adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

tomn95    51

Jaki rozstaw kroplowników używacie w taśmach w truskawce ? Chciałem dzisiaj zamówić i się zastanawiam czy czy musi być co 10 cm czy np. co 20 wystarczy.

Co 30. Jak najmniej wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kacper83    0

Witam co to za chwast pomoze ktos dosc sporo tego w truskawce u mnie
Czyto tasznik pospolitypost-210282-0-56374700-1491641202_thumb.jpg

Edytowano przez kacper83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomktad    3

Jaki rozstaw kroplowników używacie w taśmach w truskawce ? Chciałem dzisiaj zamówić i się zastanawiam czy czy musi być co 10 cm czy np. co 20 wystarczy.

Jeżeli ziemię masz lepszą,cięższą,wystarczy co 20cm,jeśli lżejszą co 10cm,na lekkiej ziemi woda słabo rozchodzi się na boki,jastosuję 10-11cm bo taśma taka dłużej mi służy,chodzi o zapychanie pojedyńczych dziurek w taśmie,jeśli zapchają się po 2 latach nawet 2dziurki pod rząd to i tak podlewanie jest co 30cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majster90    4

Dzięki czyli wezmę raczej 20cm a polecasz jakiegoś konkretnego producenta ? Bo rozbieżności w cenie są spore między np Rivalius (podobno John Deere) a np. SAB Tape. Warto dopłacać do tych droższych ?


Zajmuję się uprawą Truskawek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Jeżeli ziemię masz lepszą,cięższą,wystarczy co 20cm,jeśli lżejszą co 10cm,na lekkiej ziemi woda słabo rozchodzi się na boki,jastosuję 10-11cm bo taśma taka dłużej mi służy,chodzi o zapychanie pojedyńczych dziurek w taśmie,jeśli zapchają się po 2 latach nawet 2dziurki pod rząd to i tak podlewanie jest co 30cm.

Jeżeli podlewasz sama woda to nic dziwnego. I pewnie jeszcze nie masz filtra dyskotekowe i hydrocyklonu. Jeżeli fertygujesz dodajesz kwas azotowy itp to nie ma takiego problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7878

Kolego Tomn95 nie zgodzę się z tobą co do przewodów i filtrów.4 lata temu założyłemprzewody aqła traxx i działają a po założeniu przewodów rivlusa po sezonie poszly do kosza.nie mam filtrów kwas azotowy idzie za każdym razem chyba że idzie sama woda to nie.dodam że posiadam bardzo dużo żelaza w wodzie i traxxy są ok a rivlusy niedały rady.znajomy ma 5 ha truskawek i też nie posiada żadnych filtrów i 3-4 lata przewody wytrzymują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majster90    4
pablo6234    80

Witam Panowie czy  ruszacie międzyrzędzia w truskawce po oprysku stomp i devrinol   jak tak  to po jakim czasie pryskane jakieś 3 tyg temu i się beton robi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Kolego Tomn95 nie zgodzę się z tobą co do przewodów i filtrów.4 lata temu założyłemprzewody aqła traxx i działają a po założeniu przewodów rivlusa po sezonie poszly do kosza.nie mam filtrów kwas azotowy idzie za każdym razem chyba że idzie sama woda to nie.dodam że posiadam bardzo dużo żelaza w wodzie i traxxy są ok a rivlusy niedały rady.znajomy ma 5 ha truskawek i też nie posiada żadnych filtrów i 3-4 lata przewody wytrzymują.

Jakie mam aqua tape i też są spoko. Mi piaskuje studnia i filtr dyskowy po kilku godzinach podlewania trzeba czyścić. Taki hydrocyklon byłby dobrym rozwiązaniem. Taśmy mam już dwa lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
focus2    0

Witam,

mam pytanie odnośnie chwastów dwuliściennych w truskawkach.

Czy BEETUP TRIO 180 sc bedzie odpowiedni i czy można go jeszcze stosować o tej porze?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikpiter    0

witam panowie mam bardzo poważny problem ze stulichą psią w truskawkach. Pomimo ciągłego plewienia i pryskania ona rośnie trochę pohamowana w niektórych miejscach praktycznie całkowicie zagłuszyła truskawki. Brakuje mi już pomysłów na nią, bardzo was proszę o pomoc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wołodia    0

Witam serdecznie wszystkich, jako że jest to mój pierwszy post proszę o wyrozumiałość jeśli wpiszę coś nie tak.

 

Zwracam się z prośbą o pomoc, bo przedobrzyłem coś z nawozami lub opryskami.

Truskawki drugoroczne, zastosowałem łącznie pod krzak yara-hydrocomplex 20kg + saletra amonowa ok. 5kg. na 15 arów, do tego na wierzch poszedł oprysk kristalon pomarańczowy + terra sorb + blackjak. Na koniec międzyrzędzia spryskałem  rundup,em ale ze szczególną ostrożnością opryskiwaczem ręcznym z przysłoną więc to chyba nie to. Efekt widoczny na załączonych zdjęciach, młode liście żółkną. Pytanie co z w/w spowodowało ten efekt, czy ilość nawozu mogła to wywołać czy może wymieniony symulator wzrostu, a może ten rundup z międzyrzędzi dostał się do korzeni po deszczu, dodam że robiłem tak już kilka lat i wszystko było ok. Jak mogę je ratować, mam Asashi ale nie wiem czy nie pogłębię nim tego stresu ?.

1.jpg

 

3.jpg

 

2.jpg

 

 

Edytowano przez Wołodia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OziOzi    3

Witam serdecznie wszystkich, jako że jest to mój pierwszy post proszę o wyrozumiałość jeśli wpiszę coś nie tak.

 

Zwracam się z prośbą o pomoc, bo przedobrzyłem coś z nawozami lub opryskami.

Truskawki drugoroczne, zastosowałem łącznie pod krzak yara-hydrocomplex 20kg + saletra amonowa ok. 5kg. na 15 arów, do tego na wierzch poszedł oprysk kristalon pomarańczowy + terra sorb + blackjak. Na koniec międzyrzędzia spryskałem  rundup,em ale ze szczególną ostrożnością opryskiwaczem ręcznym z przysłoną więc to chyba nie to. Efekt widoczny na załączonych zdjęciach, młode liście żółkną. Pytanie co z w/w spowodowało ten efekt, czy ilość nawozu mogła to wywołać czy może wymieniony symulator wzrostu, a może ten rundup z międzyrzędzi dostał się do korzeni po deszczu, dodam że robiłem tak już kilka lat i wszystko było ok. Jak mogę je ratować, mam Asashi ale nie wiem czy nie pogłębię nim tego stresu ?.

1.jpg

 

3.jpg

 

2.jpg

 

Ja bym dał to Asahi jak najprędzej. Efekt powinien być szybko widoczny.

Edytowano przez OziOzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jest chloroza, czyli glownie brak zelaza. Jednorazowa dawka yary to 150-950 kg/ha a Ty dales ok 133kg/ha

Edytowano przez DominikKuchniak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wołodia    0

To jest chloroza, czyli glownie brak zelaza. Jednorazowa dawka yary to 150-950 kg/ha a Ty dales ok 133kg/ha

 

Tak tylko jak to jest z tymi kg/h, czy dawka ta jest liczona na całą powierzchnię /h, czy w rządek ?, czy  jak w moim przypadku bezpośrednio pod krzak, różnica wydaje się być kolosalna, dodam że na innej kwaterze bez agrotkaniny sypałem siewnikiem w rzędy i nie ma żółtych liści. Tu ze względu na tkaninę sypałem konewką pod krzak i wychodziło tak ok.1/2-garści, i boję się że ta dodana saletra N32% sypana z góry poparzyła młode wschodzące liście - czy jest to możliwe ?. Wyczytałem też tu na forum że komuś symulator wzrostu wywołał ten efekt - możliwe ?

 

A jeśli to faktycznie chloroza jak pisze Dominik, to jak najlepiej i w jakiej formie zapodać to żelazo. Pogoda niestety nie sprzyja nie mogę nawet zapodać wspomnianego Asashi (pada i nie wiem czy do świąt zdążę)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3grosze    75

To jest chloroza, czyli glownie brak zelaza. Jednorazowa dawka yary to 150-950 kg/ha a Ty dales ok 133kg/ha

 

Dla truskawek na wiosnę będzie to 100-200 kg/ha, 950 kg to może w kapustę albo w brokuła. Czyli 133 kg/ha posypowo jest do przyjęcia.

Dawki masz zawsze podane przy nawożeniu posypowym na całą powierzchnię. Osobiście sypię w rządki i przeliczam to w ten sposób:

0,3 m szerokość rządka x długość x ilość rządków.

Co do koloru liści może to być brak/zaburzenie wchłaniania żelaza, magnezu, nieodpowiednie ph gleby, zbyt podmokły teren.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj