qazi

Rolnictwo zrównoważone

Polecane posty

PrzemoO    29

ja kuku sieje dopiero po 10 maja bo przymrozki,straszą jeszcze suszą więc nie ma co zbytnio opóźniać siewu a żyto zawsze trochę przesuszy glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat181    5

Panowie jeśli planuję rozpocząć realizację pakietu rolnictwo zrównoważone, to w jakim czasie trzeba się udać do doradcy, zobowiązać i kiedy się otrzyma pierwszą dotację? Czy mógłby ktoś opisać jak to u niego wyglądało z terminami kiedy zaczynał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

ładnie nas załatwili rolników zrównoważonych będziemy musieli się pożegnać z dopłatą do strączkowych zawsze ok. 60 euro by wpadło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

co ty gadasz?! skąd masz takie informacje!


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ajar    1

Byłem u doradcy , rozporządzenie jest ale brak podpisu prawdopodobnie połowa lutego .


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
red    0

witam

mam dwa pytania unsure.gif

-jestem w programie rolnictwo zrównowazone od 2 lat, kupilem w tym roku kilka ha i chce je wrzucic do programu, czy na tych działkach bede mosiał wprowadzic 3 gropy roslin w w ciagu 3 lat do konca okresu programowania czy na te działki musze pisac nowy wniosek i wtedy program bedzie trwal 5 lat od poczatku??

-czy trawy na GO moge wyorac na jesieni o przesiac lucerna w czystym siewie na kiszonke??takie rozwiazanie załatwi mi jeden garunek przy zmianowaniu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Co sądzicie o tym?? Warto w to wchodzić?? A macie jakiś pomysł co zrobić z 5-10% pozostawionej trawy na łąkach ekstensywnych??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

No co zrównoważone jak dla mnie jest OK. Sieje 3 odmiany roslin: ozimina-gryka-mieszanka str.zbożowa(lub łubin), Jak dla mnie na pasze dla bydla mieszanka z peluszką jest super.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

Trawa musi zostać do zimy,w następnym roku możesz zostawić te 5% w innym miejscu.

Ja jestem drugi rok,mam bydło więc nie ma problemu z trzema grupami roślin a kasy trochę wpadnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Joachim    0

Witam!

Dla mnie też super sprawa. Sieje Rzepak, pszenice i kukurydze, czyli to co przed wejściem w ten program, a kasa dodatkowa zawsze się przyda, Dokumentów tez niema za wiele do wypełniania, ewidencje oprysków i tak trzeba prowadzić, dochodzi tylko ewidencja nawożenia. A ograniczenia w nawożeniu (150Kg N/ha)to tylko fikcja bo nikt nie jest wstanie udowodnić ile tego nawozu zostało wysiane.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klo444    1

Witam jako że ja też jestem zainteresowany mam klika pytań

1. Czy jak złożę teraz wniosek ( Rolnictwo zrównoważone ) od kiedy mam przestrzegać planu zmianowanie itp ( teraz mając już zasiane zboża ) czy później ?

2. Czy do planu Rolnictwo zrównoważone muszą wdrążyć wszystkie działki co do dopłat bezpośrednich. Chodzi mi o to że posiadam 15 h swojej ziemi jestem pewien że będę ją uprawiał przez 5 lat i ją chciałby zgłosić do programu lecz mam też 12 h dzierżaw do których biorę dopłaty bezpośrednie lecz z wiadomych względów ( każdy wie jak to jest z dzierżawami ) chciałby wyłączać je z programu rolno środowiskowego czy jednak muszę byc to wszystkie działki tak jak w dopłatach bezpo ?

3. Czy na jedna działce rolnej musi być jedna grupa rośli np przeżyto, ziemniaki czy można ją podzielić ?

4. Co byście mi doradzi jeśli chodzi o zmianowanie a konkretnie o grupy rośli

a ) na pewno będą to zboża ( jak na razi siejmy ich w większości uprawionej ziemi)

b ) mieszanka zboża-strączkowe nie wiem w jakiej kategorii jest to objęte (inne, strączkowe ??)Ale jeżeli dobrze słyszałem/przeczytałem jest inną niż zboża

c ) no i ma problem z trzecia grupą tak jak pisałem wcześnie jaka na razie sieję same zboża i trochę ziemniaków ale nie dam rady nimi zamianować po prosu będzie ich za dużo, czy można zmieszać zboża z jakimś innym gatunkiem aby powstała trzecia grupa inna od punktu A i B

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Postaram się odpowiedzieć

Ad1 zmianowanie rozpoczynasz od teraz jest to pierwszy rok planu.

Ad 2 do planu nie musisz zgłaszać wszystkich działek

Ad 3 Działki możesz dzielić

Ad 4 zmianowanie np. 1- rzepak- zboże – mieszanka, 2- gryka zboże – rzepak, 3- zboże strączkowe-rzepak, 4- okopowe –zboże –mieszanka. Gryka nie jest zbożem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1272

Panowie,może odbiegne od tematu ,ale do dopłat zrównoawżonych jest mi potrzebne.Chodźi mi o zaszwiadczenie o stosowaniu środków ochrony roślin.Może ktoś się orjętuje w tym temacie?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

Prowadzisz rejestr przeprowadzonych zabiegów ochrony roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1272
Napisano (edytowany)

Tak! A tym bardziej że w tym roku mam płatności zrównoważone to trzeba zapisywać każdą wyprawę na pole,obojętnie co by tam nie robił.

 

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez krolikNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz4255    10

Posiadam ok 50 ha ziemi z czego 10 ha okopowych, 11 oleistych a reszte w przewadze to zboża. To znaczy że nie będe miał problemu zeby dostać zrównoważone? Ile musi by procent poszczególnych grup?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mefiu890    15

Ma ktoś pomysł jak wsiać np. wykę do pszenżyta ozimego ?? Pszenżyto mam zasiane, opryskane tyle ze muszę tam jeszcze jakąś roślinę motylkową wsiać myślałem nad rozsianiem wyki rozsiewaczem ok 50 kg/ha i potem przebronowanie tego delikatnymi bronkami w szkole nas uczyli że że po bronowanie zboża wczesną wiosną oczywiście lekkimi bronkami będzie miało wpływ na lepsze krzewienie albo drugi mój pomysł topoprostu wsianie zwykłym siewnikiem tego wczesną wiosną z delikatnymi bronkami lub zgrzebłem aby nie zniszczyć zasianego jesienią pszenżyta co wy o tym sądzicie ?? Który pomysł lepszy ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam was chciałbym w tym roku wejśc w program rolnictwo zrównoważone . jaka jest dopłata do 1 ha i czy mogę uprawy rozpisać ze przez 5 lat przejdzie roślina zbożowa , rzepak i kukurydza łączona na działkach po połowie na jednej z jęczmieniem z peluszką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

Witam!!! Czy ktoś z was uczestniczy w programie rolnictwo zrównoważone?? Co trzeba spełnić, jak z opłacalnością. Przykładowo czy mógł bym posiać tak aby w ciągu pięciu lat przez każde pole przeszły następujące rośliny: rzepak, pszenica, jęczmień z grochem, rzepak, pszenica????? Co dokładnie trzeba spełnić ?? ( założyłem nowy temat ponieważ w starym nikt się nie wypowiada a myślę, że sprawa aktualna bo będzie prawdopodobnie ostatni nabór)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam6530    11

Witam!!! Czy ktoś z was uczestniczy w programie rolnictwo zrównoważone?? Co trzeba spełnić, jak z opłacalnością. Przykładowo czy mógł bym posiać tak aby w ciągu pięciu lat przez każde pole przeszły następujące rośliny: rzepak, pszenica, jęczmień z grochem, rzepak, pszenica????? Co dokładnie trzeba spełnić ?? ( założyłem nowy temat ponieważ w starym nikt się nie wypowiada a myślę, że sprawa aktualna bo będzie prawdopodobnie ostatni nabór)

Ja korzystam z tego programu,najlepiej gdybyś skontaktował z "ODR" tam ci wszystko powiedzą.

ja podlegam pod ODR Mogilno/Minikowo i jestem zadowolony z tego programu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie zmianowanie jest ok. oprócz tego masz limit N/ha, chyba koło 120kg, robisz badania gleby co najmniej 2 razy w ciągu 5 lat, jeśli masz łąki, to musisz je ekstensywnie użytkować, prowadzisz rejestr zabiegów agrotechnicznych.

Jesteś pewien, że w tym roku będzie przeprowadzony nabór? Podobno pieniądze się skończyły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Przy małej powierzchni gospodarstwa nie opłaca się,bo plan nawozowy kosztuje i dużo biurokracji zawsze masz jakiś plan którego musisz się trzymać przez 5 lat.Zmianowanie które podajesz jest poprawne na innych działkach możesz mieć inne np.z okopowymi lub warzywami może być trawa lub gryka ew,gorczyca,łubiny i inne, wydaje mi się połączyć ten pakiet z ochroną gleb i wód (poplony) jest lepsza korzyść bo biurokracja prawie taka sama a od tego roku wzrosły dopłaty,słyszałem że za poplon ozimy 750 zł/ha.Ja tak mam.Myślę że tak od 30 ha ornego to opłacalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

chyba całość musi być. To między plony zimowe podnieśli do 750zł?? To te które po 1marca można zaorać dopiero??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj