 18:36

Uprawa uproszczona Minimum 3 belkowy, więc pierwszy.
Po oglądnięciu filmu to też szału nie robi. Cross ma 12 łap przy 3 metrach.

Edytowany przez tomek73, 12 wrzesień 2013 - 18:50.

#196 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 20:32

Uprawa uproszczona Chodzi ci o Crossa z Uni?
Znalazłem o nim ciekawy artykuł,piszą że doskonale nadaje się do pobudzenia nasion chwastów i resztek zbóż do kiełkowania oraz głębokiego spulchnienia.Czyli dołożyć siewnik poplonów i mam dokładnie to czego potrzebuje ale jakoś nie wierzę za bardzo w to co piszą.

http://www.uniagroup...t_bezorkowa.pdf

#197 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7796 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 21:42

Uprawa uproszczona Ja mam 3 metrowego. Z tego co nie jestem zadowolony to że nie robi "ładnie" po prostu po przejeździe zostają nierówności, ale podorywka tak ma wyglądać, a pod siew powinno się doprawiać, ale niekiedy tylko jadę Focusem T Driwe zwłaszcza na lżejszych ziemiach.
Ładnie po nim wszystko wschodzi i szybko.
Ładnie miesza resztki, robiłem nim do 35cm nawet. Ciężko nie idzie, ciągnikiem 150 km daję rady do 12km przy 15 cm. Ale to bardziej zależy od ziemi
Dwa tygodnie temu robiłem podorywki nim, z podcinaczami, a wczoraj trochę wjechałem pod siew, bez podcinaczy, i byłem trochę zdziwiony że tak ładnie wymieszał bo myślałem że nie da rady przy tej słomie. A tu prawie nic nie zostaje.
W tamtym roku redlice starczyły mi na jakieś 100 ha, a w tym na może 50 ha, ale w tym roku jest bardzo sucho.
A nawet miałem przypadek , u sąsiada że wcale mi nie wszedł. Przód podniosłem, tylny wał oponowy też,że koła nie kręciły się w czasie jazdy a on ślizgał się na 4 tylnych redlicach, z podcinaczami, tylko talerzówka weszła z 10 cm.
Kolega chce takiego sprzedać za jakieś 30 tyś netto.

Edytowany przez tomek73, 12 wrzesień 2013 - 21:45.

#198 Share rolbaska

rolbaska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 17 październik 2013 - 18:22

Uprawa uproszczona A czy czterobelkowy gruber na lekkie ziemie to dobre rozwiązanie czy może właśnie trzy belkowy lepszy? Mowa oczywiście o używanych.

Edytowany przez rolbaska, 20 październik 2013 - 17:03.

#199 Share Rafal122

Rafal122

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 21 październik 2013 - 15:22

Uprawa uproszczona A jak w USA robią to że udaje im się siać zboże,kukurydze bezpośrednio w ściernisko i wszystko ładnie rośnie?
Jak ja bym tak zrobił to miałbym na tym polu łąkę kwietną.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7796 postów

Napisany 21 październik 2013 - 17:59

Uprawa uproszczona Jak byś nie pryskał to pewnie tak.
Kolega był teraz w gospodarstwie Barych pod Lesznem, kiedyś było o tym gospodarstwie na forum pisane. i pokazywał mi zdjecia rzpaku sianego strip tillem 21 sierpnia. Szyjka korzeniowa 15mm długość korzenia około metra.
Koło mnie też tak teraz sije znajomy, ale nie zbyt podoba mi się to, pługa nie używa ponad 8 lat. Plony ładne osiąga.