Skocz do zawartości

Zdjęcie

uprawa truskawek

3675 odpowiedzi na ten temat

#361 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 05 luty 2013 - 17:55

uprawa truskawek

Sadzone w 2010r. Może napiszecie jak Wy nawozicie i na tej podstawie będę mógł podejrzeć gdzie robie błędy. :)

jak w 2010 to zamiast kosić a tym bardziej zasilać po zbiorach lepiej zaoraj i nasadź nowe. U mnie wymiana co 2 lata no góra 3 ale to rzadko

Badania wody chyba 180 zł. Ja robiłem kompletne to dawałem prawie 400 ale łącznie z bakteriami. Teoretycznie obowiązkowe przy każdym nawadnianiu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
uprawa truskawek Dzisiaj, 06:12
  •  

#362 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1685 postów

Napisany 05 luty 2013 - 18:29

uprawa truskawek a czy ktoś ostatnio wiercił studnie głębinową?? dużo załatwienia z pozwoleniem??

#363 Share Witold

Witold

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 07 luty 2013 - 11:52

uprawa truskawek pozwolenie kosztuje chyba coś około 2,5 tysia
u mnie bili studnie(ponad 70m) to płaciłem 100 z metra choć teraz to i jedni wybili mi by po 80 nawet jak bym chciał(za późno ;[ )
+ do tego rura osłonowa chyba 7m

obudowę i pompę mają wstawić wiosną

saszeta dlaczego twierdzisz że badanie jest potrzebne "teoretycznie" - jak przyszły wyniki to nie dodawałeś żadnych filtrów do tych co były - badanie jest zbędne??

Edytowany przez Witold, 07 luty 2013 - 11:59.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#364 Share Szklarson1990

Szklarson1990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 11 luty 2013 - 20:44

uprawa truskawek Witam !

Jestem bardzo początkującym młodym człowiekiem który chce sobie zarobić na sprzedaży truskawek. Od jakiegoś czasu prowadzę sprzedaż detaliczną przy 3 punktach w mieście. Idzie nieźle, nie narzekam. Ale chciałbym zwielokrotnić moje dochody poprzez zakup pola i zasianie truskawek - innymi słowy - sam tworzyć cały biznes od podstaw. Tak to wszędzie jest, że im mniejsze pośrednictwo tym większy zarobek...

Mam kilka pytań odnośnie spraw praktycznych związanych z całym tym przedsięwzięciem.

1. Jakie pole byłoby potrzebne do zasiania (jakiej wielkości) aby dzienny zbiór truskawek wynosił 600 kg ?

2. Jakiej klasy ziemia ? Nie stać mnie na najlepszej jakości ziemię, ale chciałbym się dowiedzieć jakiej klasy byłaby zdatna, tak żeby wyrosły z tego porządne truskawki, ładnie wyglądające truskawki.

3. Jeśli zasadzę np. jesienią truskawki, to czy pierwsze zbiory byłyby już następnego roku na sezon (maj/czerwiec) ?

Połączony

Edytowany przez MAT912, 11 luty 2013 - 22:31.

#365 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1685 postów

Napisany 11 luty 2013 - 21:04

uprawa truskawek po pierwsze to truskawki się sadzi a nie sieje, ziemia najlepsza dość lekka , klasa 3b , 4a, żyzna, nie tam jakieś ugory, potrzebował byś pewnie nawadniania, a na 600 kg to trzeba by pewnie około 20 arów , zbierać można nawet w roku sadzenia jeśli plantacje zakłada się z sadzonek frigo, sadzisz wiosną, zbierasz po 6-8 tygodniach od sadzenia , koszt założenia hektara to około 50 tys zł

#366 Share Szklarson1990

Szklarson1990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 11 luty 2013 - 21:10

uprawa truskawek Ok, czyli załóżmy kupiłbym pół hektara (zachowawczo na przyszłość) za ok. 30 000 do tego koszty 25 000 czyli razem około 50 000 nie jest źle.
A mógłbyś w przybliżeniu podać najważniejsze koszta składające się na te 50 000 za hektar ?
Czy w wypadku gdybym dostał np słabej jakości ziemię istnieje możliwość nawożenia w postaci wysypu dużej ilości gnoju ?
Czy istnieje jakiś sposób gdybym kupił kiepskiej jakości glebę ?
Dzięki za odpowiedź i wskazówki :)

#367 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1685 postów

Napisany 11 luty 2013 - 21:27

uprawa truskawek truskawki nie wymagają dobrych gleb, nie mogą tylko być nadmiernie podmokłe, co do obornika można śmiało przed sadzeniem dać że 40 ton na ha bydlęcego, co do cen to około 15-20 tys na ha wyniesie cię włóknina do ściółkowania, około 2000 linie nawadniające, zakładam że masz już źródło wody, no i sadzonki, frigo to koszt od 0,4 do około złotówki, zależnie od wielkości i odmiany, na hektar trzeba około 35000 sadzonek, zależnie od rozstawu rzędów

#368 Share cinek1808

cinek1808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 730 postów

Napisany 11 luty 2013 - 21:36

uprawa truskawek a trzeba doliczyć koszt zakupu ziemi ciagnika opryskiwacza glebogryzarki pilnika opryski nawozy i srodki ochrony roslin

#369 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1685 postów

Napisany 11 luty 2013 - 21:42

uprawa truskawek glebogryzarkę można wypożyczyć, u nas to jest 70 zł za 24 godziny, opryskiwacz by się przydał, choćby taki za 500 zł i dorobić belkę frageria i jakiś mały ciągniczek typu c-330

#370 Share Witold

Witold

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 12 luty 2013 - 09:59

uprawa truskawek o jakiej glebobryzarce mowa?? zwykłej do spulchnienia pola przed sadzeniem czy międzyrzędowej -wtedy po co czarna agro?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#371 Share cinek1808

cinek1808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 730 postów

Napisany 12 luty 2013 - 10:54

uprawa truskawek może byc i zwykła ale wtedy trzeba noże odkręcić

#372 Share daniel10

daniel10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 12 luty 2013 - 11:10

uprawa truskawek Kolego pomyśl lepiej nad 4 punktem sprzedaży i daj sobie spokój z uprawą tryskawki ;)

#373 Share Witold

Witold

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 12 luty 2013 - 11:34

uprawa truskawek on nie ma pojęcia o sprzedaży truskawek także go nie słuchajcie!!!

kolego cinek mam grudziądza i w nim miałem zamiar poodkręcać noże ale na zamiarach się skończyło
rozstaw rządków co 90 i 100 cm u mnie
jak byś mógł pokazać jakieś foto tej przerobionej to byłbym wdzięczny - choć mam pewne wątpliwości co do jakości wykonanej pracy -głębokość -uszkodzenia korzeni truskawek itp -ale zawsze to lepsze jak najmowanie ludzi i swoich do roboty(w tym czasami i mnie)

gdyby nie inne inwestycje w tym roku to kolega sprowadziłby mi z włoch (sprowadza tirem opryskiwacze z tego kraju - przerabia modzi i tu sprzedaje z całkiem niezłym zyskiem) coś takiego bardziej profesjonalnego np breviglieri maschio meat itp za bardziej chrześcijańskie pieniądze niż 20 pare tysi - dealer w naszym kraju tak sprzedaje

#374 Share daniel10

daniel10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 12 luty 2013 - 12:56

uprawa truskawek Jeśli chodzi o glegogryzarkę to dobrym rozwiązaniem iest BOMET z napędem bocznym,wystarczy tylko odkręcić (lub obrucić) nożę w odpowiednich miejscach.

#375 Share cinek1808

cinek1808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 730 postów

Napisany 14 luty 2013 - 20:44

uprawa truskawek ja mam glebogryzarkę akpil szerokość robocza 1.6 m inna nie bedzie pasowała. odkręcam noże tam gdzie sa rzedy truskawek

ja mam glebogryzarkę akpil szerokość robocza 1.6 m inna nie bedzie pasowała. odkręcam noże tam gdzie sa rzedy truskawek

#376 Share Rallyfan

Rallyfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 10:31

uprawa truskawek witam,
kiedy ruszacie z nawozem w truskaweczki? Co jest trendy tej wiosny podać doglebowo przeciwko chwastom na pierwszy ogień? :)

Edytowany przez Rallyfan, 03 marzec 2013 - 22:47.

#377 Share vicia1223

vicia1223

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 04 marzec 2013 - 21:51

uprawa truskawek Ja po zbiorze dałem bontar , na jesieni wapno i na wiosnę też mam zamiar bontarem przejechać ze 300-400 kg ha.

Oprysk to nie wiem , Venzar , coś w tym stylu.
wschodni koniec mazowsza.

#378 Share dami21

dami21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 17:54

uprawa truskawek koledzy czym zwalczyć bodziszka drobnego w truskawce ??

#379 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1685 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 18:52

uprawa truskawek najlepsza jest motyka:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#380 Share jareq

jareq

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 19:56

uprawa truskawek teoretycznie to bodziszka zwalcza substancja etofumesat, tak podaje producent Golden Etho 500 SC
etofumesat jest między innymi w betanalu progres więc truskawki powinny wytrzymać. można by wypróbować ten golden etho 500 na kawałku plantacji,
w Golden Etho 500 SC jest prawie 10 krotnie większe stężenie etofumesatu więc nie przesadzać z dawką, ja bym zastosował podwójną dawkę tego co jest w betanalu.
zawsze można też użyć dziabatoxu.