Skocz do zawartości

Zdjęcie

Odmiany żyta

118 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Pitekk

Pitekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, sprzęt rolniczy, wszystko po troszku:)

Napisany 15 wrzesień 2008 - 17:19

Odmiany żyta dzis kupiłem żyto syntetyczne Carotop dałem 175,10 zł/100kg kurcze otworzyłem jeden worek i jestem niezbyt zadowolony z zaprawionego zboża jedne ziarenka śa dobrze zaprawione a niektóre wcale...poza tym ziarno nawet grube i równomierne zobaczymy co z tego wyniknie stanowisko po pszenżycie ozimym pod korzeń mam zamiar dać 150 kg Amofosmagu lub Lubofoski i nie wiem czy to nie za mało ale nawóz taki drogi że troche musze ograniczyć nawozenie, pole to V klasa mam takie pytanie czy za rok moge je zasiac jakoby że to jest syntetyczne nie jest jednoroczne?...pod koniec tygodnia będę odbierał jeszcze Dankowskie Diament po 145 zł/100kg
"Każdy istniejący porządek ma to do siebie, że trzeba go bez przerwy robić."

@Pitekk All right reserved.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Odmiany żyta Dzisiaj, 11:46
  •  

#22 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 15 wrzesień 2008 - 18:28

Odmiany żyta Do tego syntetycznego chyba trzeba dać domieszkę populacyjnego? W następnym roku podwoisz domieszkę i siej, przynajmniej mi tak radzono, posiałem i zebrałem plon.

#23 Share Pitekk

Pitekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 15 wrzesień 2008 - 21:18

Odmiany żyta

Do tego syntetycznego chyba trzeba dać domieszkę populacyjnego? W następnym roku podwoisz domieszkę i siej, przynajmniej mi tak radzono, posiałem i zebrałem plon.

hmmm własnie nie wiem czy trzeba dodawać bo sprzedawca nic nie mówił tym bardziej że on pochodzi ode mnie z m iejscowosci i zna dobrze mojego ojca i by chyba nic nie ukrywał przed nami...tak wogole to chciałem wziac 500 kg tego dańkowskiego tylko ze jak bylo to nie bralem a dzis jak zajechalem kupywac to bylo tylko te a ma przyjsc jeszcze jedna dostawa z zytem i skreci dla mnie te 200 kg wogole nie ma zboza wszystko zaklepane zreszta moze za rok juz tego nie zasieje tylko wezme populacyjne lub mieszancowe

#24 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 15 wrzesień 2008 - 21:49

Odmiany żyta

hmmm własnie nie wiem czy trzeba dodawać bo sprzedawca nic nie mówił tym bardziej że on pochodzi ode mnie z m iejscowosci i zna dobrze mojego ojca i by chyba nic nie ukrywał przed nami...tak wogole to chciałem wziac 500 kg tego dańkowskiego tylko ze jak bylo to nie bralem a dzis jak zajechalem kupywac to bylo tylko te a ma przyjsc jeszcze jedna dostawa z zytem i skreci dla mnie te 200 kg wogole nie ma zboza wszystko zaklepane zreszta moze za rok juz tego nie zasieje tylko wezme populacyjne lub mieszancowe

Czytaj tu, punkt 3, ale to dotyczy mieszańcowego.

#25 Share mlodyrolnik3

mlodyrolnik3

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 16 wrzesień 2008 - 14:28

Odmiany żyta Jak sadzicie Czy lepiej będzie zastosować nawozy wiosną czy teraz pod korzeń?

#26 Share Pitekk

Pitekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 17 wrzesień 2008 - 06:38

Odmiany żyta

Jak sadzicie Czy lepiej będzie zastosować nawozy wiosną czy teraz pod korzeń?

u mnie pod oziminy to jest tak że czesać jesienia i jest to zwykle jakies superfosfat (np. Amofosmag, Lubofoska, Lubofos) a wiosną saletrzak, saletra lub mocznik

stosowanie nawozów jesienią daje możliwosc lepszego rozkładu dzieki wiekszej wilgosci wiosna jest roznie w tym roku nie wiem czy saletrzak sie do konca rozlorzyl bo byla straszna susza :lol:

#27 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 09 grudzień 2008 - 22:50

Odmiany żyta Jedyny problem z żytem (i wszystkim innym) na glebach klasy 5,6 to woda. To, że wyjdzie lepiej niż pszenica macie jak w banku, ale na najgorsze stanowiska nie polecam hybryd, wyjdą tak jak populacja a nie o to chodzi, pod hybrydy dajcie te lepsze z gorszych stanowisk, one mają sypać fest a nie tak sobie. Tak sobie to można w nosie podłubać o tu ma się opłacać.
Jeżeli chodzi o populacyjne to polecam nieśmiertelne Dankowskie we wszystkich wariacjach, na gleby klasy 6 o słabej kulturze może być nawet Dankowskie Kradzione :rolleyes:
Jeżeli chodzi o hybrydy na słabsze Visello, na lepsze Balistic.

#28 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 09 grudzień 2008 - 23:21

Odmiany żyta A jakie bys polecił odmiany żyta hybrydowe poza KWS Lohow ?

I takie pytanie - jaka jest twoja opinia co do obsady roslin żyta w stosunku do jakości stanowiska ? Im słabsza ziemia tym gęściej czy rzadziej ?
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#29 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 09 grudzień 2008 - 23:24

Odmiany żyta Każda odmiana się wyradza, nie ma opcji na sianie w nieskończoność bez straty plonu i kompensacji chorób, co do jego plonowania to kiedyś było lepiej, w 2008 chyba spadł poniżej wzorca i pewnie wyleci z rejestru odmian.
Generalnie od bidy może być, ale to ni pies ni wydra, plonowaniem hybrydowym do pięt nie sięga, jest ledwo nad populacją, a jest od niej droższy.
Moim zdaniem to taka ciekawostka. Chociaż znam takich co sobie chwalą.

#30 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 09 grudzień 2008 - 23:38

Odmiany żyta 1) poczytaj uważnie np Dankowskie
2) im gorsze tym rzadziej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 09 grudzień 2008 - 23:40

Odmiany żyta Przeczytaj Ty uważnie moje pytanie . Dańkowskie od kiedy jest hybrydowe :rolleyes: ?

To ile sztuk żyta populacyjnego siać na m2 na takich kiepskich V kl i lepszych IV kl ziemiach ?
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#32 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 09 grudzień 2008 - 23:41

Odmiany żyta jedynie festus, ale odpowiem inaczej. Poczytaj wyniki i daj znać czy znalazłeś coś mocniejszego z żyt hybrydowych niż odmiany z Lochow. A biorąc pod uwagę to, że praktycznie wszystkie hybrydy w Polsce są mniej więcej w tej samej cenie to po co kombinować?
Trzeba brać najmocniejsze.
Jak masz precyzyjny siewnik odpowiednio przygotowane pole i jesteś w stanie dokładnie posiać to około 250/m2 powinno być ok. Górna granica to około 400/m2 (przy późnych siewach). Sam musisz dojść ile twoje pole jest w stanie unieść.
Na IV wybrał bym hybrydowe.
Na V zależy na ile się czujesz w temacie i jak znasz swoje pole. W tym roku na mozaice IV/V zbierałem ponad 7 ton Visello bez specjalnego wydziwiania z ochroną i nawożeniem. No ale rok też był dobry dla ozimin.
Generalnie uważam że populacja powinna iść na najsłabsze, ale nie dlatego, że lepiej je wytrzyma, po prostu na biednych kawałkach plon może być tak ograniczony suszą, że nie będzie widać różnic pomiędzy hybrydą i populacją , zwłaszcza jak nic nie wyjdzie :rolleyes: Więc po co przepłacać?

#33 Share damian9871

damian9871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 10 grudzień 2008 - 09:03

Odmiany żyta żadna rewelacja miałem to cudo 3 lata (nasiona co rok kupowane) najgorsza hybryda nawid lepiej plonuje a przynajmniej nie gorzej

#34 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 24 kwiecień 2009 - 20:32

Odmiany żyta a ja na tą odmiane nie moge złego słowa powiedzieć bo czy piasek czy lepsza ziemia to i tak ładnie powschodziła i jak na 6 kl ziemi dała ładny plon B)

#35 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 25 kwiecień 2009 - 07:02

Odmiany żyta Bardzo dobra odmiana plonowała u mnie 6t naV-VI klasie oraz świetne parametry jakaściowe.

#36 Share kaziu6011

kaziu6011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 04 luty 2011 - 12:19

Odmiany żyta Witam serdecznie.
Na wstępie przepraszam za to że być może kopiuję temat ale nie znalazłem nic stosownego do mojego problemu a mianowicie mamy posiane żyto dankowskie diament na kompleksie zytnim słabym, norma wysiewu została ustawiona 200kg/ha.Zaznaczam rownież że w pobliżu jest las i oczywiście zwierzyna się pasie i urządza bitwy na poroża...
Teraz jest problem tego typu że wystąpiła pleśń śniegowa na życie które zostało zakupione z centrali zaprawiane.Na chwilę obecną nie wiem jaka była zaprawa stosowana ale to w niedługim czasie postaram się ustalić.
I teraz moje pytanie szczególnie kierowanie do tych którzy siali to żyto jak to u was wygląda czy tez występuje pleśń i czy macie jeszcze inne problemy z nim.
A co do innych odmian żyta to na jakich kompleksach siejecie i jaka jest norma wysiewu dla danej odmiany.
pozdrawiam

#37 Share simon72

simon72

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze, hodowla zwierząt, motoryzacja, literatura, militaria.

Napisany 04 luty 2011 - 13:18

Odmiany żyta U mnie w tej odmianie nie ma w tym roku problemu z pleśnią- wogóle barak jakichkolwiek problemów. Uprawiamy jeszcze odmianę Kier i Rostockie- na najsłabszych glebach głównie V klasy. A norma wysiewu to od 180 do 250 kh/ha.

#38 Share kaziu6011

kaziu6011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 04 luty 2011 - 20:10

Odmiany żyta no my posialiśmy 200kg/ha i tak jak opisałem problem powyżej.

A wcześniej miałeś jakieś problemy?

#39 Share simon72

simon72

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze, hodowla zwierząt, motoryzacja, literatura, militaria.

Napisany 09 luty 2011 - 09:35

Odmiany żyta W życie nigdy. W pszenżycie się czasem zdarza tylko. Te żyto jest zaprawione od pleśni śniegowej - sprawdzałem na etykietakch.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 09 luty 2011 - 19:28

Odmiany żyta Dańkowskie Diament C1 siałem w ilości 110kg/ha, a tu masz jego cechy.
http://www.danko.pl/...html?type=SMTI=