kat

Sorgo na kiszonkę

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
petroszz    4

I jeszcze ja odświeżę temat :)

Chce po jęczmieniu jarym zasiać jeszcze mieszaniec Sorgo z trawą sudańska.

Mam taką działkę 0,8ha a że kukurydza raczej już nie osiągnie znaczących plonów jeśli chodzi o objętość to zamierzam zaryzykować.

Planuję wykonać siew zwykłym siewnikiem do zboża w pewnych odstępach żeby potem zebrać to sieczkarnią i wymieszać na pryzmie razem z kukurydzą.

Co o tym Myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Witam.

Przez przypadek zauważyłem w tym dziale mój wpis o sorgo. Cały temat zamieszczam w dziale Zboża-Kukurydza -Sorgo na ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekm66    26

odświeżam temacik  :

otóz dziki w tym roku nie miały litości i skasowały połowę zasianej QQ( około 1ha ) ... po przesianiu niestety wyzbierały świerze ziarno ... więc przesiałem drugi raz mieszańcem sorga i trawy sudańskiej w ramach eksperymentu(niechciałem zostawiać pustego pola) a  dzięki dzikom rozwarzam wyjście z uprawy QQ

chciałbym zapytać czy ktoś ma doświadczenie w uprawie sorgo ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hankarys    0

Witam,miałem kiedyś zasiane sorgo na kiszonkę.Sorgo lubi wysokie temperatury ,może być nawet susza,u mnie na początku rosło równo z kukurydzą i przyszedł jeden deszcz to przez tydzień metr urosło,i zostawiło kuku w tyle .sorgo nie znosi przymrozków,jeden przymrozek na jesieni trzeba kosić bo schnie w oczach,przy koszeniu miało ponad 4 metry na 6 klasie.normalnie wycieczki ze wsi chodziły oglądać co to jest.zakisiło się dobrze,byki zjadły bylo czuć taki zapach jakby octu.Na następny rok znów zasiałem ale rok był chłodny i była kiszka ,sorgo słabe ,miało 1,5metratak że słabo.Najwiękrzy plus to to że dziki nie wchodzą ,nie trzeba grodzić

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekm66    26

a napisz coś więcej o uprawie tj . siew nawożenie i opryski , bo ja jak pisałem wyżej , przesiałem sorgo na miejsce wyjedzonej QQ a chciałbym w przyszłym roku zasiać "w czystym siewie" ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hankarys    0

Uprawa i nawożenie tak jak przy kuku,tyle że ziemia może być słabsza,pryskałem mustangiem jak miało 5 liści,siałem poznaniakiem,kosiłem jednorzędówką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekm66    26

odgrzebuję  ;)  ...  siał ktoś sorgo siewnikiem do buraków (np gamma) noszę się z zamiarem kupienia takiego siewnika czy trzeba coś w nim zmieniać czy można siać tak jak buraki ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Witam.

Ja sieje sorgo z przeznaczeniem na ziarno. W tym roku w woj. świętokrzyskim zasiano ok. 60 ha sorga ziarnowego. Nie wszędzie się udało bo ci co poczatkowali trochę zaniedbali opryskanie od chwastu.

Sorgo siane tym zestawem na foto. Międzyrzędzia 40 cm, odległość ziaren 5 cm., ale też się krzewi., oprysk Lumaxem po siewie, nawożenie jak pod kukurydzę, Wskazana przy wys. 10 cm  saletra amonowa 150kg/ha, ale polecam jej wysiew rzędowo bo rozsypując wpada w łodygę i przebarwia co opóźnia wzrost. Przy krzewieniu wyrzuca nawet do 5 łodyg.

Żniwa w 2014 r.

post-55607-0-67609600-1440165969_thumb.jpg

post-55607-0-71216800-1440166002_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jaka wartosc pokarmowa ma kiszonka z sorga dla bydła opasowego ?

ile jest ton masy z 1ha ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

no właśnie jaką to ma wartość i gdzie kupić nasiona? biorąc pod uwagę suszę to powinno dać więcej masy niż qq ale czy wartość pokarmowa takiej kiszonki jest na chociaż porównywalnym do niej poziomie? jaka odmiana najlepsza? niech wypowie sie ktoś kto to praktykuje bo wydaje się to ciekawą alternatywą dla kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja posialem w tym roku mieszanca z trawa sudanska jak narazie nie jest zle
Jak narazie wyglada tak
Jak narazie wyglada tam moze troche pozno siane pod koniec maja

post-96319-0-91425300-1467831020_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

Miałęm pierwszy raz i trochę je przystopowałęm lumaxem, znajomi sieją po 30ha na paszę dla jałówek i im rooośnie naprawdę duże dziki tego nie tykają, na [przyszły rok sieje tego ok 2,5ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

niema problemu

dawaj do mnie to jest trochę .

Ja ręcznie wsiwałem w kukurydzę i nic nie wyszło oprysk załatwił sprawę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz1122    15

To skad masz te sorgo i jaka odmiane bo czytalem ze herkules jeest 200 zl drozszy od jakiej tam odmiany na 2 ha

polecisz herkulesa? i czym spryskac?  i jaki nawoz dajesz ja wywiozlem obornik jesienia dosc grubo :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

opłaca sie Wam siac sorgo ?

cos mi sie zdaje ze lepiej już żyto zasiac na kiszonke niż te badyle ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj