Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki pług do Ursusa C-330?

410 odpowiedzi na ten temat

#361 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1660 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 23 wrzesień 2014 - 20:51

Taa, ciapkowi nawet przy 2 skibach czasem braknie pędu, żeby dobrze ziemię przewrócić, co dopiero przy trzech małych. Na ugorach tym bardziej. Na czystym podoranym polu może i się sprawdzi, ale na dobrej ziemi, przy poplonie czy na ściernisku jest więcej kombinowania niż roboty

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaki pług do Ursusa C-330? Dzisiaj, 15:36
  •  

#362 Share kapec22

kapec22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 23 wrzesień 2014 - 21:41

Nie chcę tu nikogo przekonywać, niech każdy robi jak uważa, ale jeśli czegoś nie testowałeś to się nie wypowiadaj.

#363 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 23 wrzesień 2014 - 22:08

@kapec22 po części ma rację.

Swoim ciapkiem z '76r. pewnie bym nie dał rady pociągnąć 3x30 cm, ale u mojej ciotecznej siostry jej nowszym ciapkiem " M" orzę takim zestawem ziemię klasy 3a bez problemu, nawet pole po gorczycy w plonie głównym bez wcześniejszej obróbki. Wprawdzie od czasu do czasu zapycha się, ale nie ma większego problemu. Uciąg ma niesamowity.

Co do orki ugoru to już inna sprawa. Trudno mi wyrokować, ale osobiście skłaniałbym się ku stwierdzeniu, że będzie mu trudno osiągnąć zadowalający efekt.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#364 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 24 wrzesień 2014 - 08:01

Ja bym do C330 kupił 3 - jak muszą być to niech będą już te z UG. Zawsze lepiej mieć 3 bo odkręcisz 3 korpus i odwrócisz do góry nogami to masz oryginalny obciążnik który jak sucho to na pewno się przyda. 

#365 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1660 postów

Napisany 24 wrzesień 2014 - 15:28

Nie chcę tu nikogo przekonywać, niech każdy robi jak uważa, ale jeśli czegoś nie testowałeś to się nie wypowiadaj.

Różne rzeczy testowałem i dlatego chętnie się wypowiem ;)  Orałem piaski C-330M grudziądzką 3ką, ale na normalne pole z żyzną ziemią nigdy bym go nie wpuścił z takim zestawem, tym bardziej na ugór - szkoda mi ciągnika i czasu straconego na mieszanie kołami w miejscu. Zaprosiłbym Cię na pola, gdzie U1614 z pługiem 4x40 miał chwile zwątpienia, nawet byś z miejsca nie ruszył. Więc bezpieczniej ograniczyć swoje przekonanie, że u każdego taki zestaw będzie super zgrany i wydajny.

#366 Share dietro

dietro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 24 wrzesień 2014 - 17:02

Dzięki Panowie za odp. rozgladam się  w w takim razie za 3x35 , odejmę jeden korpus i będzie ok.

#367 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 09 październik 2014 - 23:49

Taa, ciapkowi nawet przy 2 skibach czasem braknie pędu, żeby dobrze ziemię przewrócić, co dopiero przy trzech małych. Na ugorach tym bardziej. Na czystym podoranym polu może i się sprawdzi, ale na dobrej ziemi, przy poplonie czy na ściernisku jest więcej kombinowania niż roboty

To że twojemu brakuje mocy przy 2 skibach to nie znaczy ze innym ma brakować.

ja testowałem 3x35 i idzie bez problemu ale ma ciężko.

mam 2x35 i nie ma opcji by gdzie kolwiek brakło mu mocy.

#368 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1660 postów

Napisany 10 październik 2014 - 18:28

"idzie bez problemu ale ma ciężko" - w j. polskim to się nazywa oksymoron.

Wczoraj orałem U1614 i pługiem 6-cio skibowym, miesiąc temu na glinie ten sam ciągnik miał problem z uciągnięciem czwórki. Jaki z tego wniosek?

#369 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 31 październik 2014 - 20:29

C330 z 3UG ( 3x30cm) to chyba żart lub na piachu. Na normalnej glebie to 60-tka ma co robić z takim pługiem. Na rędzinach to z 2 będziesz miał ciężko a mogą się zdarzyć takie lata że nie dasz rady i tych 2 pociągnąć ( oczywiście zaorzesz ale nic innego jak głębsza podorywka nie wyjdzie.)

#370 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2392 postów

Napisany 31 październik 2014 - 21:24

Jak ktoś posiada pług UG 2 i 3 to niech zerknie na położenie lemiesza w tych pługach.Ja posiadam je oba i w dwójce lemiesze są bardziej w pionie niż  w trójce.W trójce są lemiesze leżące co sprawia że orka trójkami jest autentycznie taka sama jak dwójami tylko trzeba dbać o długość lemiesza.Doświadczyłem tego jak na swoje 20 ha do c 360 dorwałem za parę groszy w rozliczeniu 3 UG nowego typu i tak samo 60 idzie na gliniastej glebie jak dwójkami.Od tej pory pod lemiesz w dwójkach podłożyłem pasek wąski blachy i zrobiłem leżący lemiesz i Władek fruwał razem z 60 w orkach do puki ojciec miał zdrowie mi pomagać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#371 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7583 postów

Napisany 31 październik 2014 - 21:32

No widzisz a ja miałem dwuskibowego orła, szwagier i połowa ludzi w okolicy ma dwuskibowe unie orliki.  ja mam czwórkę i lemiesze są tak samo. Sam je kładłem żeby trochę chociaż poprawić pracę tego pługa. Daremna robota to i tak spychacz. Nie ma różnicy w lemieszach pługów uni starszej daty chyba że ktoś sam kombinował jak ja.

KPK Kumurun Team

#372 Share wlamaj1

wlamaj1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 01 listopad 2014 - 11:40

Na pewno jest różnica w położeniu lemieszy w starych ("korbelki" na wieżyczce) i nowszych pługach Unii Grudziądz. Te starsze to faktycznie pchają ziemię a nowsze bardziej podcinają i po prostu idą lżej. Minusem tego jest to że jak w tych nowszych przydrze się czubek to pług już nie "wchodzi". Nieraz po złomach widuję zużyte lemiesze i od razu widać który przy jakim pługu pracowały - te od starszych pługów są bardzo "niskie". U mnie może być półtora takiego lemiesza i jak nie będzie dzioba to pług za bardzo nie będzie orał...

#373 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7583 postów

Napisany 01 listopad 2014 - 13:35

W uni robili na jedno kopyto starego orła i orlika. te same słupice, kąty, wymiary. Różnica może być pomiędzy inia a dzisiejszym rzemiosłem typu staltech czy biomet.

Co do pchania ziemi to nie tylko wina lemieszy ale i samej odkładni. jest kiepsko wyprofilowana i tyle. Nadaje się do podorywki i max średniej orki. W głębokiej stawia skibę a nie przewraca pchając ją przed sobą.

Ogólnie cała ta konstrukcja to nieprzemyślana konstrukcja. Aż dziwne że klepią to tyle lat.

KPK Kumurun Team

#374 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 01 listopad 2014 - 13:42

Jaki pług do Ursusa C-330? Są już w sprzedaży nowe odkładnie i piersi typu zagraniczne tzw śrubowe do tych pługów. Fajnie wygląda taka skręcona.

#375 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7583 postów

Napisany 01 listopad 2014 - 13:45

Całą słupicę trzeba  by wymienić żeby to miało jakikolwiek sens. 

KPK Kumurun Team

#376 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2392 postów

Napisany 01 listopad 2014 - 21:14

W uni robili na jedno kopyto starego orła i orlika. te same słupice, kąty, wymiary. Różnica może być pomiędzy inia a dzisiejszym rzemiosłem typu staltech czy biomet.

Co do pchania ziemi to nie tylko wina lemieszy ale i samej odkładni. jest kiepsko wyprofilowana i tyle. Nadaje się do podorywki i max średniej orki. W głębokiej stawia skibę a nie przewraca pchając ją przed sobą.

Ogólnie cała ta konstrukcja to nieprzemyślana konstrukcja. Aż dziwne że klepią to tyle lat.

Jak ktoś nie umie ustawić pługa na szeroką skibę i ma teraźniejsze odkładnie rzemieślnicze i nie postawi na ząb to faktycznie jest to pchanie skiby a nie odwracanie.A co do słupicy to bym się nie zgodził Jak pisałem wcześniej że 2 i 3 ma inne kąty i jeden pług jest z 89 roku a drugi jest z 86.Szwagier posiada już rzemieślniczą 3 to jest po prostu masakra a 2 ma UG z 86 roku to jeden lemiesz jest pionowo a drugi lezący.Jak która zmiana ustawiła tak spawała.(Przecież oni tym orać nie będą). :D Tak samo ustawienie koła w polskiej 2 czy 3 na samym końcu i odsunięciu o 20 centymetrów od ramy to jest całkiem inna robota. :P

#377 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7583 postów

Napisany 01 listopad 2014 - 21:34

W dwójce czy stara czy nowa jest na środku (mniej więcej), trójka, czwórka okolice przedostatniej i ostatniej. W niektórych można miejsce mocowania zmienić. Co do ustawiania to wiele nie pomaga. Przekręcenie dupska w prawo tylko pogarsza sprawę. Odkładnia pcha ziemię a w lewo da się tylko do momentu aż płoza boczna równo oprze się o bruzdę. Efekt tak czy inaczej mizerny. Czyli zmiana szerokości nic nie zmienia. 

Pochylając mocniej same lemiesze (tak zrobiłem u siebie, za wiele się nie da bo płoza boczna i piętka tylnej odkładni znajdzie się poniżej linii skrawania lemiesza) daje efekt tylko w niewielkim procencie. Ale znów lemiesz z racji materiału tak dziadowskiego że się w głowie nie mieści w krótkim czasie ściera się od dołu na kołek i praktycznie uniemożliwia normalnie ustawionemu pługowi wejście w twardą ziemię. Pomaga zwalenie na ryj ale nie na długo. 

Krótko mówiąc konstrukcja całej słupicy jest skopana od początki do końca łącznie z materiałem z jakiego jest to wykonane.

Co do kątów jedynych różnic dopatrzyłem się pomiędzy unią a rzemiosłem. I to jak pisałem wyżej i orzeł z początku lat 70-tych, nowszy orlik, czwórka którą ma sąsiad czy staltecha którego mam ja ma takie same kąty lemiesza i całej reszty. Inna jest tylko pionowa noga słupicy.

KPK Kumurun Team

#378 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 02 listopad 2014 - 10:02

Jaki pług do Ursusa C-330? Pługi UG są naprawdę przemyślaną i udaną konstrukcją. Odziedziczyłem po ojcu pługi dwójki UG z 1976 roku i orałem nimi od 1986 do 2011 roku, czyli sam użytkowałem je 25 lat i ojciec 10 lat, a więc razem pracowały na 18 ha przez 35 lat. W tym czasie były wymienione piersiówki - trzy razy, lemiesze - sześć kompletów, krój padł po 10 latach, zaś odkładnie ani razu, choć są już do wymiany. Nigdy nie dociążałem dodatkowo pługa głazami, ale zawsze starałem się orać przy odpowiedniej wilgotności gleby, o ile się dało. Co do rzemiosła nie będę się wypowiadał, bo ich nie testowałem. Oryginalne UG są proste i nigdy nie miałem problemu z orką. Widziałem wielokrotnie, jak ojciec ustawiał pługi, ale dopiero nauczyłem się prawidłowo je ustawiać, jak pojechałem pierwszy raz w pole samodzielnie orać. Ustawiałem je i tu i tam, aż do skutku. Sformułowanie, że "pług nie wchodzi w ziemię" jest dla mnie niezrozumiałe i nie do przyjęcia. Jeżeli ktoś ma z nim problemy to świadczy tylko i wyłącznie o tym, że nie umie poprawnie ustawić pługa, a nie pług nie wchodzi w ziemię, bo ma złą budowę. Przy założeniu, że ma oryginalne i nie zużyte elementy robocze szczególnie lemiesze. Nic nie trzeba wymieniać, przebudowywać. Po poprawnym ustawieniu pług sam orze nie trzeba mu tylko przeszkadzać.
Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#379 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2075 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 02 listopad 2014 - 11:29

Wszystko co napisałeś jest prawdą, ale właśnie jeśli warunki dla wykonywania orki są sprzyjające odpowiednia wilgotność itd,

teraz u mnie jest tak sucho że jak bym swojego dwuskibowego Orła nie ustawił i tak nie chce iść w ziemię, nie pamiętam jeszcze takiej jesieni abym nie mógł zaorać na zimę pola

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#380 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7583 postów

Napisany 02 listopad 2014 - 12:40

Dwójka jeszcze jakoś w ziemię wchodzi miałem orła i 20 lat nim orałem ale czwórka to porażka na suchej ziemi. Nie pomoże nic jeśli lemiesze są choć troch ę w kołek od dołu zdarte. Kulawość mnoży się razy cztery. 

Patrząc na dzisiejsze pługi zachodnie czy nawet nowe polskie konstrukcje stara  UG jest zrobiona kompletnie bezmyślnie.

Edytowany przez seweryn20, 02 listopad 2014 - 12:40.

KPK Kumurun Team