adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

Janek26    0

Dzięki Saszeta. W churtowni odpowiedzieli mi że wydatek z kroplownika 4l/h.Więc potrzeba wody duża .Jeśli podzieliłbym pole na dwie części ,i zastosować pompę o wydajności 24m/h uzyskał bym na kroplowniku 1,4l/h.Czy takie połączenie zadziała ? Czy nie będzie zbyt mała pompa i mały wydatek z kroplownika.Z tą kompęsacją ciśnienia to o co chodzi

Edytowano przez Janek26

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Powinieneś dążyć do tych 4l/h a tak w ogóle to raczej do właściwego ciśnienia. To co piszesz będzie za mały wydatek by mieć właściwe ciśnienie pracy. Czy nie wkradła się tu jakaś pomyłka? U mnie taśma osiąga wydajność 750l/h ze 100m przy emiterach co 10cm U ciebie przy 20cm wychodzi prawie 3 razy więcej bo 2000l czy tam nie powinno czasem być 0,4l/h ? Taśma z kompensacją ciśnienia ma równy wydatek z emiterów na całej długości, po prostu równo nawadnia.

 

Jeśli dane są poprawne:

bierzesz wykres wydajności pompy

znając ciśnienie robocze taśm sprawdzasz jaką pompa ma wydajność dla ciśnienia np 0,6bar(przykładowe ciśnienie zasilania taśm) i to jest to co ona może dostarczyć. Liczysz ile metrów taśmy da rade zasilić i wszystko w temacie. Należało by potem zmierzyć ciśnienie w układzie już w czasie działania czy zgadza sie z tym z wyliczeń, jak nie odpinasz lub dopinasz taśmy.

 

Nie zapomnij o filtrach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janek26    0

Dzięki za informacje. Dowiem się jaką mają wydajność te emitery-dokładną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gracz10    6

kiedy macie zamiar przykryć truskwaki ?

 

gdzie kupujecie agrowłoknine ( kupuje ktos przez internet ?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

ja przykryłem w grudniu,

włókninę kupowałem w agrimpexie, mam do nich 50 km więc można podjechać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

jak oceniasz jakość tej włókniny? jaka grubość 23g czy grubsza? Jak ją mocujesz? wziąłem na próbę worki z agrimpexu i muszę przyznać że to dobry sposób choć pracochłonny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

23g , nie mam porównania do innej,

worki są niezłe, ale chyba najlepsze cegłówki, tyle że czasami się przedziera na rogach

patrzyłem dziś pod włókninę i wygląda tak samo jak bez niej, ale w sumie to jeszcze zimy nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

Dzięki Saszeta. W churtowni odpowiedzieli mi że wydatek z kroplownika 4l/h.Więc potrzeba wody duża .Jeśli podzieliłbym pole na dwie części ,i zastosować pompę o wydajności 24m/h uzyskał bym na kroplowniku 1,4l/h.Czy takie połączenie zadziała ? Czy nie będzie zbyt mała pompa i mały wydatek z kroplownika.Z tą kompęsacją ciśnienia to o co chodzi

podejrzewam że to wydatek z metra a nie z jednego kroplownika.

24 m to metry sześcienne? Zawsze można podzielić pole na 3 czy 4 części. Dłużej się zejdzie podlewanie ale podczas zbierania i tak jesteś na polu

wszystko można sprawdzić metodą prób i błędów. W tunelach mam bezpośrednio z hydroforu na 3 atm i też wytrzymują tylko przykręcam żeby szło mniej wody. A na polu miałem rzędy po 250 metrów, delikatnie pod górkę, pompa o wydatku 190 kubików ale 0,7 atm i stała 300 metrów od lini kroplujących i też tak działało. Z tym że na wejściu do lini kroplującej było może z 80 kubików a ciśnienie chyba żadne

Zawsze na wykresie parametrów pompy masz dane przy pompie. Czym dalej wodę przepychasz tym większe straty ciśnienia

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

bez. I nawet coś tam na końcu w miarę kapało :D

Ale nie zalecam takich długich lini

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

teoretycznie da się zgrzać bo to plastik

woda ze stawu jak najbardziej. A filtry to nie ewentualnie tylko obowiązkowo do wody stawowej.

 

 

I podstawa to taśmy muszą być ułożone kroplownikami do góry. Układając w słońcu to po wpuszczeniu w nie wody trochę się skurczą z długości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jareq    0

w agrimpexie rąbią też na wymiar z długości dopłata 2% dzwoniłem do nich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taśma kroplująca czy linia była by najlepsza. A ja zastosuję takie zraszacze pulsacyjne połączone wężem 1" na długości 100m. Nie martwię się o czystość wody, wydajność to jakieś 30 l/min, myślę że 6 szt mi wystarczy. Szerokość uprawy mam 18m

http://allegro.pl/zraszacz-wbijany-pulsacyjny-sektorowy-metal-kt230b-i3952090654.html

 

Mam inny problem, chcę dosadzić jeszcze 12 ar na agrotkaninie. Kupiłem już ją i nie wiem czym otwory pod sadzonki porobić. Jak sobie z tym radzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janek26    0

Z tego co się dowiedziałem węże zkompęsacją ciśnienia.Wydajność z jednego kroplownika 0,8l/h.wydajność jednego metra taśmy 4l/h .Czyli tak-długość redlin 352x wydajność z jednego metra taśmy 4l=1408 x 20 rzędów=28160l/h.Podzielę pole na dwie części o dł 176m. Czli do podlewania jednej połowy pola potrzeba 14080l/h.Ztego wynika że pompa o wydajności-14080 l/h-czy większa-bo spadki ciśnienia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Większa niż 14m3 musisz brać pod uwagę długość rurociągu, oraz to że trzeba pokonać opór filtrów chyba że ich nie będzie... co jest złym pomysłem.

 

Malkolm cegłówki?! To chyba lekko problematyczne rozwiązanie?

 

woreczki z agrimpexu są ok zasypany piaskiem ma ok 6kg nie uszkadza włókniny i lepiej się dopasowuje niż cegła do podłoża.

 

 

Kolego ten zraszacz z allegro to straszne badziewie... miałem 2szt kupione chyba w Nomi bardzo nierównomiernie podlewa muszą stać blisko i na "mijankę" a i tak jest źle szybko się wyrobiły nie przetrwały sezonu...

kup 1 i sam sprawdź lepiej kupić 2 dobre jak 6 chińczyków...

Edytowano przez maniek183

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin9084    0

chciałbym posadzić truskawki tak dla siebie na agrowłókninie kiedy najlepiej jest je posadzić na wiosnę? Czy można już je sadzić bo pogoda jest około 10 stopni tylko w nocy małe przymrozki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

zielone najlepiej sadzić około połowy sierpnia, frigo wiosną

co do obkładania włókniny cegłówkami, to wolę to niż worki, mniej roboty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zaoszczędzić chciałem, no coś lepszego mogę poszukać. Bardziej mnie agrotkanina, a dokładniej dziury których jeszcze nie ma stresują ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witold    1

podejrzewam że to wydatek z metra a nie z jednego kroplownika.

24 m to metry sześcienne? Zawsze można podzielić pole na 3 czy 4 części. Dłużej się zejdzie podlewanie ale podczas zbierania i tak jesteś na polu

wszystko można sprawdzić metodą prób i błędów. W tunelach mam bezpośrednio z hydroforu na 3 atm i też wytrzymują tylko przykręcam żeby szło mniej wody. A na polu miałem rzędy po 250 metrów, delikatnie pod górkę, pompa o wydatku 190 kubików ale 0,7 atm i stała 300 metrów od lini kroplujących i też tak działało. Z tym że na wejściu do lini kroplującej było może z 80 kubików a ciśnienie chyba żadne

Zawsze na wykresie parametrów pompy masz dane przy pompie. Czym dalej wodę przepychasz tym większe straty ciśnienia

 

Uprawia Pan już coś na większą skalę w tych tunelach -wczesne czy powtarzające -czy tylko parę tuneli ??

Bo ja będę pierwszy rok miał powtarzające a tak to wczesne pod tunelami jak dotąd.

Jakie odmiany ?

 

DominikKuchniak -jak nie ma Pan maszyny do robienia zagonu i otworów no to trochę roboty z tym jest..

otwory można robić zaostrzoną na końcach rurą -rowki porobić tarczówką ---rura musi być o jakiejś nie za cienkiej ściance -dotąd aż nie pożyczyłem maszyny tak robiłem i był to najlepszy sposób -w rurę u góry wbić jakiś kołek dopasowany do dłoni i do roboty(jak tapy są pod agro to robić podczas nawodnienia żeby tap nie przerwać takim czymś)..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Koledzy- jak już posadze truskawki frigo (honey) powiedzcie jak dalej z chwastami od kiedy moge pryskać i czym ? Mam do dyspozycji opryskiwacz do zboża . Żadnych belek cherbicydowych ... Na razie jak dobrze mi pójdzie to dokupie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebas99    61

Myślę, że tak po ok. 1 miesiącu, będzie można już pryskać ;) Przed posadzeniem przygotuj odpowiednio podłoże, czyli najlepiej spryskaj je Rondoupe+Chwastox, zniszczą one większość chwastów. Odczekaj jakieś 2-3 tyg, aby oprysk odpowiednio zadziałał. Bezpośrednio przed sadzeniem przejedź też kultywatorem lub broną ;) Opryskiwacz do zboża na razie Ci starczy, ale jednak radził bym kupić, lub zrobić belkę typu Fragaria.

Mam nadzieję, że pomogłem :D

Edytowano przez sebas99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Podłoże przygotowane lux!! Zwapnowane , nawiezione, teraz rośnie rzepak :-) . Pryskam rundapem i jazda .

Pomogłeś , pomóż jeszcze czym pryskać:-)

Sprzęt dokupie ale najpierw zobaczę jak mi to wyjdzie:-) i czy bedą ludzie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

zacznij od buracylu, venzaru lub azotopu new, wszystko to jedna chwała, możesz spróbować około 3 tyg po posadzeniu,

tyle że około 3-4 tyg po posadzeniu u ciebie już mogą pojawiać się kwiatki więc uważaj aby ich nie opryskać.

ja osobiście polecam betanale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj