adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

sosyn94    11

Lepiej kup agrotkanine. Ja mam 94 gramową

Porównaj cene agrotkaniny a agrowłókniny, jeśli to jest pare arów to idzie zainwestować jeśli hektar lub wiecej jest to nie opĺacalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Plantacja truskawek to 6-7 lat, a agrowloknina wytrzyma ze 2?
Z 1 ha powinienes miec duzy zysk, wiec co to jest wydac wiecej?
Mam nie wiele truskawek teraz bo 16 ar, agrotkanina kosztowala mnie ok 2100
Na agrowloknine wjedziesz traktorem? No moze jak bedzie nowa. Bo przy takim areale chyba nie pryskasz recznie

Edytowano przez DominikKuchniak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
telo9034    0

Problemem tego forum stało się to, że jest to na tą chwilę forum dla amatorów a nie dla profesjonalistów :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Profesjonaliści nie czekają na gotowce z forum dopytując o to czy tamto. Działa się samemu, a ten temat czyta dla rozrywki... bez urazy

 

nie uważam się za profesjonalistę

 

6-7 lat plantacja truskawek ?????? jaka odmiana to znosi ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
-makler-    1

Dlaczego nie wjadę ciągnikiem na agrowłókninę ? Agro o szerokości 1.20cm spokojnie ominę.
Cena agrotkaniny to kosmos i chyba opłacalny tylko dla upraw amatorskich.
Zastanawiam się nad inwestycją w geocover p80 chyba wytrzyma ?
Stosował ją ktoś ?
W planach 1ha grunt i 0,5 ha frigo więc wydatek niemały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905

Telo forum jest dla każdego  nieważne czy jest profesjonalistą czy amatorem każdy może zapytać się o wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosyn94    11

Plantacja truskawek to 6-7 lat, a agrowloknina wytrzyma ze 2?

Z 1 ha powinienes miec duzy zysk, wiec co to jest wydac wiecej?

Mam nie wiele truskawek teraz bo 16 ar, agrotkanina kosztowala mnie ok 2100

Na agrowloknine wjedziesz traktorem? No moze jak bedzie nowa. Bo przy takim areale chyba nie pryskasz recznie

6-7 lat ??!! Chciałbym widziec owoce tej truskawki już w 5 roku, życze powodzenia.

1ha samej agrotkaniny przy twojej cenie to jakies 13tysiecy przy mojej agrowłókninie 5tysiecy a ochrona przeciw chwastom ta sama. Oczywiste jest że nie jeźdze po tym ciagnikiem bo truskawki sa na zagonach i przechodzi to pod ciągnikiem. Zanim zaczniesz pisać głupoty to poczytaj, zobacz gdzieś kto ma truskawki i jak to wygląda u profesjonalisty a nie działkowca. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy przy zakladaniu nowej plantacji za 2-3 lata bedziesz kupowal nowa agrowloknine czy wykorzystasz stara? Profesjonalny plantator uczy jak uprawiac a nie pyta co robic. Masz 1 czy 1.5 ha truskawki i pierwszy raz kupujesz agrotkanine?
Chcesz sadzarka sadzic? Bo recznie co trzy lata na nowej agrotkaninie, jaki to sens? Masz jakies zdjecia swojej plantacji? Gdzie masz zbyt? Bo chyba nie do skupu czy pod biedronka przy takiej ilosci. Jaki masz system podlewania i co dajesz do fertygacji? Chcesz co 3 lata kupowac sadzonki? Ekonomicznie z agrotkanina to jestes dobry z finansow. Duzo pytan ale masz szanse sie wykazac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

kolego Dominiku poczytaj trochę i doucz się a później coś pisz

poza tym przeczytaj to swoje zdanie "Ekonomicznie z agrotkanina to jestes dobry z finansow." na prawdę nie wiem o co tutaj chodzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzilo mi o to ze agrowlokniny nie wykorzystasz do ponownego zalozenia plantacji. Co kilka lat trzeba nowa, agrotkanine ponownie zalozysz i finansowo na niej lepiej wyjdziesz. Co mam poczytac? Podaj zrodla, chetnie dowiem sie czegos nowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosyn94    11

Czy przy zakladaniu nowej plantacji za 2-3 lata bedziesz kupowal nowa agrowloknine czy wykorzystasz stara? Profesjonalny plantator uczy jak uprawiac a nie pyta co robic. Masz 1 czy 1.5 ha truskawki i pierwszy raz kupujesz agrotkanine?

Chcesz sadzarka sadzic? Bo recznie co trzy lata na nowej agrotkaninie, jaki to sens? Masz jakies zdjecia swojej plantacji? Gdzie masz zbyt? Bo chyba nie do skupu czy pod biedronka przy takiej ilosci. Jaki masz system podlewania i co dajesz do fertygacji? Chcesz co 3 lata kupowac sadzonki? Ekonomicznie z agrotkanina to jestes dobry z finansow. Duzo pytan ale masz szanse sie wykazac

 

Dominiku bardzo ciekawski jesteś ale odpowiem Ci z przyjemnością na twoje pytania. Nawet jeśli twoja agrotkanina jest wykorzystywana na plantacji 2 razy to i tak się to nie kalkuluje, ja oczywiście agrowłoknine wykorzystuje raz i wyrzucam bo nie nadaje się już do użytku. Aktualnie mam 2 ha truskawki deserowej, 0,5ha na foli(moje początki z truskawką, na foli już nie zakładam wole agrowłóknine widzę większe korzyści niż folia) i 1,5 ha na agrowłókninie (w tym 1ha p50 i 0,5 p30). Wszystkie truskawki sprzedaje bezpośrednio z placu i rozwożę po najbliższych sklepach, ewentualnie jeśli się nie sprzeda w ten sam dzień co było zbierane (zbieramy od godziny 5) to jedzie to na giełdę, ponieważ mam gospodarstwo rolno-warzywne i auto dostawcze leci tam codziennie to nie jest problem, oczywiście na giełdzie jest to sprzedawane już w niższej cenie niż w detalu. Co do systemu w jakim prowadzę truskawki to tak jak wspominałem na zagonach okrytym folia/agrowłókniną, nawadnianie to oczywiście t-tape na zagonach z folia leci on pod folią a na agrowłókninie daje go na góre jeden rząd między truskawki dlaczego tak ? ponieważ jak po zimie włączam nawadnianie w celu przygotowania do podlewania widać że nornice lub inne myszy w niektórych miejscach poprzegryzały t-tapa i trzeba go reperować, pod folią jest to trudne bo muszę rozcinać, mając go na agrowłókninie widzę gdzie jest przedziurawiony i praca idzię o wiele sprawniej. Co daje do ferytgacji to już zależy od fazy rozwojowej i czy są to młode rośliny u ktorych trzeba zbudować masę czy już owocujące w dużym stopniu opieram się na kristalonach i produktach z firmy bioagris. TRUSKAWKI NIE UPRAWIAMY 6-7 LATA tylko 3-4 przy intensywnym owocowaniu i jest wyjazd i następna (oczywiście nie na tym samym polu) Sadzonki kupuje co roku ponieważ co roku zakładam 0,5-1ha, sadzarka sadzić na agorwłókninie/agortkaninie ? naprawdę coraz bardziej przekonuje się że nie masz o tym co piszesz zielonego pojęcia. Co do zdjęć postaram się jutro zrobić jeśli znajdę trochę czasu. Następnym razem jeśli będziesz chciał zabłysnąć to poproś kogoś o zdjęcie, a nie pisz głupot na forum i nie wprowadzaj ludzi w błąd bo jeśli ktoś nowy wejdzie na forum i przeczyta że truskawkę uprawia sie 6-7 lat i zacznie to praktykować to nic tym nie osiągnie. Pozdrawiam

Chodzilo mi o to ze agrowlokniny nie wykorzystasz do ponownego zalozenia plantacji. Co kilka lat trzeba nowa, agrotkanine ponownie zalozysz i finansowo na niej lepiej wyjdziesz. Co mam poczytac? Podaj zrodla, chetnie dowiem sie czegos nowego

Nawet jeśli wykorzystujesz to jeszcze raz to i tak agrowłoknina którą kupuje się drugi raz wychodzi taniej. Agrowłóknina P50 kosztuje 400zł/500m licząc +- 60 zagonów wchodzi około 5000. Agrotkanina P90 170zł/100m wchodzi okolo 11000 więc co wychodzi taniej ? Kupując 2 razy agrowłóknine i tak wychodzi się taniej o 1000zł 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyznaje, malo wiem.
Stosujesz aminokwasy dolistne? Typu agro sorb, terra sorb? Widzisz plusy?
Jaka masz gestosc nasadzenia sadzonek na ha?

Edytowano przez DominikKuchniak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

To może i ja wtrącę coś od siebie. Truskawki uprawiamy od bardzo dawna, nie 5 czy 10 lat. Co do zagadnień jak kiedy ile i czego stosować, czy widać korzyści? a może to strata czasu i pieniędzy? Tych informacji nie wypada mi oddać tak po prostu. Lata doświadczeń prób i błędów.  Jeśli ktoś mało wie najpierw poczytać douczyć się podstaw. Jest masa opracowań dla truskawek. Pytanie o podanie źródła?? serio?? 2 min przy komputerze i masz wszystko. 

 

sosyn94 jeśli doliczyć koszt założenia uformowania zagonów tkanina może wyjść 0,99zł na +   całkowicie zgadzam się co do czasu istnienia takiej plantacji stanowczo za długo. 

 Znacznie krócej znacznie...!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HubertM    0

Mam takie pytanko, orientuje się ktoś, którą z odmian mogę spokojnie posadzić na rędzinie? Wykupiłem taki mały kawałek i myślę, czy by tam sobie nie posadzić właśnie truskawek.  Myślałem nad Dukatem, ale może, ktoś ma lepszy pomysł?


Halo halo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomktad    3

Przyznaje, malo wiem.

Stosujesz aminokwasy dolistne? Typu agro sorb, terra sorb? Widzisz plusy?

Jaka masz gestosc nasadzenia sadzonek na ha?

Tak naprawdę ciężko odpowiedziec czy aminokwasy,czy nawozy dolistne coś dają,nieraz nawet mogą zaszkodzic jak blaszka liściowa jest już bardzo wymęczona różnymi opryskami.Uprawiam truskawkę 20lat,przez ostatnie kilka lat stosowałem dolistne i stwierdziłem że jak się dobrze uprawi,da obornik ,pruchnicę itd to nic tego nie zastąpi i zamiast wydawac na te specyfiki kasę lepiej dodatkowo dac już rok wcześniej obornik i dodatkowo posiac np.łubin,w tym roku już nie wchodzę w dolistne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosyn94    11

To może i ja wtrącę coś od siebie. Truskawki uprawiamy od bardzo dawna, nie 5 czy 10 lat. Co do zagadnień jak kiedy ile i czego stosować, czy widać korzyści? a może to strata czasu i pieniędzy? Tych informacji nie wypada mi oddać tak po prostu. Lata doświadczeń prób i błędów.  Jeśli ktoś mało wie najpierw poczytać douczyć się podstaw. Jest masa opracowań dla truskawek. Pytanie o podanie źródła?? serio?? 2 min przy komputerze i masz wszystko. 

 

sosyn94 jeśli doliczyć koszt założenia uformowania zagonów tkanina może wyjść 0,99zł na +   całkowicie zgadzam się co do czasu istnienia takiej plantacji stanowczo za długo. 

 Znacznie krócej znacznie...!

 

Tak racja, jeśli licząc jeszcze koszt uformowania zagonu+robocizna to może się to wyrówna ale i tak jestem przekonany że nowa agrowłóknina będzie już trwalsza niż ta zakładana drugi raz po 6-7 latach. Co innego że sam producent zaleca agrotkanine na max 8lat. Ale jak wiemy truskawki się tyle nie uprawia więc temat zamknięty.

Dziwi mnie, to że ludzie, którzy wiele lat uprawiają truskawki zasłaniają się swoim wieloletnim doświadczeniem i nie chcą nic powiedzieć, aby ułatwić komuś innemu pracę, kto tego doświadczenia nie ma i dopiero się uczy. Sam przyznam, że jak zaczynałem z truskawką to już rok wcześniej czytałem na ten temat w internecie, czasopisma i m.in. przeczytałem to forum od 1 strony do dzisiejszej ostatniej. Nie widzę sensu pisania na tym forum jeżeli nie chce się dzielić z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem.

Przyznaje, malo wiem.

Stosujesz aminokwasy dolistne? Typu agro sorb, terra sorb? Widzisz plusy?

Jaka masz gestosc nasadzenia sadzonek na ha?

 

Tak, stosuje co roku, głównie asahi i terra sorb complex, ale jak tego brakuje to biorę co jest pod ręką w magazynie np. aminotop lub inne. Co do plusów to powiem Ci że na truskawce nie robiłem doświadczenia ale robiłem na selerze, sałacie, porach, kapuście i efekty były widoczne. Stwierdziłem że nie jest to duży koszt na ha a rośliny lepiej znoszą i wysoką temperature i oprysk po herbicydach oraz ogólnie są zdrowe. Co do nasadzenia to zależy od odmiany bo standardowo sadze co 33cm ale niektóre odmiany wolą mieć więcej miejsca i wtedy sadzę na 36-37, nasadzenie na ha wychodzi około 33000-45000 tys. 

Edytowano przez sosyn94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Panowie o nasadzaniu a ja zapytam o kasowanie. 4 rok po sadzeniu i będę kasował. Mam pytanie czy pryskacie je np randapem czy od razu mechanicznie np talerzówka sprężynówka podrzutka pługiem? Na tym polu będzie siany rzepak i raczej żaden przedplon nie zdąży urosnąć do 20sierpnia. Nie całe 2mieś a to lipiec i sierpień więc mogą być upalne.

Edytowano przez xyz88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rispekt    0

Skoś je nisko mulczerem i talerzówka wystarczy , randap tylko zasuszy korzenie i będziesz musiał je i tak czymś rozbić :] Chyba ze masz dużo chwastu to nie zaszkodzi jeśli wytępisz wieloletnie chwasty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ardjan94    2

Tak racja, jeśli licząc jeszcze koszt uformowania zagonu+robocizna to może się to wyrówna ale i tak jestem przekonany że nowa agrowłóknina będzie już trwalsza niż ta zakładana drugi raz po 6-7 latach. Co innego że sam producent zaleca agrotkanine na max 8lat. Ale jak wiemy truskawki się tyle nie uprawia więc temat zamknięty.

Dziwi mnie, to że ludzie, którzy wiele lat uprawiają truskawki zasłaniają się swoim wieloletnim doświadczeniem i nie chcą nic powiedzieć, aby ułatwić komuś innemu pracę, kto tego doświadczenia nie ma i dopiero się uczy. Sam przyznam, że jak zaczynałem z truskawką to już rok wcześniej czytałem na ten temat w internecie, czasopisma i m.in. przeczytałem to forum od 1 strony do dzisiejszej ostatniej. Nie widzę sensu pisania na tym forum jeżeli nie chce się dzielić z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Tak, stosuje co roku, głównie asahi i terra sorb complex, ale jak tego brakuje to biorę co jest pod ręką w magazynie np. aminotop lub inne. Co do plusów to powiem Ci że na truskawce nie robiłem doświadczenia ale robiłem na selerze, sałacie, porach, kapuście i efekty były widoczne. Stwierdziłem że nie jest to duży koszt na ha a rośliny lepiej znoszą i wysoką temperature i oprysk po herbicydach oraz ogólnie są zdrowe. Co do nasadzenia to zależy od odmiany bo standardowo sadze co 33cm ale niektóre odmiany wolą mieć więcej miejsca i wtedy sadzę na 36-37, nasadzenie na ha wychodzi około 33000-45000 tys.

W jakich okresach i jakich dawkach dajesz asahi i terra sorb?

Moje drugie pytanie czy oplaca sie jeszcze teraz sypnac saletrzaka 27, poniewaz zostalo mi i nie mam co z tym zrobic? Dodam ze truskawki nowo sadzone na jesieni i miesiac temu sypnalem hydrocomplex

Edytowano przez ardjan94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie asahi od poczatku wegetacji co 2 tyg, 4 razy w sezonie. Ewentualnie dodatkowy zabieg np po przymrozku.
Zamiast saletrzaka daj saletre wapniowa przed kwitnieniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

sosyn94  Widzisz i tu jest cały problem, jeżeli zadasz mi pytania jak te wyżej, wybacz oleje to... Ale gdy zadajesz konkretne pytanie i masz już jakąś wiedzę (napisałeś że sam zdobywałeś ją znacznie wcześniej) co będzie widać natychmiast. Możemy porozmawiać i chętnie coś doradzę. Zwyczajnie nie lubię gdy ktoś chce iść po najmniejszej linii oporu czyli na gotowca. 

 

z tym, że może wyjść podobnie to był tylko głupi żart. Jakoś trzeba tą starą tkaninę "wydobyć", przed użyciem na innym polu. Moim zdniem tylko włóknina !

 

Choć i tej nie stosuję... Całe zwalczanie chwastów mam rozwiązane mechanicznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosyn94    11

W jakich okresach i jakich dawkach dajesz asahi i terra sorb?

Moje drugie pytanie czy oplaca sie jeszcze teraz sypnac saletrzaka 27, poniewaz zostalo mi i nie mam co z tym zrobic? Dodam ze truskawki nowo sadzone na jesieni i miesiac temu sypnalem hydrocomplex

 

W warunkach stresowych, teraz jest to konieczne potrzebne jak mamy taki kiepski rok, ciągle zimno, przymrozki, deszcz. Co do dawek to masz napisane na etykiecie. Od biedy możesz sypnąć jeśli nie chcesz kupować nic nowego, tylko moim zdaniem nie przekraczaj 100kg na ha bo to szybko działający azot i najlepiej podsyp jak będzie już większość kwiatków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905

Panowie o nasadzaniu a ja zapytam o kasowanie. 4 rok po sadzeniu i będę kasował. Mam pytanie czy pryskacie je np randapem czy od razu mechanicznie np talerzówka sprężynówka podrzutka pługiem? Na tym polu będzie siany rzepak i raczej żaden przedplon nie zdąży urosnąć do 20sierpnia. Nie całe 2mieś a to lipiec i sierpień więc mogą być upalne.

 

Kolego brat jak robi kasacje to idzie kosiarka po samej ziemi a potem idzie glebogryzarka chyba że są uciążliwe chwasty to idzie randap staranne albo fernando forte ale jak masz zamiar siać rzepak to nie stosuj fernanda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Ja pewnie polecę randapem+siarczan żeby spaliło wszystko, jest trochę perzu od miedzy. I ze dwa tyg przed rzepakiem talerzówka. W między czasie wapno i powinno być git.

Nadają deszcz, dużo deszczu, jak uważacie, rano pada a koło południa polecieć dolistnymi? (Trzeba założyć że wieczorem może znowu padać)

Np kristalon ziel lub pomarańcz, blackjak, cynk, asahi Taką mieszaniną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj