pawel

Odmiany żyta

Polecane posty

PiastOracz    136

a jakie zabiegi i nawozenie na hybryde stosujecie? a jakie na zwykłe odmiany zyta??:)

 

Ja w hybrydzie jak i w populacji stosowałem identyczne (ćwiczyłem obie), bo jak chcesz zbierać więcej jak 4 tony z ha to obie musisz traktować identycznie, ale oczywiście bez przesady. Teraz uprawiam tylko mieszańce, bo jak koszę to w kombajniku milej jak patrzę do zbiornika, dużo lepiej plonuje u mnie a testuje od 4 sezonów. Całą ochronę zamykam w 120 -140 zł ha. Pierwszy zabieg na wiosnę na prochloraz+ propikonazol lub siarkol K +0,2 tebokonazolu. Pierwszy zabieg jest najwazniejszy bo po zimie trzeba wszystko wyczyścić (podleczyć). Jak jest sezon na rdzę to zredukowaną dawkę epoksynazolu jak 3/4 kłosa wyjdzie ze żdżbła (zabieg rano lub wieczorem) lub po kwitnieniu i to wszystko. Tak robię u siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Każda odmiana się wyradza, nie ma opcji na sianie w nieskończoność bez straty plonu i kompensacji chorób, co do jego plonowania to kiedyś było lepiej, w 2008 chyba spadł poniżej wzorca i pewnie wyleci z rejestru odmian.

Generalnie od bidy może być, ale to ni pies ni wydra, plonowaniem hybrydowym do pięt nie sięga, jest ledwo nad populacją, a jest od niej droższy.

Moim zdaniem to taka ciekawostka. Chociaż znam takich co sobie chwalą.

 

Uprawiałem syntetyka 4 lata temu i bardzo średnio go oceniam bo plonował na poziomie populanta a oczekiwałem trochę lepiej. W przenośni powiem tak. Moje odczucia są podobne jak po ubraniu koszuli z udziałem włókien syntetycznych na wesele z dobrymi tańcami. Kto taką miał to wie co się dziej jak sięczłowiek upoci.

A tak na poważnie, to łan był okropnie nie równy. Jedna roślina większa druga niska (mimo ,że wschody były równe i pole pod względem gleby też równe). Plonem nie powaliło na kolana. Jak później sprawdziłem w wynikach na stronie w COBORU to populacje w badaniach lepiej plonują i od tego czasu nie uprawiam syntetyka. Jak rozmawiałem z kolegami to więcej niezadowolonych niż zadowolonych. Oczywiście kwestia gustu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

Też posiałem na jesieni po raz pierwszy tą odmianę na V klasie i zobaczymy jak to będzie. Mam jeszcze pytanko ile dajecie saletry na hektar wiosną?, myślałem dać 200 kg/ha ( 120kg/ha pierwsza dawka i 80kg/ha druga)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszNowak    6

Ja Miałem ta odmianę. Jestem z niej średnio zadowolony bardzo nie równo rośliny urosły jedne niższe drugie wyższe.

Edytowano przez TomaszNowak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
navaho13    1

posiałem 140kg i jest za gęste. Pierwsza dawka 150kg saletry na 5 klasie. uważam, że więcej na tej glebie nie ma sensu. dam jeszcze mocznik w oprysku 2 razy plus ochrona .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

a co powiecie ogólnie o tej odmianie - jak plonuje ? przy jakiej agrotechnice i nawożeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEVID    1

Ja mam 1 rok Dańkowskie Diament i Crooas a zobacyzmy jak będzie plonować diament wygląda super opryskany Stbilanem 750 by się nie położył czasem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes11    0

Stoje przed dylematem czy siac zyto hybrydowe czy populacyjne. Zrobila sie moda na hybrydy w przypadku rzepaku ok wszystko rozumiem ale w przpadku zyta mam kilka watpliwosci. Populacyjne ma jeden wilki plus czyli mozliwosc wykorzystania zebranego ziarna do siewu. Co myslicie o tym ? Wiec czy jestescie za hybrydami czy za populacyjnymi (Dankowskie) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

ja miałem dankowskie diament i nie polecam....bez okrywy snieznej wymarzło mi około 35%zboza....mroz był w ganicach 26 stopni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Powiedzcie mi jaki jest optymalny termin siewu dla północnej części woj mazowieckiego?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Dzięki tez już to znalazłem, stosujecie sie do tych terminów czy macie jakieś inne doświadczenia?

  • Like 1

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Te dane są określane na podstawie wieloletnich warunków panujących w Polsce. Ale czasami mamy odchyły od standardów. Rok temu wujek posiał żyto 20 października, śnieg zima był, wiosną trochę w słabej kondycji było to żyto, ale wysoka dawka N na start i 4t uleciały.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Czyli ponad miesiąc później niż wynika z tego rysunku. Z tego co wiem to żyto powinno rozkrzewić się na jesieni? A powiedzcie jeszcze jak plonuje Wam ta odmiana?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ale pamiętaj że poprzednia zima zaczęła się dopiero w połowie stycznia, temperatura była niska ale żyto prowadzi wegetacje nawet w bardzo niskiej temp, dlatego żyto powinno nawozić się najszybciej jak się da. Jeżeli liczysz na dobry plon to żyto musi rozkrzewić się jesienią, wiosną tego już nie robi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasso    9

Witam w tym roku miałem posiana tą odmianę żyta, nie po raz pierwszy także jest sprawdzona w moim gospodarstwie. Z plonu jestem zadowolony sypnęło mi ok 5 t/ha. Co do nawożenia to nie szalałem za bardzo dałem w czystym składniku ok 80kg fosforu(superfosfat) oraz ok 100kg potasu(sól potasowa) i tak samo z azotem około 100 kg (saletra) podzielone na 3 dawki. Ilość wysianych nasion wynosiła u mnie jakieś 110-120 kg/ha. Proponuje zastosować regulator wzrostu moddus, albo chociaż antywylegacz bo jest to dość wysoka odmiana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

Ja dziś zasiałem u siebie dankowskie diament w ilości 180 kg/ha

Przedsiewnie dałem 50 kg fosforu i 90 kg potasu na ha w czystym składniku zobaczymy co z tego będzie, ale jak na razie potrzeba deszcze bo bardzo sucho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EppS    90

Według danko w optymalnym terminie należy wysiać max. 320 szt/m2 co przy MTN 37g i zdolności kiełkowania 95% daje ok. 125 kg/ha.


NAPIS ćWICZEBNY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Optymalny termin to nie wszystko. Licza się jeszcze warunki do krzewienia jakie panują. Rok temu i u mnie niektóre pola zostały posiane zbyt rzadko ponieważ jesień była sucha i krzewienie było silnie zahamowane. Ten rok jest jeszcze gorszy. Jak będzie tak dalej to nie będę w stanie zaorać pod żyto.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

A u mnie akurat w tych miejscach nie było sucho gdzie siałem, siane na dodatek kwalifikatem i h** wie jak powschodziło

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
    • Przez kingway
      Witam , ile wysiać kg na ha zyta populacyjnego Dragon - żyto dańkowskie - 2 odsiew - rok temu brane z centrali ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj