Skocz do zawartości

Zdjęcie

KRUS a dodatkowa praca

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów
  • Zainteresowania:Szerokie

Napisany 08 sierpień 2008 - 18:19

KRUS a dodatkowa praca Jako, że mam niewielkie gospodarstwo, a dodatkowy pieniądz zawsze by sie przydał zastanawiam się ostatnio nad tym, czy nie wziąć się za dodatkową pracę? Była by to praca na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, ewentualnie na 1/5 etatu. Ale nie wiem jak to by było z Krusem? Chyba nie musiałbym się przenieść do Zus-u, albo płacić wyższych składek. I czy musiałbym odprowadzać jakieś podatki?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
KRUS a dodatkowa praca Dzisiaj, 05:15
  •  

#2 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 08 sierpień 2008 - 19:20

KRUS a dodatkowa praca możesz pozostać w KRUS tylko w przypadku umowy o dzieło oraz umowy zlecenia (jeśli jesteś uczniem/ studentem do 26 roku życia) jednak w przypadku umowy o pracę to już konieczne staje się przejście na ZUS (nie wiem jak ma się do tego godzinowy wymiar pracy), a podatki odprowadzać jak najbardziej należy i zazwyczaj mamy do czynienia ze stawką 19%

#3 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 08 sierpień 2008 - 19:28

KRUS a dodatkowa praca niewiem dobrze ale jakbyś miał własną firmę to nic się nie zmieni dalej płacisz KRUS no i może podatek

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 08 sierpień 2008 - 19:33

KRUS a dodatkowa praca Studia zaoczne też się liczą? No właśnie, a co jakbym założył własną firmę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 09 sierpień 2008 - 20:58

KRUS a dodatkowa praca jeśli zaczniesz prowadzić prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą to pozostać w KRUS możesz tylko w przypadku podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników przez okres co najmniej 36 miesięcy oraz gdy wielkość odprowadzanego podatku dochodowego nie przekroczy pewnej wartości (około 3000 zł mniej więcej tyle ile wynosi kwota wolna od podatku w PIT), także student zaoczny może pracować w zakresie umowy zlecenia i z zgodnie z ustawą nie podlega obowiązkowi podlegania ubezpieczeniu społecznemu (o ile nie ukończył 26 roku życia oczywiście)

#6 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 10 sierpień 2008 - 09:09

KRUS a dodatkowa praca Dzięki bardzo mi pomogłeś, chyba skorzystam z tej opcji, że jestem studentem. Bo z założeniem firmy w naszym kraju to nie tak łatwo. A może orientujesz się, czy to, że pracowałbym dodatkowo nie przeszkodzi mi w uzyskaniu pieniędzy z PROW, a dokładniej z działania Modernizacja gospodarstw?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 10 sierpień 2008 - 11:41

KRUS a dodatkowa praca założenie własnej działalności gospodarczej (pozarolniczej) może okazać się opłacalne jeśli oczekujesz wysokiej rentowności z własnej pracy, jeśli jednak chcesz uniknąć opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS to może okazać się konieczne założenie spółki z o.o. i zatrudnienie się w niej na umowę zlecenie tudzież umowę o dzieło (tutaj potrzebujemy jednak wspólnika); tak czy inaczej praca zawodowa nie wyklucza możliwości otrzymania wsparcia z PROW 2007-2010, jednak należy zauważyć, iż niektóre działania np "Ułatwianie startu młodym rolnikom" wymagają od beneficjentów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS w pełnym zakresie (w tym wypadku przez przez okres 36 miesięcy)