piotrekkkk

Jaki pług do Ursusa C-330?

Polecane posty

balcerek1    92

W uni robili na jedno kopyto starego orła i orlika. te same słupice, kąty, wymiary. Różnica może być pomiędzy inia a dzisiejszym rzemiosłem typu staltech czy biomet.

Co do pchania ziemi to nie tylko wina lemieszy ale i samej odkładni. jest kiepsko wyprofilowana i tyle. Nadaje się do podorywki i max średniej orki. W głębokiej stawia skibę a nie przewraca pchając ją przed sobą.

Ogólnie cała ta konstrukcja to nieprzemyślana konstrukcja. Aż dziwne że klepią to tyle lat.

Jak ktoś nie umie ustawić pługa na szeroką skibę i ma teraźniejsze odkładnie rzemieślnicze i nie postawi na ząb to faktycznie jest to pchanie skiby a nie odwracanie.A co do słupicy to bym się nie zgodził Jak pisałem wcześniej że 2 i 3 ma inne kąty i jeden pług jest z 89 roku a drugi jest z 86.Szwagier posiada już rzemieślniczą 3 to jest po prostu masakra a 2 ma UG z 86 roku to jeden lemiesz jest pionowo a drugi lezący.Jak która zmiana ustawiła tak spawała.(Przecież oni tym orać nie będą). :D Tak samo ustawienie koła w polskiej 2 czy 3 na samym końcu i odsunięciu o 20 centymetrów od ramy to jest całkiem inna robota. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

W dwójce czy stara czy nowa jest na środku (mniej więcej), trójka, czwórka okolice przedostatniej i ostatniej. W niektórych można miejsce mocowania zmienić. Co do ustawiania to wiele nie pomaga. Przekręcenie dupska w prawo tylko pogarsza sprawę. Odkładnia pcha ziemię a w lewo da się tylko do momentu aż płoza boczna równo oprze się o bruzdę. Efekt tak czy inaczej mizerny. Czyli zmiana szerokości nic nie zmienia. 

Pochylając mocniej same lemiesze (tak zrobiłem u siebie, za wiele się nie da bo płoza boczna i piętka tylnej odkładni znajdzie się poniżej linii skrawania lemiesza) daje efekt tylko w niewielkim procencie. Ale znów lemiesz z racji materiału tak dziadowskiego że się w głowie nie mieści w krótkim czasie ściera się od dołu na kołek i praktycznie uniemożliwia normalnie ustawionemu pługowi wejście w twardą ziemię. Pomaga zwalenie na ryj ale nie na długo. 

Krótko mówiąc konstrukcja całej słupicy jest skopana od początki do końca łącznie z materiałem z jakiego jest to wykonane.

Co do kątów jedynych różnic dopatrzyłem się pomiędzy unią a rzemiosłem. I to jak pisałem wyżej i orzeł z początku lat 70-tych, nowszy orlik, czwórka którą ma sąsiad czy staltecha którego mam ja ma takie same kąty lemiesza i całej reszty. Inna jest tylko pionowa noga słupicy.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Pługi UG są naprawdę przemyślaną i udaną konstrukcją.

Odziedziczyłem po ojcu pługi dwójki UG z 1976 roku i orałem nimi od 1986 do 2011 roku, czyli sam użytkowałem je 25 lat i ojciec 10 lat, a więc razem pracowały na 18 ha przez 35 lat. W tym czasie były wymienione piersiówki - trzy razy, lemiesze - sześć kompletów, krój padł po 10 latach, zaś odkładnie ani razu, choć są już do wymiany. Nigdy nie dociążałem dodatkowo pługa głazami, ale zawsze starałem się orać przy odpowiedniej wilgotności gleby, o ile się dało.

Co do rzemiosła nie będę się wypowiadał, bo ich nie testowałem.

Oryginalne UG są proste i nigdy nie miałem problemu z orką. Widziałem wielokrotnie, jak ojciec ustawiał pługi, ale dopiero nauczyłem się prawidłowo je ustawiać, jak pojechałem pierwszy raz w pole samodzielnie orać. Ustawiałem je i tu i tam, aż do skutku. Sformułowanie, że "pług nie wchodzi w ziemię" jest dla mnie niezrozumiałe i nie do przyjęcia.

 

Jeżeli ktoś ma z nim problemy to świadczy tylko i wyłącznie o tym, że nie umie poprawnie ustawić pługa, a nie pług nie wchodzi w ziemię, bo ma złą budowę. Przy założeniu, że ma oryginalne i nie zużyte elementy robocze szczególnie lemiesze. Nic nie trzeba wymieniać, przebudowywać. Po poprawnym ustawieniu pług sam orze nie trzeba mu tylko przeszkadzać.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1825

Wszystko co napisałeś jest prawdą, ale właśnie jeśli warunki dla wykonywania orki są sprzyjające odpowiednia wilgotność itd,

teraz u mnie jest tak sucho że jak bym swojego dwuskibowego Orła nie ustawił i tak nie chce iść w ziemię, nie pamiętam jeszcze takiej jesieni abym nie mógł zaorać na zimę pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Dwójka jeszcze jakoś w ziemię wchodzi miałem orła i 20 lat nim orałem ale czwórka to porażka na suchej ziemi. Nie pomoże nic jeśli lemiesze są choć troch ę w kołek od dołu zdarte. Kulawość mnoży się razy cztery. 

Patrząc na dzisiejsze pługi zachodnie czy nawet nowe polskie konstrukcje stara  UG jest zrobiona kompletnie bezmyślnie.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
broniak21    0

Witam. Szukałem jakiegoś tematu, który rozwiąze moje pytania, lecz nic nie znalazłem. Chciałbym sie dowiedzieć czy ten oto pług http://olx.pl/oferta/plug-kverneland-2-skibowy-CID757-ID8K47l.html#cf079e16d7 bedzie dobry pługiem do c330 i czy opłaca sie w ogóle go kupować? Chodzi mi o to czy ten pług poprostu dobrze orze, moze znacie jakies inne dobre pługi do tego ciągnika. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

taki kverneland to jaką ma szerokość 2x30? A nawet jakby miał 2x35 to i tak chyba lżej idzie niż unia. Każdy pług trzeba umieć ustawić bo bez tego to nie orka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Nie widziałem złego pluga kreveland ;) moim zdaniem opłaca się, są przedpłużki i kółko podporowe, no ogólnie nie wymaga wkładu finansowego, ale targował bym się :P
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

To ja będę pierwszy który go nie poleci. A dlatego że nie dasz rady nim wykonać orki głębokiej, sąsiad ma taki i zauważyłem że na głęboko to się męczy tylko ale jeśli chodzi o podkładki to rewelacyjnie odwraca i myślę że tak do 15cm wykona jeszcze dobrze swoją robotę ale już głębiej to nie. Natomiast szerokość wydaje mi się że jest to 2x30cm. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
broniak21    0

Moze to była wada fabryczna albo wina jakoś leży po mojej stronie. Poprostu któraś skiba orała jakby płycej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebastian84    5

masz unie 3 do c 330 , nie wiem jak wy  to robicie ale ja zetorem czasem mam problem z tym pługiem a co dopiero c330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
broniak21    0

Na podorwyce 3 skiby a na zimową orke odkrecam 1 skibe.

Teraz robiłem remont zobaczymy co on pokaże na podorwyce.

Na następny rok może może zmieniłbym ten pług i może mi przytoczycie jakieś dobre pługi?

Edytowano przez broniak21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
balcerek1    92

Jak orzesz dwiema skibami a potem dopniesz trzecią skibę bez zmiany na równe lemiesz to tak będzie że pierwsza skiba i ostatnia będzie tak samo orała i środkowa płytko 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
broniak21    0

No i też tak myślę żeby zakupić jakiś pług tylko to głębokiej orki a unie 3 mieć na podorwykę. Co polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Już nie doradzajcie jakiś wynalazków.......niech kupi Polski UG i będzie zadowolony , za używke w super stanie da 600zł i orka będzie taka sama jak i tym Fiskarsem a nawet i może lepsza.....Ja mam UG i jak orze to nie trzeba bronować to pięknie kładą i kruszą skibę.

 

Taki w zupełności wystarczy . http://olx.pl/oferta/sprzedam-plugi-2-i-5-skibowy-grudziadzkie-nowy-typ-CID757-ID8KVTl.html#d8bdd1d382 


"idzie bez problemu ale ma ciężko" - w j. polskim to się nazywa oksymoron.

Wczoraj orałem U1614 i pługiem 6-cio skibowym, miesiąc temu na glinie ten sam ciągnik miał problem z uciągnięciem czwórki. Jaki z tego wniosek?

 

Ano taki że silnik do roboty :rolleyes:

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Raczej taki że unia to spychacz nie pług. W rok mu się silnik nie rozleciał.

Ale wynalazków faktycznie unikał bym.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

mój kolega ma Lamkena i jak orze to jak kto idzie to łapie się za głowę , takich skib narobi i wałków że masakra a inny zaś gość ma STAL-Techa i jak orze to radość spojrzeć .....myślę że każdy pług odpowiednio ustawiony będzie orał dobrze , różnice mamy tylko w materiale , wiadomo ze te Niemieckie dłużej wytrzymają niż te nasze Polskie.Ale co do orki to na pewno nasze pługi w niczym nie odbiegają od tych zachodnich, powiedział bym nawet ze kto wie czy nie lepiej orzą.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Hahahahahaha.... nie no kolego nie żartuj z tym że polski pług lepiej orze :D. Miałem polski pług a nawet mam do tej pory i wiem jak to się tym orze, to nie jest orka to jest stawianie skiby na bok a nie odwrócenie. Teraz przesiadłem się na zachodni i widać znaczną różnicę, no i wiadomo że lżej idzie. 
Kolejna sprawa to to że Twój kolega nie umie ustawić pługa bo jest to nie możliwe żeby Lemken gorzej orał niż jakiś polski pług i każdy Ci to powie kto miał do czynienia z Polskim i zachodnim pługiem. 
Więc jak kolegę @broniak21 stać na pług zachodni to niech nawet się nie zastanawia tylko kupuje (wiadomo w odpowiednim stanie i z odpowiednimi odkładnicami). 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Witam. Zastanawiam się nad zmianą pługu. Posiadam Zetora 7341 i pytanie. Czy owy Zetor da sobie radę w 4 skibowym pługu Kvernelanda na resorach ? Ziemie mamy dość słabe, przeważnie piachy. Do tej pory pracował z Unią Grudziądz 4 skibową.
    • Przez Rollermix
      Tak z czystej ciekawości czy 2 skiby obrotowe pójdą w ciapku po remoncie. Klasa ziemi I
    • Przez Vril
      Tak jak w temacie .Mam dylemat w wyborze pługa do mojego JD 6820 .
      Pod pług ok 50 ha .Cena za Ibisa z wałem po upustach ok. - 42000 a za GB ok 43000 zł .
      Szukam szczególnie opinii użytkowników Ibisa z wałem a szczególnie jak się ten wał sprawuje po modernizacji.
      Druga sprawa jak jest z jakością teraz pługów Unii a szczególnie czy równą orzą w jedną i drugą stronę .
      Do tej pory użytkowałem Ibisa jeden z pierwszych modeli i niestety był źle zrobiony .
      W jedną stronę spłycał a w drugą pogłębiał .
       
      Pługi GB znam i jakość pracy także .
      Dylemat jest traki co wybrać sma pług GB czy Ibisa z wałem .
       
      Z góry dziękuje za opinie użytkowników .
    • Przez Pablito1
      Mam pytanie. Wie może ktoś jak połączyć bronę z pługiem grudziądzkim 2 skiby. Prosiłbymo fotografie i opisy
    • Przez krzysztoff
      Piszcie swoje opinie na temat tych dwóch pługów, najlepiej użytkownicy. Jak z żywotnością elementów roboczych, i pytanie najważniejsze czy jesteście zadowoleni z tych pługów.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj