Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa bezorkowa

401 odpowiedzi na ten temat

#41 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 07 wrzesień 2008 - 08:56

Uprawa bezorkowa dokładnie

czytałem kiedys jakaś publikację własnie na temat uprawy uproszczonej to zalecali tam taki system aby raz na 3-4 lata wykonywać orkę przedzimoa por rosliny jare i niby miało to zniwelować niekorzystne skutki
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa bezorkowa Dzisiaj, 05:57
  •  

#42 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 07 wrzesień 2008 - 10:27

Uprawa bezorkowa hmm no ja orałbym pod buraki co 4 lata na danym kawałku.... a faktem jest ze jest bardzo utrudniona walka z samosiewami i gryzoniami...
DEZERTER

#43 Share krzysiek3120

krzysiek3120

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 20 luty 2009 - 19:40

Uprawa bezorkowa W tamtym roku 2008 posialem na probe pare ha zyta pszenzyta i pszenicy . po rzepaku talerzowka przed siewem nawozy znowu talerzowka i siew siewnikiem pszenicy i pszenzyta.a po kukurydzy talerzowka nawoz .duzo slomy bylo wiec zyto wysialem rozsiewaczem i potem potalerzowalem .Jak wschody byly ladne i chwastow tez niebylo ,niezamiezam rezygnowac z pluga taka metoda to raz na jakis czas zeby zaduzo prochnicy niebylo plytko.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share Daniel215

Daniel215

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 05 czerwiec 2009 - 21:37

Uprawa bezorkowa Witam, dawno tu nikt nie pisał więc odświeżam temat...
Czy ktoś na forum stosuje taką metode uprawy???
Troche interesujący i nowoczesny sposób, dlatego chciałbym się dowiedzieć czegoś bezpośrednio od kogoś ;)

#45 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 02 lipiec 2009 - 06:50

Uprawa bezorkowa No nie wiem Daniel czy to nowoczesny sposób uprawy, przecież stosując taką technikę, to po paru latach plony na pewno drastycznie by spadły, nawet przy większym nawożeniu a do tego szereg innych uniedogodnień związanych z takim "prowadzeniem" pola, tj silne zachwaszczenie, mała przepuszczalność gleby, rozwój wszelakich szkodników itd. Koniec końców przyniosło by to duże straty a nie zyski, takie jest moje zdanie.

#46 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 02 lipiec 2009 - 20:56

Uprawa bezorkowa Ja pozwalam sobie tylko na siew pszenicy po rzepaku bez orki 1 talerzówka póżniej agregat ścierniskowy na 15- 20 cm i siew agregatem czynnym z siewnikiem talerzowym. W tamtym roku zrobiłem próbę zasiałem rzepak po jęczmieniu ozimym połowe pola zaorałem drugą część tylko talerzówka i agregat ścierniskowy efekt na zaoranej połowie lepsze wschody większy korzeń i lepszy stan przezimowania plon ocenię dopiero jak skoszę ale na oko widać że po orce będzie lepiej. Wniosek rzepak lubi orkę.

#47 Share Grzenio

Grzenio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 03 wrzesień 2009 - 22:15

Uprawa bezorkowa Witam wszystkich.
W tym roku mam zamiar zasiać 5 ha pszenicy na próbe bez orki.
Chce przejechać 2 razy gruberem i potem siać broną wirnikową z nadbudowanym siewnikiem na talerzach.
Na słomę planuje posiać po 50kg/ha saletry. I zrobić to na ciężkiej ziemi (z tego powodu właśnie żeby obniżyć koszty, po zaoraniu musiałbym po 3 razy przejechać agregatem - kombii z grudziądza - a potem brona i siewnik) a tak mam nadzieje że po gruberze odrazu wjade z wirnikową + siewnik.
Co o tym śądzicie? Chwastów nie ma na ścierni a po siewie zazwyczaj pryskam na chwast ewentualnie gdzie trzeba wiosną poprawiam.

Czy uda się to? Rady mile widziane :) Czytałem wszystko wcześniej ale nikt nie pisze o ciężkich ziemiach :)

Pozdrawiam Wszystkich.
Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

#48 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 14 październik 2009 - 00:48

Uprawa bezorkowa Ważne jaka roślina byłą przedplonem i jakie ph czy ziemia jest zwięzła czy piach i ogólnie podczas uprawy trzeba sie wczuć w pogodę zaorać i posiac to nawet byle dyrektor banku potrafi (jak to u mnie w okolicy bywa;))

#49 Share Bizonlove

Bizonlove

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 11 listopad 2009 - 21:49

Uprawa bezorkowa Ja zrobiłem tak po ściernisku gruber ,posiałem 100kg polifoski na 1 ha,przed samym siewem gruberem tyle że głębiej,i posiałem agregatem uprawowo siewnym -brona wirnikowa i siewnik na ledlicach stopkowych siałem pszenicę wyszło miarę dobrze ,wschody pszenicy dobre zobaczymy jak przezimuje zimę.

#50 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 31 grudzień 2009 - 12:41

Uprawa bezorkowa A co daje ta "Uprawa uproszczona", bo pierwsze słysze o czymś takim.? Ja nie mieszkam na wsi, w mieście, ale rolnictwo to od 2 lat hobby stopniowo jest. Interesuje mnie podniesienie urodzajności pól, plonów itp. ale nie mam doświadczenia prawie żadnego w tym, jedynie wujek i dziadek, ale napewno by chcieli posluchac jakiś nowych metod upraw pola...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 31 grudzień 2009 - 13:19

Uprawa bezorkowa Czy talerzówką da się zastapic orkę? - Agrofoto.pl Forum ten temat sobie poczytaj.

#52 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 742 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 19 maj 2010 - 21:03

Uprawa bezorkowa Zeby dobrze wypadały takie uprawy to najlepiej jest stosować odmiany przystosowane do siewu bez orki!,Ja ma w tym roku pierwszy raz taką uprawę ,pod grubera siałem rzepak ozimy ,odmiana Catalina,co do zachwaszczenia i kiełkowania jesiennego to było idealnie(po Butisanie),przedplonem był jęczmień ozimy na którego resztki rozlałem RSM,słoma ładnie się pokruszyła i kultywator zrobił swoje.Jak na razie zapowiada się OK ,ale co do plonu to będzie wiadomo jak kombajn wjedzie na pole.

#53 Share bizonbs

bizonbs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 17 lipiec 2010 - 19:38

Uprawa bezorkowa Ja jednak uprawiam starymi metodami pole. Ja ściernisko podoruję, gdyż na moje oko warto. Następnie robię w poprzek ciężką włóką i pole mi wygląda elegancko. Później na jesieni robię orkę i pole spokojnie stoi sobie do zimy. Inaczej jest tylko, jeśli jest to ziemia po roślinach okopowych, które zbiera się jesienią, ale to też albo najpierw jadę kultywatorem, a następnie orka, lub jeżeli widzę, że pole się nadaje do orki to sama orka. Talerzówki używam jedynie do ogórków lub czasem też do ścierniska. Zależy od ziemi.

Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

#54 Share JD5720

JD5720

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 27 lipiec 2010 - 20:46

Uprawa bezorkowa Panowie chciałbym się dowiedzieć (z czystej ciekawości) jak w waszym regionie wykonywana jest uprawa bezorkowa. W pobliżu mojej miejscowości tj na Mazurach uprawa opdbywa się tak: agregat podorywkowy, potem gdy przeschnie znowu agregat podorywkowy, a zaraz za nim talerzówka i na koniec siewnik :D

#55 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 27 lipiec 2010 - 21:06

Uprawa bezorkowa Ścierniskowy, potem przed siewem jakiś tydzień znowu ścierniskowy. Przed samym siewem herbicydy i potem siew najlepiej agregatem talerzowym.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#56 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 27 lipiec 2010 - 21:08

Uprawa bezorkowa U mnie to Cerplon Cerekwica robi bezorkowo to tak lemken rubin potem obornik albo nie i 2 raz rubin a potem horsch pronto i finał :D
Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#57 Share marcinXD

marcinXD

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 28 lipiec 2010 - 05:24

Uprawa bezorkowa znajomy robi tak: po żniwach płytko talerzówką, ma wiosne znowu talerzówka ale jeździ po 2 razy i siew agregatem upr. siewnym biernym

#58 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 28 lipiec 2010 - 06:04

Uprawa bezorkowa a ja chce poplon posiać tylko po talerzówce po oborniku na ściernie, ale z tym talerzowaniem po kilka razy to 2 krotne talerzowanie z mojego doświadczenia to potrzebuje nie mniej paliwa paliwa niż orka, a efekt słabszy

#59 Share Tomi1910

Tomi1910

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów
  • Zainteresowania:Interesuję się Kulturystyką oraz maszynami rolniczymi i wszystkim co się z nimi wiąże ;]

Napisany 28 lipiec 2010 - 06:30

Uprawa bezorkowa U mnie w okolicy nikt nie stosuje uprawy bezorkowej. No chyba, ze sieje poplon to juz nie chce mu się bawić w orkę bo przeważnie się śpieszy :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share przemrolnik

przemrolnik

WETERAN

• V.I.P.
  • rank
  • 1162 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, AgroFoto.pl

Napisany 28 lipiec 2010 - 07:00

Uprawa bezorkowa jeden duzy gospodarz blisko mnie, robi tak ze jak skosi to rozwiezie obornik z kurnika i wiezdza agregatem Vaderstad na te rżysko i ma zasiane, nie powiem ma bardzo ładny plon :D