Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa bezorkowa

409 odpowiedzi na ten temat

#141 Share grzesiektomek

grzesiektomek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo

Napisany 22 maj 2011 - 14:12

Uprawa bezorkowa wiosną ja robie tak agregat uprawowy + brony po ścieniu wszystko ładnie się wyrywa potem talerzówka wszystko przykrywa jeżeli się uda to pada deszcz następnie ten sam agregat +wałki i siewnik z grabkami
zapomniałem o nawozach
na drugi raz zrodie tak samo tylko przed 1 agregatem oprysk rondoupem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa bezorkowa Dzisiaj, 00:49
  •  

#142 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 05 czerwiec 2011 - 10:08

Uprawa bezorkowa http://rolnictwo-utu...ca 2011 pdf.pdf

#143 Share Czuro

Czuro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 24 czerwiec 2011 - 08:53

Uprawa bezorkowa witam wszystkich

chciałbym dodać temat glyfosu do uprawy uproszczonej. czy ktoś z was ma doświadczenie w stosowaniu jego do niszczenia samosiewów. znam opinie że wystarczy zastosować 1 litr na ha w 100 l wody ale moje osobiste doświadczenie nie potwierdziło tego, chyba że popełniłem jakiś błąd. w moim mniemaniu uprawa uproszczona po rzepaku mogłaby wyglądać tak: po zbiorze ok 2-3 tyg uprawa agragatem na 15-20 cm następnie po ok kolejnych 2-3 tyg glyfos i nastepnie koniec września siew zbóż agragatem czynnym z siewnikiem talerzowym. pytanie pozostaje ile zastosować glyfosu żeby było skuteczne a jak najtańsze. mówimy oczywiście o samosiewach zbóż i rzepaku

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 czerwiec 2011 - 10:25

Uprawa bezorkowa Lepiej po rzepaku uprawić płytko do 8cm, jak samosiewy będą miały około 5cm. Jak znów rośliny będą miały 5cm, uprawić na 8-15 cm i potem już tylko siew. Po okresie 2 tygodni wszystkie samosiewy nie powschodzą, jak zrobisz kultywatorem na 15-20cm to nasiona znajda się na takiej głębokości, że szybko nie powschodzą i ujawnią się w kolejnych latach.

Co myślicie o przebronowaniu ścierniska po rzepaku bezpośrednio po zbiorze? W moim odczuciu spowoduje to opróżnienie owców z nasion i równomierny pokrycie pola ściętą słomą.

#145 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 czerwiec 2011 - 11:05

Uprawa bezorkowa U nas zawsze po zbiorze rzepaku idzie talerzówka. 3tyg i na polu jest zielono. I teraz sam nie wiem, czy lepiej jest talerzowac 2 razy czy raz i orać mega wyrosniete samosiewy rzepaku,wprowadzajac tym samym zielona mase do gleby.

?

#146 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 24 czerwiec 2011 - 17:19

Uprawa bezorkowa

chciałbym dodać temat glyfosu do uprawy uproszczonej.

To pytanie zadawałem już w wielu tematach na forum i jak na razie nikt mi nie odpowiedział. :unsure:

Nurtuje mnie czy lepiej jest zebrać plon właściwy i po wyrośnięciu samosiewów i innych chwastów zastosować glifosat czy zebrać plon, uprawić pole na płytko, dać wyrosnąć samosiewom i chwastom i dopiero wtedy pryskać?

#147 Share matek1109

matek1109

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 24 czerwiec 2011 - 19:02

Uprawa bezorkowa

U nas zawsze po zbiorze rzepaku idzie talerzówka. 3tyg i na polu jest zielono. I teraz sam nie wiem, czy lepiej jest talerzowac 2 razy czy raz i orać mega wyrosniete samosiewy rzepaku,wprowadzajac tym samym zielona mase do gleby.

?

z pewnością można zaoszczedzić na paliwie niszcząc raz samosiewy, z kolei trzeba się liczyć z tym że samosiewy (zwłaszcza rzepaku) podczas suchej pogody wykorzystaja całą wode z ziemi co się przełoży na problemy z orką :P miąłem już taki przypadek także nie dopuszczam do tego żeby rośliny były większe niż 5 cm:P

#148 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 621 postów

Napisany 24 czerwiec 2011 - 20:02

Uprawa bezorkowa

Co myślicie o przebronowaniu ścierniska po rzepaku bezpośrednio po zbiorze? W moim odczuciu spowoduje to opróżnienie owców z nasion i równomierny pokrycie pola ściętą słomą.

Chyba ktoś ma za dużo żetonów w kieszeni ;)

Tak na poważnie, zazwyczaj po rzepaku idzie pszenica względnie pszenżyto, po zbiorze N i odrazu talerz, gruber na 10-12 cm i niech tam przerabia w glebie. Przed siewem zboża wapno i ponownie talerz, gruber na 14-16 cm. Bez wapna można również, tak orientacyjnie podałem w razie jakby co.

Jak z glifosatem zabawa to nie inaczej jak po zbiorze płyciutko uprawić mniej jak 10 cm i odczekać na uciążliwe niechciane roślinki i dopiero zabieg.

Bobek Farmer:
Z tym rzepakiem w latach kolejnych to prawda, ale w zasadzie to tylko w burakach tzeba wyraźnie uważać (na domieszkę Goltix lub Safari).

#149 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 czerwiec 2011 - 20:27

Uprawa bezorkowa Na słomę rzepaczaną jeszcze azot? Dodany obrazek Przy takiej uprawie jak napisałeś to nie wiele z tych nasion powschodzi. To drugie mieszanie też nie wpłynie na kiełkowanie. Dodany obrazek

Dla mnie korzystniej jest powalczyć z samosiewami chwastów i rzepaku mechanicznie, niż ładować kolejną chemię. Dodany obrazek

#150 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 621 postów

Napisany 24 czerwiec 2011 - 21:03

Uprawa bezorkowa Tym bardziej na rzepaczaną. Nie dużo max 30kg/N/ha.
I mieszać w glebie jeszcze raz mieszać.

I tu bez kitu, dasz jesienią te 30kg/N/ha a wiosną pomniejszasz dawkę awozu o 60kg/N/ha.
Wiecie dlaczego?
Próbowałem bez azotu jesienią, wiosną 160 kg/N/ha w 3 dawkach.
Drugą metodą, czyli azot jesienią 30kg, wiosna 2 x 50kg/N/ha i zostaje 100kg saletry a plon ten sam. Poza nawozeniem N wszystko identyk robione na polu. Azot jesienią pozwala dokładnie rozłożyć resztki, pomaga zmagazynować wodę.
Jeżeli do tego zwapnujecie glebę co 2-3 lata to już będzie primo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 25 czerwiec 2011 - 07:26

Uprawa bezorkowa A często się spieram czy lepiej jest zwalczać perz przed uprawą ścierniska czy lepiej po gruberowaniu jak odrośnie?

#152 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 czerwiec 2011 - 20:38

Uprawa bezorkowa

Tym bardziej na rzepaczaną. Nie dużo max 30kg/N/ha.
I mieszać w glebie jeszcze raz mieszać.

Co do azotu to nie wiem, ale u nas nikt na rzepaczankę nie daje N. Ja w celu rozkładu resztek daje 8l EM lub "Ekosłomy" i pochodnych
Co do mieszania to kompletnie się nie zgadzam ja zaraz po zejściu kombajnu (czyli najczęściej następnego dnia rano) uprawiam talerzówką i sieję poplon, wschodzą samosiewy rzepaku i poplon który jest kasowany jesienią i siany jest ponownie polon rolnośrodowiskowy, na wiosnę kasowanie poplony i w qq nie ma samosiewów rzepaku. Kiedyś robiłem doświadczenie i przejechałem talerzem po kombajnie jak miał ok 10cm to kolejny raz i tak do jesieni, z tego co zauważyłem to tylko podniosłem koszt uprawy bo więcej jak trzy razy nie ma sensu go niszczyć :)

#153 Share bizonek56

bizonek56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 11 lipiec 2011 - 17:59

Uprawa bezorkowa u mnie gruber głębosz talerzówka i siew:)

#154 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 31 sierpień 2011 - 19:58

Uprawa bezorkowa janek jelonek a ty wierzysz w ogole w te EM??? i ich działanie??? przecież to jest jedna wielka bujda...

#155 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, motoryzacja

Napisany 31 sierpień 2011 - 20:38

Uprawa bezorkowa chomik111 jak czytam Twoje niektóre, nie wszystkie, ale niektóre wypowiedzi to odnoszę wrażenie, że właśnie one są bujdą...

#156 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 wrzesień 2011 - 13:02

Uprawa bezorkowa

janek jelonek a ty wierzysz w ogole w te EM??? i ich działanie??? przecież to jest jedna wielka bujda...

zależy w co, ale patrząc na twoja wypowiedź to kompletnie nic na ich temat nie wiesz. Są 3 tematy na forum tam poczytaj. Poza reklama jest i trochę wiedzy.
Jeśli chodzi o szybszy rozkład MO w glebie, lepszą przyswajalność składników przez rośliny to tak w to wierzę bo to potwierdziliśmy badaniami.
Jeśli chodzi o to, że zastępują fungicydy, nawozy to nie w to nie wierzę.

#157 Share lukas15

lukas15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 176 postów

Napisany 26 wrzesień 2011 - 14:23

Uprawa bezorkowa mam do zasiania 4 ha pszenicy, stanowisko po rzepaku 2x talerzowane nie ma samosiewów, jest sucho. Waszym zdaniem lepiej to orać czy siać w mulcz?
Moja brygada: Ursus C-360-3P, John Deere 5090R, Bizon ZO56 Super

#158 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 wrzesień 2011 - 17:10

Uprawa bezorkowa orać, jakbyś miał pewność że bez orki dasz radę to byś ludzi na forum nie pytał ;)

#159 Share field

field

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 01 październik 2011 - 19:21

Uprawa bezorkowa

wiem cos o nich ... nie chce się miec kolo nich pola
kukurydza po niej bez orki pszenica albo pszenzyto w ktorym widac resztki kuku, a potem poplon i znowu kuku a choroby przechodza na moje pole tez ;/

ja granicze z nimi i nic takiego nie zauważyłem a poza
tym mają bardzo dobre plony

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share Michufarmer

Michufarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze, motoryzacja, rolnictwo

Napisany 02 październik 2011 - 19:50

Uprawa bezorkowa Wg mnie w uprawie bezorkowej kilkukrotne przejazdy gruberami czy też bronami talerzowymi mijają się trochę z celem. Oprócz wymieszania resztek pożniwnych z ziemią nic nie osiągniemy a i tak zużyjemy sporo paliwa. Musimy spulchnić glebę na przynajmniej 20 cm. Inaczej plon będzie niski.
Pozdrowienia z kłodawskiego oddziału AF

MichuFarmer