adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

Gość   
Gość

słomę w bruzdach mam po ścielarce więc jest dosyć drobno pocięta przez co łatwiej ją wymieszać z ziemią.

wydaje mi się że i po takiej grudziądzkiej byłoby tak samo ze słoma po ścielarce

Duża ilość odrostów zmusza do tego że wtedy trzeba przejść podwójnie ale to tez nie problem.

Najważniejszym ograniczeniem takiej glebogryzarki jest problem że musisz sadzić truskawki w takich samych odległościach (70,140)  a te 70cm przy zbieraniu w odmianach silnie krzewiących się sprawia problem i spowalnia zbiór. po za tym plantacja jest mniej przewiewna i bardziej podatna na choroby grzybowe

 

Problemu takiego nie ma w glebogryzarkach z trzema powierzchniami roboczymi, robionymi np z grudzuadzkiej bo wtedy nie jest się ograniczonym tylko jedną szerokością  bruzd,

Bruzdy w potrójnej glebogryzarce do zbiorów robisz sobie jakie chcesz (70-100)

Jak ktoś chce tanim kosztem za parę stówek to sie da zrobić i będzie to działać.

most, katownik, płaskownik,  4 felgi i masz glebogryzarkę do stałej odległości rzędów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
31 minut temu, tomek9149 napisał:

Co myślicie nad RSM na truskawke?. 

Taniej wychodzi

raczej RSM tak po woli nie rozpuszcza jak te otoczkowane nawozy które stosujesz z wydłużonym działaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memphis1205    14

Niedługo zaczyna się sezon. Mógłby ktoś napisać co daje na pierwszy rzut pod truskawki? Chodzi o nawóz.

Ja na początku wegetacji Nitrabor, i potem na kwitnące truskawki Yara Mila Complex. Coś do tego doradzilibyście dorzucić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Moja jesienna trzyma się widać całkiem ok, tez beż śniegu ,tyle ze było rzucone po niej dość sporo słomy przed zimą i pewnie dlatego. A miałem marmoladę , rumbe saluta i pegazusa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51
1 godzinę temu, memphis1205 napisał:

Niedługo zaczyna się sezon. Mógłby ktoś napisać co daje na pierwszy rzut pod truskawki? Chodzi o nawóz.

Ja na początku wegetacji Nitrabor, i potem na kwitnące truskawki Yara Mila Complex. Coś do tego doradzilibyście dorzucić?

zmień kolejność i będzie ok. Podstawowe nawożenie powinno być wrzesień-październik bo wtedy truskawka buduje plon na przyszły sezon ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memphis1205    14

Ojj przepraszam pomyłka. Odwrotnie miało być :P Właśnie teraz spojrzałem na moje papierki :P 

Po zbiorach nie dawałem żadnego nawozu. To źle? Co powinienem sypnąć? Drugi raz Yare Complex czy cos innego?

Z takiego nawożenia w 2017roku coś takiego udało mi się wyprodukować :) Pierwsze zbiory miałem 1 czerwca. Truskawki były przykrywane agrowłókniną na czas mrozów.

A truskawki sprzedawałem przez cały okres zbiorów po 10zł / kg.

20170529_141140.jpg

20170605_130202.jpg

20170612_102504.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Nawozi się po zbiorach. Wrzesień, październik to za późno. Truskawka wiąże pąki koniec sierpnia-wrzesień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51
29 minut temu, jaro86 napisał:

Nawozi się po zbiorach. Wrzesień, październik to za późno. Truskawka wiąże pąki koniec sierpnia-wrzesień.

Ja nawoziłem po zbiorach i na jesieni nawozem o wydłużonym uwalnianiu bo kryje folią.

A mi się udało w zeszłym roku zrobić coś takiego, jak wiadomo rok był ciężki a roxana dała mi ponad 30t/ha

18673257_1684181101612077_6894595950355512933_o.thumb.jpg.bad0332f5cec10d92d5f89927b2a9ce7.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 minutę temu, tomn95 napisał:

Ja nawoziłem po zbiorach i na jesieni nawozem o wydłużonym uwalnianiu bo kryje folią.

A mi się udało w zeszłym roku zrobić coś takiego, jak wiadomo rok był ciężki a roxana dała mi ponad 30t/ha

18673257_1684181101612077_6894595950355512933_o.thumb.jpg.bad0332f5cec10d92d5f89927b2a9ce7.jpg

bo to Tomek jest konkretna odmiana truskawki przeznaczona do detalu  a n ie jakaś tam hanojka

z badziewiastych odmian to nawet po podwójnych dawkach nawozów tego nie osiągniesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Hanoykę mam odnawianą i też tragicznie nie wyszła tylko akurat zdjęcia brak :) wiadomo wydajność trochę mniejsza ale owoc ładny,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memphis1205    14

Ja mam Roxane / Hanojke / i Malwine. Roxana miała mniej owoców niż Hanojka ale za to wielkie były.. Może to przez złe nawożenie mały plon mi dała>?
tomn95 jaka masz ziemie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Przeważnie lekkie. Wiesz co poprzedni rok był bardzo specyficzny, mróz, wiatry u mnie strasznie zmasakrowały truskawki pod folią. Praktycznie były spisane na straty, ale zaryzykowałem i zainwestowałem sporo kasy na to żeby stanęły na nogi i udało się. Przede wszystkim to analiza gleby i unormowany odczyn ph. ja mam coś koło 5.5-6.5 i jest dobrze. A co do Twojego pytania może miałeś kwieciaka ?

Edytowano przez tomn95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memphis1205    14

U mnie tez mroz byl ale mialem przykryte wszystko. I gdzie niegdzie tylko zmrozilo kwiatek.

Zadnego kwieciaka nie mialem. Tylko po prostu malo bylo tych kwiatostanow w porownaniu do Honejki... I niewiem do tej pory czym to jest spowodowane.. Moze nie lubi gliny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

No glina to chyba średnio pod każdą truskawke. W moim rejonie są tylko lekkie ziemię tzw piaski, bardzo przepuszczalne. 

Edytowano przez tomn95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memphis1205    14

Widzisz, ja tylko takie ziemie mam. I sprobowalem truskawke sadzic. Mi ktos powiedzial ze nic nie bede mial na glinie truskawek. A jak pokazalem zdjecia ile na krzaczku jest to juz byla cisza.. 

Niestety brakuje mi glebogryzarki..;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905

Roksana zapewne przemarzła jeszcze w zime i miała dlatego mało kwiatostanow.a w jakim systemie  sadzisz truskawki

]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojto99    0

Witam Może ktoś doradzi czym pryskać by zwalczyć chwasty? Będe teraz na wiosne sadził nowy kawałek czym go zabezpieczyć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Ja nie miałem przykrytej zimą i mi nie przemarzla. Musialbys przekroić karpe i sprawdzić. 

Edytowano przez tomn95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memphis1205    14

Sadze truskawki na podniesionych zagonach. Niestety nie mam maszyny do tego ale "kazdy orze jak moze ;) "

Dopowiem jeszcze ze w roku 2016 na wiosne byly sadzone, a na jesien grasowaly tam sarny i krzaczki wygladaly strasznie... ( same badyle staly bez lisci) A dziwne jest to ze Honejki nie ruszyly nawet ;p 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Nie każde im smakują. Za rumba np przepadają a alby już nie rusza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

znają się na kartoflakach :D .

klienci albę też raz tylko kupują :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj