sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

kb4512    358

Sprzęt na filmie fajny ale jak dla mnie zbyt drogi. Podałem go jako przykład. Cały czas piszę o gruberze, jesienią pracowałem 3m Frostem 7 łap, ciągałem go 4512. Na moje gleby gruber za 4 tysiące wystarczy. Zamierzam ruszać ziemię tak do 20-25 cm, jeśli z czasem okaże się, że trzeba głębiej to wtedy głębosz zakupię. Docelowo to wszystko do traktora 85km 4x4. Chciałem tylko pokazać, że można zacząć mniejszym sprzętem za mniejsze pieniądze w mniejszym gospodarstwie.

  • Like 1

The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2078

Gruberem robiłeś na 20 cm i miał 7 łap? I 4512 dawało rade? Moze chcesz go sprzedać bo 100-120 konne ciągniki z przednim napędem maja co robic w takim gruberze a 4512 daje rade a napewno bedzie tansze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

4512 nie na sprzedaż, jeżdziłem z gruberem w powietrzu, na powierdzenie masz foto kilka postów wcześniej. 


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1142

sercówka, w końcu napisał że Frost

z podcinaczem nawet by z miejsca nie ruszył


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

Z podcinczami ale mocno zużytymi ( podcięte było na całej szerokości). Taki urok lekkich gleb, pługiem bardzo łatwo sięgnąć piaseczku.


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2078

Teraz zaczynam żałować ze kupiłem 100 konny ciagnik. 7 łap w gruberze i na 20 cm nie ma opcji żeby pracować. Mogłem kupić 4512.

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

U-902 ledwo szedł z samą sercówką bez podcinacza na kilka cm przy 7mio-łapowym. Chyba też musze ciągnik zmienić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

przemek28_28, człowiek uczy się na błędach, następnym razem wybierzesz lepiej xD

lukasz222, na kilka cm to stary grudziądzki kultywator pracuje

Żeby nie było, że w temacie o uprawie piszemy o ciągnikach załączam linki:

http://permakultura.net/2010/01/02/orac-czy-nie-orac-oto-jest-pytanie/

http://permakultura.net/2011/02/08/zwiekszanie-poziomu-materii-organicznej-w-glebie-na-duza-skale/

DSC_0371.JPG


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

To ma być gruber? xD

Jakby to był gruber, a nie połowa maszyny, to byś nawet tego nie podniósł, nie mówiąc o jeździe, czy uciągu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

Brakuje wału, jakbyś trochę się znał na uprawie to byś wiedział czemu go nie ma. Żebyś nie szukał w google podpowiem, że to mokry rok i bez wału jest mniej wilgoci. Wał i włóka są już sporo dalej od traktora i tu się zgodzę mogły by być problemy z stabilnością. 

Ps. Jak napiszę, że z wałem by 4512 nie podniósł to Twoje życie było by znacznie mniej przygnębiające? Bo chyba chcesz na agrofoto poprawić swoją samoocenę. 

 

 


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2078
1 godzinę temu, kb4512 napisał:

przemek28_28, człowiek uczy się na błędach, następnym razem wybierzesz lepiej xD

lukasz222, na kilka cm to stary grudziądzki kultywator pracuje

Żeby nie było, że w temacie o uprawie piszemy o ciągnikach załączam linki:

http://permakultura.net/2010/01/02/orac-czy-nie-orac-oto-jest-pytanie/

http://permakultura.net/2011/02/08/zwiekszanie-poziomu-materii-organicznej-w-glebie-na-duza-skale/

DSC_0371.JPG

Kolego akurat lekka ziemia wcale nie jest łatwa w uprawie. Mam ciężka poprzez gliny i mam piaseczek jak napisałeś i wcale na lekkiej nie ma traktor jakoś super lekko. A stary grudziądzki tez mozesz wpuścić na 15-20 cm ale bez podcinaczy bo na 20 cm z podcinaczem to 4512 nawet nie ruszyloby z miejsca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Z redlicami i wałem to sobie możesz co najwyżej agregat uprawowy ulepić. Chcesz błyszczeć, a nie wiesz nawet jak gruber z prawdziwego zdarzenia wygląda, czy robota po nim. Pierwsze też słyszę, żeby ktoś na piachu miał za dużo wilgoci. Nawet po tej jesieni/zimie. Ba, nawet na tym zdjęciu tego nie widać. To kto tu próbuje zabłysnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie dajcie już spokój z tym kto jakim ciągnikiem co ciągnie bo zeszliśmy z tematu a chyba nie o tym rozmowa...

któryś z użytkowników dał mi podpowiedź aby po strąkach upraszczać bo po nich nie ma potrzeby orać w pełni sie zgadzam a z innymi maszynami dać spokój bo ciągnik za mały , tak samo jak np po ziemniaku czy rzepaku uważam że nie trzeba orać ale do sedna , a co jakby orać co 2 rok? aktualnie ze zbóż wywaliłem praktycznie wszystko i została tylko pszenica bo na nią mam zbyt a z wiosny strączkowe - łubin ,ziemie mam wyjałowione i kilka lat pod rząd myślę siać łubin-pszenica po pszenicy jakiś tani poplon typu facelia gorczyca może słonecznik , by było dużo zielonej masy ,  i w tym wypadku siać łubin , potem brona talerzowa, potem wiadomo powtórka brony agregat nawóz itp i pszenica , po pszenicy siew poplonu i talerzówka potem orka na raz albo talerzowanie i orka , wydaje mi sie to dobrym rozwiązaniem , ziemia co 2 lata była by głębiej ruszona i nawozy itp wrzucone głebiej a struktura powinna sie znacznie poprawić przy orce co 2 rok bo jak wspomniałem główny problem to siew jesienny u mnie ,

na piasku natomiast robić tylko broną talerzową i agregatem , raz normalnie po żniwach a 2 raz zamiast pługa czy to na zime czy pod siew i potem normalna uprawa agregatem pod siew , nic tam ciekawego głebiej nie ma więc myślę że wystarczy do mieszania nawozów a głębsze warstwy spulchnią poplony i strączkowe , pozatym piasek znów tak nie wymaga spulchniania bo sam z siebie taki jest

co o tym myślicie? ma to racje sie udać? bo nie chce się wkopać a pomysł wydaje mi sie rozsądny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Nie o ciągnik tu chodzi, a o nazywanie rzeczy po imieniu.

Co do Twojego pytania, zależy po co chcesz uskuteczniać bezorkę - dla polepszenia struktury gleby, czy dla uproszczenia uprawy i oszczędności. Jak dla pierwszego powodu, to orka zniszczy to, co w pierwszym roku bezorkowej zaczęło się układać w glebie. Więc mija się z celem. Jak dla drugiego, to jak najbardziej możesz orać co drugi rok, negatywnych skutków mieć to nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2165

Jak się odniesiecie do wiosennej uprawy na głęboko? Jesienią nie było szans uciągnąć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Ja nie widzę przeciwskazań, sam część pola muszę poprawić, bo też nie dało rady uciągnąć jesienią. Uprawa głęboka to nie orka, gleby nie przesuszy na wiór

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2165

Wilgoć raz, a jeszcze obawiam się czy kluch nie będzie wywalać na glinach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

W zależności od warunków wilgotnościowych brył się może nie wyzbędziesz (chodź i to zależy od wału), ale czy po pługu wyjdzie to lepiej? Odłoży jeszcze większe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242
2 godziny temu, Tomek90 napisał:

Jak się odniesiecie do wiosennej uprawy na głęboko? Jesienią nie było szans uciągnąć. 

podłączam się. mam kawałek bez drenacji piach i pyły w zeszłym sezonie gruber bez podcinaczy i brona talerzowa 2x przed i po bo musiałem koleiny pozasypywać .przez długość  pół pola i na całej szerokości . Mtz 82 to szatan do tej roboty- brona już w zasadzie wygładzała powierzchnie słoma nie cięta zostawiona bo miała być zebrana i w tym roku zapowiada się powtórka na wiosne tylko tym razem ja pociełem słome .chciałbym wejść jak najwcześniej z owsem do 10 kwietnia jak się nie da to łubin a jak i ztym nie wyjdzie to kuku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uprawa agregatem na głęboko z pewnością będzie dużo lepsza dla   gleby i nie przesuszy jak plug

Edytowano przez grzesiekrolnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Każda uprawa niszczy " kapilarność gleby " płytka płytko, głęboka głęboko......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ty jesteś pewien tego co napisałeś ? Bo mam wrażenie że pierdzielisz bez sensu . Może napisz w jaki sposób poprawić kapilarność gleby bez uprawy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jestem pewien np: uprawa pożniwna przez zniszczenie " kapilarność gleby " ogranicza wysychanie głębszych warstw. Tak samo na wiosną stosujemy płytka uprawę by przerwać podsiąkanie

Kapilary można porównać do cienkich rurek, co z nimi robi uprawa?

Edytowano przez ansu
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
    • Przez Krzyszt0f
      Witam wystąpiła u mnie śniedź cuchnąca w pszenicy, i teraz pytanie czy mogę to ziarno dać do jedzenia świnią i bydłu? Czy dodawać coś do paszy dla bezpieczeństwa? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj