Skocz do zawartości

Zdjęcie

uprawa truskawek

3674 odpowiedzi na ten temat

#581 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 28 lipiec 2013 - 21:12

uprawa truskawek w jakiej ilosci na ha?

normlanym rozsiewaczem po calej plantacji czy kolo krzakow tylko??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
uprawa truskawek Dzisiaj, 19:42
  •  

#582 Share sebas99

sebas99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, KPK Kumurun Team, motoryzacja

Napisany 30 lipiec 2013 - 11:23

uprawa truskawek 200 KG Hydro i 100 kg Saletrzaku na ha

W tym roku rozsiewałem ręcznie, ponieważ skasowałem starą plantacje i nie opłacało się podpinać rozsiewacza, a młodą troche posadziłem na wiosnę, ale większą ilość będę sadził na jesieni. Sypałem aby po krzakach, ale można też jechać po całości

#583 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 17 sierpień 2013 - 19:07

uprawa truskawek u mnie na plantacji jest robak i mi truskawki usychaja bo podgryza korzenie co z tym zrobic? pryskac dursbanem?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#584 Share jareq

jareq

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 18 sierpień 2013 - 13:12

uprawa truskawek pryskać ale na wilgotną glebe i najlepiej było to zrobić zaraz po skoszeniu liści bo teraz liście zasłonią glebe tam gdzie oprysk jest najbardziej potrzebny. można by spróbować puścić w kropelki jeśli jest nawadnianie. a napewno to robak a nie antraknoza?

#585 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 09 wrzesień 2013 - 12:48

uprawa truskawek hej. Planuje zasadzic na poczatku pazdziernika truskawke i juz od poczatku chce ograniczyc chwasty opryskiem doglebowym. Tyle ze lepiej dac go po posadzeniu na jesien czy lepiej wczesna wiosna? Jak radzicie ?

#586 Share maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 10 wrzesień 2013 - 13:53

uprawa truskawek Jak będziesz miał czas to walcz mechanicznie jak nie to opryskaj tylko poczekaj co najmniej 2 tygodnie niech się przyjmą i nie szalej z dawkami ;)

#587 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 11 wrzesień 2013 - 19:22

uprawa truskawek Gdzie kupujecie sadzonki? Chciałem w tym roku kupić nowej odmiany ale jak zaglądam na stronę Niewczasa to widzę że zaczął sie dośc wysoko cenić. Jak pamiętam płaciłem u niego dwa lata temu po 25 czy 30gr za sadzonke a teraz ma po 60. Troche dużo. Niby tą odmianę mogę dostać taniej ale juz nie ze szkółki wiec nie wiadomo co to tak na prawdę jest.

#588 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 11 wrzesień 2013 - 21:36

uprawa truskawek Tak z ciekawości chciałem zapytać ile w szczycie sezonu przeciętny zbieracz może zerwać owoców dziennie? I z jakiej powierzchni? Oczywiście tak uśredniając bo pewnie jest wiele czynników decydujących...

#589 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 10:00

uprawa truskawek znam goscia zebral 200 kg hanoye. Ale truskawka tydzien nie zrywana i gruba.
Maniek ale jak mam walczyc mechanicznie skoro po posadzeniu nie ma chwastow? Z czym? Chce zapobiec tym chwastom zeby nie wyrosly a nie walczyc z nimi jak juz beda mialy 1 cm albo wiecej.

#590 Share maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 12:49

uprawa truskawek Oczywistym jest, że miałem na myśli to co będzie wychodziło, u siebie w tym roku po sadzeniu tylko mechanicznie żadnej chemii. Pozostaje ci oprysk. Czemu dopiero w październiku?

Kolego nie polecam Niewczasa brałem 2x i zawsze nie dość że zamieszane odmiany to chore! Mam cennik Markiewiczów ale też ceny lekko z kosmosu. Warto jest przepłacić za 100% pewne sadzonki za inne nie. Jest masa sprzedających, którzy nie mają pojęcia o truskawce dla nich liczy się tylko ilość sadzonek i kasa z tego.

Problemem robi się to, że sprzedaje się w ilościach minimalnych 3tys sztuk co jest absurdem nie zapłacę 2tys zł za truskawkę, której nie wypróbowałem w swoich warunkach. Każdą nową odmianę testuje dwa sezony i albo jest dobra, kupuje więcej albo pług.

200kg jest niezłym wynikiem, mimo to każdy przyzna mi rację, że lepszymi zbieraczkami są panie. Panowie po prostu jesteśmy za wolni! Ja potrafię narwać od 15 do 20 koszyczków (2kg) w godzinę w czasie wysypu podczas gdy moje siostry czy mama 40-50% więcej jak to robią nie wiem :huh: Jest masa czynników mająca na to wpływ temperatura powietrza, jakość i wielkość owocu, to czy owoc jest "ukryty" w krzaczkach czy nie i masa innych.
Jakie osiągacie wydajność z honey? Ten rok miałem rekordowy nie mam hektara tej odmiany lecz przeliczając dały 18t/ha z czego pozostało nie zebrane 30% owocu zniszczyły go ulewy. <_<

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#591 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 20:54

uprawa truskawek 200kg??? 15-20 koszyczków po 2kg w godzinę to wychodzi przez 8godz 240-320kg :blink: nie wyobrażałem sobie że tyle można zebrać.
Jaki obszar plantacji można "opanować" przy zbiorze w 4osoby? Tak żeby nie zatrudniać zbieraczy. Jak płaci się zbieraczom? Jakiś %od uzyskanej ceny z kg? Ile to było np w tym roku?

#592 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 21:49

uprawa truskawek maniek, dopiero wtedy bo teraz mam maline i nie mam czasu. Chyba posadze i juz nie bede pryskal. Na wiosne wczesnie dam doglebowy tylko jaki polecasz?

Edytowany przez marluk, 12 wrzesień 2013 - 21:52.

#593 Share maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 13 wrzesień 2013 - 17:26

uprawa truskawek Jest to ilość jak najbardziej realna i nie raz sprawdzona wiadomo że z każdą godziną tempo spada dlatego te 15-20 rwąc jeden rządek masz koszyczek co 50-60cm mowa o konkretnej grubej truskawce nie jakichś niedobitkach.

Pole masz uszykowane pod nie ważne jest wyrównanie powierzchni. Nim posadzisz a jeśli jest możliwość męcz mechanicznie co skiełkuje zawsze mniej będzie później. Stosuje mieszankę buracyl+ pendigan (ten pierwszy to stare zapasy) wyczyść pole z chwastów wieloletnich ziemia przed doglebowym doprawiona na pyłek i powinno ładnie zielsko opanować. Dobrym rozwiązaniem później jest lontrel w dawkach dzielonych 50-50 w odstępie 3-4 dni na jednoliścienne stosuje od lat fusilade oprysk wykonany perfekcyjnie musi przynieść efekty.

Co do płacenia za zbiór w 5 osób dawaliśmy radę z 0,8ha ale to katorga murowane 12h na polu i wszyscy dobrze rwali zatrudnialiśmy jedną panią 10 za godzinę idziemy na jakość i cena od koszyka była złym pomysłem każdy, rwał byle szybko i dużo nie ważne jak od czego pyły poniszczone i pogniecione owoce. Za porządny zbiór zawsze jakiś dodatek za pracę po 17 również ciężko to jednoznacznie wyliczyć. W każdym razie nie sprawdziła się płaca od narwanego koszyczka.

#594 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 13 wrzesień 2013 - 20:41

uprawa truskawek Dzięki za odpowiedzi. Kilka lat temu znajomy po powrocie z Anglii powiedział że to przej..... robota, że nic gorszego w życiu nie robił

chodziło o zbieranie truskawek :unsure:

Edytowany przez gwozd, 13 wrzesień 2013 - 20:45.

#595 Share sebas99

sebas99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, KPK Kumurun Team, motoryzacja

Napisany 14 wrzesień 2013 - 11:09

uprawa truskawek ja tam zbierałem ok. 200-300 kg :) w 2 osoby,
odmiana Honeoye zbieraliśmy dziennie po kawałkach,
które miały po ok. 20 arów, ponieważ inaczej to nie robota w pełnym słońcu :(

Czyli prawie 300kg z 20 arów w jeden dzień mi się wydaje, że nieźle :D
Rwaliśmy po ok. 9-10 godz razem z szypułkowaniem B)

#596 Share xyz88

xyz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Zainteresowania:Części samochodowe.

Napisany 16 wrzesień 2013 - 20:37

uprawa truskawek doradzi ktoś jaki preparat zastosować od robaka przed sadzeniem truskawek? 0.3ha

#597 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 21:15

uprawa truskawek Kiedyś na pędraki i drutowce zarejestrowany był dursban jeżeli dobrze pamiętam w dawce 5l/ha. Teraz już stracił tą rejestracje ale nadal używam przed sadzeniem ziemniaków

#598 Share xyz88

xyz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Zainteresowania:Części samochodowe.

Napisany 18 wrzesień 2013 - 21:29

uprawa truskawek Podpowie ktoś jaki nawóz dobry będzie pod truskawkę przed sadzeniem? Dany również bedzie obornik.

#599 Share kalipso156

kalipso156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 22 wrzesień 2013 - 19:29

uprawa truskawek napewno musisz zastosować pod pług fosforowy i jakiś potas się przyda bo bez tego ani rusz. one nie są wykorzystywane w ciągu jednego sezonu więc warto dać go głębiej aby uniknąć strat. przed założeniem plantacji warto jest pokusić się o analizę glebową wtedy wiemy dokładnie ile czego sypnąć.przykładowo nasypiemy fosforu potasu azotu nie dostarczymy boru efekt duże nie kształtne owoce nadające się jedynie na przetwórstwo a nie deserówkę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#600 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 wrzesień 2013 - 22:15