adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

marekha80    1

​pomórzcie koledzy z tą odmianą jaką wybrać i jaka jest różnica pomiędzy sadzonkami ze zwykłej szkółki prywatnej a szkółki tzw z certyfikatem jakości (z matecznika)


MH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
telo9034    0

Miałem napisać po sezonie 2016 ale nie miałem czasu.

 

Kilka słów o cenach z 2016 r.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Rozpoczal-sie-skup-truskawek-Rolnicy-Ceny-sa-za-niskie-3541316.html

 

A teraz symulacja dla ceny którą osobiście znam ze szczytu zbiorów truskawki w Goławinie.

Cena za kg 1,80 zł z szypułką.

Dobrze zadbana plantacja plon około 20 t.

Zbieracz 1 zł / kg

Sadzonki 30 000 szt / ha x 0,30 zł

Nawozy minimalnie dwa razy posypowo - 1100 zł

Ochrona minimalnie:

- akarycyd 400 zł

- zoocyd 400 zł

- fungicydy minimalnie 1500 zł

 

czyli:

 

+ 36 000 zł

- 20 000 zł

-  9 000 zł

-  1 100 zł

-  2 300 zł

__________

 

+ 3 600 zł

 

Nie poruszam tematu opakowania, odchwaszczania, kosztów paliwa, niższego plonu z hektara, strat nieprzewidzianych, amortyzacji sprzętu itp.

Można oczywiście mieć całą armię Ukraińców za 1 zł / łubiankę itd. ale ja płacę 1 zł / kg więc ta złotówka za koszyk to dla mnie science fiction.

 

Moje pytanie: po co to uprawiać w tych cenach?

Takie zachowania gdy rolnicy uprawiają, chronią, zbierają i sprzedają za cenę 1,80 lub niższą to woda na młyn dla skupujących.

Lepiej nie zbierać, wyrzucić lub zaorać.

 

Uprawa truskawki w tych cenach nie ma najmniejszego ekonomicznego uzasadnienia.

Lepiej uprawiać warzywa - mają dłuższy czas obrotu towarowego i można uzyskać wyższy zysk z jednostki powierzchni.

 

W Polsce jest dwóch (2) poważnych graczy na rynku skupu truskawek i to oni, podejrzewam że po uprzednim kontakcie, ustalają skup, który potem kształtuje cenę za truskawki deserowe.

Niska cena za przemysł ciągnie ceny za deser w dół.

Przy cenie max. 1,80 zł deser za 5,00 zł to bardzo dobry wynik.

W tym roku pod koniec czerwca cena w skupie wynosiła w moim rejonie 4,90 zł / kg.

Cena w detalu : 7,50 zł

 

Za tą cenę praca to przyjemność !

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gucio2017    0

Witam, czy nawozenie truskawek programem Yara wystarczy? Nie robilem badania gleby mam ziemie klasy 4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Robił ktoś z was zalecenia nawozowe? Jeśli tak to w jakiej firmie i jak było z efektami w porównaniu z kontrolą? Chodzi mi o nawożenie posypowe, dolistne i przede wszystkim fertygacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

A po co sypać już nawóz skoro może przyjść jeszcze zima?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebas99    61

ja to jakos pod koniec marca rusze.
Zastanawiam się tylko czy inwestować w hydrocomplex, bo cena truskawki na ten rok nie wiadoma....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rubusik    2

Pytanie: czy ktoś może korzystał w truskawce z analizy roztworu glebowego. Chodzi mi o ten system sączkowy oferowany przez Agrosimex. Było o tym w Jagodniku. Wydaje mi się, że to bardziej precyzyjne jest, bo faktycznie można ustalić co dostaje roślina, a nie tylko które pierwiastki są w glebie.  Chodzi mi dokładnie o to jak często faktycznie się przeprowadza te analizę i jak to wychodzi kosztowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

ja to jakos pod koniec marca rusze.

Zastanawiam się tylko czy inwestować w hydrocomplex, bo cena truskawki na ten rok nie wiadoma....

Z takim podejsciem to lepiej wogole nie sypac nawozu. Cena nigdy nie byla wiadoma w ty okresie. Do poczatku sezonu beda tylko spekulacje i zgadywanie. Chyba, ze ktos ma kontrakt z pewna cena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldemaros    10

Panowie dam wam kontakt do gościa co kupuje codziennie 6000 koszykow.Chce ktoś to na priv dam.dowóz w okolice Zakopanego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosyn94    11

Panowie stosuje ktoś trzmiele albo pszczoły w truskawce ? Jak to wygląda z tego co czytałem to trzmiele lepsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radosz    0

Witam,+10 pryskacie już doglebowymi? Pytam, bo ja na jesień nic nie dawałem. Mam na myśli stomp...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Robił ktoś z was zalecenia nawozowe? Jeśli tak to w jakiej firmie i jak było z efektami w porównaniu z kontrolą? Chodzi mi o nawożenie posypowe, dolistne i przede wszystkim fertygacje.

 

Zalecenia Nawozowe robię sobie sa. Bo w OSchR-ach niemają zielonego pojęcia o zaleceniach , ewentualnie jc w grupie truskawkowej .

 

Czy rozsypywaliscie już nawóz w truskawkach?

Tak pierwszą kwaterę dziś rozsypałem reszta na dniach. 

Z  malwiną czekam jeszcze.

A tym co piszą że to bez sensu to niech poczytają co nieco 

 

ja to jakos pod koniec marca rusze.

Zastanawiam się tylko czy inwestować w hydrocomplex, bo cena truskawki na ten rok nie wiadoma....

to juz od ciebie zależy :D 

wersja budżetowa-Bontar

lepsza-polifoska start , fructus

Najlepsza i najdroższa yara complex

 

Osobiście wczesne i średnio wcześnie dojrzewające leci yara 

malwina-bontar  bo jej niewolno azotu

 

 

 

Panowie stosuje ktoś trzmiele albo pszczoły w truskawce ? Jak to wygląda z tego co czytałem to trzmiele lepsze

 

Mam murarki ogrodowe :) bez kosztowa hodowla efekty trudno określić ale latają jak głupie po truskawkach 

 

Witam,+10 pryskacie już doglebowymi? Pytam, bo ja na jesień nic nie dawałem. Mam na myśli stomp...

 

 Na dniach poleci stomp + devrinol  niema już na co czekać, w zeszłym roku po ruszeniu wegetacji pryskałem to trochę sonatę poraziło ale 2x asahi + aminokwasy  w odstępach 7 dni i nie było pozniej nic widać nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

@senator11111

Co do tych zaleceń to mówiłem o takich firmach jak YARA, ICL dawny Evveris.

 

Możesz wjechać w pole? przecież codziennie pada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Traque    1

Dobrze rozumiem, że zastosowanie herbicydu przed rozpoczęciem wegetacji ogranicza ryzyko porażenia wrażliwych odmian?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7878

tak kolego istnieje ryzyko na porażenie na herbicydy.niewiem jak na stompp ale na goltix i inne jest sporo odmian wrażliwych a to wszystko jest przez to że Hiszpania Włochy sadzą z sadzonek frigo grubo koronowych i po zbiorach idzie kasacja plantacji a następnie bromek metylu do dezynfekcji  gleby i w ten sposób nowe odmiany niemają badań pod kątem porazenia herbicydami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
inwa2    0

Senator11111 proszę o podpowiedź, warto sypać Yarę na truskawki sadzone w listopadzie czy będzie jakiś sensowny plon, czy może czymś tańszym na przykład Bontar żeby krzaki się rozrosły a na przyszły rok dopiero Yarę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj