Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Uprawa pełna czy uproszczona

galeria
Uprawa
Zdjęcie

Uprawa bezorkowa

401 odpowiedzi na ten temat

#81 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 02 październik 2010 - 18:30

Uprawa bezorkowa Niestety w monokulturze jest znacznie trudniej i ja jak przechodziłem na bezorkową uprawę to starałem się przynajmniej na najbardziej wartościową uprawę przeorywać więc orka poprzedzała pszenicę ozimą lub jęczmień ozimy browarny później w kolejnych mniej wartościowych roślinach bezorkowa uprawa domieszki jak się trafiły z samosiewów nie stanowiły problemu (np. pszenica w pszenżycie, czy pszenżyto w jęczmieniu paszowym) Wszystko więc zależy od struktóry zasiewów sprzętu i warunków pogodowych ostatecznością jest glifosad którym i tak warto raz na 2-3lata potraktować ściernisko szczególnie w takim roku jak ten gdzie chwasty mają idealne warunki do kiełkowania.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa bezorkowa Dzisiaj, 09:57
  •  

#82 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 03 październik 2010 - 19:47

Uprawa bezorkowa

Uprawa uproszczona to temat rzeka.Nie jestem agronomem ale jestem stanowczo takiej uprawie przeciwny.Kilka lat temu w ramach reklamy siewnika do siewu bezorkowego JD 750A siałem rolnikom i na wystawach różne zboża w ściernisko i na łąkach.To był totalny niewypał,co z tego że zaoszczędzisz na orce jak po takim siewie trzeba stosować duża ilość oprysków.Rolnicy po takim siewie zastanawiali się czy opłaca się wjechać kombajnem.Czytam Wasze komentarze i dziwie się troche,bo nie zastosuj orki 2-3 lata to ten areał co orałeś przykładowo pługiem czteroskibowym,będziesz miał ciężko orać trzema korpusami.Taką uprawą uproszczoną zajmują się rolnicy wielohektarowi,którzy maja kłopot z terminami zbioru,siewu i ta metoda przyszła z Niemiec.Ja jestem za tradycyją orka.

Jak zapewne doskonale się orientujesz uprawa uproszczona to nie jest to samo co siew bezpośredni. A z tego co wiem to JD 750A to złożony siewnik to siewu właśnie bezpośredniego.
Właśnie z tym poglądem mogę się zgodzić siew bezpośredni nie jest dobrą metodą "uprawy".
Natomiast ewentualny sukces (polegający na uzyskaniu plonów tego samego rzędu co przy uprawie tradycyjnej) w uprawie uproszczonej zależy od bardzo wielu czynników.
Moim zdaniem uprawa uproszczona to "wyjscie awaryjne" w sezonach gdzie orka jest szczegolnie trudna i może niesc ze sobą negatywne skutki dla wschodów i początków wegetacji rośliny plonu głównego.
DEZERTER

#83 Share Jarecki21

Jarecki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 21 luty 2011 - 00:13

Uprawa bezorkowa Moje uproszczenia to po qq ciężka talerzówka bez wału i siew agregatem z broną witnikową. Generalnie nieźle. W ubiegłym roku lepsze wyniki niż na polu, gdzie po zbożu było zboże i główne przygotowanie też było talerzówką. W takiej uprawie po qq pole było dość czyste.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share ogrodnikPPL

ogrodnikPPL

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 21 luty 2011 - 23:20

Uprawa bezorkowa Wydaje mi się że na dobrych ziemiach o wysokiej kulturze uprawa uproszczona ma sens ale naprawdę do tego musi być odpowiedni sprzęt a przede wszystkim siewnik. I to dotyczy tylko niektórych gatunków.
Szeroki temat, aczkolwiek zgodził bym się z którymś przedmówcą że to na dłuższą metę musi spowodować spadek plonów, oczywiście nie w pierwszym roku ale niektórych rzeczy nie da się oszukać.

#85 Share losiek13

losiek13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 17:31

Uprawa bezorkowa osobiście nie jestem zwolennikiem siania zbóż w podorywkę bez orki w Polsce nie widziałem jeszcze nikogo kto by siał zboża w mulcz. Moim zdaniem zboża mają obniżony plon chyba że ktoś na prawdę ładuje w te zboża chemii. Po to nasi dziadkowie wymyślili pług żeby orać.

#86 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 17:54

Uprawa bezorkowa skad mozesz wiedziec co sie dzieje jak nigdy nie probowales?? :blink: :blink:

przyspawaj sobie plug do ciagnika i oraj do konca swiata i nawet dluzej, tylko pogadamy za 10 lat jak sie na to zapatrujesz.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#87 Share ollo82

ollo82

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,gry komputerowe,

Napisany 06 kwiecień 2011 - 19:03

Uprawa bezorkowa mam za sasiada byly PGR i oni oraja tylko pod ziemiaki i lucerne a pozostale pola sieja bezorkowo i jakos spadku plonu nie stwierdzili a jada tak juz kilka lat.

#88 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2165 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 06 kwiecień 2011 - 19:20

Uprawa bezorkowa Chciałbym spróbować w przyszłum roku łubinu bezorkowo. Myślę żeby jęczmiennisko z pociętą słomą zrobić talerzówką poźniej jesienią zamiast orki znowu talerzówka. Wiosną zawsze robimy kultywatorem i nie wiem czy słoma nie będzię się zapychać no i czy siewnik "poznaniak" poradzi sobie z resztkami słomy.
Proszę o rady

#89 Share losiek13

losiek13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 07 kwiecień 2011 - 20:01

Uprawa bezorkowa no to posiejcie jeden rok bez orki wszystko i zobaczycie co jest lepsze orka czy podorywka.

#90 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 kwiecień 2011 - 20:17

Uprawa bezorkowa 6 lat bez pługa i moje plony nie odstają od " sąsiadowych", ba czasami nawet je przewyższają, choć fakt zdarza się że są i niższe, jednak jeszcze się nie trafiło, że spadek plonu nie był rekompensowany zaoszczędzonym paliwem oraz czasem pracy. O pozytywnych skutkach braku orki pisać mi się nie chce bo jest tego tyle że ja pierdziu. Z ciekawszych: Mój kombajn dobre 20T i szedł przy miedzy bez problemu a "sąsiadowy" o masie 15T szedł w dół że ja pierdziu :D
Ale dzięki takim ludziom jak ty wiem że cena płodów rolnych nie spadnie :D a jak spadnie to bedzie dużo ziemi do zakupu po sensownych cenach :) B)

Chciałbym spróbować w przyszłum roku łubinu bezorkowo. Myślę żeby jęczmiennisko z pociętą słomą zrobić talerzówką poźniej jesienią zamiast orki znowu talerzówka. Wiosną zawsze robimy kultywatorem i nie wiem czy słoma nie będzię się zapychać no i czy siewnik "poznaniak" poradzi sobie z resztkami słomy.
Proszę o rady

Po żniwach talerzówka ok, tyle że Ja posiałbym gorczycę aby głęboko wniknęła w glebę i ją rozluźniła, po czym talerzówka do niszczenia poplonów co zwiększy masę organiczną dostarczoną do gleby, wtedy na wiosnę ponownie talerzówka i siew poznaniakiem, nawet na redlicach stopkowych nie będzie problemu ;) wiem z doświadczenia, a jak się boisz to daj na gorczycę EM z 5-6l ekosłomę lub inne bakterie aby szybko rozłożyły poplon i resztki pożniwne. Jeśli masz dostęp do jakiegoś agregatu ścierniskowego co zrobi na te 20cm i ma łapy częściej niż co 30cm to możesz zamiast gorczycy ziemię na jesień wymieszać agregatem. W przypadku dwu belkowych agregatów proponuję gorczycę bo wychodzi bardziej opłacalnie gdyż agregatem należy zrobić dwa razy bo rak to za rzadko będzie bruzda w ziemi zrobiona

Moim zdaniem zboża mają obniżony plon chyba że ktoś na prawdę ładuje w te zboża chemii.

Nie widziałeś a durnoty piszesz :blink:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2165 postów

Napisany 08 kwiecień 2011 - 22:32

Uprawa bezorkowa Chciałem posiać łubin bezorkowo bo ma mocne i długie korzenie, korzen palowy. Zresztą ciągle na nim eksperymentuje a on to cierpliwie znosi dając dobry plon. Najbardziej zastanawiam się czy takie zwykłe redlice na siewniku z 84roku dadzą radę z resztkami słomy. Nie mam agregatu ścierniskowego ani talerzówki. Mogę tylko porzyczyć talerzówką taką do C-360, nie pracuje ona zbyt głęboko

#92 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 621 postów

Napisany 09 kwiecień 2011 - 17:44

Uprawa bezorkowa Gwozd:

Bez profesjonalnego sprzętu (a maszyny do c-360 nie można tak nazwać) nie ma najmniejszego sensu bawić się w bezorkową. Potrzebna jest zarówno ciężka talerzówa jak i traktor, który w razie okresu posuchy poradzi sobie z trudną sytuacją na polu.

Talerzowy siewnik to 100% gwarancja udanych wschodów a stary, poczciwy poznaniak w ostateczności mógłby zostać. Warunek - patrz wyżej.

Kultywator wiosną to zły pomysł. Ten do 360 nawywala niepotrzebnych grud, poza tym nadmiernie wysuszy glebę. Lepszy będzie przejazd talerzówką, potem agregacik (do c-360 ten z cienkimi cynkami) i siew.

#93 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2165 postów

Napisany 09 kwiecień 2011 - 21:15

Uprawa bezorkowa aha. No to nie ma co kombonować

#94 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 kwiecień 2011 - 23:19

Uprawa bezorkowa Gwozd przecież ci napisałem w poście powyżej co i jak więc czemu piszesz ponownie to samo :blink:
Ja swoje próby z bezorkową metodą zaczynałem od zdezelowanego siewnika na redlicach stopkowych i talerzówki znaleziono w CCCP oraz UG Kos ;) Mi wyszło po ciężkich bojach także tobie też powinno się udać :)

#95 Share losiek13

losiek13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 10 kwiecień 2011 - 17:49

Uprawa bezorkowa JanekJelonek @ kolego to jakie ty masz plony
pszenica 3 t/ha
rzepak 1t/ha
to faktycznie nie odstajesz od sąsiadów :lol: jeśli ty masz ziemie na piaskach to też bym nie orał ale ja mam ciężkie ziemie i bez orki to nie przejdzie.

#96 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 kwiecień 2011 - 18:01

Uprawa bezorkowa ten "piasek" nazywa się czarnoziem :)
im ziemia cięższa tym lepszy efekt ale komu ja to mówię :lol:

Edytowany przez Profil usunięty, 10 kwiecień 2011 - 19:02.

#97 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 10 kwiecień 2011 - 18:12

Uprawa bezorkowa

osobiście nie jestem zwolennikiem siania zbóż w podorywkę bez orki w Polsce nie widziałem jeszcze nikogo kto by siał zboża w mulcz. Moim zdaniem zboża mają obniżony plon chyba że ktoś na prawdę ładuje w te zboża chemii. Po to nasi dziadkowie wymyślili pług żeby orać.

Potrafisz to sensownie uzasadnić, czy po prostu troll chce zabłysnąć? ;[
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#98 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 kwiecień 2011 - 18:41

Uprawa bezorkowa T-rex on nie odpowie na to pytanie bo nie wie :lol:

#99 Share losiek13

losiek13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 11 kwiecień 2011 - 13:55

Uprawa bezorkowa weźmy rzepak, rzepak ma korzeń palowy i jeśli ty zrobisz podorywkę max 10 cm to korzeń nie będzie miał gdzie rosnąć dwa rzepak ma słabe kiełki i jest mu trudno wyjść jeśli jest gruda do tego jest dużo słomy trzy i przez to że ma słaby korzeń gorzeń przyswaja minerały .Pszenice już jestem w stanie posiać w podorywkę ponieważ pszenica nie potrzebuje głębokiej orki i dobrze uprawionego pola.Ogólnie każda roślina w tedy ma słabszy system korzeniowy.

Edytowany przez losiek13, 11 kwiecień 2011 - 13:56.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 kwiecień 2011 - 14:22

Uprawa bezorkowa Mówiłem, nie ma pojęcia :D
Po pierwsze agregat podorywkowy może pracować na głębokości do 30cm czyli głębiej jak 95% osób na forum orze
Po drugie Mój odnośnik tak wygląda pole po pszenicy przed siewem rzepaku wykonane jedynie talerzówką dobry kombajn porządna sieczkarnia i rozrzutnik plew ( w tym miejscu akurat jeszcze słoma była zebrana) ale na pozostałych polach już nie. Widzisz duże grudy na tym zdjęciu? tak są tyle że jeszcze poszedł gruber i agregat uprawowy równiutko i czyściutko jak na zaoranym polu.
Poczytaj o tym jak to w glebie uprawianej bezorkowo wytwarzają się kapilary wodne oraz zwiększa się mineralizacja resztek pożniwnych ;) A jeśli chcesz wiedzieć rzepak jak rośnie to niszczy podeszwę płużną swoim korzeniem więc przy uprawie na 10cm poradzi sobie lepiej bo gleba będzie mniej zwięzła niż przy orce :D