adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
KarolaO    0

Witam. Czy słyszał ktoś o nawizie PERLKA? Można go jeszcze stosować? 

Mam problem z pedrakami. Truskawki w fazie bardzo wczesnego kwitnienia. Co polecacie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasquallo    1
Napisano (edytowany)

@tomn95 @racyl i wszyscy którzy się znają.... potrzebuje pilnie pomocy, ten ostatni raz! Dzisiaj zauważyłem kilka podgryzionych pąków, charakterystycznych dla kwieciaka. (W rzędzie truskawek 100 m około 10 pąków wiszących na łodyżce, ) Zauważyłem też kilka dorosłych osobników, ale martwych. Bezpośrednio przed kwitnieniem, został przeprowadzony zabieg na kwieciaka, mospilanem w dawce 0.300 \ha. 

 

Wyjaśni mi ktoś mechanizm żerowania tego ustrojstwa? Żadnego żywego kwieciaka nie znalazłem, znalazłem natomiast martwe dorosłe osobniki. Co teraz robić w takim wypadku?  czy jeśli dorosłe są martwe, to jest sens? będzie się pojawiać więcej podgryzionych pąków?pryskać jeszcze raz? jeśli tak to czym? mam fastac, ale kupie cokolwiek innego co mogłoby się nadać. Bardzo proszę  o pomoc.

Edytowano przez Pasquallo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macko3432    1
Napisano (edytowany)

widać że im wody brakuje..

 na kwieciaka to tylko robi się jeden zabieg ?????

 

 

Edytowano przez macko3432
cz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25503
3 godziny temu, Pasquallo napisał:

@tomn95 @racyl i wszyscy którzy się znają.... potrzebuje pilnie pomocy, ten ostatni raz! Dzisiaj zauważyłem kilka podgryzionych pąków, charakterystycznych dla kwieciaka. (W rzędzie truskawek 100 m około 10 pąków wiszących na łodyżce, ) Zauważyłem też kilka dorosłych osobników, ale martwych. Bezpośrednio przed kwitnieniem, został przeprowadzony zabieg na kwieciaka, mospilanem w dawce 0.300 \ha. 

 

Wyjaśni mi ktoś mechanizm żerowania tego ustrojstwa? Żadnego żywego kwieciaka nie znalazłem, znalazłem natomiast martwe dorosłe osobniki. Co teraz robić w takim wypadku?  czy jeśli dorosłe są martwe, to jest sens? będzie się pojawiać więcej podgryzionych pąków?pryskać jeszcze raz? jeśli tak to czym? mam fastac, ale kupie cokolwiek innego co mogłoby się nadać. Bardzo proszę  o pomoc.

Ja już 3 razy karmiłem kwieciaka i nadal jest.

Zmartwię Cię bo nie znalazłeś martwego  a żywego chrząszcza. Wszystkie ryjkowcowate mają taka naturę obronną, że po zauważeniu zagrożenia spadają na ziemię udając martwe. Kwieciak złapany i pozostawiony na dłoni bardzo długo pozostanie nieruchomy udając trupa.

A pryska się kilka razy bo raz że to szkodnik który wychodzi w różnym terminie z ziemi.  I ogólnie to ja zauważyłem taką zasadę u mnie że najwięcej podciętych mam pierwszych kwiatów (zawsze spóźniony zabieg), najmniej w pełni kwitnienia bo wiadomo że wtedy człowiek się przykłada do ochrony) i ponownie duże uszkodzenia na ostatnich kwiatach (człowiek myśli że już ubił drania, pierwsze zawiązki są duże więc odpuszcza się  zabieg, a ten skurczybyk wychodzi sobie z kryjówki i ma  życie jak w raju)

Tu masz biologię i rozwój http://www.ogrodinfo.pl/ochrona-roslin/kwieciak-malinowiec

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosyn94    11
9 godzin temu, memphis1205 napisał:

Jak lepiej podlewac truskawki? Zraszaczami czy kropelkowo? I jak to jest z cena takiego nawodnienia? Ktore tansze?

Kropelkowo wychodzi drozej ale wieksze korzyści. Na ha +/- 3tys (1 taśma/rządek, rura pe 50 i złączki) bez pompy oczywiście. Zraszacze jedynie w młodej truskawce jak sie przyjmuje albo jak ktoś nie ma nic. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OziOzi    3
9 godzin temu, miecz11 napisał:

Czym jest spowodowane te czerwone końcówki liści? Jakieś braki w nawozenie? 

20180503_120110.jpg

moim zdaniem niedobór potasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memphis1205    14
2 godziny temu, sosyn94 napisał:

Kropelkowo wychodzi drozej ale wieksze korzyści. Na ha +/- 3tys (1 taśma/rządek, rura pe 50 i złączki) bez pompy oczywiście. Zraszacze jedynie w młodej truskawce jak sie przyjmuje albo jak ktoś nie ma nic. 

Mam okolo 22rzadki po 50m czyli potrzebowalbym tasmy okolo 1100m tak? Do tego mauzery na gorze i bez pompy mi podleje z jednego czy musze kilka kupic? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31
8 godzin temu, macko3432 napisał:

widać że im wody brakuje..

 na kwieciaka to tylko robi się jeden zabieg ?????:tw_anguished:

 

ma ktoś problemy z przeciekaniem layflatów -czy raczej nie ma co się o to martwić ???

 

nikt nie robi fertygacji z użyciem dodatkowej pompy itp 

Ja uzywam zwyklem pompy do wody ktora pobiera pozywke z beczki i wtlacza to w instalacje nawodnieniowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25503
7 godzin temu, memphis1205 napisał:

Mam okolo 22rzadki po 50m czyli potrzebowalbym tasmy okolo 1100m tak? Do tego mauzery na gorze i bez pompy mi podleje z jednego czy musze kilka kupic? 

Według mnie musisz podzielić te 22 rządki na sekcje np 7+7+8. Wtedy w miarę równo podlejesz i przód i tył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosyn94    11
7 godzin temu, memphis1205 napisał:

Mam okolo 22rzadki po 50m czyli potrzebowalbym tasmy okolo 1100m tak? Do tego mauzery na gorze i bez pompy mi podleje z jednego czy musze kilka kupic? 

Nie podlejesz tego z mauzera, nie uzyskasz wgl cisnienia, na koncu rzadkow bedzie nie podlane, kupic jakas pompe albo dzielic to na kawałki. Wszystko zalezy od wydajnosci emiterów z jednego metra, np emitery rozstawione z jednego metra daja około 10l/h to Ty potrzebujesz pompe o wydatku 11000l/h i tyle musisz miec mauzerow jesli chcesz podlac dokladnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek9149    0
Dnia 3.05.2018 o 12:19, tomn95 napisał:

Ja kwas dodaje do pozywki zeby zbic weglowodory z wody i to mocniejszy niz piszesz

Jaka ilość kwasu dodajesz?, i do jakich pożywek?. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Kwas masz wyliczony pod analize wody. Do kazdego podlewania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil0qwe    15

Puszczał ktoś Dursban na opuchlaka w kropelce? Oczywiście po zbiorach. Co lepiej dać na młodą truskawkę jakiś Humus, Humik czy obornik granulowany podobno aktywny biologicznie. Przed sadzeniem nie było obornika ani niczego na przyoranie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek9149    0
6 godzin temu, tomn95 napisał:

Ja to tylko solinure

Jaki solinure dajesz teraz? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memphis1205    14

Mam rzedy z gorki wiec jakies cisnienie zrobi. Podzielilbym np 10rzadkow na pol i moze by dal rade nie?

Bo w sumie mniejszy wydatek mialbym mauzer + tasmy t-tape niz pompa i weze i zraszacze. Co o tym myslicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Panowie jeśli o podlewaniu mowa to i ja mam pytanie, potrzebował bym jaiegoś dobrego filtra do wody do taśm t-tape tyle że woda była by brana ze zbiornika więc zanieczyszczeń  niej sporo tak żeby się wężyki nie pozatykały. Moglibyście podsunąć jakiś pomysł, ewentualnie polecić jakiś gotowy filter? Podlewane z beczkowozu, potem rura 50 i w nią wpięte wężyki w grzadki.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
domek123    0
Co do puszczania wody z beczek to przy minimalnym spadku pola woda spokojnie idzie sto metrów oczywiście beczki muszą być na podwższeniu wiem to z własnego doświadczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memphis1205    14

U mnie rzadki po 50m wiec powinna woda doleciec na koniec. 

#Domek123 ile wezykow podpinasz pod beczke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blabla    7

Czy rura fi 50 nada się do nawadniania kropelkowego, długość taśm ok. 90 metrów... ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905
12 godzin temu, tomek9149 napisał:

Dodajesz go do nawozu typu kristalon i Saleta wapniowej z yary? 

kwas do każdego podlewania z nawozami.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomktad    3
Dnia 4.05.2018 o 16:59, KarolaO napisał:

Witam. Czy słyszał ktoś o nawizie PERLKA? Można go jeszcze stosować? 

Mam problem z pedrakami. Truskawki w fazie bardzo wczesnego kwitnienia. Co polecacie? 

Słyszałem o tym nawozie,ale nigdzie nie mogę go dostać,mało informacji na ten temat.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasquallo    1

Widzę, że na Broniszach ceny truskawek około 30% niższe niż w zeszłym roku... nigdy tego nie analizowałem, ale ciekawe czy to ma jakieś przełożenie na deserową, ew. przemysł... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj